Rayman Origins

14.02.2012 Vita
30.03.2012 PC
08.06.2012 3DS
Ubisoft Montpellier
Rayman Origins je návratem série Rayman ke klasické, ručně kreslené 2D plošinovce. Navazuje tak na stařičký první díl, jehož všichni následníci se přesunuli do již plně 3D světa.

Hra začíná poklidně, kdy Rayman s Globoxem a svými kamarády lenošně odpočívají na stromě "Snoring Tree". Jejich chrápání je však tak hlasité, že ruší protivnou stařenu ze země pod nimi "Land of the Livid Dead". Ta se po chvilce tak rozčílí, že do Raymanova světa "The Glade of Dreams" pošle armády nemrtvých, pochytá všechny růžové Electoony a uvězní vílu Betillu i všechny její sestry. Raymanovi a jeho přátelům tak nezbývá nic jiného, než vlastní nedbalostí zapříčiněnou pohromu a chaos odvrátit a všechny zachránit.

Ve hře se ujmeme role nejen Raymana, ale také modrého nešiky Globoxe a dvou maličkých magických stvoření Teensy. Každá postavička má několik různých vzhledů, známých z předcházejících her. Mezi postavičkami se dá libovolně přepínat po dokončení každé úrovně. Těch najdeme ve hře přes šedesátku v šesti pestrých a různorodých světech, každý se svojí charakteristickou hudbou. Hru lze také hrát až ve čtyřech hráčích u jedné obrazovky, kdy se každý ujme jedné postavičky. Online multiplayer chybí. Stejně jako v prvním díle, i zde se jediný zásah nepřítelem rovná smrti a vrácení na poslední checkpoint. V multiplayeru to však neplatí a postavička se po zásahu promění v bublinu, kterou ostatní mohou zasáhnout a hráče tak zachránit.

Během hry Rayman sbírá žluté Lumíky, za které na konci úrovně může získat několik růžových Electoonů. Ty je důležité také hledat uvězněné v jeskyních, ukrytých napříč úrovněmi. Po sesbírání dostatečného počtu Electoonů může hráč nejen pokračovat dál ve hře, ale také se odemknou speciální "Treasure chest" úrovně, kde ve zběsilém tempu pronásledujete utíkající truhlu s diamantem. Za získané Electoony se také odemykají zmíněné nové oblečky pro postavy. Na závěr každého světa Rayman musí zachránit unesenou vílu, která ho poté obdaruje novou vlastností, jako například plachtění nebo potápění.

Bebe: To je blbý:( Jako ještě bych to zkusil kompletně reinstalovat a jestli ani to nepůjde tak už jedině Ubisoft Support

Nejsem znalcem původních dílů, takže nemůžu porovnávat. K tomuto jsem se dostal hlavně z toho důvodu, že už jsem dlouho nehrál žádnou plošinovku ve stylu Maria a gameplay demo z E3 mě hodně navnadilo a tak jsem hru prostě musel okusit.

Jedním z největších kladů je špičkově propracovaná grafika, které nelze nic vytknout. Hned od začátku jsem si ji doslova zamiloval, jak je vše skvěle do detailů propracováno, od postavičky až po pozadí levelů. Hudba si mě taky velice získala, všechny skladby se do hry výborně hodí a dotváří už tak výbornou atmosféru.

Hratelnostně je vše také na bezvadné úrovni, postava má velice dobře propracované pohyby a jednotlivá vylepšení, co získáváte v průběhu hry za osvobození víl, vždy trochu osvěží hratelnost. Nejvíce jsem hrál za Raymana, ostatní postavy jsou sice fajn, ale už mi nepřišli tak zajímavé zpracováním a vzhledem.

Po příběhové stránce je hra velice jednoduchá a osvobozování Electoonů je zábavné a nemůže omrzet, protože hra nabízí spoustu levelů s různorodým prostředím, takže stereotyp se nemůže dostavit. Hra navíc nabízí ještě speciálních 10 úrovní, kde se snažíte dohnat truhlici. Tyhle levely mě skoro dokázaly dohnat k šílenství, protože to bylo vždy tak nejméně 100 pokusů, něž se mi level podařil dokončit.

Ze záporů by se dalo najít velice málo věcí. Například mně občas vadilo, že jsem s postavou někdy neviděl spodní část obrazovky, jako by byla malá část odříznutá, ale to je prkotina. Dále by neuškodilo více využití pro ostatní postavy, když už tam jsou, protože když už se člověk na jednu navykne je blbost učit se zase hrát za jinou. A hlavně chybí online multiplayer, což je docela škoda. Ve více lidech po síti by to mohla být zábava.

