The Walking Dead - Episode 1: A New Day

22.08.2013 Vita
14.10.2014 PS4XOne
28.08.2018 Switch
Telltale Games
Další počin společnosti Telltale Games je hororová adventura The Walking Dead, která vychází ze stejnojmenného seriálu a ten pro změnu ještě z populárního komiksu.

Příběh vás navleče do kabátku postavy Lee Everetta, který je na začátku hry obviněn ze zabití své ženy. Je poté v policejním autě odvážen do vězení (stejně jako v komiksu a v seriálu). Následně dochází k jeho osvobození a hra o přežití v postapokalyptickém světě zombíků začíná.

Dle slov samotného tvůrce komiksu The Walking Dead, Roberta Kirkmana, hra není zaměřená na bezhlavou likvidaci zombie, ale na příběh, postavy a emoce a také na rozhodování hráče v samotné hře. Vývojáři se dle svých prohlášení snaží klást důraz především na hlubší propojení s první řadou komiksové série, rozdělené do pěti epizod.

ripper (komentář): Ehm? Když tam jsou pasáže, kdy se nic neděje, tak mají postavy panicky křičet? Postavy jsou dobu zabarikádované v lékárně…

The Walking Dead byl u mě s radostí očekávaný titul. The Telltalles patří mezi mé favoritní vývojáře, hlavně díky skvělé série Sam and Max. Nicméně se u Walking Dead Telltalles odhodlali vstoupit do trochu jiných vod a to hororové adventury.

Hra se především zaměřuje na příběh, postavy a vztahy mezi nimi. Dialogy fungují na stejném principu jako v Mass Effectu nebo Alpha protocolu, čili že máte několik možností odpovědí a zde to máte většinou i časově omezené. Grafika je ve stylu kresleného comicsu, což mě se líbilo. Příjemně mrazivá atmosféra prostupuje hrou, postavy jsou uvěřitelné a i v krátké první episodě se setkáte s dost zajímavými reakcemi postav podle toho, jak jste se chovali.

Vše výše uvedené je jedno velké plus. Teď k těm mínusům. Očekávala jsem o něco více adventurních prvků, konkrétně řečeno hádanek, či puzzlů. V této hře není snad ani jedna pořádná hádanka. Ano, musíte najít např. baterie do rádia, či usmrtit otravné zombie nějakým způsobem, aby jste neudělali rozruch, ale takových situací je v této episodě asi tak 3 a jsou až žalostně jednoduché. Což pro někoho může být plus, ale bohužel ne pro mě. Dále mě trochu rozčilovalo, že ve hře nemůžete přeskočit konverzaci, když to potřebujete, např. když jsem oslovila jednu postavu vícekrát a ona mi odpovídala stejně. Takže doba hratelnosti hry je, ano, cca 2,5 - 3 hodiny maximálně, ale 80% času jsou dialogy, 20% že jdete k postavám (aby jste s nimi mluvili:) a hledání baterek, klíčů ap.

Hudba je opravdu jen doprovod, ani jsem jí nějak výrazně neregistrovala. Ale to mi nevadilo, dle mě to zvyšovalo atmosféru situace, které postavy prožívají.

Pokud si rádi zahrajete hru, která stojí hlavně na dialozích, atmosféře a postav, tak určitě hru zkuste. Mě se první episoda líbila, i když bych si ji představovala trochu jinak a budu očekávat, co přinese další episoda.

Pro: Postavy, dialogy, příběh, atmosféra

Proti: Málo (téměř žádné) hádanky, málo "akce" od hráče

Převážně příběhová hra, která se více než v seriálu inspiruje původním komiksem od Roberta Kirkmana (vychází i u nás, pokud jste to nezaznamenali). Uzpůsobuje tomu i grafickou stránku a vlastně i hratelnost - jde o rozpohybovaný interaktivní komiks, ale s několika uzly, ve kterých se děj rozvětvuje a přizpůsobuje hráčovým rozhodnutím.

