Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Overcooked! 2

07.08.2018
10.11.2020
11.11.2020
05.05.2022
84
53 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Overcooked! 2 je stejně jako předešlý díl kooperativní hra pro jednoho až čtyři hráče, v níž se zhostíte skupinky kuchaříků s úkolem připravit, uvařit a naservírovat hostům různé pokrmy podle přicházejících objednávek. Každý recept na výrobu jídla se skládá z několik kroků, které zahrnují výběr a přípravu surovin či ingrediencí, pečení, smažení nebo umísťování na talíře, jež je třeba předem taky umýt, aby byly čisté a to vše v určeném časovém limitu. Výsledné pokrmy pak servírujete strávníkům, přičemž na základě jejich spokojenosti dostáváte body a v případě rychlého zpracování i dýško.

Humorný děj se odehrává v Cibulovém království po událostech prvního dílu. Nyní čelíte hrozbě v podobě hordy nemrtvého chleba, kterou omylem vypustil na svět král při čtení kuchařky zvané Necro-nomnom-icon. Abyste vrátili království do normálu, putujete v dodávce se svou skupinkou kuchtíků po mapě světa a vybíráte si různorodé mise. Za naplněné žaludky jste odměněni dle úspěšnosti jednou až třemi hvězdami, jež odemykají pozdější úrovně.

Ve druhém díle se můžete těšit na řadu novinek. Především máte nyní možnost ingredience házet, ať už svému kolegovi na pánev, na talíř nebo na zem, kde ji následně může druhý kuchař sebrat. Autoři si připravili nové recepty jako například suši, těstoviny, palačinky nebo koláče a samozřejmě řadu bizarních úrovní - jednou připravujete jídlo na vorech plavících se po řece, pak v padajícím horkovzdušném balónu, škole čarodějů, strašidelném hradě s měnícím se prostředím nebo servírujete jídlo napříč rušné silnici, kde auta nezastavují na přechodě.

Lokální "gaučový" multiplayer nově doplnila možnost zahrát si i online. Přítomen je Versus mód, v němž si můžete místo kooperace zasoutěžit a arkádový mód s výběrem úrovní bez nutnosti projíždět mapou. Po zvládnutí kampaně se odemyká New game+ pro odvážlivce, kde se můžete pokusit získat čtvrtou hvězdu.


Poslední diskuzní příspěvek

vzhledem k tomu že to bylo na hb, tak by sme mohli zahrát třeba ve 4 lidech ?

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
"Tahle hra vás bude bavit tak moc, jak moc si užíváte trávení času s lidmi, se kterýma ji budete hrát"

Síla Overcooked! jednoznačně spočívá v hot-seat multiplayeru. Při hře pro jednoho hráče, ale pravděpodobně i v případě on-line multiplayeru ztratí většinu svého kouzla.

Overcooked! má poměrně jednoduché mechaniky a pravidla, které se však vhodně kombinují a společně s dynamicky proměňujícími se levely dokážou před hráče postavit značnou výzvu, zejména pokud budete chtít dosáhnout vyšších hodnocení. Ze začátku bude potřeba si hru trošku osahat, ale po chvíli už házíte burgry rovnou na pánev přes celou kuchyni, abyste zbytečně neztráceli čas.

Osobně jsem Overcooked! vybral jako vstupní bránu do hraní pro osobu, jejíž jediné zkušenosti s hraním se datují 15 let zpět v podobě The Sims. Trošku jsem se obával toho, že zvolit jako první hru s časovým limitem je poněkud odvážné, tak i přes to, že gamepad držela poprvé v ruce, jsme se skrz Story Mode prokousali bez výraznějších zádrhelů. Pokud tedy hledáte hru pro hraní se svými blízkými, můžu jedině doporučit :) Jen zachovejte chladnou hlavu, pokud se v některých levelech nebude dařit :)

Samotný Story Mode zde funguje pouze jako nějaké propojení mezi levely, a o nic nepřijdete, když ho rychle odklikáte. Samotné pojíždění po story mapě, společně se zbytečným otvíráním cest prostřednictvím tlačítek, jen zdržuje od hlavní náplně hry. To je ale jen drobná výtka ke hře, která dle mého názoru dokonale přináší to, co si sama klade za cíl. A to především zábavu ve více lidech.

