The Count Lucanor

19.10.2017 Switch
21.11.2017 PS4
09.01.2018 Vita
21.03.2018 XOne
Hans sa veľmi tešil na tento deň. Mal osláviť svoje desiate narodeniny. Jeho otec však išiel bojovať do vojny a on žije vo veľkej chudobe so svojou mamou v malom domčeku kdesi uprostred ničoho. Preto sa rozhodne vydať do sveta zažiť dobrodružstvo a hlavne získať bohatstvo.

Ako to v klasických rozprávkach už chodí, postupne na svojej ceste krajinou stretáva rôzne postavy ako starenku, obchodníka alebo pastiera a môže sa k nim zachovať dvoma rôznymi spôsobmi. Už prvú noc na jeho ceste sa však začnú diať veľmi divné veci a on dostane ponuku od modrého ducha, ktorého prezýva Kobold. Jeho pán gróf Lucanor nemá dediča, ktorému by odkázal svoje nesmierne bohatstvo. Ten kto splní špeciálnu skúšku a uhádne Koboldove práve meno, sa stane právoplatným dedičom hradu a majetku grófa Lucanora.

Hans sa tak dostane do grófovho hradu Tenebre, v ktorom rieši logické hádanky, puzzle, komunikuje s niekoľkými NPC, aby našiel písmená, z ktorých pozostáva Koboldovo meno. V prvom rade sa však snaží prežiť, nielen mnohé puzzle sú smrtiace, ale hrad je očividne prekliaty a jeho obyvatelia sa netaja tým, že chcú Hansa zabiť. I preto sú najdôležitejším artiklom sviečky. Tie hráč potrebuje nielen na to, aby videl kadiaľ kráča, ale musí si nimi takticky aj osvetlovať konkrétne časti hradu, aby tak nevbehol nejakému obyvateľovi hradu doslova do vražedného náručia.

The Count Lucanor kombinuje logickú adventúru v pixel artovom 2D prevedení so survival hororom. V hre vôbec nie je ťažké umrieť a hra sa dá ukladať len na špecifických miestach vhodením zlatej mince do studne (a tých rozhodne nie je v hre na rozhadzovanie). Tým, spolu s tmou, sa zvýrazňuje atmosféra hororovej rozprávky o prekliatom hrade.

Autori sa podľa vlastných slov inšpirovali hrami ako The Legend of Zelda alebo Silent Hill rovnako ako aj starými rozprávkami o strašidelných hradoch. Kombinujú tak západoeurópsky a japonský štýl výstavby deja a herných mechanizmov.

Hra má 5 rôznych koncov. Tie sa odvíjajú podľa toho, ako sa hráč zachoval v určitých situáciach a ako veľa informácii získal pri objavovaní tajomstva hradu Tenebre. Hra neobsahuje dabing a všetky rozhovory prebiehajú len formou textu.

Splnené v rámci HC módu hernej výzvy 2018 - "V zemi nikoho".

The Count Lucanor je jedna z tých hier, ktorá ma dokázala prekvapiť svojou komplexnosťou na malom priestore cca 4-5 hodín hernej doby (v záležitosti od toho, či snoríte v každom kúte a skúšate viacero koncov, ktorých je dokopy 5).

Napriek veľmi jednoduchej grafike, vie kombinácia hudby/zvukov s nedostatočným osvetlením a putovaním so sviečkou v ruke navodiť naozaj peknú, strašidelnú atmosféru. Pripomenulo mi to niektoré pasáže z Dobšinského rozprávok (Zakliata hora a rôzne prekliate zámky, ktoré sú cez deň prázdne, v noci sa s úderom hodín zrazu objavujú ich obyvatelia a nikdy sa z nich ešte nikdy nevrátil), čo bol pre mňa samozrejme výrazný plus. Je pravda, že minimálne prvých pár minút (úvodný dialóg s matkou je našťastie asi jediný naozaj slabý moment) príbehu pôsobí ako klišé, ale obsahuje viacero pekných zvratov. Tie momenty Lucanora, ktoré sa v rozprávkach dajú považovať za klišé, sa naopak v hrách pričasto neukazujú. Hororovosť a nemožnosť uložiť hru hocikedy taktiež pomáhajú atmosfére, no hra nie je natoľko prísna, aby týmto mechanizmom hráča frustrovala a zabíjala pričasto. Aj keď to samozrejme z časti záleži od schopností hráča a ako veľmi počúva/číta, čo mu postavy hovoria.

Jednotlivé puzzly nie sú veľmi ťažké, ale sú zábavné, zvyčajne sa vyskytujú 1-2x počas celej hry, takže nie sú ani stereotypné, takisto ako slovné hračky a nápovedy, ktoré nie sú vždy povinné na priechod ďalej, ale ak chcete najlepší koniec alebo objaviť čo najviac z príbehu, určite sa oplatí byť pozorný.

Čo zamrzí je absencia dabingu, práve takýto typ hry by s ním vyslovene vynikol. Taktiež druhov "obyvateľov" zámku mohlo byť viac a neviem odkiaľ prečo si autori mysleli, že ak bude Hans hovoriť v dialógoch "Zowie!" bude to cool. Nie, nebolo. Ale to sú naozaj maličkosti.

Vo výsledku bol pre mňa The Count Lucanor veľmi pozitívnym prekvapením od ktorého som čakal slabší zážitok ako ten, ktorý som dostal.

Pro: neopozeraný rozprávkovo-hororový setting, atmosféra, 5 koncov, príbeh

Proti: málo druhov "nepriateľov", absencia dabingu, mohlo to byť dlhšie, úvodná časť príbehu