Phantasy Star IV

22.12.2008 Wii
10.02.2009 PS3X360
03.05.2012 PC
29.05.2018 PS4XOne
, (PS3 verze, X360 verze)
Kdysi dávno žil planetární systém Algol v harmonii, ta ale skončila, když jeho nejvyspělejší a nejvíce lidnatá planeta Palma z neznámých příčin explodovala, čímž zmizelo 90 procent jeho populace. Tato exploze zasáhla i planetu Motavia, přičemž proměnila její povrch v poušť a pohřbila většinu obyvatelstva.

Od té doby uplynulo tisíc let, Motavia se začíná zotavovat a pouště začínají pomalu mizet. Cech lovců udržuje na Motavii stabilitu a mír, jenže se pomalu probouzí skryté zlo. Mladý lovec Chaz dostává jeden jednoduchý úkol, který se vydává splnit, to se ale zvrhne ve velké dobrodružství...

Čtvrtý díl série japonských RPG Phantasy Star se odehrává více než tisíc let po událostech Phantasy Star II. Hru opět budete sledovat v izometrické 2D grafice. Budete prozkoumávat planetu, navštěvovat města, plnit různé úkoly pro obyvatele Motavie a hledat poklady v dungeonech. Lokace soubojů s monstry jsou opět náhodně generované a souboje s nimi probíhají v tahovém módu. Hra v rámci série uvádí množství novinek, jako jsou kombinační útoky, rozšířené možnosti definování rozkazů či ilustrace ve stylu manga, doprovázející příběh.

Isair: Já mám ty SNESovky tak nějak nejradši a je to jako u starých dungeonů, hned podle obrázku rozpoznám, co je to za hru, na rozdíl od…

• SegaMD 100
Jestli má SNES svůj Chronotrigger, Final Fantasy 4, 5, 6 a Dragon Quest 5, Secret of Mana, či Star Ocean nebo Tales of Phantasia coby epické veličiny jRPG žánru, tak soudobá Sega Megadrive je na tyto tituly velmi chudá, ale jeden takový má a ten opravdu stojí za to a výše jmenovaným se může směle rovnat.

Phantasy Star IV je již čtvrté pokračování PS série a jednoznačně je dílem nejlepším a své předchůdce válcuje absolutně a ve všech směrech. Phantasy Star byl teprve takové rozkoukávaníčko, dokonce s dungeon prvky, Phantasy Star II je sice legenda, ale trochu trpěla rozvláčností a opravdu spletitými bludišti, kde vás něco co 2 sekundy přepadlo, Phantasy Star III měl sice velké ambice a použil dokonce generační vývoj ve hře, ale po technické stránce to byl díl velmi nepovedený, zato v Phantasy Star IV se povedlo vše, na co autoři sáhli.

Je zde kladen hlavně důraz na strhující příběh, který budete hltat jako dobře rozečtenou poutavou knihu. K tomu si připočtěme pěknou klasickou kreslenou grafiku, příjemnou hudbu, atmosféru, která by se dala krájet, tahové souboje, cestování po planetách... Phantasy Star IV je doslova kult na platformě SEGA Megadrive (Genesis) a jedná se zde jednoznačně o nejlepší RPG, která na tomto systému vznikla. Pokud byste se mě zeptali, jestli Final Fantasy VI (SNES) nebo Phantasy Star IV (Genesis), tak je to 1:1 a to je hodně co říci.