Od Telltale games jsem toho nečekal moc a výsledek je výborný. Za nějakých 25 euro se jedná o skvělý nákup, pokud chcete víceméně lineární adventuru zpestřenou občasnou akční vložkou.

Největší nevýhodou je rozseknutí celého příběhu do pěti epizod. Každou je možné dohrát během pár hodin a na další je nutné čekat několik měsíců. Skoro jako kdyby se autoři chtěli i v tomhle přiblížit komiksu - ten také vycházel nepravidelně s dlouhými odmlkami.

I když Neoxin vytýká nedostatek hádanek a puzzlů, myslím, že to hře pouze prospívá. Můžete se tak soustředit na děj a na osudy postav a jakékoliv rébusy by působily rušivě.

Konečné hodnocení se může ještě změnit, zatím odehrány tři díly z pěti.

Pro: dospělý příběh, grafická stylizace, dabing, možnosti rozhodování, cena

Proti: dlouhé doby mezi vydáváním nových epizod

Na rovinu - pro hry alá interaktivní filmy mám opravdu neskonalou slabost. Možná protože koukání na filmy a hraní PC her jsou moji dva nejoblíbenější koníčci. Kéž by to bylo čtení, ale to bohužel za těmahle dvěma lehce kolísá. Mimo jiné, po tom, co mi moje seriálová láska Dexter zlomil srdce svým naprosto příšerným koncem, se z Walking Dead stal můj nejoblíbenější seriál současnosti. (Ano, mám ho radši než Hry o trůny nebo Breaking Bad, shut up) A hra samotná mě totálně nadchla. Brilantně napsané dialogy postav, zapeklité situace, při kterých teče pot do slipů a naprosto senzační chemie mezi některými charaktery. Tomu samozřejmě vládne pouto, které mezi sebou mají Lee a Clementine. Její miloučká roztomilá povaha přiměje hráče se o ní doopravdy starat, strachovat se o ní a za každou cenu jí udržet v bezpečí. Většinou dětské charaktery ve hrách fakt nemusím, po Mass Effectu 3 jsem je skoro začal nenávidět, ale Clementine jsem si hrozně oblíbil. Taktéž Lee mi velice seděl, hrozně mi připomínal Tyreese ze seriálu, taky jsem se myslím i jako on choval. Ať už za něj hrajete jakkoliv, veškeré jeho dialogy a interakce jsou skvěle zvládnuté a napsané.

A ty emoce... ach, ach, to je lahůdka! Během hraní jsem byl téměř v neustálém napětí, zvědav především třeba z toho, jaké následky přivodí to či ono rozhodnutí. Zaplatí za to někdo životem? Bylo tohle správné udělat? Bylo to OPRAVDU správné? Nebo to spíš bylo nutné? Zaslouží si to? Ale co když...? A co když zase...? Ale nebude to...? A tak dále, některá rozhodnutí nejsou lehká, nechají vás v nejistotě, v nervozitě. A jejich důsledky pocítíte, to je jasné. Ostatní charaktery jsou výrazné, mají svou vlastní jedinečnou osobnost, chovají se (někdy až nechutně) lidsky - což znamená, že občas šíleně, depresivně, humorně, racionálně, naprosto iracionálně, přátelsky a naopak atd. A budou umírat... Bude jich hodně umírat. Série si až skoro po vzoru Valve hraje s vizuálním a atmosférickým efektem, který je doprovázen nějakou překvapivou či famózní podívanou (Spíše scénou). Několikrát jsem se přistihl, jak při určitých situacích jsem si říkal nahlas: ,, Ty vole, to je dobrý. To je nápad!" Mnoho lidí si stěžuje na malou akci a interaktivitu samotného hráče, mně to třeba vůbec nevadilo. Klidně bych i přijal, kdyby celá hra byla pouze založená na vybírání dialogových možností. Jakožto obrovskému filmovému fandovi mě to tedy vůbec neštvalo.