Myslím, že tuto hru si může zamilovat každý. Kdo hledá nějákou novodobou a zábavnou plošinovku je Rayman to pravé.

Pro: Grafika, hudba, hratelnost, spousta levelů.

Proti: Neuškodilo by větší využití pro ostatní postavy, Chybí online multiplayer.

Bylo, nebylo....
Tak takhle nový Rayman nezačíná....jeho první slova by spíš měla být: byl, a je ZPĚT!!!

Je zpět a je vtipnější, akčnější, graficky krásnější, zvukově efektivnější a NÁVYKOVĚJŠÍ. Sedím u toho 3 hoďky denně (většinou od 22:00) ani na FB jsem nechodil, prostě jsem zapnul PC a okamžitě klikal na ikonu Raymana.

Ihned bez dlouhých reklam se objeví hlavní menu, kde hraje taková příjemná hudba na banjo. Hned jsem si nastavil rozlišení na 1920x1080 a pustil se do toho. Začlo intro a můžu říct, že ještě nikdy jsem se u žádnýho intra tak nenasmál jako u tohoto. To ozvučení, vážně jako v grotesce. Ty animace, ale NEJLEPŠÍ je prostě ta BÁBA ze zemi mrtvých. Prostě příběh pohádkovej a skvěle vytvořenej =D

Samotná hra se jen hemží vtipem =D na začátku jste u toho chrápajícího stromu a v jedný větvi je díra a tam něco kulatýho, jdete k tomu a nic. Tak teda odejdete a najednou se ta kulatá věc vystrčí a ona to je smrtka šklebící se na vás svým bezzubým úsměvem =D a poté ve hře zjistíte že jí musíte sehnat zuby =D =D

Hratelnost je parádní, postavička se skvěle ovládá, žádný bugy ani pády, prostě dotaženo k dokonalosti. Samotný postavičky mají fůru skvělých schopností, jako například umí skočit na zeď a odrazit se anebo fůru skvělých komb, kterýma odpálíte třeba 5 nepřátel naráz, když víte jak na to. Později se vám samozřejmě odemykají lepší, jako například létání pomocí známe Raymanovi vrtulky anebo plavání pod vodou. Ale nejvíce mě dostal level, kde potkáte známého moskyta z jedničky, kde mu skočíte na záda a jedete spráskat pár šmejdů =D. Ve hře jsou i bonusová kola, kde potkáte takovou truhlu. Truhla od vás nechce dostat do poklopu a tak začne zdrhat...no a vám nezbyde nic jiného než jí dohnat, a to jsou FAKT ZÁVODY S ČASEM. Jeden takový jsem dělal hodinu, protože stačí se zastavit na milisekundu a hned odznovu. Ale když truhličku zmlátíte tak si zahrajete na zubní vílu a jdete dát smrtce nový zoubek =D . Ještě parádní věc je, že když se načítá level, tak máte postavičku v pozadí a můžete si s ní dělat co se vám zamane.

Grafika je vykreslena v nejvyšší kvalitě snad. Je to nádhera, sice postavy jsou ve 2D ale okolí s objekty jsou už ve 3D což hře dává nový rozměr a proto se to i parádně hraje. Jsou zde i skvělé animace plné humoru, které najdete v celé hře. Prostě se nedá nic vytknout.

Zvuk...áááááh to zní mým uším jako hudba. Hudba zde hraje velmi důležitou roli, protože je vážně skvělá, jako kdyby jí dělal John Williams. Jakoby hudba hrála, přesně podle vašich pohybů. Protože třeba když honíte truhlu, tak třeba v částí kde musíte skákat, úplně se rozezní orchestr přesně do toho skoku a když třeba utíkáte začne se hudba zrychlovat atd. =)

Týhle hře se nedá nic vytknout. Vše je zde dokonalé....dokonalý příběh, dokonalá grafika, dokonalá hudba, dokonalá hratelnost, dokonalý zvuk, dokonalé postavy, DOKONALÁ HRA.

Pro: viz. poslední odstavec =)

Proti: NIIIIIIIIIC

V životě by mě nenapadlo, jak může zabavit obyčejná hopsačka, po Raymanovi jsem sáhnul kvůli pěkným obrázkům, se kterými jsem se setkal u recenzí a rozhodně nelituji.

