Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Overcooked!

Overcooked: Special Edition

03.08.2016
27.07.2017
10.11.2020
11.11.2020
05.05.2022
81
78 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Ovecooked je zběsilá arkádová hříčka pro 1-4 hráče určená hlavně pro lokální multiplayer ("couch coop"). Hráči ve hře ovládají malé kuchaříky, kteří společnými silami musí připravit, uvařit a naservírovat jídla pro nedočkavé strávníky v rozdílných prostředích.

Samotná hra probíhá tak, že tým hráčů dostává objednávky, které jim ukazují, jaké jídlo mají uvařit (např. polévka, hamburger, fish&chips). Každý recept poté sestává z několika kroků - nakrájet, uvařit nebo usmažit třeba i několik ingrediencí, ty po té zkombinovat na talíř a naservírovat, to vše pod časovým limitem. Mezi komplikace patří nutnost mýt talíře, aby bylo na co servírovat nebo hlídat, aby jídlo nebylo na sporáku moc dlouho, nespálilo se a nezačalo hořet.

Základní koncept poté autoři stěžují dalšími unikátními komplikacemi pro každou úroveň - někde vylézají hlodavci, kteří odnášejí připravené suroviny, na lodi na rozbouřeném moři je třeba poprat se s přejíždějícími pulty měnící uspořádání úrovně, na ledové kře to klouže a stačí málo k pádu do moře, a jindy jsou kuchaři odděleni a musí si posílat suroviny i polotovary po jezdících pásech tak, aby jim nespadly do košů.

Kombinace různých kroků a aktivit k přípravě každého jídla, komplikace v rámci úrovně a hlavně neúnavný časový limit tedy kladou velký důraz na spolupráci nebo naopak vybízejí k neřízenému chaosu.

V roce 2018 vyšlo pokračování Overcooked! 2.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Overcooked je velmi zábavná hra o vaření, kde se více lidí v coopu snaží splnit přicházející objednávky. To by mohlo znít jednoduše, avšak každý level (kuchyň) před vás staví specifické výzvy. Ať už budete balancovat na ledové kře, či přebíhat s talířem mezi náklaďáky, nudit se určitě nebudete. A nebojte, levelů je dost, a jsou pořád šílenější a šílenější (a těžší a těžší).

V coopu je hra neskutečně zábavná. Jen si dejte pozor aby nerozvrátila vaše přátelské vztahy, až budete na toho druhého křičet ať sakra krájí rychleji, a že už měl tu polívku dávno mít (nebo až to bude ten druhý křičet na vás) :D.

Pokud se tedy před monitorem nepobijete, dostanete super hru, u které máte chuť se pořád zlepšovat. Za což mimo jiné může chytlavá hratelnost a také dobře nastavená obtížnost, kdy hra není úplně lehká, ale s trochou cviku, se dá každý level dokončit na tři hvězdy. A až jednou konečne dokončíte tu hroznou úroveň, o které se vám snad už v noci i zdá, na tři hvězdičky, budete z toho mít ohromnou a nefalšovanou radost. (Má osobní nemesis je level 6-3)

Hra je také velmi jednoduchá na ovládání, takže jde o ideální hru, kterou si zahrát s někým, kdo hry jinak nehraje. A ještě jsem nenarazil na nikoho, komu by se Overcooked nelíbilo. S přítelkyní jsme hru dohráli na 100%, a to myslím jasně dokazuje, jak moc zábavná a chytlavá tato hra je.

Pro: jednoduchost ovládání, grafika, hudba

Proti: bez druhého hráče to moc nemá smysl

+21
  • PS4 80
Solidní párty hra, při které se nakřičíte stejně jako Gordon Ramsay v Pekelné kuchyni a prožijete při ní více emocí než v The Last of Us.

Bude to možná znít absurdně, ale skutečně pomáhá, když nějaký pozorovatel pouze radí a křičí, jaké objednávky je potřeba udělat. Hra jich totiž posílá dost za sebou a některé musíte vydat dříve než jiné. I přes absurditu lokací (ledová kra, dva jedoucí náklaďáky, dům plný duchů) jsem si prožil pár vzpomínek na brigádu v kuchyni. Makáte na objednávkách tak rychle, žer nestíháte sledovat nic jiného a běda tomu, kdo udělá chybu (například vyhodí hotové jídlo omylem do koše).

Ovládání je neskutečně intuitivní, ale obtížnost hry je překvapivě vysoká. Některé lokace si musíte projít několikrát a je třeba vymyslet i taktiku, jak mise splnit na nejvyšší hodnocení. Skutečné peklo přichází při pečení pizz, kde jsem s touhle sranda hrou skončil a pak přešel na dvojku.

Ale rozhodně doporučuju, zasmáli jsme se u toho s kámošema a manželkou neskutečně.

Pro: je to prdel

Proti: relativně obtížné, na párty hru; ježdění po mapě mezi misama mi přijde zbytečný, to samé platí o příběhu

+20
  • PC 95
Kde srpen nedopekl, tam září Overcooked!

