Human: Fall Flat

17.06.2019
25.06.2019
01.10.2020
24.06.2021

Human: Fall Flat je originální adventurou, ve které se svojí postavičkou procházíte různorodé úrovně a řešíte jednoduché fyzikální hádanky. Jedinečný způsob ovládání, kde dvěma tlačítky řídíte stisk každé ruky zvlášť, vám umožní sbírat a různě manipulovat s objekty, chytat se čehokoliv a dokonce šplhat. Hra předpokládá, že si toto ovládání osvojíte a zavede vás až na hranu možností.

Kromě komplikovaného řízení různých dopravních prostředků vás čeká také střelba z katapultu a všelijaké šílené akrobatické kousky. Hru je možné hrát s jedním kamarádem na split-screenu, nebo až v osmi lidech online.

Human mě na videích zaujmul svým grafickým zpracováním a když se vyskytl v humble bundlu, tak jsem neváhal. Hra je založená na nemotornosti vaší postavy, která má trochu šmajdavé nohy a není jednoduché se s ní pohybovat, na druhou stranu má šikovné "přísavkovité" ruce, jež ovládáte přímo myší (levé tlačíko - levá ruka, pravé tlačítko - pravá ruka) či na gamepadu. Trochu mi to v tomhle směru připomíná třeba Grow Home.

Náplní hry je řešit hádanky, které jsou velmi nápadité - musíte třeba natáhnout katapult, vystřelit a probořit zeď do hradu, plout s motorovým člunem, který nejdříve musíte dostat na vodu tím, že pod něj položíte klády, pracovat s jeřábem a zaháknout a vyzvednout s ním kontejner, či správně zapojovat modré a červené dráty pro otevření dveří. Skákacích pasáží je tady také požehnaně a některé z nich jsou poměrně těžké, stejně tak hádanky v posledním levelu mi daly pořádně zabrat (několikrát rage quit), takže bych hru pro menší děti asi nedoporučoval. Ale první půlka hry je pro ně jak dělaná.

Singleplayer jsem dohrál během asi 6 hodin a chtěl už hru smazat, ale poté jsem se ještě rozhodl vyzkoušet multiplayer. Hra nabízí buď splitscreen na jednom PC (např. jeden na klávesnici a druhý na gamepadu) či online hru, kdy můžete vytvořit server a kdokoliv se může připojit. Takto můžete projít všechny úrovně třeba až v osmi hráčích, což naprosto mění hratelnost. Najednou nejenže je vše lehčí, nemusíte tahat bedny na plošinky, ale někdo si tam prostě stoupne, ale hlavně najednou prozřete. Buď vám někdo ukáže alternativní řešení hádanky, nebo zjistíte, že je někde v úrovni tajná zkratka. A když vás někdo naštve, tak ho prostě vezmete a hodíte ho z útesu.

Až mulťák tedy využívá potenciál hry naplno a doporučuji o hře přemýšlet primárně kvůli němu. Ideálně si hru nejdříve projděte v klidu ve dvou (se svým dítětem / partnerkou / kámošem) a poté se vrhněte na public servery.

Pro: Multiplayer, originální ovládání rukou, nápadité hádanky, podařené úrovně

Proti: Krátké, neškodila by lepší optimalizace, některé hádanky jsou frustrující

Když jsem hru poprvé viděl, měl jsem pochyby. Přišla mi jako hloupá na rychlo splácaná hra, kterých je plný internet, kde nefunguje ani hlavní menu natož pak hra. A i když jsem koukal na videa, jak to někdo hraje, nepřišlo mi to extra zábavné. Hráč ovládá panáka, který se plácá ze strany na stranu a pomocí ovládání rukou dokáže chytat věci do ruky. Pak jsem si, ale pustil stream, kde bylo slyšet i hráče a nebyl jsem si jistý, jestli hraje to, co vidím. Plno smíchu, křiku a zábavy, ale říkal jsem si, že stream je vždy hlavně pro lidi. Nezávisle na tom, přišel bratr, že hrál s kamarádem nějakou hru, kde se hraje za nemotornéhl panáka a že se u toho strašně nařechtal. Jednalo se právě o tuto hru Human: Fall Flat. Tak jsem ji tedy zkusil. Hra je přesný opak, než jsem čekal. Už dlouho jsem si tak nezablbnul jako právě v této hře. Nejedná se o žádnou hlubokomyslnou hru, ale jednoduchou hru, kde řešíte nejednoduché (ale ne nesplnitelné) hádanky a překážky. Nevím, jak moc zábavná je v jednom hráči, ale v kooperaci je naprosto boží, kdy i jen to, že sebou hráčova postavička plácne, vyvolá mezi ostatními vlnu smíchu, právě proto, jak je nemotorná. Nemluvě o situacích, kdy se snažíte vyřešit hádanku a poté, co se otočíte zjistíte, že váš spluhráč, je přilepený jako moucha na zeď a snaží se po ní vylézt. Zároveň do svých tlapek můžete chytit i spoluhráče (mnohdy i omylem), takže vznikají další situace plné smíchu, kdy visí nad propastí a dožaduje se pomoci, protože nedoskočil a vy, ačkoliv ho držíte, nejde to ani tam, ani zpět a tak se oba plácáte až nakonec stejně spadnete. Ne, že by to vadilo, protože i když jsme několik minut tvořili super způsob, jak se dostat přes překáku, stačilo špatné, nebo příliš rychlé kliknutí myši, chycení nesprávného předmětu a už celý tým i s řešením letěl do hlubin za strašného smíchu.
Líbí se mi, že hádanky nemají jen jedno řešení a je na hráčích, jak se k problému postaví a i když jediná možnost ovládání je pouze chytit něco do levé a pravé ruky, tak je možné v této hře ovládat jeřáb, katapult, robotická ramena, nosit beranidla nebo se houpat na obřím háku.