Rayman na vás v prvních minutách vychrlí krátké úvodní video, které vám řekne jen to, že jste dokonalý flegmatik Rayman. Celá hra ubíhá ve svižném a hravém tempu, kde postupejete obrazovkou zleva doprava nebo zdola nahoru, po cestě osvobozujete růžové potvůrky a sbíráte světlušky. Řeknete si nic moc, když ono to při své jednoduchosti tak perfektně funguje! Okouzlující 2D prostředí a šprýmařská hudba vás udrží mnoho hodin u obrazovky. Obtížnost se postupně zvyšuje a po čase jsou levely výzvou i pro zkušené skokany, zvlášť pokud chcete vyhrát závod s časem nebo nasbírat co nejvíce světlušek. Opravdový oříšek je koncový bonusový level, který je určen pouze těm, kteří mají vůli ho do zblbnutí trénovat (sám jsem s ním strávil asi 3 hodiny a nakonec nedokončil). Škoda, že Rayman nedisponuje alespoň náznakem příběhu, s ním by se s takovýmto neuvěřitelným zpracováním zapsal do dějin.

8/10

Pro: Grafika, hudba, ovládání, humor

Proti: Absence příběhu

Rozhodně jeden člen party zfetovaných negrů s kleštěma a letlampou Marsella Wallace, který si se mnou trochu zablbnul. Návrat k vyšší obtížnosti, který byl poznávací značkou úplně prvního Raymana, mě v některých levelech doháněl k šílenství. Rayman Origins má průměrnou hrací dobu 14 hodin, mně zabral 21. Provokující obrazovku objevující se po několika marných pokusech s dotazem, zda chci vůbec pokračovat, jsem upřímně nenáviděl.

Na rozdíl od mnoha ostatních jsem neměl větší problémy s parkourem za unikajícími truhlami nebo s odemčeným bonusovým levelem - oproti některým úrovním z hlavní linky jsem to bral jako balzám. Vždy jsem chtěl posbírat všech pět Electoonů (dokončit aktuální úsek, najít v něm dvě skryté místnosti a nashromáždit 300+ Lumíků) a to byl onen kámen úrazu. Občas se mi stalo, že jsem docválal do cílové rovinky s 294 Lumíky. Občas se mi stalo, že jsem přehlédl klíčové schované dveře. Nemít služební notebook, mnohokrát bych si praštil. Jenže nakonec se mi to vždycky povedlo a dostavil se slastný pocit zadostiučinění. Toho Rayman nabízí přehršel, pokud stejně jako já bažíte po vyzobaném světě.

Hudba krásně sounáleží v eufonii s pestrou grafickou stránkou hry. Když se daří a levely svištíte jedna báseň, budete mít na tváři blažený úsměv, jak to všechno do sebe pěkně zapadá. Rayman Origins je řemeslně skvěle odvedená práce, neměl jsem sebemenší problém s technickou stránkou hry. Líbily se mi i získávané dovednosti, nejvíce plavání, které mě opravdu bavilo a raymanovský podmořský svět je vskutku nádherný. A trochu i nebezpečný.

Pro opravdové fajnšmekry jsou tu i medaile za získání 350 Lumíků v úrovni a každou můžete zkusit pokořit za neúprosný časový limit. Na to už jsem se však vykašlal, neboť nervy mám jen jedny. Cože? Vzhůru na Rayman Legends?

Pro: Hudba, úrovně, satisfakce, svižnost, plavání

Proti: Frustrace, délka, bossové, vrtulka

Vzpomínám si, když jsem jako malý kluk dostal Raymana 2 na PC. Nevím proč, ale tu hru jsem nebyl schopen hrát. Vyrůstal jsem na Playstationu, a tak jsem byl zvyklý na lepší kousky: Crash Bandicoot a Spyro.

O mnoho let později jsem v akci pořídil Rayman Fiesta Run na Android. A jak myslíte, že to dopadlo? Hra letěla z mobilu dřív, než stihnul vypršet limit Google Play pro vrácení peněz.

Zase uplynula nějaká doba a Ubi nás obdaroval Raymanem Origins. Tak jsem chňapnul Xboxový ovladač a pustil se do něj. A možná už tušíte, jak to dopadlo...

Ta hra mě moc nebaví a spíš irituje. Prostředí i náplň jednotlivých kol jsou příliš repetitivní, otravné a uspěchané. Ale přiznávám, že se mně chvílemi vracely vzpomínky na výborné skákačky, které jsem si kdysi užíval. Ale opravdu jen chvílemi. Většinu času mě to nebavilo až rozčilovalo.

Rayman všude sbírá oslavná hodnocení. Já jsem mu ale na chuť během těch asi 17 let a několika pokusů nepřišel.