Pro: Jednoduché pravidla a mechaniky nakombinované do zajímavého gameplaye; zábava především ve více lidech u jedné obrazovky;

Proti: Zbytečně zdržující prvky mimo samotné vaření (pojíždění po mapě, nutnost se vracet pro příběhové rozhovory)

+11
  • XOne 80
Overcooked! 2 je hra, ktorá Vás dokáže s partiou kamarátov zabaviť, ale aj rozhádať.

Pokračovanie hry sa moc nelíši od svojho predchodcu. Princíp je ten istý. Spolupracovať pri varení tak, aby ste stihli uspokojiť zákazníkov, a to v najkratšom možnom čase. Tak isto môžete hrať sám a ovládať viac postáv alebo si zavolať na pomoc kamarátov. V predchádzajúcej hre ste mohli hrať len lokálne, ale tu už to ide aj online. Nemusím zdôrazňovať, že sa jedná o asi najlepšiu vec, ktorú autori mohli pridať do hry. Ja osobne by som si sám netrúfol na túto hru. Na toto skrátka potrebujete pomoc.

Overcooked! sme hrali dvaja, ale v pokračovaní sme sa na to nachystali traja. Malo by platiť, že čím viac ľudí, tým to bude jednoduchšie, takže sme čakali, že to bude brnkačka. Na jednej strane je to tak. Sú tu úrovne, kde si skrátka viete veľmi dobre rozdeliť robotu a level zvládnete ľavou zadnou na 3 hviezdičky. Ale do toho sa Vám zamiešajú také úrovne, ktoré nezvládnete ani na 5. krát a máte pocit, že prídete o kamarátov. Level postavený tak, že si dokážete akurát tak zavadzať a nepomôže Vám ani to, že autori pridali do druhého dielu novinku v podobe hádzania jedla. Žiadna taktika nevychádza a Vám sa zdá, že Vy ste zvládli všetku robotu perfektne, takže niekto iný to musel hrozne dobabrať. A začnú hádky. Potom sa zamyslíte, že v tom neskutočnom chaose ste začali aj Vy robiť veci, ktoré ste nemali. Práve o toto tej hre ide. Sem-tam sa zasmejete, sem-tam si zaštekáte, ale nakoniec to nejako doklepete. Náš cieľ bol hru prejsť na 3 hviezdičky a to sa nám našťastie podarilo. Po skončení hry sa odomkne možnosť dať si to znova a skúsiť v každej úrovni získať 4 hviezdičky. Ďakujem, neprosím. Som rád, že ľudia, s ktorými som to hral sa so mnou ešte rozprávajú.

Hra má aj nejaký príbeh, ale musím sa priznať, že som si ho vôbec nevšímal. V podstate je to riešené len rozhovormi medzi úrovňami a tie som ignoroval. Ja som chcel proste len variť a o nič sa nestarať. Grafiku asi tiež nemá zmysel moc rozoberať. O to tu nejde. Samozrejme pribudli nové recepty a inak stavané úrovne. Keďže sa dá hádzať, tak bolo treba nejako donútiť ľudí toto využiť. Prekvapil ma akurát finálny level, ktorý mi prišiel oveľa jednoduchší oproti prvému dielu. V jednotke sme sa na konci naozaj vytrápili dosť.

Ak máte možnosť, tak si túto hru vyskúšajte. Ideálne vo dvojici až štvorici. Podobnú hru asi ťažko niekde nájdete.

P.S.: Hra sa v dobe hrania (2/2020) a písania komentáru nachádza v službe Xbox Game Pass.

Pro: originalita, kooperácia, miestami sa dá zasmiať, veľká výzva (4 hviezdičky)

Proti: môžete sa pohádať s kamarátmi pri kooperácii :D

+10
  • PC 90
Overcooked je kouzelná a prakticky dětská hra, kde se s přáteli budete snažit zvládnout vařit objednávky zatímco vám prostředí různě háže klacky pod nohy. Brzy se však naučíte různé způsoby, jak vařit efektivně (např. které suroviny začít zpracovávat do zásoby).