Pro: celková jednoduchost, nejednoznačné řešení hádanek, smích, multiplayer

Proti: někdy je těžké donutit neznalce, aby to zkusili, pak je těžké se přestat smát

Už delší dobu jsem po hře pokukoval, protože logické hry mám rád, navíc tohle vypadalo dostatečně ujetě, aby to byla i zábava. A zábavné to nakonec bylo, ale trochu méně, než jsem očekával.

Herní výzva 2022 - 6. Svaz spokojeného hraní Hardcore
Odůvodnění: Hlavní vývojář hry pochází v Litvy.

Abych začal tím nejdůležitějším, hra je přímo stvořená pro hraní ve více lidech, už samotná ulítlá hratelnost tomu jde naproti. Já jsem však hru prošel sám, tedy její hlavní úrovně. Jsou zde i bonusové úrovně, které natáhnou herní dobu, já jsem je však nehrál, nechám si je na jindy. Chvíli jsem zkoušel i Multiplayer, ale bez kamarádů mě to moc nebavilo.

Náplň hry je jednoduchá, stačí projít celou jednu lokaci a dostat se do další lokace. Na cestě je však mnoho překážek, které musí hráč zdolat. Všechny se týkají nalezení cesty vpřed. V jinačích hrách by se podobné hádanky vyřešili během pár minut a hra by se dokončila do 2 hodin. Avšak díky jednoduchému, zároveň velice obtížnému ovládání, přestavují problémy i ty nejmenší banality.

Levým a pravým tlačítkem myši se ovládá jedna každá ruka vaší postavičky a v kombinaci s otáčením kamerou, se dosáhne takřka všeho, co hra nabízí, což představuje hlavně lezení nebo přemisťování objektů. Postava je navíc silně neohrabaná, během otáčení kamery se otáčí i postava, která se otočí celým tělem, a tak se o pár kroků přemístí, a mnohdy díky tomu i spadne z vyvýšených míst, na které předtím vylezla. Je to s tím ovládáním občas i zábava.

Překážky, neboli hádanky jsou poměrně kreativní, nemluvím však o nastavení prkna přes propast, ale o těch skutečně kreativních, jako ty, které souvisejí s házením uhlí do pece nebo s táním ledových kostek. Je jich tu i více, ale nechci zbytečně prozrazovat.

Jednotlivé úrovně se snaží být tématicky rozlišitelné. Jindy se soustředí na středověký hrad, májské prostředí nebo zasněženou oblast. A když se takhle snaží, tak je to parádní, ale jindy se tolik nesnaží a úrovně připomínají spíše nedokončené testovací prototypy úrovní. S tím souvisí i umělecké zpracování, které je silně minimalistické, a i když mám rád minimalismus, tak některým úrovním to dle mě spíše ublížilo. Design úrovní je jinak celkem dobrý, ale nic převratného.

Na začátku hry se začíná s kompletně bílou postavičkou, kterou si ale lze přes poměrně bohatý editor nastylovat a obléci podle svého. Přítomny jsou i předpřipravené kostýmy.

Co se týče technického zpracování, tak grafika nebyla nic moc ale taky nic hrozného. Optimalizace standardní, ale vzhledem k obsahu hry by mohla být trochu lepší. Hudební doprovod byl taky minimalistický (v horším slova smyslu), jednou za čas jsem slyšel pár generických not a to je vše.

Hru každopádně doporučuji, za to vyzkoušení určitě stojí, ale spíše ve více lidech, samotáři se mohou ochudit o větší porci zábavy (jako to udělal já).

Pro: Jednoduchá hratelnost, kreativní hádanky, úprava postavy

Proti: Přehnaný minimalismus, jednotvárnost