Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Vikings: Wolves of Midgard

  • PC 50
Co je to RPG? Pro mě osobně kvalitní RPG, u kterého jsem ochoten zabít hodiny času, by mělo být hlavně ztělesněním (ve zkratce) rutinního systému zabaleného do takové zábavy, že mě tu rutinu bude bavit vykonávat právě těch xxxhodin. Tento titul bohužel selhává až žalostně.

Pro mě osobně zatim je králem Diablo 2. Hrál jsem ho na českých realmech s kamarády nějaký pátek. Ale všeobecně dle mého to, co člověka baví a láká dělat po x áté je hlavně ten loot, pak dobře propracovaný skill tree a zábavně provedené dovednosti. Vzpomínám, jak jsme chodili na vyhlášené bose a chodili do určitých lokalit, protože se vědělo, že tam padaj různý itemy - sice s mizivou šancí ale byla tam a taky runy, ty hlavně. Zkrátka, až stovky hodin padly na tom, že člověk hledal do sbírky něco, co mělo ubohou šanci padnout, proč? Protože za 1) hraní bavilo samo o sobě 2) Když už se zadařilo, výsledek stál za to 3) Někdy se zadařilo jinym způsobem a padlo něco jinýho, něco co vás zlákalo rozjet novou postavu. 4) Když vás začaly nudit runy za lootem tak jste si dali na odreagování nějakej ten PvP( škoda že tehdy byl net z doby kamený) Dodnes se mi stýská po mym vyšperkovanym Foherovi.

Ale to jsem se nechal unést. Vikings WoM mě zarazil už při prvnim spuštění. Ještě jsem nenarazil na hru, která by mě dřív nutila vytvářet profil a dělat postavu předtím, než jsme měl možnost podívat se do settings a rozkoukat se po menu.

Co se dělo po zapnutí kampaně? Zpočátku osahávání si dovedností. Kochání se nad celkem vydařenou grafikou a zkoumání mechanik. pak krátkodobá frustrace hned u prvního bose. Pak euforické asi 3 kapitoly. Rozjel jsem DW berserkera a potom jsem do toho zapojil i luk. Bavilo mě to celkem dost ty první 4 kapitoly. Jenže po nich přišla apatie a neskutečná nuda. U této hry totiž nejste v žádném očekávání, nic moc vás nevyvede z míry a jakmile si osvojíte všechny skilly z vámi zvolené větve a přežerete se toho, je konec.

Páni tvůrci si chtěli připadat hrozně inovativní a klasickej loot system jim připadal asi fádní. No, pletete se. A já mam spíš podezření, že si chtěli hoši sami usnadnit práci a povedlo se, ale výsledkem je nuda. Zabijete nějakou těžkou mobku? Nedostanete nic. Dostanete novej level? A díky něco novej skill? No jo, jenže k čemu nový skilly?
U ostatních RPG jste díky novejm skillům mohli jít tam, kam jste předtim nemohli a hra vás za úspěch odměnila něčim. A když ne na poprvé, tak někdy určitě. Tady furt jen pokračujete dál, a protože z mobek padaj jen železa a dřeva, nebo totální šity kvůli kterejm byste nevážili cestu za obchodníkem pokud by byl o trochu dál , po chvíli nemáte absolutní motivaci pokračovat. Příběh není poutavý a ani bych ho od hack'n' slash RPG nečekal , ale tím pádem tu neni nic kvůli čemu to hrát. Chvíli jsem si naivně myslel, že můžu gift pointy rozdávat alespoň do passivek u bohů, jejichž zbraně jsem nepoužíval. Až později jsem zjistil( protože hra vám neřekne absolutně nic) , že to vlastně nefunguje a utratil jsem body za 2 levely uplně zbytečně. Takže ani to kombinování do skill/gift tree není žádná hitparáda.

Teďka k technický stránce hry. Grafika je celkem chválihodná a zejména se mi líbily textury příšer - etinové sice vypadali jako přerostlá zoombie/mutanti ale pastva pro oči. Různé levely se jim povedly taky, ačkoliv poslouchat hlavní postavu jak by potřebovala kouzla aby rozbil bránu, už vás po několikáté zaručeně otráví. Po vzhledové stránce je hra naprosto v pořádku, ale jinak je to naprosto ploché, nemáte kam zabloudit, nic vás nepřekvapí/nepotěší.
Ohraničení map je jak z roku 1995. Postava běhá do nízko nakupených balíků se senem, do pár polínek položených přes sebe. Pathfindning, ačkoliv ho u těchto her není moc zapotřebí protože postavu navigujete neustále sami, je katastrofální. Když už postavu pošlete z jednoho konce obrazovky na druhej a v cestě je nedejbůh "něco" , postava by byla schopná zemřít vyčerpáním jen aby to odtlačila z cesty...... V pár misích dostanete k ruce posily a asi si dovedete představit, co na tý mapě dělali- ano správně, překáželi, protože jste z chumlu štítonošek museli vykotoulovat / vychargovat se.

Nevim z jakýho důvodu(respektive domnívám se že to vim) se rozhodli nezvýrazňovat těch pár interaktivních předmětů/objektů, se kterými lze na mapách něco dělat. Pravděpodobně asi proto, že nedokázali vymyslet nic originálnějšího než na každou mapu dát pár bonusovejch objektivů, za jejich splnění dostanete nějakou surovinu navíc. Čili - chudym nápadem ještě uškodili těchnický stránce hry. Jako nejenže se tady loot skoro nekoná, ale ještě to málo co by padnout mohlo schovávaj tak, abyste zabíjeli minuty tim, že budete běhat po mapě a hledat poslední tohle nebo támhleto.......špatný.

Bugy - koukal jsem na Bugreport thread na steamu a aktivita mizerná. Osobně se mi stal bug s replikováním setových itemů, kterej už předemnou nahlásili asi 3-4 lidi a reakce/fix žádnej. A vlastně hru jsem zakončil tak ( ne že byhc ji dohrál a ani nebudu, nemám to zapotřebí), že jsem někde na nábřeží přesekl strom , kterej pak spadl za mě a jsem stucknutej mezi hromadou harampádí....... :D Vim, že by to asi šlo snadno reloadnout, ale už nechci, neni kvůli čemu. Pokud snad někde vdáli se má začít něco dít, sorry, ta hra ten pocit nenavodila a nedokázala udržet moji pozornost.
Za necelých 30 éček, které za to chtějí na steamu, jsem očekával mnohem větší a dlouhodobější porci zábavy a čistě ze subjektivního hlediska si nemyslim, že je to relevantní částká kterou by se měli sami oceňovat. kolik je stál ten grafickej engine mě nezajmá, to má bejt jen doprovodnej efekt jak to vypadá. Přál bych si refund, ale to už bohužel nejde.

Pro: grafika , obludy , main menu soundtrack

Proti: repetitivní + nudné , zabugované , DRAHÉ!!!

+14

Dead in Vinland

  • PC 50
Tahle hra. "Nemam na ni slov" , ačkoliv pár jich najdu a nic příjemnýho to nebude. Ta hra je naprosto hratelnostně nezvládnutá otravnost. Bude troška porovnávání a tuna kritiky.

Tehdy jsem nadával na Darkest Dungeon, s tou svou na psychiku útočící RNG, kde se hodně dopomáhalo neúspěšnym hodům( A dopomáhalo, nikdo mě nepřesvědčí o opaku). Nicméně tam si člověk alespoň nějak mohl pomoct dobrym výběrem trinketů na postavy, dobrou sestavou skupiny, úpravou traitů ve špitalé, vylepšenim hera na max. atd. Randomě tam hráč dostával "sračky" jen po fightu a nebo po nějakym eventu a DALO se to vyléčit za prachy, nebo prostě postavu člověk odstavil nebo cokoliv, prostě měl volbu. Tady?

Hra upoutá pěknou grafikou a různorodými charaktery postav a z počátku baví i to honění se za surovinama, craftěnim atp. Tim to ale taky končí. Neustále je člověk bombardovanej nějakejma "náhodama" ( spíš nehodama), který ruinujou jakejkoliv pokus o plánovanej management.

Tvůrci falešně hrajou na tu notu replayability, která tam absolutně neni. Jistě, člověk může příště zkusit dělat věci v jinym pořadí, nabrat jiný členy atp. , ale to samo o sobě k žádný nevede. Neni to strategie, ale adventura s RPG prvky( nutno dodat že hodně osekanými a mizerně fungujícími- na nervy lezoucími). Výsledky volby té či oné možnosti v dialogu se nemění, čili jakmile zjistíte co vás buffne a co debuffne tak bych musel bejt debil abych si volil tu špatnou volbu. Volby dialogu a jejich následky(respektive následky jsou fatální) čili nejsou o tom, že s postavou řeknete co se vám zdá nejvhodnější nebo jak byste ji vy chtěli vyprofilovat a následek by byl zábavný sledovat, s vybalancovanym dopadem( ie - něco za něco), ale jak by řekli angličani - one trick ponny. A tak se mi prakticky jeví celá hra.

Buďto jste normální člověk, co si chce alespoň užít tu řemeslně dobře odvedenou část hry s tim, že si srazí obtížnost za tu cenu, že se cejtíte jak totální noob, protože vám hra tvrdí, že ten " jejich normal" , kterej by probudil nerv i v tom nejzarytějším flegmatikovi, je vlastně uplně v pořádku a každej kdo má rád výzvu by to měl hrát na normal - Ne pánové, neni v pořádku a máte velice zkreslené představy o tom, co challenge znamená.

Darkest Dungeon byl challenge - měl jsem proti sobě silný protivníky a ten nejhorší byla zmanipulovaná náhoda. Ale zároveň prostředky to zredukovat.
Tady člověk nemá ani na chvíli pokoj. Boje mě serou už jen jak jsou nekomplexní a nedodělaný, fádní a nudný. Nejhorší co může někdo udělat je vykrást(půjčit si?) nápad/ práci/ styl někoho jinýho a absolutně to znehodnotit kastrací na tu nejholejší podobu, ve které to nemá ani smysl mít( ano bavim se pořád o bojové části hry)
Postavy jsou rozdělený do pár klasů a tim to končí. Absolutně žádnej progress v úpravě abilit, levelování čehokoliv týkající přímo boje ( sorry, ale vybíráním jednotvárnejch perků zvyšující jednu ze 4 atributů nepovažuju za level up). Hra mytologií a stylem kráčí po seveřanské půdě, ale i tak tam najdete NPC mimo mísu a čekali byste, že budou něčim unikátní? Pffff vůbeeec. Ty samý skilly toho samýho klasu o té samé síle s pouhym reskinem ikonek- ubohost.

Co je na týhle hře nejhorší ale je, že UPLNĚ VŠECHNO, se řídí přiblblym RNG. U DD jsem si myslel, že je to přestřelený ale tomuhle to nesahá ani po kotníky. Pánové nevědí, kde má něco konec a infikovali hratelnost natolik, "challengí" , až vznikl koktejl kterej má pramálo společnýho byť jen s jednim z nich a dotýká se magořiny.

Samostatnou kolonku věnuju pičovině(pardon slušnej fakt nebudu v tomhle případě) Diseasům a Injuriess.
Aneb. jak ze strategické výzvy udělat radom frašku hrající si s nervama hráče.
Opět příměr na adresu buffů a debuffů z DD. V DD byli buffy a debuffy většinou v rovině, vybalancovaný. za něco hráč dostal debuff 10-xx% tady, z obdobnýho buffů podobný množství do resistu. Interaktivní prvky - highrisk high reward - použití svatyně - hodili ste si buff? skvělý, hodili jste debuff? špatný. Pošlete postavu vylěčit za prachy do sanatoria? Na vás. tak či onak - poslali jste ho do léčebny? Zaplatili jste nějaký prachy a výsledek byl 100% tní. Protože tvůrci DD věděli, kde je hranice a čeho by se RNG týkat neměla.

V DiVu budete dostávat, zranění naprosto náhodně, dostat chorobu z ostružiny s 2% šancí na způsobení sračky je naprosto v pořádku, zatimco budete několikrát v řadě failovat u hodů s 80- víc % šancí. Taháš vodu( je jedno s kym)? Bolavý záda, Štípeš dříví? vyhodíš si ramínko atd. Máš vystresovanou postavu? Můžeš jí dát pivo , který ovšem má vedle pozitivních účinků i nemalou šanci na blití. A co je vlastně na tomhle všem tak jinýho než oproti třebas DD? Všechno se tu řetězí a debuffy svoji silou BRUTÁLNĚ převyšujou buffy udělovanou hodnotou. Třešničkou na dortu je to, že nemáte absolutně žádnej prostředek jak těm postavám 100% pomoct. To řetězení zejména vymyslel nějakej dement. Hezký no, že je to reálný - Z piva, který mi srazí stress o 20 se ale vožeru- což mě debuffne samo o sobě a k tomu to má % bonus na vytvoření další sračky. Každá z těch sraček má rozdílnou % šanci na to být vyléčena v medic tentu. Tam když už nic jinýho to aspoň srazí sickness atribut, zatimco při použití nějaký bandáže nebo lektvaru můžete failnout uplně.
No a když už si člověk myslí, že už to dostává pod kontrolu, tak si ti imbecilové jdou večer ve srubu po krku, což vygeneruje další ptákovinu, která zase má šance generovat další kraviny, z nichž jak jsem s potěšenim zjistil, je nemalá část takových, který nemaj expiraci a šíleně malou šanci na úspěšnou léčbu, zatimco budou dál a dál a dál generovat nějakej šit. Takže se člověk nemůže absolutně spolehnout na výdělky postav v manuálních činnostech, protože jsou furt nakažený nějakejma hovnama. Tvůrcům pravděpodobně přijde strašně cool a challenge, mít non stop 2 postavy v healing tentu, 1 na střídačku na lehátku, přičemž ty zbylí musej sehnat něco na přežití ale jsou uplně marný, protože maj sračky který je srážej na uplný trosky.