V tomto ohledu je na hře výborné to, jak vás naučí komunikovat, rozdělit si úlohy a makat. Jakmile časomíra dojde do konce a vy uspějete, tak je to skvělý pocit. Tatkéž mi přijde, že dovednosti, které si osvojíte jsou prakticky přímo a lehce převoditelné do reálné kuchyně a tedy i mladí hráči jsou nenásilně vedeni k tomu, jak efektivně vařit i v reálu (ač je pravda, házet suroviny přes celou kuchyň asi není dobrá rada). Součástí toho je potřeba umět si kuchyň zorganizovat a rozvrhnout práci.

Příjemné je, že se recepty i nástrahy různě mění a tedy musíte skoro vždy vymyslet nějaký nový způsob jak se s tím vypořádat a postupně se tím i učíte různé triky, jak efektivněji dostat objednávku k zákazníkovi. Avšak pokud nemáte chuť se stresovat, můžete si pustit i skoro zenový cvičební způsob, kde vás nic nemusí hnát a prostě si v kuchyni jen v klidu vaříte.

Co mi vadilo trochu byla místy nepřeskočitelná příběhová vata v kampani a nutnost jezdit autobusem za účelem výběru úrovně mě nijak nenadchlo. Co mi však vadilo více byla nutnost strategií, které zneužívají nějaký prvek hry a ne za pomoci strategie v mantinelech samotné hry. Autoři to tak zamýšleli, neboť nejvyššího skóre jinak nelze dosáhnout. Což me osobně dost mrzí.

Možná by bylo příjemné mít k ruce editor, který by umožňoval vytvářet vlastní úrovně.

Ani pro, ani proti je potom místy jasná zákeřnost autorů (např. koš je přesně na tom místě, kam by se hodilo házet suroviny a tedy je snadno vyhodíte).

Celkově výtečné kooperativní běsnění, které vyžaduje, abyste si v dané úrovni vždy rozmysleli strategii, jak budete vařit (dělej omáčky a já se postarám o nudle) a stálou komunikaci a spolupráci v intenzivních vařících sprintech.

Pro: Kooperativní běsnění, praktické zkušenosti, potřeba strategie, relax mód, proměnlivost

Proti: Zbytečnosti, strategie pro nejvyšší skóre, absence editoru?

+10
  • PC 85
Konečně cooperativní masakr, jestli nemáte přítelkyni, tak k tyhle gamese si jí musíte pořídit a naopak ty který už přítelkyni máte, tak pozor aby u vás nezavládla tichá domácnost na týden... :)
Jak napovídá název, bude se vařit, vařit na čas a v spolupráci aby jste dokázali vyřídit v co nejkratší čas co nejvíce objednávek. Ze začátku vše vypadá mile, grafika, obtížnost, hezké prostředí, živé barvy... Časem se to vše změní do obludných rozměrů a jestli budete chtít triple * budete muset dělat vše správně a ani jednu objednávku nezkazit.

Vidno že vývojáři strávili na testování hodně hodin a vše je přemýšlené do posledního puntíku. Na začátku nové kuchyně musíte zvolit taktiku dle toho kde jsou zásoby, kde je místo na vaření, smažení, pečení a poté domluvit kdo co bude dělat. K tomu musíte kompletovat objednávky na čistý talíř co u toho shonu není jednoduché zabezpečit.

V tom celém řádění nastávají vtipné situace, které až tak vtipné nejsou když se zopakují už po 50x, ale není nic nad to když utíkáte s kompletovanou objednávkou na odevzdání a spadněte i s ní do vody :D anebo chcete hodit ugrilované kuře spoluhráči a hodíte ho až někam pánu bohu do oken... Prostě velmi zábavní momenty které nikoho nenechají chladným. Doporučujme všem párům zkusit, minimálně jako povinná jízda před tým jako se nastěhuje do společného bydlení :D

Verze hry: Epic free

Pro: parádní cooperativa, dost obtížné, nutnost zvolit vždy odlišnou taktiku

Proti: nutnost mít nervy ze železa, v extrémních případech můžete dojít o přítelkyni :D

+9