Sérii se navíc podařilo něco naprosto fascinujícího, co se většinou hrám, které vycházejí podle nějaké předlohy, filmové či komiksové, moc nezdaří - Byť vycházející z již vytvořeného světa, série si vyrobila vlastní a naprosto odlišnou atmosféru a styl vyprávění, než jaký má třeba seriál. Někdy ho s tím dokonce i překonává! V budoucnu napíšu i koment i k ostatním epizodám, kde proberu trochu podrobněji obsah každé z nich, tenhle komentář bude trochu obecný k celé sérii. Série Walking Dead je však naprosto úchvatná podívaná, při kterém mi slézaly nehty z rukou strachem, napětím, stresem, hněvem, radostí, smutkem... no, byl jsem prostě emocionálně znásilněn, akorát se mi to strašně líbilo, takže bychom to nazvali spíše jak? ... Nevím, chtěl jsem zase vymyslet něco strašně "chytrýho", ale kašlu na to, prostě to je pecka!

Pro: Interakce s dějem a postavami, dialogy, příběh, Pouto Lee a Clemetine, kurevský napětí

Proti: Občas poněkud zbytečná rozhodnutí

Ačkoli se poctivě vyhejbám všemožnejm americkejm seriálům (snad krom památnýho Twin Peaks) tak Walking Dead si mě získal natolik, že jsem to zkouknul všechno a teď poměrně netrpělivě vyhlížím další sérii, která má teď někdy zase odstartovat. Hra na motivy úspěšnýho seriálu/komiksu mě už dlouho zajímala, ale čekal jsem, až série bude kompletní a já si to mohl dát pěkně vcelku včetně rozšíření. Nyní nastal čas to projet:

Jedná se o filmově pojatou adventuru (místy tato hra hraničí s interaktivním filmem) se zvláštníma animovanýma texturama, na což jsem za chvíli úplně přivyknul a nevnímal to vůbec negativně. Dabing i hudba je na výborné úrovni.

První díl hned ujišťuje hráče, že nepůjde o dobíjení zásobníků, ale o příběh a vztahy mezi NPC a Leem. Je zde několik významných rozhodnutí, který výrazně mění pozdější dialogy a snad i směřování některých událostí. Obtížnost je velmi nízká, snad dvakrát mě sice požrali zombíci, ale jinak hra plyne dál bez zádrhelů, to je ale asi účel.

Musím fakt uznat, že se to hraje přesně tak, jako se dívá na televizní sérii. Pokud tohle byl záměr, což předpokládám, pak se to povedlo sakra skvěle!

První epizoda dobře rozhodila karty a těším se tak, jak si povedou aktéři dál. Délka mi přijde dostačující, čeká-li mě skutečně ještě 4/5 takovýchto epizod a beru-li v potaz celkovou pořizovací cenu.

Poznámka: před hraním se výrazně doporučuju podívat aspoň na první sérii seriálu (6x50minut) a nasát atmosféru.

Pro: Walking Dead, dabing a hudba, příběh

Proti: krkolomný ovládání pohybu, nízká interaktivita, málo informací o hlavním hrdinovi na začátek

Kdyby to byl interaktivní seriál, který by po mě vyžadoval rozhodnutí jen v opravdu vypjatých situacích, byl by mnohem stravitelnější. Takhle nutí hráče hrát něco, co ani hrou není. "Hra" mě prakticky neustále otravuje s potřebou něco zmáčknou nebo někde kliknout. Nejedná se o žádný challange, není to nic, co by ve mně vyvolávalo napětí, u čeho bych se potil a snažil se dosáhnout nějakého cíle. Prostě jen kliknu a sleduju, co se stane. Pocit, že něco ovlivňuji se tak dostavuje jen v momentech, kdy se rozhoduju, jestli nechat umřít postavu a nebo b.

Příběh je jen další variací na zombie apokalypsu, ale dokáže vtáhnout. Zombie jsou v módě, tak proč ne. Bohužel to celé končí až příliš brzy a čekat na další epizody se mi osobně moc nechce...

**/5