Octodad: Dadliest Catch

26.05.2015 Vita
26.08.2015 XOne
29.10.2015 WiiU
09.11.2017 Switch
Young Horses, Panic Button (WiiU verze), Sickhead Games (Vita verze)
Milující otec, starostlivý manžel, tajná chobotnice. Tím vším je hlavní postava této hry. Skrývat svou podstatu před celým světem včetně své lidské rodiny není snadné. Každý běžný lidský úkol je pro chobotnici náročnou výzvou. Ovládání hry je právě kvůli tomu záměrně nemotorné. Ovládáte každou nohu zvlášť (myšleno chapadla sloužící jako nohy) a jedno chapadlo používáte pro uchopování věcí. Roztřesené tělo bez kostí nic neusnadňuje. Právě naopak, vede ke komickým situacím, kdy Octodad poráží věci okolo a vráží do lidí, což ale zvyšuje podezření a pokud nebudete dostatečně opatrní, může být Octodad odhalen a skončit jako sushi.

Dadliest Catch navazuje na freeware hru Octodad, která byla vytvořena jako studentský projekt. Placené pokračování, z části financované přes Kickstarter, rozvíjí příběh dál, je propracovanější a mnohem delší než první hra. Octodad zavzpomíná na svou svatbu, postará se o práce na zahradě, nakoupí v samoobsluze a hra vrcholí v mořském akváriu, kde každou chvíli hrozí, že bude odhalen jako chobotnice. Během toho je neustále pronásledován fanatickým sushi šéfkuchařem a musí čelit čím dál tím zvídavějším otázkám své ženy o podivných věcech, které se kolem něj dějí.

Hra obsahuje lokální co-op mód, ve které každý hráč ovládá jiné chapadlo. Je možné i nastavit, aby se ovládání chapadel náhodně vyměnilo vždy při splnění úkolu. Nechybí ani collectibles (v podobě kravat) a editor map.

"Dad? If you're an octopus, where did we come from?"
"Ha ha ha ha..."
"... No but really."
Roll credits

Octodad je velmi kratičká hra s jednoduchou zápletkou, kde celá pointa spočívá ve velmi ošemetném a nešikovném ovládání chobotnice předstírající, že je člověk. Mnozí určitě zavzpomínají třeba na Surgeon Simulator 2013, nebo třeba mechanikami trochu bližší Human: Fall Flat. Nešikovnost hlavního hrdiny je parádní sranda po celou dobu hraní (u mě cca 3 hodiny). Asi nejlepší moment nastal v místnosti, kde máte zapojit 4 zamotané kabely do zásuvek. Směšně jednoduchý puzzle vám sotva dá zabrat. Úsměv však rychle přejde, když se z té hromady kabelů nemůžete pomocí chapadel ani za nic vymotat a každý pohyb situaci akorát zhoršuje.

Herní doba je docela krátká, ovšem každý level se snaží přijít s něčím novým a tak jsou herní možnosti využity naplno (také díky hromadě miniher v Aquaparku). Možná trochu škoda někdy až příliš uměle snižované obtížnosti, kdy se některé věci stanou tak nějak samy (konektor se zásuvky "chytne" už z docela velké vzdálenosti). Příběh moc nestojí za řeč a upřímně ani se mi v tom moc nechce vrtat, o původu dětí asi lepší nespekulovat.

Pro: ovládání hlavní postavy, zábavné

Proti: krátké, příběh velmi jednoduchý

Octodad: Dadliest Catch je veľmi špeciálnou hrou. Ovládanie je tak špecifické, že je na tom postavená celá hra. Kým zo začiatku je nemotornosť ovládania veľmi zábavná, postupom času to už stráca svoje čaro a nastupuje frustrácia.

Octodad nie je pre každého. Kto má rád bizarné, originálne a humorné hry, príde si na svoje. Kto má však problém s trpezlivosťou, tak bude jeho slovník plný vulgarizmov a celistvosť domáceho vybavenia bude v riadne veľkom ohrození. Každopádne to za vyskúšanie stojí, hlavný hrdina a humorné scény dokážu zaujať.

Pro: Humor, zo začiatku je to nemotorné ovládanie zábavné, hlavný hrdina

Proti: Neskôr je už to nemotorné ovládanie dosť frustrujúce

Hrál jsem už původní studentský projekt a Dadliest Catch je ve všem mnohem lepší. Příběh? Máme! Multiplayer?! Taky máme! Chybělo snad jen víc levelů z obyčejného života otce.

Pro: coop, příběh

Proti: málo "normální den" levelů