Tahle hra je opravdu pecka, která ukazuje rozdíl mezi prostým přidáním další postavy do singleplayerové hry (No Time To Explain, Trine) a navržením kooperativní hry od samého počátku (viz též Keep Talking and Nobody Explodes). Dokonce i téma celé hry - totiž závodní vaření - přišlo až jako odpověď na otázku, v jakém prostředí by tak hráči mohli dobře spolupracovat. Tenhle recept fakt funguje!

Hned hlavní menu navodí příjemnou francouzskou kulinářskou atmosféru a hráči jsou velmi rychle uvedeni do strhujícího děje, jehož stručná varianta je „naučte se vařit”. Jsem přesvědčen, že děj je ve skutečnosti záměrná parodie na děj a takto jsem si ho náležitě vychutnal. Zanechme ale omáčky a pojďme se podívat na hru samotnou. Každý hráč představuje jednoho kuchaře a všichni dohromady se snaží v jedné kuchyni připravit objednávky zákazníků.
Ovládání je jednoduché - dá se chodit, brát, dělat (a sprintovat a nadávat). Chvíli trvá, než se to dostane do ruky: ani na analogové páčce gamepadu nelze plynule zatáčet ani zpomalovat. První den jsme nadávali (ústy, nikoliv tlačítkem Y), druhý den to najednou šlo.
Připravovaná jídla jsou docela jednoduchá (obecně: umýt talíř, nakrájet suroviny, tepelně opracovat, naservírovat), ale výzvu představují různorodá prostředí: není nad to, když vám ujede pryč sporák s připalujícím se steakem nebo když zamknete kolegu ve spíži, kam si jen zaběhl pro poslední lístek salátu pro netrpělivého zákazníka. Někde bych ale přece jen o stupínek ubral. Proti lávě třeba nic nemám, ale plamenomety se mi už trochu zajídaly. Celkově je obtížnost příjemně vyšší, bohužel však ne plynule rostoucí: i v prvních kolech jsme někdy docela zkysli. Samostatnou kapitolou je poslední kapitola, která je dlouhá a těžká a ještě má na začátku nepřeskočitelnou animaci. Taky mě zamrzelo, že v případě neúspěchu hra neřekne vůbec, ale vůbec nic. Jen se znovu spustí ta animace. I tak ale přinášelo každé dílčí vítězství radost a ne myšlenku „konečně, sakra!”
U bodování mě potěšilo, že se mění podle počtu hráčů, avšak ne podle nějakých koeficientů, nýbrž v každém kole jinak. Někde je rozdíl mezi dvěma a třemi hráči jedna objednávka, jindy je třeba počet bodů téměř dvojnásobný. Zjevně to testovali a ladili. Totéž se dá říct o celé hře: nikde nic nedrhne, hra nepadá a skoro neobsahuje chyby. (Že v posledním kole lze klonovat syrové maso na pánvi jsem přijal s povděkem.)
Ačkoliv celou dobu píšu o „hráčích”, neznamená to, že si člověk nezahraje sám - i na tento případ autoři mysleli. Jeden hráč se může mezi dvěma kuchaři přepínat a jsou výrazně upravené pracovní doby, takže lze jednoho kuchaře nechat mýt nádobí a s druhým mezitím zařizovat jiné věci. Já jako správný muž jsem tomuhle multitaskingu na chuť nepřišel. Do kuchyně jedině se ženou!

Shrnutí:
Naprostá nutnost pro všechny příznivce lokálního coopu!

Herní výzva 2019 - kategorie 1 (Lovec trofejí). Hra má sice jen 12 achievementů, ale zadarmo to rozhodně nebylo. Zejména hru dvou hráčů na jednom gamepadu bychom jinak těžko vyzkoušeli.

Pro: Vlastně vše, ale hlavně herní koncept

Proti: Občasné drobné chybky, trošičku nevyrovnaná obtížnost, chybějící pizza s ananasem

+20
  • PC 60
Výborná zábavná párty hra zabitá nesmlouvavou obtížností.

Kdybych Overcooked hodnotil někde v první polovině hry, tak bych byl nadšením bez sebe. Po dohrání celé hry jsem ale poměrně frustrovaný a moje nadšení těžce opadlo.

Samotná premisa a zpracování jsou excelentní. Herní mechaniky nebudu popisovat, ale autorům se podařilo vytvořit zábavnou hektickou kooperační hru, která je zcela triviální na pochopení i na ovládání, a přitom se u ní dá hodně vyblbnout (a pořádně si zakřičet). Ve hře se postupně objevují nové recepty, každé prostředí je jiné, a často (možná až příliš) se objevují překážky, které vám komplikují pohyb nebo plánování. Hře bych vytkl několik drobností (zdi občas zakrývají důležitá políčka - designerský fail; některé interakce předmětů jsou nelogicky omezené - např. talíř na odkapávači nelze použít ale na stole ano, nebo steak lze nabrat do bulky ze stolu ale už ne z pánve, atd), ale nejsou to zásadní problémy. Zpracování prostě výborné.