Teď v tom rauši vzteku si nedokážu vybavit moc pozitivních věcí, kterejma bych tuhle hru počastoval. Ohodnotil jsem ji (zatím) průměrně z toho důvodu, že hra vypadá stylisticky pěkně, postavy jsou zajimavý a celkovej koncept hry by i byl zábavnej, kdyby banda debilů svůj talent nezahazovala naprosot nesmyslnym RNG. To už dneska kua neuměj udělat prostě dobře se hrající Adventure/RPG strategii s craftěnim aby to nebyla vymaštěnaá debilita? A to si tak říkám jestli si to za to výš zmíněný vůbec zasloužej, protože tady to zasmrádá vykrádačkou vícero konceptů než jen DD a ještě psychopaticky implementovanejch.
+7 +8 −1

Northgard

  • PC 85
Northgard. Koukal jsem po tom ještě když to bylo v EA a nebyl jsem uplně rozhodnutý, dle různých lets playů, zda-li to bude můj šálek kafe co se do stylu,grafiky a celkovýho konceptu týče. Už od mala jsem miloval strategie, především ty budovatelské s nějakou příměsí boje a starání se o něco/někoho. Nakonec jsem neodolal, protože dnešní drtivá většina "očekávaných" titulů se motá kolem sci-fi ( což ve strategii není můj šálek kafe), a moje herní já už lačnilo po nějakém novém zážitku. Nakonec jsem příjemně překvapen a spokojen.

Northgard je hra s malovanou grafikou, která vypadá na první pohled roztomile. Pajďuláčci hučí, ovečky békají, hrdinové se dětsky drsně smějí, ..............................vlci vrčí a draugeři zlověstně syčí a chrčí a tím roztomilost končí.

Tato strategie je postavena na pár základních pilířích, které vypadají zpočátku jednoduše, až by si to člověk spletl s leckterou prohlížečovkou. Nenechte se ovšem mýlit. Hned už v první hře, kde si budete zezačátku klidně těžit jídlo a dříví, budete se rozkoukávat a nakupovat další políčka, naverbujete prvního válečníka, aby vám vyčistil další políčka obydlené vlkem, přistavovat budovy a zkoušet co dělají, najednou zjistíte, že příjem peněz najednou není příjem ale proděláváte. Postavíte tedy market a pošlete vesničana obchodovat. Pak se narodí pár dalších vesničanů a najednou se s křikem objeví hláška, že klan se nemůže rozrůstat, protože jsou nešťastní. Vyřešíte i to, ale pak zas zjistíte, že surplus jídla, který jste ještě před chvílí měli, vám už najednou nestačí a jídlo vám ubývá. Tu zase zjistíte, že vám dochází ubytný prostor pro další lidičky, ale nemáte stavební prostor na políčkách a rozšíření políček je drahé a další ,,neutrální'' políčko je obydlené jeskyní vlků nebo draugeří svatyní a vy nemáte dost velký military cap, abyste mohli udělat dost jednotek na jejich poražení. Nebo zase zjistíte, že není dost peněz na naverbování více, než jednoho válečníka.
Tak se potýkáte s managementem svého klanu, žádné extra problémy, když tu se podíváte na časový posuvník ročního období a s prozřetelností Eddarda Starka řeknete-Winter is comming. Pak se podíváte zpět na zásoby svých konzumovaných surovin a padne další věta- a kurva, to bude jen tak tak. Veškeré plány na obsazení dalšího políčka, stavbu toho či onoho musíte odložit o dobrých pár měsíců později a ještě se budete modlit, aby vám to vystačilo.

Northgard je hra zdánlivě chudá. Obsahuje pár herních mechanizmů tak dobře sladěných, že bohatě vystačí na desítky hodin zábavy. Kromě obyčejného stavění základny, těžby surovin, rozšiřování se, boje atp. se budete muset také o své suroviny starat. Ty nejzákladnější jsou totiž konzumovány a k tomu ještě je ve hře zimní období, které spotřebu jídla a dříví znásobí. To vše by se ovšem stále ještě nikterak neodlišovalo od obyčejných strategií svého druhu. To, co hru přiživuje a prodlužuje její znovuhratelnost jsou nepředvídatelné speciální eventy, které se čas od času přeženou nad Northgardem a nemile postihnou všechny, kteří se na ně nepřipraví. Kromě obyčejné zimy vás tak může potkat blizzard - několikanásobně silnější forma zimy, na kterou by si stěžoval i sněhulák. Záplava krys, která se vám pokusí sežrat neuskladněné jídlo a nakazí pár vašich vesničanů chorobami. A nebo zemětřesení, které vam poničí pár náhodných budov, zastaví jejich produkci a nakonec vyhoří do základů, pokud to neopravíte. Jindy se zas můžou otevřít brány do Hellheimu a vypustit na svět pár stvoření, které se vám pokusí zamordovat lidi. Výčet nepředvídatelných elementů, jako jsou právě special eventy, generace mapy, počet a druh nepřátel na políčkách kolem vás a hlavně a především výběr klanu za který hrajete, bude udávat, jak se s těmito věcmi a jak rychle vypořádáte.

Klanů, neboli herních frakcí, je k dnešnímu datu zatím 7. Všechny klany se v rámci možností s ohledem k obsahu ve hře liší a mají pár unikátních vlastností, které vám pomohou potýkat se s různými problémy lépe, než jiným klanům. Některé klany jsou více definované k určitému typu vítězství, pár jich tam je s všeobecně užitečnými bonusy, které pokud dobře zužitkujete, budete si moct vybrat cestu k vítěství sami.

Hra obsahuje kampaňovou linku, singleplayerový custom map i multiplayer. Kampaň je relativně krátká a její příběh tuctový, ale slouží dobře k poznání klanů a na druhou stranu neurazí. Na extremní obtížnost se potom kampaň stává lehce šílenou, výzvou pro hráče milující výzvu. Avšak dohrát kampaň na extreme a splnit u každé mise bonusové úkoly není bez odměny. Hra vás odmění v podobě kampaňových hrdinů, kteří potom nahradí obyčejné warchiefy ve skirmishi či mulťáku. Žádný výkyv ve statech ale nečekejte, jen skin.

Ve skirmishi si potom můžete klasicky navolit v rámci možností co chcete. Druhů vítězství je ve hře 5 a dokáže zabavit na pár hodin navíc. AI, proti které budete v sp hrát, není kdovíjak geniální( v některých ohledech až tradičně špatná) , ale pokud budete hrát na nejtěžší a zaspíte, tak nevyhrajete.

Co se týče kosmetiky hry. Grafika si myslim neurazí nikoho, kdo není vyloženě proti malované grafice. Ozvučení hry je uspokojující. Písniček je strašně málo( alespoň co si pamatuju, než jsem je po čase přestal podvědomě ignorovat), ale tematicky zapadnou a nejsou otravné. Ovládání hry je především myší, ale je k dispozici i pár klávesových shortcuts, které dokážou výrazně urychlit přidělování příkazů. Je jich pár, lehkých na naučení a byť se nedají navolit vlastní zkratky, zatím to není IMO ani zapotřebí. Uvítal bych ale, kdyby dali možnost vypnutí toho otravného zoomu na vesničany, když hledáté jednoho vhodného kandidáta.

Hra mě už zabavila na dobrých cca 90 hodin a stále mě neomrzela. Dobře se hraje, není zabugovaná a těch pár mechanik je dost originálních na to, aby se hra vyplatila koupit za férovou cenu, za kterou ji nabízí.

Pro: Zima + eventy / Na pohled jednoduchá, přesto originální a komplexní

Proti: přidat možnosti ovládání, doladit AI , více odlišit klany.

+11

The Forest

  • PC 85
The Forest. To si takhle letíte se synkem na dovču první třídou, ale při ,,mezipřistáním'' vás vysadí mimo rekreační zónu. Skoro by se dalo až říct, že sednete skoro až babě na lopatu. Chvilku vám potrvá, než pochopíte, že vás žádnej all inclusive na 14 dní nečeká. Ale dost už vtípků. Hned ze startu vám hra ukáže rudého pána, který vám syna čmajzne přímo před očima a vy budete muset hodit ruku do ringu abyste ho našli. No a když se vám to nebude dařit, můžete tam hodit i druhou :D místní obyvatelstvo takovou oběť jistě ocení.

The Forest je hra, při které se budete muset ze začátku setsakramentsky otáčet, abyste dali prvních pár dní. Je to realita natolik surová, že vám hra neposkytne ani čas na rozkoukání. Jakmile skočíte z letadla, možná se chvíli budete okolo kochat lecčím, dokud vás neprobere první partička hladových žebráků, pro které nejste ničím jiným, než bránící se oběd. Ano je to tak, na ostrově, na který jste spadli to žije až běda a budete se muset rychle rozhodnout, co uděláte, abyste neskončili jak vaši spolucestující. Na začátku na to všechno dostanete jednu sekyrku z letadla a jednu chytrou knížku, kterou velmi příhodně těsně před havárií vezmete synovi. Knížka je prakticky takovej receptář prima nápadů. Budete do něj chodit pokaždý, když dostanete architektskou slinu. Problém je, že hra se při projíždění v receptech nezapauzuje, takže prvních pár dní, než kolem vás vyroste nějaká ta hradba či plot na vás bude dýchat pěkně klaustrofobická atmosféra, dokud si to neosaháte. Kanibalové totiž chovají pramalý respekt k tomu, že zrovna zušlechťujete ostrov a budou vás řezat hlava nehlava ať děláte cokoliv. Párkrát jsem si málem měnil spodky, protože pánové ječí až když vás berou po hlavě. No a pokud zrovna nejste typ na stavění si příbytku, místní vás i bez dovolení ubytují u sebe, s netopýry na stropě, tam je místa dost.

Autoři této hry vsadili na jednu silnou kartu, a nutno dodat že zafungovala velmi dobře. Tím je stručně řečeno atmosféra. Je to balík všech herních mechanik, které se hrou prolínají a vzájemně fungují ve skvělé harmonii.
Grafika nemusí být zrovna top toho, co lze v dnešních titulech vidět, ale v kombinaci s efekty a zvuky hra navodí takovou atmosféru, že budete zadržovat dech, obzvláště pokud se v noci ocitnete mimo bezpečí své báze. Autoři naprosto skvěle dokázali vystihnout ducha lesa. Budete mít pocit, že opravdu v lese jste. Bude šustit listí, jak bude padat ze stromů. Při silnějším větru na louce bude šumět tráva, tady a támhle praskne větvička a to mi věřte, když řeknu, že na začátku, kdy zabít vás je otázkou pár ran, se těch praskajících větviček budete opravdu bát.
Vaše postava se bude potýkat s řadou pro survival typických problémů jako je hlad, žízeň, stamina. Tady vám ještě přibude celková diagnóza- může vám být špatně, ať už z jakéhokoliv důvodu a budete slabší. Také ale má vaše postava měřítko s psychickým stavem a pokud nedopřejete vaší postavě trochu spánku, odpočinku, zdravého jídla a timeoutu od místních gangů, vaše postava to nemusí zvládnout a mohli byste z toho mít mírné halůžky.
Ani obstarávání těch základních potřeb ale nebude taková legrace jak se může zdát. Zvířata si tady rozhodně malovat terč na tělo nebudou a zdrhnou jen co vás uvidí. Nejjednoduším způsobem jak se najíst je chytit pár ryb a nebo narazit na nejedovaté rostliny. Když už něco přeci ulovíte, čeká vás dilema. Mám rozdělat oheň a upéct to? Oheň je jeden z největších magnetů na místní. Ty přiláká kdeco.

Stavění. To je kapitolka sama pro sebe. Hra nechá na vás, jestli si budete chtít postavit několikapatrový hillton, nebo si vystačíte s kurníkem obehnaným jednou řadou kamenů. Můžete si postavit i pevnost o něokila zdech. Máte zde na výběr několik různorodých pastí, které budou-li správně umístěné, můžou vyřešit většinu problémů za vás. Můžete si postavit dům na stromě, který se bude jevit zpočátku zdánlivě nedosažitelný pro nepřátele. Ať už postavíte cokoliv, nenechte se mýlit, všechno se dá zničit. I vy nedopatřením můžete poškodit svoje stavby když blízko nich budete řezat nějakého souseda. Ale co není zničené uplně, dá se opravit.
Další důležitou věcí je, kde stavět a kde byste rozhodně neměli. Při první hře, bez znalosti čehokoliv, a to především hustoty a bází domorodců, vás asi bude zajímat hlavně nějaký ten zdroj pitné vody, stavební materiál a pěkným bonusem rozhodně je výskyt zvěře.

