Silent Hill: Downpour

akce > 3rd person akce
13.03.2012 PS3X360
13.10.2016 XOne
Vatra Games
A town called Silent Hill, where fear and torment are inescapable.

Vězení, to jsou dny měnící se v týdny, týdny přecházející v měsíce a měsíce sčítající se v roky. Murphy Pendleton se v Ryall State Prison neocitl pro nic za nic. Chtěl tam a za mříž jej dostala krádež policejního vozu. Jen za účelem příležitosti k pomstě léta snášel dunst betonových zdí, šlichtu v kantýně, spoluvězně i dozorce, z nichž by někteří měli sami pobývat v přítmí cely. Murphy už déle pochybuje o záměru, kvůli kterému se nechal zavřít. Z rutiny amerického vězeňského systému ho vytrhne až havárie autobusu při transferu. Otevřel Murphymu náhlý konec vozovky cestu k usmíření, nebo do zatracení? Ať tak, onak či úplně jinak, ta cesta vede přes Silent Hill.

Brněnský návrat na místo, kam je snadné se dostat, ale těžké opustit, se pokouší o zkvalitnění hratelnosti oproti předchozímu Silent Hill: Homecoming (2008). Asi nejvíce je to patrné na soubojovém systému, jenž pozbyl na dřívější rigiditě a z útoku tak jde v kterémkoli momentě přejít do bloku. Idea bloumání po upadlém americkém maloměstě s příležitostnými střety, kde nezřídka platí, že kdo uteče, ten vyhraje, zůstává nezrazena. Ambiciózní varieta do nepřirozeného prostředí přirozeně zapadajících hlavolamů dalece překračuje záležitosti typu hledání správné kombinace do sejfu a vaše průběžně činěná rozhodnutí povedou k jednomu z šesti možných zakončení.

Tommywise: jo, ale zatím to ještě asi není úplně 100% https://www.youtube.com/watch?v=GmFW54q4idg

• PS3 --
S Downpour je to těžké. Pod tlustou slupkou špatné optimalizace, těžkopádných soubojů, nejasných hádanek, nevhodně rozestavěných save-pointů a některých nezábavných pasáží, se skrývá jeden z nejlepších Silent Hillů vůbec.

Tak předně - neustále to laguje. Je to otravné a maximálně nasírací. Donebevolající amatérismus. Takhle si optimalizaci na uzavřené platformě (PS3) nepředstavuju. Souboje s chladnými zbraněmi tvoří hlavní pilíř akční složky a zrovna dvakrát se nepovedly. Postava často zalockuje na nepřítele válejícího se po zemi místo toho, co do mě zrovna buší, nelze uskakovat útokům a zbraně se po několika zásazích rozpadnou. Minimálně u protipožární sekery je to poněkud zvláštní. A samozřejmě lagování při souboji je no comment. Hádanky? Několikrát jsem se musel podívat do návodu, protože se jednalo o naprostou zhovadilost. Příkladem budiž hned první hádanka ve freeroam Silent Hillu, kde bylo potřeba odvolat policejní hlídky. Opravdu, na té tabuli s čísly hlídek byla jasně vidět "8" a né "B". Save-pointy? Není nic příjemnějšího, než půl hodiny prozkoumávat budovu, krůček po krůčku se snažit nasávat atmosféru, abych pak narazil na hádanku a nemohl si u ní uložit! Já chci jít spát a nechat si na to ráno, to ale musím zase prolézt celou budovu znova!!! Herdekfilek. Nezábavné pasáže? Hlavně Otherworld, kde je potřeba neustále před čímsi utíkat a pak taky finální část ve vězení nebyla nic nepříjemně příjemného.

Ale - příběh je fajn. Pochopitelný, na poměry Silent Hillu. Nápad s volným pohybem ve městě mi přijde výborný. A vedlejší úkoly taky! Sice odměnou je spíše jakési uspokojení duševna, ale proč ne. Atmosféra má grády, několikrát jsem se lekl, nenuceně a přirozeně. Ulice Silent Hillu vykouzlí dobrou atmosféru a když do toho začne pršet, je celkový dojem parádní.

Downpour dělala česká Vatra pro Konami. Zajímavé je, že na české poměry je to hra velice nadprůměrná a je až neuvěřitelné, jak moc se autorům povedla. Má svoje mouchy, ale převládá u mě spíše pozitivní dojem. Way to go, Vatra!

Btw, úplně mě minulo datum vydání. Marketing nějak zaspal...

Hodnocení: ✰✰✰
Herní doba: 18hod 23min