Bohužel celé je to zabité systémem progrese. V každé úrovni musíte získat 1 až 3 hvězdy. Jedna vám odemkne následující úroveň, ale každá úroveň má zároveň požadavek na minimální celkový počet získaných hvězd. Přišlo mi, že sváteční (casual) hráči získají tak tu jednu hvězdu za úroveň, standardní hráči dvě, a hardcore hráči tři. Ale i pro hardcore hráče budou 3 hvězdy vyžadovat minimálně několik pokusů, pečlivé plánování předem včetně rozdělení rolí, a pak skoro bezchybné provedení (po dobu 4 minut). Slabší hráči to asi taky zvládnou, ale bude je to stát exponenciálně více úsilí a času. Tohle všechno není ze začátku problém. Ale postupně začíná přituhovat a někde kolem půlky hry se to nepříjemně láme. Pro vstup do poslední úrovně je pak potřeba mít v průměru 2,75 (!!) hvězd ze všech předchozích úrovní. Takže skoro vše na maximum, až na pár výjimek. To je prostě masakr.

Ta hra působí jako zábavná párty hra pro celou rodinu/návštěvu/kamarády, ale kvůli systému progrese prostě není. A jelikož nemá online multiplayer, tak to znamená, že schopné hráče musíte mít přímo doma, abyste mohli ve hře postoupit vpřed. Já to hrál s manželkou (sváteční hráčka), a zhruba v půlce už to prostě nešlo hrát dál a sebralo nám to dobrý pocit ze hry. Já zatnul zuby a dohrál zbytek hry v singleplayeru, ale obnášelo to spoustu grindu v předchozích úrovních, sledování youtube videí abych zjistil optimální přístupy (což občas zahrnuje i používání mechanik hrou nevysvětlených, nebo lehké cheesování herních pravidel), a dost často i štěstí (objednávky, co dostanete, dost často mohou rozhodnout, zda tu třetí hvězdu zvládnete či ne). Hlava mi nebere, proč hra tohoto typu (párty hra, veselá grafika a hudba), není cílená na všechny skupiny - sváteční hráči by měli všude 1 hvězdu, ale pobavili by se (o to přece jde), a hardcore hráči by si pilovali strategii na třetí hvězdu (a možná bych to dělal i já sám, kdybych to měl jako možnost, místo nuceně).

Takto mi nezbývá než konstatovat, že je to slušná hra, ale určitě ne pro každého. Pokud máte doma více decentních až hardcore hráčů, může být pro vás ideální. V opačném případě budete muset nějakým způsobem ty úrovně odemknout, abyste se v nich poté mohli se slabšími hráči bavit.

Celkové hodnocení: Výborná (pro tvrďáky) / Dobrá (pro běžné hráče)
+18
  • PC 85
Tato hra má dva zápory.

První z nich je špatné ovládání na gamepadu. ačkoliv k tomu hra ve více hráčích přímo vybízí, nebylo pro mě hraní na ovladači vůbec konfortní. Časté zbytečné chyby, nepřesnosti, které vedly k zbytečnému rozčilování. Tento problém ale dost možná pramení čistě z moji neschopnosti. Proto jsem k hraní se spoluhráčem volil raději druhou připojenou klávesnici (i když se dá spolehlivě hrát ve více hráčích na klávesnici jedné, pokud vám nevadí kontakt tělo na tělo).

Druhým záporem je, že se u Vás brzy po prvním zapnutí dostaví silná závislost. a to taková, že se prostě nespokojíte s hrou na jednu hvězdičku. No dobře... možná ze začátku ano, ale postupně se k jednotlivým levelům vracíte a vychytáváte chod své restaurace k dokonalosti. S přítelkyní jsme takto propařili několik večerů. Mnohdy se Vám na první pokus nepodaří podat nejlepší výkon, i když do další úrovně třeba postoupíte. V této hře je velice důležitý time management, ve kterém doslova rozhodují setiny. Nejednou se Vám stane, že držíte poslední připravený talíř u výdeje, který rozhoduje mezi úspěchem a neúspěchem.... no a pak ho prostě položíte na zem metr od výdeje a čas Vám uteče. Jindy je třeba reagovat a měnit si role během hry.

"Ty krájíš, já smažím!" "Ty vař, já meju nádobí!" "Ty nandávej polívku, já vydávám!"

Hru vám stěžují neustálé překážky. Jednou Vám chod restaurace hatí zemětřešení, pak zas celou dobu kloužete po ledu. Největší nepřítelem v této hře je však váš spoluhráč a vy sám!!! Tak či tak při této hře se hodně nasmějete. V Overcooked vznikají skutečně komické situace, pro které stojí za to si tuto hru zahrát.

Pro: humor, coop, hudba, hratelnost

Proti: hra vybízí k hádkám

+15