Bůh stvořil zemi za 6 dní a sedmý odpočíval. Jenže vy bůh nejste a holýma rukama to nedokážete. Budete potřebovat vybavení a na vybavení materiál. Jako téměř v každé hře výpravy za materiálem sebou nesou jisté riziko. Kromě toho, že budete muset nejdřív překonat svůj strach vyjít za svojí branku, mnohem horším je fakt, že většina materiálů se nachází na území kanibalských vesnic nebo v jeskynních komplexech. Zatímco do vesnic na povrchu máte solidní šanci se proplížit a vzít si nějaký ten hadr, lano či flašku s chlastem, v jeskyních váš žádná procházka tuplem nečeká.
V jeskyních jste mnohdy nuceni slanit do neznáma, ze kterého vychází nepřívětivé zvuky, budete tápat po tmě, namočíte se a prochladnete a hlavně, můžete snadno zabloudit. Slovem jeskynní komplexy mám na mysli skutečně komplexy, ba až megalomanské řekl bych. Asi by zasloužily více péče, ale já řeknu jen toliko, že jsou různorodé, mnohé se napojují na jiné, mají vícero vstupů, jsou obydleny různými ,,monstry'' a především, dá se v nich najít lecjaký unikátní předmět ulehčující život na povrchu a to hodně. Monstra se v nich nerespawnují a dá se v nich dokonce žít, ale vaše postava se tutově zblázní. Mnohé ani celé neprojdete, protože budou vyžadovat jisté nádobíčko. Co je kuriózní je, že ani monstra zvenčí se do nich nedostanou. Jakmile ji komplet vyčistíte, je prakticky vaše, chcete-li.
To ovšem rozzuří doběla jiné sousedy. Návšťěva určitých míst na mapě způsobí, že nepřátel přibude, budou tužší a po přežití jistého počtu dní přibudou dokonce i unikátní monstra, která jdou uplně stranou od kanibalů co do vizáže, tak do výdrže a udělované damage. Mutanti narozdíl od kanibalů nemají žádnou morálku a pokud jste někdy byli partičkou kanibalů pouze sledování z povzdálí jako v zoo, mutanti pokud vás uvidí, smetou vše z cesty aby vás zabili, a to včetně zdí, domů a někteří i stromů.

Hra má i příběh, na který se až takový důraz neklade a fakt, že na ostrově není hlavním problémem přelidnění kanibalů, budete zjišťovat sběrem různých obrázků a roztodivného haraburdí cestou, kterou si budete brázdit ke svému synovi. Najít vašeho syna je totiž hlavním úkolem celé hry ale jak říkám, příběh/questy jsou zde až poslední kolej.

No a čas se nachýlil k mému kritickému okýnku. Hra by se dala zkritizovat za fádní příběh a vyvrcholení, ale o tom to vůbec nebylo tak to vynechám. Můžu pominout i obtížné stavění některých partů základny, což bylo až otravné, ale budiž je to o skillu. Co ale rozhodně nevynechám je označení itemů, skelety jednotek a celková prapodivná fyzika ve hře. Označení itemů je bílou barvou a tak přehlédnutelné, že se vám některé věci budou lépe hledat v noci než ve dne. Skelety jednotek a terénu a fyzika ve hře- hru jsem rozehrál víckrát a troufnu si tvrdit, že jsem se obstojně naučil střílet/ házet všemožnými zbraněmi ve hře. Jenže kolikrát jsem bojoval s duchy. Jednoduše řečeno některými enemáky projektily prostě prolétly, přímo skrze ně. Zda-li to bylo špatným skeletem skalky za kterou milý drahý vyčuhoval, nebo byl hubenější než vypadal, to fakt nevim. Další věcí je ,,tekutý'' písek všude možně ve hře. Je sice hezké, že si oštěpy a šípy můžete potom z mrtvol/ země posbírat, ale v druhém případě vám to bude k ničemu. V této hře mají věci tendenci se prostě propadat do země. Jestli to má něco společnýho s prapodivnou fyzikou, kde se předmět je schopnej odkutálet přes půl mapy nebo mizerný označení, kde v pravé poledne téměř nic, co se přímo neleskne nevidíte, to nevim a ani mě to nezajímá.

Se všim všudy musím nakonec říct, že Forest rozhodně stojí za koupi pro všechny milovníky žánru. Byť nemá dle mého názoru v SP moc co nabídnout při opakovaném hrání, stále je to hra, která dokáže na desítky hodin zabavit a své ceně bohatě dostojí.

Pro: ATMOSFÉRA, stavění,různorodá AI kanibalů

Proti: mapa jeskyní, označení dropu,menší bugy v MP

+18

Subnautica

  • PC 90
Musím říct, že koupě této hry byla asi tou nejlepší za poslední roky. A pokud ne nejlepší, tak určitě nejpřekvapivější v dobrém slova smyslu. Malinko zasažený stereotypem, bloumal jsem po steamu a hledal, co by mě mohlo vyvést z herní apatie. A vida, graficky vydařená hra s průzkumem a craftěním a to vše zabalené do ,,avatarovského'' designu a za méně než 500? Chvíli jsem hledal dál a pak jsem to koupil. Jenže hra mě nejen vyvedla z mé apatie, ale pohltila mě natolik, že jsem ji slupnul na jeden zátah.

Úvod do Subnauticy je velmi stručný. Spustíte hru a najednou padáte v záchranném modulu kamsi dopryč. Najednou vás vezme plech po hlavě a vy se proberete v hořícím modulu. Popadnete hasičák, oheň zneškodníte, rozhlédnete co všechno vám nefunguje a jdete se podívat kde to vlastně jste. A ejhl, nikde nic. Jen voda, voda, vy a nebýt trosky Aurory, byla by tam zas jen voda. Zapomněl jsem zmínit, že doufám, že hlavní postava po zachránění poděkovala výrobci záchranných modulů, že vyrobila alespoň jeden s funkčními plováky :D.
Nicméně hra z vršku modulu nevypadá nic extra a pohledem do dáli nad hladinou se kochat nebudete napříč hrou nikdy.
Co vás ale spolehlivě přiková k počítači je první skok do vody. Dal jsem si hned survival mod, a nejednou jsem na začátcích hry málem umřel hlady, žízní nebo nedostatkem kyslíku, protože jsem si prohlížel moc dlouho můj nový dočasný domov. Hra pod vodou vypadá opravdu skvěle a v mělčinách, kde je asi nejvíc na co koukat, umí skoro až utopit.
Musim si i trošku zakritizovat, protože počáteční guide, co chytit a z čeho udělat nejdůležitejší věci, nebyl zrovna nejlepší. Já ho musel přehlédnout a dlouho mi trvalo, než jsem si vyrobil prvni lahev vody.
Po adaptaci k herním mechanismům je to ale ničím nerušená balada. Vyrobíte si ruční skenner a ten už vám řekne vše důležité. A když ne on, musíte hledat jinde info po jiných trosečnících.
Hra má naprosto plynulý, nenásilný průběh. Čím dál a hlouběji se vydáte, tím užitečnější věci naleznete a ty vám dál pomáhají v dalších cestách hloub a hloub.
Nehrál jsem hru v early accesu a tak nechápu připomínky ke Cyclopsovi. Pokud byl dřív nevybalancovaný, rozhodně to pro něj neplatí dnes. Hned co jsem se v něm zorientoval, tak jsem si ho oblíbil. Je to téměř nesmrtelná pohyblivá stanice a s modulem na štít a zásobou baterek už je tuplem nezničitelná. Pravda je, že jsem hrou strávil spousty času necíleným průzkumem a tak jsem zjistil, kam se s ponorkou vydat můžu a kde je to riskantní. A pokud by chtěl někdo po mě naprosto definitivní odpověď, proč brát takovej kolos namísto častějších výpadů s PRAWNEM nebo Seamothem a nebrat v potaz tuny místa na kořist, pak za mě je odpověď jasná- WARPER.
Monstra jsou kapitolou sama pro sebe. Od malých roztomilých rybek, které jsou dobré nasolené, střední se kterými si můžete být hrozbou navzájem s patřičným vybavením, až po třídu leviatan, kterou můžete tak maximálně dráždit skenerem a považovat za úspěch, pokud si výsledná data někde v klidu přečtete.
Pohled je úchvatný téměř na všechny exempláře a skener se vám jen tak nezastaví. Na některé se však nebudete mít čas dívat moc dlouho.

Abych nezapomněl na celkem důležitou část, tak ve hře je věcička zvaná konstruktor a jak už název napovídá, něco staví. A to něco je základna. Napříč hrou budete nacházet krom plánů výbavy i nepřeberné množství stavebních plánů od multifunkční místnosti až po kancelářský nábytek. V první místnosti nejspíš každý obsáhne vybavení modulu a přestěhuje se a nesměle bude přidávat další místnosti a přidávat to, co ho na cestách cvrnkne do nosu. Skvělé na to všem je, že místnosti nejsou závislé na ničem, kromě energie, a tak jsem skončil hru se spoustou monitorovacích budov napojených na jeden solární panel. Později jsem si postavil druhou větší základnu v biomu se zelenou břečkou. Zaplať pánbůh, že si mě ten velkej hajzl nikdy nevšiml. Tam mi celou tu dobu sloužil jedinej uranovej článek.

Pokusy dělají zlou krev. V předchozím odstavci jsem zmínil stavbu základen. Mezi to patří i chovná nádrž. Velikosti se meze nekladou. Tam si můžete pěstovat prakticky cokoliv, co dokážete sebrat(Poznm. nutná regulace počtů). Ikdyž hra tvrdí, že se zvířátka na planetě rozmnožují nepohlavně, dáte-li dva stejné vzorky do nádrže a chvíli tam nepůjdete, budete mít zvířátek plnou nádrž. Vtip je v tom, že ve hře narazíte na vajca dravců, ty pak můžete z nádrže vyndat a vypustit kam je libo a neublíží vám. Tedy aspoň pokud nestojíte mezi ním a jeho kořistí. Strašně jsem si oblíbil Kraba Olihňvitýho. Pár jsem si jich vychoval a se záměrem vyštvat Stalkery z chaluh jsem ho tam vypustil. A fungovalo to. Jsem to ale hlavička, říkal jsem si. Jenže Stalkeři odmigrovali k mojí základně, tam mi kradli drony a odnášely je pryč. Tak jsem vypustil dalšího kraba a ten je po chvíli zase úspěšně vyhnal pryč. Jenže krab už nebral v potaz můj majetek a neustále mě napadal kdykoliv jsem chtěl jít na vyjížďku v Seamothu a vyřazoval mi elektroniku. A jak to celé dopadlo? Zoufalí Stalkeři nějakým způsobem nahnali k mojí základně Prďochy, kteří svým smradem nakonec kromě mě zabili všechno živý včetně Stalekrů i Kraba.
Závěr? Nesnažte se narušit simbiózu, nikam to nevede. Nebo přikročte k vypuštění většího množství vzorků.

Jedna z nejdůležitějších věcí ve hře je orientace po mapě. Minimapu žádnou nedostanete a tak se budete navigovat jen pomocí signálů uložených ve vašem PDA. Signály si můžete vytvářet vypouštěním bojek nebo někde necháte dron(ale daleko od stalkerů). Nečekejte ve hře žádnej vyhledávač trasy. Prostě někde kilometr pd tebou je cíl, tak si ho najdi. A že hra je plná skulinek, jeskyní, apod. co vás přímo k cíli nenavede. A doporučuju si na každou cestu do neznáma těch pár bojek fakt udělat, protože nikdy nevíte, kde se budete moct jak dlouho zdržet.
Co mě chybělo bylo, aby mi PDA alespoň oznámilo, v jaké lokaci se nacházím. Díky tomu jsem v některých za celou hru byl jen párkrát a jednu sjem dokonce našel až ke konci hry.

Je toho dost, o čem by se dalo básnit, ale doporučuju všem aby si hru zahráli sami, protože není možné to popsat bez spoilerů.

Hra je v této fázi stále nepříjemně zabugovaná. Na dost z nich jsem už zapomněl a vzhledem k tomu, že jsem poslední 1/3 odehrál v Cyclopsu, jde mi na paměť jediný. Vypadávání z Cyclopsu..... Prostě najednou padáte, jako by tam nebyla voda a výsledkem je nechutná damage. Pokud jste v nebezpečné oblasti a spadnete mezi něco žravého, máte prostě smůlu. A stávalo se mi to opravdu často.
Co mi vadilo dál bylo stavění základny. je to strašně neflexibilní. Napojování tunelů na místnosti leckdy nepochopitelně nešlo. Tu nešlo okno, tam zas dveře. Až minutové trefování se skříní do rohu abyste ušetřili místo na další atp.

Ve výsledku je Subnautica luxusním počinem, který dokáže velmi zpřijemnit život až několika desítkami hodin nevídané zábavy. Pro mě je to jasný impuls dívat se po titulech podobného žánru.

Pro: Komplexní svět. Ryby. Grafika, atmosféra, Příběh( :) ) , Warper.

Proti: Pár bugů, orientace mezi sekcemi, napojování základny, Warper....

+19

Baldur's Gate II: Enhanced Edition

  • PC 85
Napíšu si komentář k této mojí srdcovce sem, protože EE verzi hry považuju za něco jako golden edition. Hodně jsem zvažoval, jestli vůbec komentář psát, protože o této archaické legendě už padlo snad vše a netřeba toho víc dodávat. Nicméně od mého dětství, kdy jsem hru hrál naposled a odkdy jsem ji považoval(v rámci hodnocení) za 100% záležitost, uběhlo už spousta vody. Při opětovném hraní po tolika letech jsem si začal všímat věcí, které nakonec snížili hodnocení na 85% a já si neodpustim nějakym písemnym způsobem zdůvodnit si proč. Na mé poměry budu asi krapet stručnější, ale o to negativnější, až nakonec nebude hodnocení korespondovat s hodnocením.

