The Amazing Spider-Man 2

29.04.2014
30.04.2014

The Amazing Spider-Man 2 je, stejně jako první díl, akční hra z pohledu třetí osoby, jež se odehrává v New Yorku na Manhattanu, kde se hráč může po většinu času volně pohybovat. Hra doprovází stejnojmenný film, události filmu ale nekopíruje, pouze si vypůjčuje některé postavy z něj.

Děj hry se zpočátku zaměřuje na osobu samotného Spider-Mana/Petera Parkera, tedy na událost, při které byl zavražděn jeho strýček Ben. Později se však zápletka hry točí kolem záhadného zabijáka vražedných zločinců nazývajícího se The Carnage Killer, který řádí ve městě, a akce, která má skoncovat se zločinem, jenž je řízen a financován osobou Wilsona Fiska. Během hry však Spider-Man čelí i dalším padouchům, jako jsou Shocker, Kraven, Goblin, Black Cat a Electro.

Oproti prvnímu dílu byl vylepšen systém pohybu po městě, souboje (ve stylu Batman: Arkham City), grafika a atmosféra města, otevřenější hlavní mise, stealth složka hry, souboje s bossy, více vedlejších aktivit (k přerušování trestných činů a zastavování zločinců na útěku ve voze, přibyla zneškodňování nastražených bomb, vyproštění osob zpod trosek, záchrana obětí požárů nebo pomoc policii v úzkých) a další.

Novinkou je také systém hrdina nebo hrozba, kdy je na Spider-Mana nahlíženo podle toho, zda pomáhá obyvatelům města či nikoliv a občasné vyšetřování v kůži samotného Petera Parkera jako reportéra.

Druhý díl Spideyho je o něco lepší než ten první. Ano, stále se jedná o snahu svést se na popularitě filmu, nicméně je zde zároveň vidět snaha o pokrok.

Graficky se hra příjemně zlepšila, město už je trochu méně šedé, ale přesto by mu více barevnosti neuškodilo, grafika se posunula příjemně dál, zvláště pak u modelů postav, např. samotného Spideyho, nebo jednotlivých záporáků, nicméně škoda řadových nepřátel, kteří se opakují stále dokola.

Z ozvučení si nepamatuji snad žádnou melodii, natož pak zvuky, které jsem tak nějak vnímal kdesi na pozadí.

Příběh je hodně okleštěný, narozdíl od filmu nabízí mnohem více záporáků, k nimž se dostáváte postupně chytáním jednotlivých postav v příběhu. Začíná to zajímavě, přeci jen hledání vraha s jménem CK a posléze nástup Kravena a jiných skvělých záporáků má potenciál, ale bohužel zcela nevyužitý. Všichni se objeví spíše na okamžik bez nějakého hlubšího úvodu, všem rozmlátíte všechny polygony a nakonec je už většinou neuvidíte. Jaká to škoda. Přeci jen Fisk, Carnage, Kraven, Osborne a mnozí další nabízejí víc než jen terč pro vyřádění.

Relativní pochvalu si už zaslouží zábavnější hratelnost, a to i díky soubojům inspirovaným sérií Batman: Arkham, byť jsou zde stále velké mouchy, naopak ovládání při lezení a často i při houpání bylo dosti zlomyslné a vedlo nejednou k prozrazení v jinak poměrně zábavných stealthových pasážích. Aktivit ve městě je celá řada a utvářejí vaši karmu, ale když zjistíte, že prakticky po všech z nich naskočí animace vychvalující Spider-mana, poté hláška o heroickém činu a nemožnost se ještě nějakou dobu hýbat, tak je radši vzdáte. A to ani nemluvě o nepřehlednosti některých z nich, např. při zachraňování lidí z hořících domů, kdy jsem měl problém přes oheň najít obrys červeně svítící postavy...
Naopak příběhové úkoly jsou docela fajn, je radost je plnit.

Délka hraní byla krátká, hra dohrána (zejména hlavní příběh) za jeden den, aniž bych měl chuť plnit i veškeré vedlejší úkoly nebo sbírání komiksů a jiných věcí, protože to krom XP, jež vedly k vylepšování, jehož nakonec zas tak moc zapotřebí nebylo, nic nepřinášelo.

Shrnuto podtrženo není Spidey 2 špatnou hrou, je spíše odreagovačkou, u které můžete vypnout hlavu, věnovat se během cutscén jiným činnostem a přesto o moc nepřijdete. Na druhou stranu má solidní souboje i stealth, pár vytříbených, byť nevyužitých záporáků, a snahu o příběh doplněnou zajímavými, ale podivně zpracovanými vedlejšími aktivitami podtrženými problémy s ovládáními. Koneckonců se ale jedná o lehkou evoluci prvního dílu a v porovnání s tituly podobného rázu (dle filmu) mohu mluvit o lehkém nadprůměru.

