New Super Mario Bros. Wii

11.11.2009
07.01.2016
05.12.2017

New Super Mario Bros. Wii je druhá hra v sérii moderních 2.5D plošinovek s instalatérem Mariem v hlavní roli. Princezna Peach byla opět unesena, tentokrát Bowserem Jr. a sedmi Koopalingy, a Mario ji opět musí zachránit. Tentokrát ho ale doprovázejí i jeho bratr Luigi a dva Toadové, kteří se k Mariovi mohou přidat v kooperačním multiplayeru až pro čtyři hráče.

Na jednoho až čtyři hráče čeká 77 úrovní rozdělených do devíti světů s různou tématikou (jako například ledový svět, skalnatý svět nebo oblačný svět), na jejichž konci vždy čeká jako boss jeden Koopa. Po stránce hratelnosti se hra velmi podobá předchozímu dílu, ale přidává nové power-upy (létající čapku, ledovou květinu, tučnáčí oblek nebo dinosaura Yoshiho, na kterém hráči mohou jezdit) a využívá (kupříkladu k naklánění určitých plošinek) unikátního pohybového ovládání Wii Remote. Pro méně zdatné hráče disponuje hra funkcí Super Guide, která slouží jako návod k úspěšnému dohrání úrovně a dovoluje hráčům přeskakovat úrovně, na kterých se zaseknou.

Kromě kooperačního multiplayeru nabízí hra i dva kompetitivní režimy – Free-for-All Mode, ve kterých hráči soutěží, kdo nejrychleji dohraje vybranou úroveň, a Coin Battle, kde je cílem nasbírat co nejvíce mincí.

Série New Super Mario Bros. pokračuje dílem New Super Mario Bros. 2 pro handheld Nintendo 3DS.

• Wii 75
Nintendo má na svědomí minimálně tři herní postavy, které obsazují v žebříčcích nejznámějších, nejpopulárnějších a nejikoničtějších herních postav přední příčky. První z nich je blonďák se zelenou čepicí Link, který je u nás často zaměňován za princeznu Zeldou, podle níž se jmenuje série akčních adventur, v nichž má Link hlavní roli. Následuje Donkey Kong, jež se poprvé objevil ve hře, nesoucí jeho jméno a právě v této hře se, ještě jako tesař Jumpman, vůbec poprvé objevil také italský instalatér Mario, asi nejznámější herní postava videoherní historie.

Já Maria samozřejmě také znám a nějakou hru ze série Super Mario nebo alespoň její klon jsem zkoušel, nikdy jsem se ale nedostal moc daleko, natož abych některý z těchto obtížných titulů dokončil. Změna nastala až ve chvíli, kdy jsme s ženou dostali od její sestry konzoli Nintendo Wii spolu s několika hrami, mezi kterými nechyběl ani New Super Mario Bros. Wii. Já jsem se tak chopil Maria a žena jeho bratra Luigiho a společně jsme se vydali vstříc všem nebezpečím.

Hra nás oba bavila, ale zatímco u plošinovky Donkey Kong Country Returns (kterou jsme hráli až po Mariovi) se nám nestalo, že bychom na čas odložili hru k ledu a pokračovali v ní až za několik měsíců, u Maria k této situaci vinou přetěžkých úrovní nejednou došlo. Jednou jsme se ale hecli a dostali se až do finálního levelu s obřím Bowserem. Po několika marných pokusech jsem myslel, že bude nad naše síly, ale nakonec se nám jej podařilo zdolat, a vysvobodit tak princeznu Peach ze spárů proradného padoucha.

Posbírat všechny mince, potřebné k odemčení bonusových levelů se nám po dokončení příběhu podařilo jen v prvním světě, a když jsme zjistili, jak jsou tato kola náročná, na další snažení jsme se vybodli. New Super Mario Bros. Wii je skvělá plošinovka a jedna z nejlepších her na Wii vůbec, Donkey Kong Country Returns je ale poznání lepší a zatímco s opičákem možná někdy bonusové levely dokončím, s Mariem určitě ne.

Pro: Mario a Luigi, multiplayer, hudba

Proti: spousta obtížných levelů

• Wii 80
Nedávno jsem si koupil Wii, no a tohle byla jedna z několika her, co sem ke konzoli dostal. Hodněkrát jsem už o této hře slyšel mluvit lidi na internetu, a celkové názory jsou celekem smíšené. No a tak zanedlouho co jsem konzoli zprovoznil, jsem hru spustil a zažel hrát.

Komplikovaný příběh tu moc nečekejte. Princezna Peach slaví narozeniny, ale uprostřed oslavy jí Bowser Junior a jeho poskoci unesou - takže příběh je v zásadě ZASE to samé, jako jsme slyšeli už asi stokrát. Jasně, čekal jsem to, ale vážně by si někdy mohlo Nintendo udělat tu práci a udělat příběh lepší.

No ale příběh stranou, jak je na tom gameplay? No, je to v podstatě klasickej 2D Mario, ale mírně vylepšen. Máme tu nové power upy, multiplayer pro až 4 hráče... a to je asi všechno, což je hlavní kámen úrazu (ale o tom až později).
Máme zde 3 nové power upy. Houbu z vrtulí, díky které Mario může lítat, ledovou kytku, díky které můžete zamrazit nepřátele do ledu a ten pak házet, nebo převlek tučňáka, díky kterému se může Mario klouzat po zemi, efektivněji plavat, nebo také zmrazit nepřátele. Celkově se mi líbí balanc mezi ledovou a ohnivou kytkou. Ohnivou kytkou zabijete spoustu nepřátel na jednu ránu, no zase tím nezabijite každou potvoru. Za to ledovou kytkou zabijete 99% nepřátel, no musíte led ještě rozbít.
Taky se nám asi po 19ti letech vrátil Yoshi, ale ten se nachází asi ve dvou levelech a nemůžete si ho vzít s sebou, takže tam vlastně ani moc není (hlavně, že je na obrázku na krabičce).

Mezi levelama se pohybujete po mapě, stejně jako v New Super Mario Bros. Také se zde občas nachází Toudův dům (kde můžete vyhrát životy a power upy) nebo mini boss. Ony power upy, které pak vyhrajete se vám pak uloží do inventáře, a můžete je kdykoliv do jakéhokoliv levelu aktivovat.

Jak už jsem zmínil, je zde i multiplayer. Ano, ten tu sice byl už u prvního Maria, ale to jste nehráli dohromady najednou, ale spíše jste se střídali po smrti. Tady můžete až 4 hráči najednou a je to sranda. Nejen, že spolu a můžete si pomáhat, také si můžete různě škodit, což někdy z normálního levelu dělá spíše arénu,.

No a teď o tom hlavním kameni úrazu, no a to je originalita hry. Ty power upy a multiplayer jsou super, ale to je nejspíše všechno nové v celé hře. Hudba je dobrá, ale je to upravená verze hudby z minulé hry (New Super Bros). Grafika není nijak zajímavá, o příběhu nemluvně. Tohle jsou věci, které hře strašně ublížují a to je škoda.

Sama o sobě totiž není nějak špatná, právě naopak. Jedná se o celkem solidní 2D Mario skákačku s dobře udělanými levely, ale hra má trochu nevyužitý potenciál a hraní rozhodně nepůsobí stejně kouzelně jako hraní starších Mario her (Super Mario Bros, Super Mario Bros 3, Super Mario World).

Pro: dobrý level design, multiplayer, nové power upy, chytlavá hudba

Proti: nezajímavá grafika, Yoshi pouze ve dvou levelech, celková neoriginalita