BG i nadále zůstává v mém srdci nepřekonaným RPG svého druhu, nyní ale již ne bez poskvrny. Největší vadou na kráse je všeobecná svoboda ve hře. Hru si prostě nemůžete vychutnat podle svého bez jistých zásahů zvenčí( mody) nebo bez cheatování. Pokud nejste fanatický znalec BG univerza a všeho, co se kolem něj točí/ jak věci fungují, můžete být nepříjemně překvapeni. Hra nabízí poměrně chudý výběr příběhových NPC, které můžete nabrat do party. WTF? málo postav? Ano, protože s těmi co tam jsou, jen zřídka sestavíte fungující partu od začátku dokonce. Proč? Protože maj postavy přidělený charakterový rysy a drtivá většina se mezi sebou nesnese, navíc ještě musíte dodržovat jistou reputaci, která taky může zavinit odchod některých členů party. To vás omezuje z těch všech co tam jsou jen na vybrané kombinace, pokud nechcete jako já řešit, za nejnevhodnější situace a na nejdebilnějším místě, že se postava prostě urazí a odejde. K tomu všemu se všemi věcmi, takže ikdybyste na někoho narazili, nemáte pro něj nic.
Zrada Yoshima a nutnost nabrat imoen pokud chcete aspoň nějakého zoufalého zloděje
Tyhle špatně zvládnuté a nepředvidatelné situace vedou jen k jedinému- rage loadu.
Se zloději je ve hře problém ale celkově. Ten nejsympatičtější je fuč, nově přidaná badass Hexxat je strašlivoučky zlá a do dobré party neštimuje. Mno a ten zbytek je směska mulťáků nebo dualů, kteří čistě pro tento účel stojí za ******. To je další věc. Proč proboha je drtivá většina nelidí( ale i hafo lidí) přednastavenejch na multi/ dual povolání? Přičemž ty Dual při postupu ve hře docela oceníte, mulťáci toho umí hromady ale ve skutečnosti jsou slabí. To si to jako člověk nemůže nastavit sám? Zatímco dual class si člověk musí trošku promyslet, na multi neni nic složitého. Náhradou yoshima a poté hexxat( anomen se s ní prostě nesnese) jsem strávil na můj vkus až moc času. Do toho ani herní systém neumí přidělit nově nabranému NPC patřičný počet XP, takže pokud chcete rovnocenýho parťáka, musíte si to prostě na tu hranici docheatovat.
Vždycky je tu možnost naimportovat si předpřipravené postavy přes mulťák a neřešit to. Ale tahle hra se snad hraje kvůli příběhům, je to přeci roleplay nebo?

Člověk by se přes tohle všechno mohl přenést a postupovat hrou s tim, jak se u něj vyvine. Jenže na to je to vše moc naskriptované a člověk prostě nechce přicházet o stuff. Zrovna pokud jde o zloděje, neotevřít truhlu nebo obejít lokaci pro pozdější účely se šeredně nevyplácí. Do jistých lokací se už nikdy bez cheatu nedostanete. O to horší je to pro mě, kterej to vyloženě nesnáší používat, byť jen k utility účelům.

Hru miluju a nikdy bych ji nezavrhl kvůli zaostalosti technické stránky, ale pravdou je, že když už do toho někdo po letech hrabe, tak na adresu beamdogu musím říct, že jako drtivá většina ,,remasterů'' selháva v tom nejpalčivějším. On ten pathfinding ve hrách svých let nikdy nebyl dobrý. Asi jeho vylepšení vyžaduje až moc úsilí aby se o to někdo pokoušel. A tím nemyslim jen BG.

Ještě kratičkou poznámku na adresu balancu hry. Rogue kit mi přijde docela k pláči co se THAC0 týče. Celkově mi připadá, že by jistá povolání mohla mít přístup k vyšším zbraňovym skillům svého druhu( např. zloděj-dýka/ss/krátky luk) a ne je omezit na jeden. Další mě připadá, že je ve hře víc magicky odolných/imunních monster, než je zdrávo. Nějaký lower resistance je ve full partě celkem k ničemu, když to meelečka vyřeší než si mág po jednom kouzlu odpočine.

Mno, asi se ze mě stal hnidopich. Všude jsou nedostatky. BG má aspoň své kouzlu a takovou úroveň hratelnosti, že se dají přehlížet.

Pro: legenda

Proti: kdo chce psa bít :)

+12 +13 −1

Inquisitor

  • PC 35
Nebudu tu horekovat a oslavovat zlaté české ručičky. Chápu, že tato hra je dílem ministudia(dá-li se to tak vůbec nazvat), která neměla prostředků nazbyt a pokud bych měl hru snad hodnotit v tomto duchu, přiklonil bych se k mnohem vyššímu hodnocení. Na druhou stranu ze hry přímo čiší ambice zapsat se do fondu daného žánru.

Hru jsem kdysi dávno dohrál( docela obdivuju svoje tehdejší nervy) za paladina(obdivuju svoje nervy dvojnásob). Tehdy mě ten příběh a dobová atmosféra hry ještě udržela na koleji a táhla mě kupředu k cíli. Celý ten příběh, grafika a rozhovory,- zkrátka to adventurování okolo, je dělané s neskutečnou porcí enthusiasmu k době a ke zvolené tematice a je radostí to hrát. Pravda, leckteré dialogy se opakují dokola a dokola,až mě to nebavilo číst furt dokola, takže běda, pokud se mezi těmi opisy toho samého objevila nová informace někde uprostřed. Hru provází dobře zvolená hudba, ať už se nacházíte kdekoliv a dále vtahuje do hry. Nedávno jsem viděl týpka, jak to hraje na youtube, tak jsem na to dostal chuť znova a rozhodl se, že si to dám za kněze. No netušil jsem, že za paladina, kde vám tečou nervy z nespočetných promáchnutí naprázdno, za kněze vám bude akční řádek přetékat jednoduchým popiskem typu : Cíl se kouzlu ubránil a nějaké %, které vyplývá bůhví z čeho.

A to se dostávám k jádru pudla. Boj je totiž neskutečně frustrující. Celá hra se svym velmi jednoduchym ovládáním a nastavením( které ani není možné změnit- alespoň ne ingame) by na to adventurování bohatě stačila. Jenže ve hře se bojuje až nechutně moc. Dokud jsou to nějaká ta meelečka, tak budiž, ale jakmile narazíte na něco, co nedejbůh kouzlí, nebo na jakoukoliv formu magie, začíná marná sháňka po informacích, co se s tim dá vůbec dělat. Ta hra prostě neni na ten boj vůbec designovaná, tak nechápu, proč ho tam je tak nesmyslně moc. Nedohledáte se tam informací o nepříteli, pak ani nevíte, že jste někde, kde ani nemáte se svym lvlem co dělat. Nedohledáte se statů, abyste viděli, jestli je nepřítel náchylný na nějaký element. Když vás stihne nějaký negativní efekt, netušíte, čím to odstranit, protože košnatých blábolů u všeho je sice že by z toho hlava praskla, ale ve skutečnosti se z toho prakticky nedozvíte vůbec nic. Celý systém atributů a mechanických prvků zahrnutých v boji, je mnohem více, než vám hra vůbec říká. Celá přesnost se zakládá na bůhví čem a ikdyž levelujete intuitivně schopnosti, které praví, že ji tim zlepšujete, nikde to nevidíte. Nikde pořádně nevidíte efekt ničeho, že by se něco zlepšilo, vyjma toho že nasadíte lepší brnko. Opravdu nemám v povaze kritizovat ve hře špatnou grafiku nebo efekty, jenže tady chybí jak to, tak i jakákoliv orientační prvek, který by vás jakkoliv směroval.
Jeden z mých followerů se za tu odehranou dobu v 1 aktu už stihnul nakazit jedem, byl oslabenej, zpomalenej a prokletej a znehybněnej. Mám asi 3 kouzla, jejichž popisek tvrdí, jak léčí jakési neduhy o jakési síle, nad poskytnutou matematickou formulí nehodlám ani bádat, pánové se neobtěžovali ani zamyslet nad tím, že by jejich hru mohli hrát pouze fanoušci žánru, nýbrž bez magisterského titulu na pravidla D'n'D. No a kupodivu, na žádný z výše zmíněních neduhů žádné z kouzel nefungovalo. Tak co si z toho má hráč vzít? Že má něco na malé úrovni, to neví. Že zkouší špatné kouzlo, to neví, protože popisek kouzla stojí za ******, že je daný neduh o vyšší nebezpečnosti, než jaký dokáže kouzlo vyléčit- prosim pěkně, co je to ta nebezpečnost a jak poznám její úroveň?
Ani se nebudu bavit o nepřátelích. Ti totiž, pokud nejde o čistá meelečka nebo něco nemagického, tak je to na ragequit. Vy ovládáte pár užitečných kouzel, z nichž vám ty defenzivní a podpůrná vydrží pár vteřin a než je stihnete nakouzlit všechna, některá už jsou fuč. Dobrých útočných kouzel by mohlo být dost, ale s drtivou z nich se ani netrefíte, protože nevidíte nepřátelské rezistence. u všeho musíte čekat jak magor několik vteřin, než se ,,refreshnete'' , pak se ani netrefujete, prostě demence. Nepřátelé oproti tomu žádnými cooldowny netrpí, kouzlí totiž elementální kouzla, kterými se minout nedá a vrhají je rychlostí jak střelbou z kulometu. Následně za takového magora dostanete 50 zkušeností.....Pokud snad narazíte na něco, co kouzlí i normální kouzla, pak vězte, že je kouzlí na magisterské úrovní o několikanásobně vyšším damage a šancí na zásah, kde vy jste při nejlepším studentík a netrefíte se ničim. Celé bojování až na vyjímky v této hře se tím degraduje na prachsprosté hit'n'run taktiku, přičemž s nejvyšší pravděpodobností budete nakupovat a používat pečetě. Pokud se objeví něco, co nezdoláte ani s pečetěmi, nezbývá než vyvolat dzina, který to, jakožto prakticky cheat, udělá za vás, ale nedostanete ani bodík zkušenosti, Pokud si to shrnu, nikdy v životě jsem takhle trapnej systém neviděl. V této hře hráč nemá NIKDY pocit nějakého zlepšení. Ať už to je nově získaným kouskem výbavy, nově naučenými kouzly nebo postoupení na vyšší odbornost. Pokud se nevracíte zrovna někam, kde jste byl ak před 15 levely, můžete se spolehnout na to, že vás budou čekat jen tuhé boje s nepřáteli o schopnostech omnoho vyšších než jsou ty vaše, se záhadnými resistencemi, kde vaše kouzla, která mají ubírat 60HP uberou sotva 20 atp. Potkáte otrapy, kteří vás otráví na první ránu i přesto, že máte rezistanci na jed kolem 60ti. Celkovou morálku, hráči do toho podkopává ještě neustálý a otravný respawn nepřátel a to kolikrát nejde zrovna o žádné mazlíčky. Sotva ujdete o obrazovku dál, další enemák už stihnul vylézt ze sudu, vyloupnout se ze zdi, vystoupit z pekla nebo bůhví odkud. Ale to stále není vše. Nejen, že se respawnují, ale ještě mají omnoho víc HP než vy a vaše družina a jsou šťastnými majiteli 1-2 léčivých láhví. Pokud hrajete za kněze či mnicha, kde nebudete čekat, než k vám meele soupeř doběhne, ale budete hitovat a utíkat, pak se vrátíte a zjistíte, že už je tam další, bude vás to bavit? Boj v této hře je natolik otravnej a frustrující, že po chvíli už vás bude na hře srát uplně všechno. Otráví vás truhla na 5 minut? smůla. zmrazí a zpomalí vás past na truhle? smůla. škoda, že se ještě hráč nemůže zapálit nebo probíjet elektřinou. Nejde mi do hlavy,jaktože takhle geniální nápad dotyčného nenapadl, když dokázal do hry přidat takové perly jako je klepající se kurzor či uplně invertované ovládání při debuffu. Abych nezapomněl, ve hře je spousta dungeonů, mno a v těch se vás vážení pokusí sežrat i zdi. já se zasekával při útěcích před nepřáteli naprosto běžně co pár minut. i přes relativně jednoduchý ovládání na první pohled, je to ovládání tak debilní, že musíte stíhat sledovat baňky s energiema, Hp followerů, do toho se stresovat nad cooldowny( přičemž nepřítel bude zvesela stále metat čárymáry bez přestávek), a k tomu budete lozit do inventáře, protože slotů pro rychlý použití máte 10. Další věcí je rychlost celýho boje, postav atp. , která vůbec neštimuje s celkovou ideou cooldownů. Pánové to provedli tak, jako by se v jejich hře bojovalo o rozlohách podobných u Diabla2 a ne v úzkých dungeonech a malých lokacích, kde se všechny postavy pohybují jak kdyby sjížděly čáru 2x denně. K čemu je maxování rychlosti? Však se téměř všichni enemáci pohybují stejně rychle, ba i rychleji než já? A pokud ne, tak to jsou zrovna ti, kteří to nemají zapotřebí, protože vám dají damage za 200hp jednim kouzlem. nevim co dalšího bych vytknul, jinak je boj naprosto perfektní záležitost. V gratulacích a poděkování na jejich ofiko stránkách jsem doslovně nenašel dotyčného, který měl toto na starost, jinak bych mu pogratuloval sám, jak dokázal dokurvit hru s jinak perfektní ideou a dobrým příběhem. Edit: Našel jsem, takže gratuluji pánům Janu Velátovi a Ondřeji Doležalovi za dokurvení jinak solidní hry svými ,,povidly''.

