Octodad

01.11.2010

freeware

Být otcem je jistě náročné, tím spíš pokud jste zároveň chobotnicí. V této hře zažijete jeden den v roli chobotnicového táty konajícího běžné činnosti v suchozemské domácnosti, což není snadné, když chcete svou chapadlovitou podstatu utajit před vlastní lidskou rodinou. Musíte splnit úkoly manželky a dvou dětí k získání předmětů pro svůj vlastní projekt a během toho udržet zdání normálního člověka.

Ovládání chobotnice nacpané v obleku je náročné a také legrační. Slouží k tomu dva volně přepínatelné módy. V prvním se jednotlivě ovládají chapadla fungující jako nohy a v druhém pak chapadlo, které je schopné uchopit předmět. Právě navigování prostorem a manipulace s předměty jsou hlavní herní náplní. Pro nemotornou chobotnici není snadné přesunout předmět bez rozházení všech ostatních po pokoji a chůze do schodů se stává novou výzvou. Během toho všeho je navíc potřeba hlídat ukazatel podezření, protože každá neobvyklá činnost vede k možnému odhalení otcova tajemství.

Prvním dojmem mi Octodad přišla jen jako primitivní blbina využívající srandovní pojetí fyziky, třeba něco na způsob Stair Dismount. Záhy se však ukázalo, že jde o vypilovanou hru s vlastním stylem, jež mi nečekaně padnul do noty. Od příběhu, přes hlášky, až po grafiku, tahle hra má celkově jedinečný osobitý humor. Velice příjemná jednohubka na půl hodiny, která potěší nejen svou originalitou. Krátká a nijak náročná, přesto příjemně utkví v paměti.

Není důvod si Octodad nezahrát. Jedině snad že jste chobotnice!