Grow Home

04.02.2015 PC
01.09.2015 PS4
Grow Home je další hra hra ze studia Ubisoft Reflections. Jedná se o animovanou plošinovku s adventurními prvky, jež bere inspiraci z animovaného filmu Wall-E ze studia Pixar anebo z filmu Stopařův průvodce po galaxii.

Ve hře ovládáte robota jménem BUD (Botanical Utility Droid), který byl vyslán na dalekou cestu galaxií, aby se pokusil najít něco, co by mu pomohlo zachránit svou domovinu před nedostatkem kyslíku. K tomuto poslání mu pomáhá rostlina, jejíž stonek dosahuje nebes. Díky tomu se BUD dostane do míst, do kterých se ještě nikdo nevydal, a tak má šanci prozkoumat plovoucí ostrovy nebo také jeskyně v otevřeném světě. Hra se skládá ze tří hlavních prvků a sice lezení, pěstování a prozkoumávání. Růst rostliny mohou hráči ovlivňovat, čímž si zpřístupní nové lokace k výzkumu, či aby v sobě hráč probudil tvůrčího ducha. Na cestě také BUD sbírá krystalky, které mu mohou dát nové schopnosti.

Tohle bylo někdy minulý rok v PS Plus, takže jsem to dohrál na PS4 a bylo to příjemné překvapení. Akorát ten robot má hrozně šmajdavý nohy xD

Robot BUD (Botanical Utility Droid) byl vyslán na neznámou planetu, aby prozkoumal zdejší faunu a flóru a našel semena gigantické květiny, která by mohla nasytit jeho domovskou planetu. Za tímto účelem musí pomoci této gigantické květině, která jakoby vypadla z pohádky o kouzelné fazoli, vyrůst až do vesmíru a na jejím kmeni se tak dostat zpět ke své kosmické lodi. Název hry tedy přesně odpovídá tomu, co máte udělat. Květina bere energii k růstu z porůznu se ve vzduchu vznášejících ostrůvků, k nimž z hlavního kmene květiny vyrůstáte šlahouny, pomocí nichž se s nimi květina spojí a zase o kus povyroste.

BUD je skvělým horo(kytko-)lezcem. Autoři doporučují ke hře použít gamepad, já jsem hru ovládal klávesnicí a myší. Klik levého tlačítka myši ovládá uchopení levou BUDovu rukou a pravého pravou, takže sami určujete, kde se jak zachytí, kde přitáhne... Cestou nahoru BUD potkává všemožné plovoucí ostrovy rozměrů menších až gigantických. V jejích zákrutech i útrobách BUD hledá přesně sto krystalů, pomocí nichž vylepšuje své dovednosti. Zprvu tak jenom poskakuje, pak skáče a nakonec pomocí raket doslova létá.

Svět je hodně barevný, střídá se den a noc a je radost ho prozkoumávat a hledat každý ukrytý krystal. Za nedlouho se pod vámi otevírá několika stometrová hlubina a široký výhled. Čas od času zažijete adrenalinový zážitek, kdy jen o kousek nedoskočíte ke krystalu na druhé straně propasti a pak horko těžko hledáte pevnou plochu, kde se zachytit - obvykle se navigujete pomocí raket a časově omezeného padáku, až najdete konečně úchyt po pádu o několik stovek metrů níže. A někdy také nenajdete a zřítíte se někam do moře. BUD ale neumře, prostě začne od posledního teleportu, které si postupně cestou vzhůru odemyká.

Hra není přehnaně dlouhá a po několika hodinách zábavného prozkoumávání vertikálně orientovaného světa, postupného BUDova vylepšování a prostého plachtění pro radost, BUD konečně dosáhne mateřské lodi a hra skončí právě tak brzo, aby vás bavila a neomrzela.

Pro: Zábavné prozkoumávání světa, hravá hudba, šplhání a létání se sympatickým robotem, akurátní délka

Proti: Jaksi nevím :-)