Víte, co je největší tragédie? Že se najdou lidé, kteří vám ve finále řeknou, že hra pouze nevodí za ručičku a že si na to časem hráč přijde sám. Souhlasim, že v rámci questů a logických hádanek je to pozitivní vlastnost hry, ale abych trávil marným přemýšlením co a jak funguje v boji, to se na mě nezlobte, to je špatný design a odfláknutý UI. Ono totiž toho času neni nazbyt, a já si u hraní her pořád zakládám na tom hlavním prvku, se kterym jsem hry začal hrát kdysi jako špunt- ZÁBAVNOST.

Edit: Musim trochu zrevidovat svůj komentář. Jak jsem už psál výš, nechal jsem se zkoušce vystavit podruhé. Šel jsem dloouuuhou cestu bolesti a utrpení a nakonec se rozhodl to vzdát někde uprostřed druhého aktu. Již jsem to břímě nemohl dál nést. Zjistil jsem totiž, kde se skrývá skutečné zlo, nejvyšší kacíř, velekněz temnot, nechť je mu nebe peklem a peklo něčím ještě horším. A ikdyž jsem svého snažení v utherském království zanechal, zde, ve své pravé sféře, se budu až do skonání věků a nebo mého modlit, aby očistec dotyčného kacíře nikdy neskončil za jeho zločiny proti hře a zbytku týmu, který se snažil svět zkrášlit o další, bez zla napáchaného dotyčným kacířem, krásný kousek svého žánru. Musím snížit hodnocení o dalších 10% a s politováním konstatovat, že kdyby alespoň pánové se uvolili uvolnit kód, mohli na nápravě spočinout jiné, čistší ruce, které by očistily hru od slizu a hnoje, který tam dotyčný zanechal. Pokud snad na té hnojárně jménem combat rules páchaly zlo vícerorukou, doporučuji záležitost prošetřit někým způsobilejším ze svatého oficia, neboť se pravděpodobně jedná o herezi nejhlubšího zrna nejen proti zbytku týmu a hře samotné, ale i proti každé živé bytosti, které kdy za toto zaplatili tvrdou měnou svých měšců. Konec deníku inkvizitora Matlajse, který bezprostředně po dokončení těchto řádků maže toto sémě zla z počítače, registrů a pokud by snad tento exorcismus nepomohl, uvedení do továrního nastavení by mělo účinkovat vždy, nebo´t občas se musí vyrvat s plísní i zdravý květ.

Takže sumasumárum tahle hra si IMo zasluhuje 45% a to čistě jen za tu adventurní část hry, která je opravdu dobrá.

Pro: Zvolená tematika, Adventurní část hry, hudba.

Proti: Boj-katastrofa. UI-katastrofa. Nenastavitelnost ovládání-zejména rychlost při boji/nemožnost aktivní pauzy

+18

Divinity: Original Sin II

  • PC 100
Mno. Tak tohle byla jízda jak už se dneska ani nepatří. Pánové si zaslouží respekt, ať už to je či není nečí šálek kávy tato hra. To množství práce, empatie k hráči, ta láska s jakou ta hra je prostě udělaná, to už se dneska prostě nevidí. Tahle hra má, krom pár menších chybiček v moři luxusu, jedinou velkou chybu. A to, že prostě jednou skončí, i po několika dohrání a nezbude vám nic než prázdno. Zase už jen čekat, kdy něco Larian vydá a do té doby se potýkat s nedodělky a flákaninami od Ubisoftu a jiných magnátů, jejichž díla si nezaslouží ani zlomek pozornosti, kterou si zaslouží tento šperk.

nebudu se tu nikterak detailně rozplývat nad tím, co všechno bylo super, protože to bych tu počmáral fakt hodně místa. Řekněme jen tolik, že hra nesázela ani tolik na sílu příběhu spíš jako na to, s jakym přístupem a variabilitou byl podán hráči a jak hráč sám ho mohl ohýbat jak mladý proutek. Možností v dialozích, v plnění úkolů, stavby charakterů(skillů atp) bylo tolik, že už jen zamýšlení se nad tím, jaký kombinace skillů atp. chci vyzkoušet sežralo několik hodin.

Souboje alá tahy s nějakou přidanou hodnotou od prvního D:OS:EE , byly opět pořádnej nářez. Neřikám, že jsem tu uplně bez výtky, zrovna tady se mnohým nemusí líbit typ dvojitého brnění a jejich funkce ochranné barierý proti CC stavům. Ani mě se to příliš nezamlouvalo, ale tady je přesně ten rozdíl mezi kvalitní hrou, která vás donutí se nad tot hnidopišství povznést a přijmout to jako její součást, a špatné hry, kteoru prostě po pár faux-pass vypnete, protože to nemáte zapotřebí.
Taky se tu začalo hrát s výškovým převýšením, což zrovna nevim, jestli se do hry tohoto typu uplně hodí, ale proč ne. Co mi místy vadilo bylo, že jsem si nebyl jistej, jak vlastně fungují překážky a jestli tady nebo támhle vůbec uvidim atp. Strávil jsem nemálo minut ,,zaměřováním'' na určitý bod, abych trefil fireballem větší kupku nepřátel jen proto, že ta myš musela bejt v konkrétní poloze. To by se mohlo rozhodně zlepšit.

Z čeho jsem nebyl uplně nadšenej byl deník. To v jistých chvílích byl opravdu mrdník. Jeden quest, rozdělenej dotří dalších podquestů, kde se psalo všude trošku něco jinýho.
Taky by neuškodilo, aby když už má člověk tedy tu svobodu pohybu a jednání, aby se tomu taky ta hra uměla lépe přizpůsobovat. Nejednou se mi stalo, že se mi deník zaktualizoval o informace, na který jsem čuměl jak puk, no pak jsem zjistil, že to byla informace od NPC, se kterym jsem se do tý doby vůbec nebavil, jen proto, že jsem ho přeskočil v jistym pomyslnym sledu, v jakym by se ten quest měl správně dělat. Žádný ulehčování. nebavil ses s timhle, tečka nevíš, nepokračuješ. Tohle ,,ulehčování'' je nejen zbytečný, ale hlavně matoucí. To už by bylo lepší, aby hra líp poskytovala k určitym věcem lepší vodítka, než to řešit takto.

No a jsem u poslední věci, ze který jsem nebyl nadšenej naprosto vůbec , a tou je crafting. Je to funkce hry, kde měli vývojaři mezery největší z mýho pohledu. Ze začátku se to může jevit jako ta stará dobrá funkce, kde si třeba upečete chleba, postavíte zeď. jenže tady trošku logika zastagnovala atak se stane, že neni ,,obilí'¨jako obilí. Od konce 2. aktu/ dosáhnutí jisté úrovně se totiž stane, že NPC obchodníci nahradí obyčejné verze jistých surovin za jejich vyšší formu, ze které ale povětšinou už ten základ neuňahňáte. Něco jo, něco ne. Taky ta variabilita mohla být o dost větší. Ano, počet různých kombinací nebo receptů se logicky zvětšil o hafo přidaných předmětů oproti předchozímu dílu, ale také jich nemálo zmizelo a absence nekterých kombinací je až smutná. Kupříkladu taková Augmentor kytka. Ne že by byla uplně k ničemu, ale šetřit lahvičky na lektvary v téhle hře opravdu muset nebudete a to je tak to jediný k čemu to je dobrý. Namísto, aby se s nim dali vylepšovat i lahvičky zlepšující atributy, , rezistance atp. tak se vesměs dá použít jen na vylepšení health potionů, což je dost smutný.

Naštěstí neexistuje nic lepšího, než kvalitní modérská komunita, která dokáže mezery ve fantasii zaplácnout a účel světí prostředky. Toto opravdu neni jedna z těch her, u které jsem si smutně říkal ,, Vy ty modaře nemít, tak ta hra ani neexistuje'' jako u většiny Total war titulů.

Celou hru doprovází nádherná muzika. Vzhledem ktomu, že hra i trochu potemněla, tak vám tam občas zavrže hororově i housle, tu klavír. Nakecanej je snad opravdu každej rozhovor, obdivuju plíce vypravěče. You see yourself in a mirror, its quite a sight. :D :D

Trošku mě zarazil zrovna ten můj ending, čekal jsem že si godkinga podám. Od druhé půlky hry jsem to už jel jen se dvěma postavami, protože další dvě ve mě neviděli dostatečnou oporu. Byl jsem trošku zoufalej, protože jsem přiznával svýmu namástrovanýmu glasscanon kušiníkovi hodně kreditu. Parta a jejich osobní příběhy prořídla, bylo trošku smutno, ale co se fightu týče, nic co by lonewolf nespravil, ba to bylo o dost jednodušší.

Co víc napsat. Jsem rád, že mám za sebou teprve první run a minimálně jeden či dva před sebou. Když vidim kluky z Larianu a jejich odvedenou práci, tak mým největším přáním, hráčským tedy, je to aby se konečně ostatní přestali koukat jen na svoje peněženky a vzali si od nich trochu příklad.

Pro: Celej svět Rivellon, muzika, péče, se kterou je hra dělaná

Proti: Slabší deník, crafting.

+18

Expeditions: Viking

  • PC 85
Tak jsem přišel k tomuto solidnímu kousku a mojí premiéře od těchto vývojařů. Solidní investice za mohutnou nálož hodin. Ke hře prozatim neni čeština a já nejsem nejlepší angličtinář. Přesto mě hra tak chytla, že jsem se jí za podpory translatoru prokousal.

Hra je klasické družinové RPG bez příměsi fantasy prvků a s tahovými souboji, která se odehrává v časech ranného středověku. Zhostíte se role dědice jednoho z dánských klanů po smrti svého otce, a jelikož váš otec tíhl spíš k válčení a nájezdům, váš klan neni zrovna prosperující, luxusem přetékající država. K tomu všemu ještě zemřel v Anglii s drtivou většinou nejlepších válečníku, takže jste k tomu všemu slabí. Váše vláda, i život vašeho protagonisty, se tak hned od samého začátku ocitá v nebezpečí. To je prakticky celý příběh. Nic moc že? Milovníci tohoto druhu RPG a severské mytologie si i přesto budou chrochtat blahem. Stěžejním tahounem hry jsou dialogy a bitvy, vedlejší questy a pohyb po mapě kampaně. Všechny tyto aspekty mají své nedodělky a chybky, nebo ze subjektivního hlediska z některých nápadů nevytěžili maximum (ale nejsem programátora a neznam hranice a možnosti).

Hlavní dějiště a možnosti se vám otevřou až za mořem v Anglii, nicméně ani v Dánsku, které je bráno za takový prolog kde si máte osahat všemožné mechaniky se nudit nebudete. Už od samého začátku hra dává najevo, že je ukecaná až až a proto říkám, kdo nemá aspoň nějaké základy angličtiny, počkejte si na češtinu. Rozhovory vám zde většinou otevírají nepřebernou škálu možností, jak situace řešit. Následek vašeho rozhodnutí v některých klíčových věcech zde ale může sahat mnohem dál za situaci, kterou právě řešíte. Vaše družina( hird) a její členové totiž disponují sadou klasických charakterových vlastností a morálkou, která může klesnout i stoupnout v rozmezí od -10 do +10. Jak budete cestovat po světě, budete odhalovat i ,,nová'' království, které zde účinkují jako frakce. Frakce sami od sebe nijak nejednají, ale vaše rozhodnutí a jednání s nimi bude hýbat s vaši reputací od -100 do +100. Za následek to může mít i to, že pokud to budete přehánět s agresivitou v některém z království, nemusí s vámi NPC dané frakce vůbec chtít jednat a tím si můžete zavřít i hromadu side questů a bohužel(k tomu se dostanu později) i skill pointů. Na stranu druhou, hra nabízí několik způsobů zakončení, takže pokud si kvůli roleplayingu zavřete některé možnosti předčasně, zoufat nemusíte. Ba naopak hra svádí k opakovanému hrání.

Při svých cestách budete putovat po mapě kampaně. Jsou rozdělené na dvě části. Prologová úvodní část se odehrává v Dánsku, kde vašim hl. úkolem je postavit loď na cestu do Anglie. Musíte nabrat schopnou posádku a získat zásoby. Po připlutí do Anglie se vám otevře nový svět, s jakoustakous dávkou svobody pohybu a jednání. Mapa Dánska se poté uzamkne a je možné pouze plout zpět do vašeho hl. města klanu. Ale zpět k meritu věci. Na mapě kampaně budete putovat vždy z bodu A do bodu B. Celá kampaň je časově omezená a vy musíte zavčasu získat podporu tady či támhle, jinak prohrajete tzv. kontumačně. Čas je zde ale spíš proto, aby dal smysl některým dalším mechanikám, ke kterým se ještě dostanu a i při prvním runu jsem neměl strach, že bych hru kvůli němu prohrál. Jak budete putovat po mapě z hlavních lokací do dalších velkých lokací, budete zároveň v určitém dosahu objevovat kampy a některé jiné minoritní lokace. Jiné lokace vám prozradí NPC když s nimi jednáte určitým způsobem. Při tom všem bude ubíhat čas, vaše družina ohladoví, unaví se a dokonce se může při putování i zranit. Při cestování na vás totiž občas vykouknou náhodně se spouštějící eventy. Některé mohou být i příjemné a můžete něco získat. Jiné vedou ke zranění automaticky, ale jsou i takové, u kterých dobrou volbou můžete nepříjemnostem zabránit. Vše je ve formě již výše zmíněných dialogů, takže je dobré číst, zpomalit a popřemýšlet. Víc se asi k cestování říct nedá a tak navážu na kempování.