Pro: Souboje, lepší prostředí, záporáci, herní doba, vedlejší aktivity, technický stav

Proti: Grafika, zvuk, příběh, nevyužitý potenciál vícera věcí, stereotyp

Tak společně s filmem tu máme další pokračování našeho pavoučího přítele. Mám rád Spider-mana, superhrdiny, stejně tak i hry které dají člověku k dispozici ke hraní celé město. Hra prošla několika změnami, z nichž každý si asi všimne nového systému pohybu.
Z počátku jsem se při poletováním městem cítil trochu zvláštně a pohyboval jsem se jako přiopilý pavouk. Jakmile jsem si ale na vše zvyknul tak bylo po problémech. V porovnání s jinými hrami (kde leckdy stačí držet jedno tlačítko) zde za vás spiderman špinavou práci dělat nebude a musíte se trochu snažit.
Menší problém jsem měl ale při šplhání. Po stěnách to ještě šlo, ale jakmile jsem se dostal hlavou dolů tak už ovládání trochu skřípalo.

Pokud jde příběh, tak nějaký tu je ale přišel mi dost slabý. Je rozkouskován do několika misí, z nichž každá je jakousi samostatnou kapitolou, a dohromady to celé tvoří jakýsi příběh. Film v tomhle ohledu vede na celé čáře.
Jsou tu sice zajímavé postavy, ale tvůrci některým nedali tolik prostoru kolik by potřebovali, a to je opravdu škoda.
S některými jako třeba mým oblíbencem Carnagem se navíc setkáte JENOM jednou a navíc to netrvá ani moc dlouho.
V praxi to znamená třeba, že se setkáte s nějakou známou postavou (například Elektro), natlučete mu, a tím to vše končí. Žádné drobné potyčky, které by vedli k finálnímu souboji, nějaký hlubší příběh oné postavy, nic.
Kromě klasických misí jsou tu i pasáže kde svléknete pavoučí kostým a půjdete mezi lidi jako „normální“ člověk. Jde o zajímavé zpestření a já osobně bych tomu dal více prostoru.

Kromě hlavních misí je tu i řada těch vedlejších, které nejsou špatné a nabízí zajímavou odbočku od hlavního příběhu. Co mě na nich ale vadilo, byly neustálé komentáře reportérů, jak se vám to „povedlo“ a jak „bezvadný“ Spider-man je. Nedozvěděl jsem se z nich nic užitečného a časem mě začali i štvát.

Další novinkou je tu systém „hrdiny“. Další z věcí, které si tvůrci mohli odpustit. Nápad je to opravdu hezký, ale moc to nefunguje. Nemá to žádný vliv na příběh ani schopnosti. Kromě otravných jednotek, které vám jdou při špatné reputaci po krku, jsem nic zajímavého nezaznamenal, vše je spíše o vašem pocitu z toho co děláte, než aby to mělo nějaký smysl. Navíc se vždy v určitě části příběhu ukazatel přehoupne směrem k hrozbě a na vás je zase aby jste si svou pověst vylepšili vedlejšími misemi.
Ke konci hry jsem systém už ignoroval a nechal ho ať si dělá co chce.

Hra se mi líbila, opravdu líbila, ale to neznamená, že by nemohla být o něco lepší. Zahrál jsem si jí a to je všechno. Nepředpokládám, že bych se k ní někdy později vrátil
Přes průměrné hodnocení a negativními názory, si myslím že se druhý Amazing Spider-Man povedl. Na film odkazuje jen jedním protivníkem, jinak si jde svou vlastní cestou což je jen a jen dobře. Zatím co v prvním díle to byl boj hlavně proti robotům a mutantům, dvojka si vyšlápla trochu jinou cestu.

Celý příběh se točí o kriminalitě a velké zločinosti v New Yorku, kde se rozpoutá válka gangů, objeví záhadný zabiják a nová protizločinecká jednotka Task Force, který spíše Spidymu zatopí než pomůže. A to díky systému Hrdiny kdy pokud hráč neplní vedlejší aktivity a nezachraňuje lidi, stává se hrozbou a speciální jednotka začne jít po něm. Což zrovna nepovažuji za nejštastnější rozhodnutí.

Jinak Spidy doznal několika změn. V soubojích může uhýbat střelným zbraním a navíc je i protivníkům vytrhnout z ruky a přišpendlit pavučinou k zemi což se velmi hodí. I stealth doznal změn a je zde trochu upraven oproti prvnímu dílu. Přibyly i nové schopnosti, a systém změny obleků, kdy každý oblek má trochu jíné vlastnosti a hraní v něm zvyšuje jeho úroveň.

Dvojka mě bavila. Je trochu více civilnější oproti jedničce, kdy většina nepřátel jsou zločinci, akorát škoda toho systému Task Force ten mi zkrátka do hry nesedl. Jinak mohu hru doporučit.