Jak už jsem psal, na mapě budete objevovat camp sity. Některé jsou opuštěné, jiné si budete muset vybojovat, ale stačí jen jednou. Kampy mají své vlastní atributy. Třeba kolik jídla se dá okolo něj sehnat, jak dobře je chráněný od povětrnostních podmínek a jestli se dá dobře bránit. To může vést k tomu, že se vaše družina může dobře vyspat a najíst a dostane bonusy k atributům. Bezpečnost mi nikdy nepřinesla nic kladného a v opačném případě mi pouze krysy sežraly jen nějaké zásoby jídla. Kampování samotné je rozdělené na 4 tzv. shifty. Na rozdíl od mapy konkrétních lokací, kde si můžete vybrat nanejvýš 5 followerů, zde budou muset přiložit ruku k dílu všichni členové hirdu. Již při tvorbě postavy si všimnete, že se mezi skillovými větvemi nachází samostatná větev nazvaná utility, která obsahu po většinou právě skilly využitelné při kempování. Od lepšího lovu, úpravy uloveného masa do trvanlivější podoby, skautění po okolí, strážení kempu, vaření pro lepší šanci se lépe najíst až po opravu výbavy, craftění nových itemů a výroby předmětů na jednorázové použití v bitvě. A samozřejmě nesmim zapomenout na výrobu medicíny z nasbíraných bylinek a léčení zraněných postav. Každá postava přitom musí alespoň dva ,,shifty'' spát , jeden pokud zainvestujete skillpointy do jedné z pasivek. Zbytek je na vás jak to rozvrhnete. Při každém kempování uplyne 12 hodin a můžou se vyskytnout různé eventy, dokonce i v podobě romance vaši postavy s členem vaši družiny. Je nutné podotknout, že kamp je jediné místo, kde se můžete vyspat a nakrmit svou družinu.

Lokality a jejich obyvatelé, do kterých v Británii přivandrujete, k vám z počátku nebudou nijak vstřícné. Jejich důvěru si budete i nebudete(dle vašich záměrů) muset zasloužit. Vaše pověst s danou frakcí rozhodne o tom, jaké ceny u NPC obchodníku dostanete, kdo s vámi bude ochoten mluvit a tím i jaké questy budete moct dělat.
Mapy nejsou nikterak bohaté na interaktivní prvky a drtivá většina postav je tam jen pro zaplnění prostoru. Některé se vám mohou časem zpřístupnit k rozhovoru. Drtivá většina interaktivních prvků bude v podobě různých sudů, pytlů atp. , které budete moci volně prohrabat a získat z nich suroviny ke craftění. Jiné budete moct vykrást, což v případě neúspěchu povede ke snížení pověsti. Lokace nejsou graficky žádnej top, ale jsou příjemné a vypadají realisticky. Co je horší je, že se na nich špatně orientuje bez použití mapy, k čemuž přispívá i nedostatečný zoomout. Lokace jsou ale především živnou půdou pro další neodmyslitelnou část hry a to jsou BOJEEE aaaaa wggtt :D .

Jelikož je hra oproštěna od fantasy prvků, museli tvůrci přijít s něčím, co vykompenzuje vizuelně chudší skilly a itemy bez unikátních vlastností. První z věcí už jsem zmínil, jsou jimi dialogy bohaté na promyšlené texty a zápletky. Druhou jsou boje. Boje se zde odehrávají v tahovém režimu na hexových polích a zde naopak s větším množstvím naturálních prvků, se kterými můžete ,,spolupracovat''. Bojiště spolupracuje i s denní dobou,takže si vychutnáte i noční souboje. Nebudu se nikterak rozepisovat o jednotlivých classech bojovníků, protože to má tahle hra společné se všemi hrami tohoto typu. Důležitější je třeba zmínit, v čem se boje tady chovají jinak. Postavy zde nemají žádnou iniciativu a tak s nimi můžete hrát v libovolném pořadí, nemusíte ani dokončovat s danou postavou akci a překliknout na jinou. To vám dává možnost bohatě využívat tzv. flankingu, neboli obklíčení. Vaše postavy mohou využívat vzájemných synergií. Další z věcí jsou akční body postavy. Ty jsou rozděleny na pohybové a ,,útočné''. Některé akce vyžadují veškeré dostupné body, a tak se nesmité s postavou ani hnout abyste jich mohli využít. Většina z nich vyžaduje půlku a některé, jsou free. Můžete tedy při dobrém rozestavění využít full movement ultimátku, můžete použít útok za půl bodů, dodělat nepřítele a pak se dál pohnout kam potřebujete, nebo můžete oželet jakýkoliv útok a zběsile se rozběhnout za plný počet bodů proti nepřátelským ranged charakterům. Taktik je nepřeberné množství. Můžete klást pasti vyrobené při kempování, do kterých se nepřítel chytí a po 2 kola bude nehybný. Můžete házet různé nádoby, které znepříjemní soupeřům život. Od molotovu až po kyselinu která částečně rozežere nepříteli štít, nebo tuk, na kterém může nepřítel uklouznout. Můžete se léčit elixíry a nebo vypít nabuzovák, kterej z vás udělá nezastavitelnou lokomotivu. Při tom všem plánování strategií a možných manévrů hned po vstupu na bitevní pole ovšem nesmíte zapomínat na jednu věc. Nepřítel není bezbranný hňup a v mnoha případech, kdy vypustíte obezřetnost, se můžete i vy chytit do pastí nebo padnout do naturálních nástrah. Ano, po mapě budou různé objekty, budovy, vozy, stromy atp. , které budou tvořit neprostupný terén a poskytnou vám buďto plné krytí( z daného úhlu neni možné vás jakkoliv trefit, ale ani vy z něj nemůžete střílet) nebo poloviční- vy vidíte nepřítele ale on vás ne. Narozdíl od plného krytu, z polovičního existují způsoby, jak campera vystrnadit. Mapa skýtá i nástrahy, které vám i soupeři mohou uškodit. V zimě můžete uklouznout na ledu, můžete projít ohništěm, které vás zapálí, můžete sestřelit vosí hnízdo ze stromu, můžete projít hustým porostem, do kterého se zaseknete tak, že vám sežere hodně akčních bodu. Boje jsou zkrátka velmi živé a zábavné a jako kompenzace absence fantasy funguje skvěle.

Poslední součástí o které bych se jen letmo zmínil, je vylepšování vaší ,,pověsti'' ve světě. Váš klan se hodnotí podle dvou kritérií, obojí vám při dosažení určité hranice(pokud ji budete upřednostňovat) odemkne speciální typ vítězství. Jsou to Síla a Prosperita. Tyto atributy vašeho klanu budete vylepšovat převážně sběrem dřeva po mapě a využívat ho k vylepšování budov ve vaši vesnici. Zatímco budovy zvyšující sílu jsou jen na okrasu, market zvyšující prosperitu vám naproti tomu přivede do města nové merchanty. Všechna tato vylepšení vyžadují kromě dřeva hlavně čas, takže neváhejte vylepšujte co se dá, dřevo nemá jiného využití. Občas narazíte v určitých situacích na lidi, které budete moci ,,naverbovat'' do svého klanu a tím zvýšíte jedno nebo druhé.

Nebyl bych to já, abych něco nevytkl. Výtky jsou z celého spektra, co jsem tu popisoval. Začal bych asi dialogama. V drtivé většině rozhodování, které uděláte, vám to pohne s morálkou některých, členů hirdu, pověstí v království atp. To je ok. Vše si musíte logicky dedukovat a ve většině případů logika zvítězí. Co už se mi ale nelíbí je, když přijde zlom, který vám bez ohlášení uzavře jednu z možných cest k vítezství. Některé reakce v klíčových dialozích by klidně mohli mít tooltip(pop up), že pokud takto odpovíte stane se to či ono.

Další věcí je Power a prosperity u vylepšování vaší vesnice. Vývojaři se brání tím, že jejich funkce je vysvětlena na začátku hry v jednom odstavci. Po tom už se žádného tooltipu a vysvětlení, k čemu to vlastně je, nedočkáte. Nepomáhá ani fakt, že se v celé hře nedozvíte, že na určitý tip vítězství potřebujete rovnou alespoň 100 Power nebo prosperity, čehož nelze dosáhnout ani plně vyupgradovanou vesnicí a tak se vám může stát, že uplně nevědomky zabijete někoho, koho jste mohli naverbovat, ale neprokousali jste se potřebnými odpovědmi.
Musim trochu zklamaně říct, že pokud bych se nevydal brouzdat diskusemi na steam, nikdy bych se ani nedozvěděl, kolik cest k vítězství vede a jak jich lze dosáhnout.

Skillpointy- jsou stavebním kamenem vašich postav. Zde je převážně dostáváte za plnění questů. Někdy, pokud se rozhodnete řešit situaci agresivně a neděláte dílčí questy vícero postav, vykompenzuje vám to hra jednou velkou náloží skillpointů. V jiných případech ale o skillpointy přijdete uplně. Fakt, že alespoň nějaké body nedostáváte i za boj samotný, mi přijde nefér a pokud chcete vymaxovat postavy jak to jde, budete plnit co se dá. Zabíjí to atmosféru hry a ukrajuje to i z toho mála svobody, kterou se snaží hra nabídnout.

Tou poslední a nejhorší výtkou, jsou boje a s nimi spojené věci. Boje jako takové jsou velice zábavné, hraje u nich většinou svižná hudba a z každého zabitého soupeře máte dobrý pocit zadostiučinění. Jsou tu ale věci, které prožitek z bitev kazí. Především jsou to dezinterpretace nebo přímo špatné popisky skillů. Hra prošla evidentně několika updaty, patchy, rebalancy atp. a v nemálo případech se tvůrci ani neobtěžovali přepsat popisky u skillů. Vzalo mi to u několika konkrétních případů nemálo nervů a ukradlo požitek ze hry, než jsem přišel na to, jak vlastně fungují. U některých je to sporné doteď. U některých skillů prostě nevíte jestli se vám nepodařilo hodit úspěšný hod na efekt, nebo jestli je to prostě bug. Přesně tak, jak jsem kritizoval přehuštěné informační okénko v pillars of Eternity, kde údajů o hodech, damage atp. lítalo desítky během pár vteřin a přišly mi nepřehledná. Zde, kde je boj tahový a kde by to sedlo jak prdle na hrnec, se nic takového nekoná. Jediné, čím vás hra poctí a to ne vždy, je nápisek ,, Resisted'' , který problikne tak na jednu vteřinu. Plýtváte svými tahy a nechápete, proč to či ono nemělo efekt, který má mít.
O nic míň mě začala dráždit skutečnost, že nemáte v bitvách přístup k hernímu času. Vaši střelci mají ve večerních hodinách sníženou přesnost a vy nemáte prostředek, jak zjistit, v jaké fázi dne se vlastně nacházite. Někdy je den a ,,podvečer'' jak vejce vejci a vy to nezjistíte, dokud nehodíte( někdy zbytečně) nepříteli pod nohy pochodeň. Naopak kolikrát bojujete v zamlžených lesích, které se tváří jak půlnoc při úplňku a přitom to tak neni.
Další věcí je loot z nepřátel. Ten se jednoduše řečeno téměř nekoná. Já chápu, že se suroviny na kraftění výbavy zase nesmí válet na každym rohu, zvlášť když zde nepoužitelné zbraně můžete zrecyklovat zpět na craft materiál, ale takhle vám po bitvě nezbude nic jinýho, než se maximálně radovat z toho, jak dobře jste to provedli a pokračovat dál v questu. Opravdu, mnohem radší bych uvítal, kdybych craft materiál získaval z mrtvol ve formě zbraní, než je sbíral po koutech ve městě. Na vyšší obtížnosti se vám může stát, že narazíte na skupinu nepřátel, která bude fakt tuhá a nepadne z nich nic, ikdyž se na ně během fightu můžete podívat a vidíte, že mají výbavu srovnatelnou i lepší než vy. Je to smutný, když vám z nich vypadne zbraň, kterou byste nepoužívali ani na začátku a víte, že na vás útočillate game zbraní.

Největším zklamáním je snad fakt, že se tvůrci k těmto nedodělkům obrátili zády, a i přesto, že stále reagují a komunikují s lidmi na steamu, jasně deklarovali, že kromě těch nejpalčivějších bugů se již hře nadále nehodlají věnovat a že jdou na další projekt.

Pro: Návyková hratelnost, znovuhratelné, dobová muzika, boje, DIALOGY- MOŽNOSTI

Proti: Nedodělky všeho druhu, hra by mohla být sdílnější. příjem skillpointů

+14

Sid Meier's Civilization V

  • PC 80
Byť je to už starší kousek, stejně si k němu něco napíše, neboť se z této hry stala moje srdcovka, ke které se pravidelně vracím. Komentář ale nebude ani zdaleka patřit až tak Firaxisu a jeho civ 5 + DLC, nýbrž módu, kvůli kterému se ke hře vracím. Můžete to brát jako reklamu, ale dle mého čím více lidí se o tomto dozví, tím líp pro ně samotné.

K civ5 jsem se dostal od bratránka a je to můj premiérový díl, žehnej mu pán bůh. Odehráli jsme společně pár mulťáků, hra mě prakticky okamžitě chytla. Výčet možností, jakym směrem se vydat, ať už na poli vědeckém, sociálním, snažit se zužitkovat bonusy civilizace za kterou hrajete na 100%, udržovat své občany ve spokojenosti, nebankrotovat, postavit si vysněný div světa, obsazovat území, která se vám líbí atd atd atd. To jsou jen hlavní pilíře a zdaleka ne všechny. Kouzlo spočívá v detailech a mikromanagementu a na tom to celé stojí.

Samotná civ5 BNW už sama o sobě nabízí tuny možností jak se vyřádit na stovky a možná tisíce hodin. Nicméně jak už to dnes bývá, developeři nechávají většinou své hry nedoladěné, ať už ve formě bugů, grafických glitchů, špatného balancu atp. Civ5 na tom zdaleka nebyla špatně, ale taková hra si přímo říká o určité úpravy, od obyčejných reskinů jednotek, nějaké ty utilitky na lepší UI až po velké overhauly a právě tady se dostávám k projektu Vox populi.

Vox populi, přátelé je mód, který staví civ5 na uplně jiný level. Upravuje hru prakticky v každém ohledu. Jsou změněny, politiky, strom technologií, rebalancovány jednotky, překopány unikátky všech civilizací, hra je rozšířena o nějaké ,,drobnosti'' jako více luxurek a s nimi spojenými monopoly a korporacemi, ALE HLAVNĚ- mechaniky. Pánové to skutečně umí a i dnes, po vydání civ6, drží mód při životě obrovská fan base, mód se stále dobalancovává a kluci aktivně prakticky denně řeší různé minoritní problémy atp.

Pokud jsme se u vanily civce bavili o mikromanagementu, nevím jak nazvat to, co musíte dělat zde. Mechaniky spokojenosti se uplně překopaly. Musíte mnohem pečlivěji plánovat svůj vědecky pokrok i volbu politik, protože kvůli špatné volbě se může herní doba jedné mapy protáhnout o dost tahů( v závislosti na zvolené rychlosti) nebo dokonce můžete i prohrát uplně. AI v tomto modu dostala extrémní množství lásky a bude vás trestat pokaždé, když zaváháte.

Pokud vás neláká si hru nijak zvlášť komplikovat ani obohacovat o přehršle prvků a chtěli byste pouze jejich rebalance a tweaky v určitých směrech, neni problém. Mod je rozdělen do 6 balíčků, které si můžete libovolně aktivovat( některé ale vyžadují aktivaci kompletního overhaulu). Myslim si, že tenhle mód, když už kvuli ničemu jinému, stojí za vyzkoušení právě kvůli předělané AI, ale osobně bych doporučil aktivovat všechny části. Bude déle trvat, než si zvyknete a dost možná první hru dvě i prohrajete( jako já a to na King obtížnost), ale stojí to za to.

Všechny úpravy, které byly provedeny, do sebe krásně zapadají. Přibyly diplomatické možnosti, AI už se nechová jak jelítko, nedenouncuje vás na potkání, umí i dobře spolupracovat vůčí společnému nepříteli. Chytře si hlídá své zájmy a ve svůj prospěch, či neprospěch svého nepřítele umí hlasovat v kongresu( kongres a jeho volby byly taktéž předělány a jeho rozhodnutí mají váhu).

Ty z vás, které štvala naprostá nepoužitelnost brzkých strategických surovin v pozdní fázi hry, tak nemusíte zoufat. zde využijete všechno až do poslední surky a nebo to můžete dobře prodat. Požadavky na suroviny byly inteligentně rozloženy mezi jednotky a budovy tak, že o některé budete muset i bojovat se sousedy.

Každý národ má něco unikátního. Ale opravdu unikátního, co jim dává šanci na výhru hry. Bylo přidáno nepřeberné množství nových promotions pro jednotky, spousta budov mají své vlastní efekty. Dokonce vás s tímto modem ani neunaví hrát za vaše oblíbené mírumilovné civilizace zaměřené na kulturu, vědu či diplomacii. Díky novým mechanikám a chytřejší AI musíte být mnohem bystřejší než ve vanilce a neustále si hlídat pokrok v čemkoliv, čeho chcete dosáhnout. Nemálokrát před přechodem na tento mod jsem se přistihl, že jsem se začínal v late gamu nudit. Osobně jsem nikdy Deity obtížnost nehrál, ale sami tvůrci modu tvrdí, že Deity ve vanilce je rovna jejich kingu/emperoru a nic z toho co jsem viděl, mi nedává přičinu o tom pochybovat. Úspěšně vedené AI civky, které si založí vlastní nabóženství, postaví div, který jim znásobí bonusy a využijí dobře svoje unikátky a najednou zde máte civilizaci, která má dvojnásobné skore a drtivá ve všech směrech, ve kterých to jde.

Je pro mě těžké vzpomenout si na všechny aspekty tohoto modu, protože je jich fakt hodně a dělají z této hry strategické monstrum. Každý, kdo opravdu miluje tuto strategii nebo hry tohoto tipu, by neměli tento mod obejít, protože se ochuzují o nezamněnitelný zážitek. Takto to vypadá, když někdo umí a chce. Kdokoliv by měl zájem to zkusit, ale nechce se mu do toho samotnému, neni problém mě zde kontaktovat a mohli bychom zahrát i přes team speak, milerád poskytnu nějakou tu průpravu :)

Hodnocení s VP modem- 100%

Pro: s Vp modem má nejoblíbenější hra

Proti: časová náročnost, jinak nic.

+11

King's Bounty: Warriors of the North

  • PC 50
Bez ohledu na to, že žánr kings bounty patří mezi mé nejoblíbenější. Bez ohledu na to, jaké osvěžení mi přineslo objevní Legendy a jak hravě si mě dokázala získat. I bez ohledu na to, co vše dobrého, nového a lepšího přinesl KB: WoTN oproti předchozím dílům, tenhle díl je prostě propadák.

Záčátek hry jsem si docela i užíval. Nová rasa Vikingů a jejich jednotky mě bavily a byly dobrym osvěžením po té stereotypní skladbě z minulých dvou dílů. Valkýrie namísto smrtelných společníků a zároveň jako rage abilities pro mě také nebyl žádný probém, se kterým bych se nesmířil. Největší radost jsem měl, když jsem dostal Pegase prakticky hned na začátku hry. Lokace se odkrývali tak, že vám někdo vyžvanil souřadnice a tak nebylo zapotřebí překonávat Über deadly, immortal army jako tomu bylo v KB: Orc on the march, ačkoliv takové tam byly skoro všechny. No a tak vznikla určitá svoboda cestování a mnohem větší variabilita jednotek než v kterémkoliv předchozím díle a to především mnohem dřív tak, abyste se jich mohli zavčasu nabažit. Jenže nabažit na čem?!

WoTN prakticky nepoznalo slovo balance, Jak už zmínila spousta lidí. Projíždíte se lokacemi, ve kterých se promenádují tak 2-3 velmi slabé-rovnocenné(dle tooltipu) armády nepřátel na pár čtverečních metrech, které byste nemuseli ani porážet manuálně, ale bohužel musíte pokud nechcete aby vám unikly expy pro Valkýry. Dokonce i ty, které jsou označeny deadly, vyžadují jen o něco málo víc úsilí a přemýšlení abyste je dali beze ztrát. A proč to všechno je vlastně nuda? Když pomineme ty slabé, ve kterých se nemusíte ani obtěžovat kouzlit nebo používat rage, tak i ty silnější jsou složeny v drtivé většině ze stovek až tisíců low lvl jednotek, které byť mohou na začátku 1. kola vypadat zkázonosně, ve druhém kole z nich už většinou neni nic, jen popel a prach.

Mám celkem podezření na to, že většina z téhle megalománie, jako jsou zástupy slabých nepřátel, zlata že by i kačer Skrblík záviděl, run atp má nasvědomí novinka v podobě achievementů. A nemyslím těch ocenění, za které dostáváte i bonusy , o ty se aspoň máte důvod snažit. Myslim tim takovej novej ,,spell book'' kde jsou dosažitelné achievementy, mezi kterými např. je i to, že máte nasbírat 10 milionů zlata( pro boha,fakt důvtipný), což ovšem nezapočítává již utracené zlato.

A ono by mi ani nic z toho výš zmíněného až tak nevadilo. No co, tak by to byl takovej oddechovější, stereotypnější díl. Ale ta technická stránka hry-na naprosto zanedbanej pathfinding si už snad ani nebudu ztěžovat, to snad ani nemá smysl.

Bugy a nedodělky na každym kroku. Kamkoliv jsem se podíval. Minimálně 2 ocenění(to s bonusy) nefungovalo vůbec. Bonus za sbírání krystalů se mi zasekl na 2úrovni a na třetí mě to nepustilo,neustále se to resetovalo po 20ti nasbíraných( žeby bug kvůli rozbíjení věcí?). Nefunkční, špatně interpretované dovednosti jednotek, pasivky jednotek atp. Je to vůbec poprvé ze všech dílů, kdy jsem nebyl schopnej po celou hru pochopit funkci a mechaniky určitých věcí.

S naprostou novinkou přišli developeři do WoTN v podobě crashů do winu, zamrzání hry atp. Jako že používaj engin furt ten samej jak za krále klacka je jejich věc, ale že to neumí ani úvést do kompatibilního stavu s novými winy, 64x operačnimi systémy atp. to je jako co za diletanství. Abych se díval snad 5 minut na zamrzlou obrazovku jen proto, že se chci podívat do nastavení? Samotné pády hry jsou častější s průběhem hry. Už v Demonisu mi to začlo padat jen tak, že sem si jel uličkou dokoupit jednotky.

V Textech se tentokrát ale překonali uplně. Naprostý nesmysly. Kolikrát jsem odpovídal tim, co mělo řikat NPC mě. Nejednou jsou v dialozích 2 stejné odpovědi. Narozdíl od KB Ap jsem se u některých opět zasmál, ale tohle všechno mi úsměv vymazalo velmi rychle a nadobro. Ale abych pravdu řekl, nejsem si uplně jistý, jestli v tom neměla prsty špatně nainstalovaná čeština.

Čeština a teď budu velice netaktní, byť znehodnotim něčí práci a já sám jsem byl rád alespoň za to. Kdo to proboha překládal? hrubky mi vypalovaly oči téměř v káždé druhé větě. já sám nejsem dokonalej, ale tohle bylo moc. nehledě na to, že dotyčná osoba si evidentně u překladu vůbec nelámala hlavu s tim, že překládá sračky a nesmysly a vklidu to tam prskla. Buďto autor češtiny hru v životě nehrál, to by nemohl překládat co překládal u jednotek atp. a nebo se omlouvám za to, že jsem měl nekompatibilní češtinu s hrou,

KB je jednoduchá hra, která by měla být zaměřená na to, aby i ten sebemenší detail fungoval. Mělo by to překvapit tím, že to málo skriptů a hovadinek co tam je, budou fungovat Bohužel. Zkoušel jsem hledat manuál k tomuto dílu ale nic a na poslední díl po tomhle chuť fakt nemam. Zapomněl jsem zmínit, že se pánové v mainmenu zapomněli zmínit, že Song of Ice and Fire(či jak se to jmenuje) je rozšířená verze základu, což jsem zjistil až v půlce hry asi.

Poslední věc a pak už s tim rozčilováním přestanu. V komentu u KB:AP jsem nadával jak ani neumí vybalancovat jednotky(potažmo ty nové), konkrétně skřety a jejich adrenalin. Těšil jsem se, že společně s Berserkerem a dalšími jednotkami vyzkoušim konečně toho gobliního šamana. No netušil jsem, že z něj mistři balancu udělaj totálně useless jednotku. jeho astrální útok( to co bylo v AP OP) dává menší poškození než jeho zakládní a ještě to může jednou za kolo. je mi krapet na blití jak se na to na všechno vybodli, až to vypadá totálně bez nějakýho betatestu. Ale hlavně že DLC. Je mi z tý dnešní doby na blití.

A BTW: hrál jsem za warriora. Dost možná bych se na to vysral už u prvního bosse kdybych hrál za mága. Dovedu si představit ten jeho pofidérní dmg kouzel v týhle fázi hry.

Pro: svoboda cestování/dříve dostupné jednotky různých ras

Proti: stereotyp/bugy/pády/texty/blbosti/ PATHFINDING!!!!

+8

King's Bounty: Armored Princess

  • PC 75
Tak přátelé a mám to za sebou. Hru jsem hrál s přídavkem Orcs on the march, tak snad nebudou zas takové odchylky. Ikdyž vlastně budou, protože o goblino-orcích se budu zmiňovati dosti.

Čím tak začít. Armored princess pro mě rozhodně nebylo žádným zklamáním. Hra zabavila stejně jako její předchůdce a herní doba šla taktéž v klidu přes kilo. Dokonce ji i překonala. Jenom tu frázi ,,zabavila'' je potřeba trochu objasnit. Ono tý zábavy nebylo v poměru ke vzteku z určitých prvků hry zas o tolik víc. A protože jsem člověk rýpavý, vztek ve mě narůstal( bohužel to samé nemůžu říct o herním vzteku, kterého bych uvítal mnohem víc).

Mám-li to srovnat s KB:L, musím říct, že nemalá část toho, co zapsalo tuto hru do mojí topky, mě začala v tomto díle nesmírně nudit. KB:L sice nevynikala tím, že by pointa příběhu hry byla kdovíjaká, ale téměř všechny questy byly zadávány za doprovodu opravdu vtipných dialogů a textů. Obzvláště u trpaslíku jsem se nasmál nemálo. Zde je tomu právě naopak. Textů snad i přibylo, ale vtip z 95% textu vymizel. Texty jakoby zvážněly a snažily se udělat z KB něco víc, než jen nevázanou zábavu s dětskou grafikou, příjemnou hudbou a přímočarými úkoly, které nejsou ničím víc, než ve skutečnosti byly a už je neosvěžil ani ten vtip. Kromě bojů je čtení textů jedinou věcí, co v KB prakticky děláte, takže toto je pro mě velké mínus.

Boje naštěstí zůstaly stejné, ale i tady bych se na chviličku pozastavil. Hra mi celkově v určitých částech přišla až příšerně nevybalancovaná. Nevim, jestli za to mam vinit DLC, každopádně hra za mága, respektive takových prvních 30-40% hry, mi přišla až brutální a tlak mi kolísal jedna báseň. Prakticky hned od druhého ostrova až po Veronu jsem nebojoval s ničím jiným, než se smrtonosnými- neporazitelnými stacky nepřátel, přičemž můj magický grimoár ale zůstavál stejně plitký po celou tu dobu. Začal jsem být až nasranej na tu random generičnost světa. Pořád ty samé neužitečné svitky pořád dokola a dokola. Žádnej blind, žádnej gejzír či jiné kouzlo, které by mi pomohlo ty silnější a silnější soupeře rozbíjet snáz. Za celou hru jsem nenašel magic Shackles nebo revive kouzlo. Gear mi to naspawnovalo takovej, že jsem si řikal ,,boha proč já si to nedal zase za warriora''. Musel jsem to lámat přes koleno abych vůbec dosáhnul aspoň na 49 intelektu. Nemálo jsem se také trápil se sestavou jednotek. Kromě už osvědčeného královského hada, jsem až po Veronu neměl k dispozici nic užitečného. Na druhou stranu jsem si náležitě užil kombo droidů a technika až do doby, dokud byli k sehnání. Co mi přijde snad nejhorší je systém morálky. Hra by mohla nabídnout úžasnou variaci kombinací jednotek, se kterou byste mohli řádit do aleluja, ale prostě ne. Ti nesnáší tamty, tady ti zas támhlety, nu a tuhle elfové, panečku to jsou snad KB náckové v ušatém provedení. Ti se totiž snad nesnesou ani se sebou. Že by milostpány z Katauri napadlo ponechat/upgradovat skill z předchozího dílu, tolerance se tuším jmenoval, aby si ty komba za nějaký ten runový poplatek mohl užít, prostě ne.

Teď můžu navázat na skill tree. Nezlobte se na mě,kdokoliv byste to četl, ale když už se inspiruju titulem jako jsou Heroes, tak by je mohlo napadnout si něco málo půjčit i z lvl upu tamních hrdinů, respektive z těch možností. Ten skill tree mě prostě šíleně nebavil. Drtivá většina toho se motá pořád jen kolem základních atributů/energií atp. Samozřejmě, to ať tam je, ale proč proboha třeba nějaké ty mass efekty spelů nedaj za odměnu nějakým perkem. Proč nezahrnou do skillů třeba slevu na cenu many atp atp. Já např. končil s mana poolem na 140. Ne že by to nešlo výš, ale měnit int. za manu je hovadina. Těch enemy herů co jsem potkal a měli míň many než já, bych spočítal na prstech useklý ruky.

Jsou tu ale i novinky/vylepšováky, co potěší. Nejvíc jsem ocenil možnost ničit itemy za krystaly/runy. Neužitečného harampádí po cestě nasbíráte opravdu mraky, nebo za kopy zlata můžete harampádí nakoupit a pak zničit. Kouzel je opravdu hromada a jejich vylepšování není nejlevnější. To, že je vám kouzlo k ničemu nebo že nebude lepší než jiné, bez praktické zkoušky nezjistíte. Popisky jsou totiž okopírované ve stejně chabé podobě jako v KBL se stejnými dezinformacemi. Vlastně nechápu, na co tam některá nová kouzla dávali. Drtivá většina z nich jsou jen ability rage spiritů z KBL, a jejich použitelnost se nijak nezměnila. Gloth armor, který jsem měl rád a hojně ho používal na range jednotky, se za tu manu proste nevyplatí. Můžete ho kouzlit v kombinaci s armagedonem pokud hrajete s jednou jednotkou, ale proč kouzlit armagedon, když máte Black hole, za trochu menší dmg a bez efektu popálení, ale bez jediné vlastní ztráty. Ale zpět k tématu. líbí se mi, že konečně udělali z černého draka nejsilnějšího draka(ne nutně nejužitečnějšího), protože si můžete konečně sami navolit cestu jeho ohnivého letu. Dobrá myšlenka, ikdyž ne uplně dotažená, je sbírání trofejí z bitev, za které si můžete vylepšovat jednotky(z kněze inkvizitora atp). Abyste totiž trofeje sbírali, je nutné mít ve slotu na vybavení specielní zástavu, která sama o sobě nic neumí, takže je to plýtvání slotem. Další dvousečnou zbraní je možnost létání, kterou dostanete za odměnu. Zatímco to kolikrát opravdu pomáhá při pohybu po kontinentech a můžete se kochat světem z vyšší perspektivy má to i stinnou stránku. Tou je rabování ostrovů, kolem kterých byste se neodvážili zatim ani proplout, což má za následek to, že později krom expů bojujete zcela zdarma, bez jakékoliv odměny.

Nových je také hromada jednotek. Některé si oblíbíte už jen z principu, jako třeba Assassina, paladina, super je démonolog a první třetinou hry vám mohou pomoct projít třeba droidi, kteří toho moc nezabijí, ale jsou celkem tanky a za nějaké to kolo navíc nepřítele umoří. pokud máte v armádě i techniky, bude na bitevnim poli až předroidováno. Jednotka, která mě naopak hluboce zklamala, jsou runoví mágové. Lidská jednotka 5 úrovně - Přemrštěné požadavky v podobě leadershipu, 0 dmg a 2 decentní ability, za stejnou cenu jako červený drak.....

Samostatnej odstavec si zaslouží skřeti. Ti dostali extra péči, o čemž vypovídá i název rozšíření pro AP. Velmi stručně? Nechutně OP. Skřeti jako jediná rasa dostali adrenalin, s jehož nárůstem roste i jejich síla a síla jejich dovedností. V pozdější fázi hry už nepřátelští skřeti začínájí automaticky s hladinkou adrenalinu na 2-3 úrovni/3. Naprostá vymaštěnost v podobě gobliního šamana, kterej s maximálnim adrenalinem může v jednom kole podniknout až 4 útoky(ano přátele), kterými vám bez problému vymažou kteroukoliv jednotku z bojiště tak rychle, že ji zoufale budete o pár vteřin později ještě nevěřícně hledat( můj případ- červení draci). O nic lépe nepřemýšleli a nebalancovali tvůrci ani u krvavého šamana. ten už si sice zaútočí jen jednou, ale nad výsledkem spláčete podobně. Jediné co vám zbývá je uchýlit se k magii v podobě blindu/ terroru/hypnotizace za předpokladu, že jich neni plný nepřátelský stack. V tom případě to obejděte pokud si nechcete kazit náladu. Jo málem bych zapomněl na Obra. Tomu narostla iniciativa na obdivuhodných 6 a může vysát akční body z jakékoliv jednotky(přijdete o kolo) a udělá-li to drakům, máte obra před střelci/castery dřív, než byste čekali. Možná si s nimi i zahrajete pokud přežiji první kolo :D Ostatní jejich jednotky jsou decentní a dá se to utaktizovat i nezoufalou cestou.

Nevim co dalšího dodat. Většina věcí, které mě štvaly v KBL, mě tu štvaly stále. Něco ubylo a víc toho přibylo. Hratelnost kolísala ruku v ruce se špatně vystupňovanou obtížností, ale stále bavila. Hudbu už jsem vnímal jako takovou samozřejmost. Zapomněl jsem zmínit zlepšení mapy, na které už jsou zachyceny objekty. kdoví, třeba se i jednou dočkáme pop upu s dostupnýma jednotkama a věcma. Co mi začalo vadit je random generování jednotek/itemů a morální omezení mezi rasami/nemožnost odbourat ho. Našlo by se toho víc a víc, ale te´d to ze sebe nevysypu. Myslim, že by se měli vyhnout tomu megalomanství u všeho, ale radši dopilovat to co už tam je(pokud vůbec ještě nekdy bude). Za mě stále nadprůměr, ale prožitek rozhodně horší než u KBL.

Pro: stále pohlcující hratelnost, nové jednotky a zlepšení v některých ohledech

Proti: obtížnost, balanc skřetů, stále do očí bijící staré chyby( v textech), pathfinding atp.

+5 +6 −1

King's Bounty: The Legend

  • PC 85
Tak si tady taky udělám premiéru v komentování. Cítím totiž potřebu se k tomuto kousku taktéž vyjádřit. Byť jsem k této hře přišel jak slepý k houslím a značka mi nebyla vůbec povědomá, po pár hodinách hraní jsem si říkal, jak je vůbec možné, že něco, co gameplayem předčí co se zábavnosti týče své soukmenovce o několik levelů výš(tituly HoMM po 5 díle stoji za ****), je hluboko pod mainstreamem.

Kings Bounty: Legend si půjčuje tady a támhle a zahrnuje to do svého barevně pohádkového a rozmanitého světa, plného vtipných a důvtipných dialogů, které dodávají i drtivé většině prachsprostě obyčejných questů šmrnc a dojem, že děláte něco víc. Soubojů, kterých je také nevyhnutelná suma a bez nichž se neobejde mnoho úkolů, se najíte, ale nepřejíte, protože kombinace nepřátel je různá a taktéž i hráč má šanci zkoušet nepřeberné množství a kombinací jednotek,kterých je v rozlehlém světě Endorie hafec a navíc jsou různě nagenerované, tudíž při opakovaném hraní, ke kterému hra přímo svádí, nemusíte s některými jednotkami přijít ani do styku drtivou většinu hry. Jak už výše zmíněné napovídá, Kings Bounty není rozhodně žádný drobeček, ale singleplayerové monstrum, které může zhltnout v klidu i přes 150 hodin(můj případ), pokud děláte a čtete všechno pořádně.

Jak už to tak bohužel bývá, téměř žádná hra se neobejde bez řady chyb a chybiček a některých nevkusných prvků, kterými hra stupňujícně trpí ruku v ruce s rostoucím stereotypem, čím více se blížíte ke konci. Nestálou hladinu adrenalinu vám dozajista bude udržovat např. takový pathfinding, který by mohl v určitých lokacích způsobit náladovějším povahám i infarkt(objíždění trpaslíku v dolech). Co mi vadilo dál byly zavádějící popisky(kouzel, skillů, itemů atp.) Dialogy byly přeloženy brilantně, dokonce bych i tvrdil že některé byly vylepšeny českým slangem a vtípkem, ale co se popisků týče, totální zmar. Určité artefakty obsahující duši a vlastní morálku, která vzrůsta nebo klesá díky vašim činům, by i byly užitečné, kdyby jste se mohli dočíst, jak předmět uspokojit'', ale bohužel, ani na fan stránkách se ledacos nedočtete a tak jsem používání určitých předmětů po čase vzdal s tim, že mě nebavilo neustále potlačovat strážce itemu, kteří se objeví jakmile morálka předmětu klesne na 0 a přestane poskytovat atributy,což se děje často,pokud něco děláte opravdu špatně. Ale ruku na srdce, nikoho nebaví si něco dedukovat zrovna u itemů, které mají být řádně popsané. Podobným neduhem trpí i pár kouzel a jiných dovedností, jejich funkčnost bezbolestně zjistíte pouze technikou pokus- omyl- load. Asi poslední zásadnější věc, nak terou si teď vzpomenu byla lokace Demonis, potažmo sublokace ,,Nebesa'', kde se přesouváte po létajících ostrůvcích pomocí jiných létajících šutrů,což někdy zabere i půl minuty, součtem tedy i několik desítek minut,než přijdete na to co kam vede. O dost větší péči by zasloužila i samotná mapa i minimapa v baňce. Ta se totiž nedá jako v jiných hrách zoomoutovat a v některých lokacích je to čiré peklo, obzvláště v těch, u kterých se autoři ani neobtěžovali vytvořit velkou mapu a to nemluvím o mini jeskyních a minilokacích, ale o velkých lokacích, kde se dají nakupovat jednotky a plnit řetězící se questy. Mapa samotná, i přestože k dispozici je, vám leckdy ale ani nepomůže. Prakticky to jediné, co je na ni interaktivní, jsou hlavní hrady a vstupy do jiných lokací nebo mini lokací, ale to také není pravidlem. Autoři byli sice líní, ale ne zlomyslní a tak dali hráči možnost vytvářet si na mapě ruční popisky, což si chtě nechtě zvyknete dělat už na Ostrovech Svobody, pokud nebudete chtít slepě bloudit a nadávat ,,kdeže jsem to kupoval tu svojí oblíbenou jednotku''.

Otravných věcí v této hře rozhodně není málo, ale i přes to všechno, je to skvělá hra, která vás svou hratelností pohltí natolik, že nebudete chtít skončit. Celou hru vás bude doprovázet výborná hudba, z některých mi až naskakovala husí kůže. Boje kromě již zmíněných kvant jednotek a kouzel vám budou zpříjemňovat a možná někdy i zachraňovat samotnou bitvu tzv. Rage spirits, kteří jsou 4. každý se 4mi specialními dovednostmi. Tady bych snad zmínil, že bohužel nejsou moc dobře vybalancovaní, a že po zpřístupnění posledních dvou už nebudete mít moc potřebu první dva moc používat, především Zeroka. Se vším všudy, tato hra mě po dlouhé době přitáhla až nezdravě k PC a zapsala se do mojí topky.

Pro: Nezdravě hratelné,originalita soubojů a dialogů,hudba

Proti: Mapa a orientace po mapě,popisky, pathfinding a jiné menší chybky

+12