Minecraft: Story Mode - Episode 1: The Order of the Stone

13.10.2015
15.10.2015
21.01.2016
22.08.2017

Minecraft: Story Mode není, jak by se na první pohled mohlo zdát, klasickým nebo rozšířeným Minecraftem. Jde o samostatný projekt s příběhovou linií a je vším, čím původní Minecraft není - není možné stavět bloky ani upravovat okolní svět podle svého. Svým charakterem Story Mode připomíná spíše interaktivní film, kde je kladen důraz zejména na příběhovou linii.

Ve hře se ujímáte postavy Jesse, což může být v závislosti na hráčově rozhodnutí muž nebo žena. Ten spolu se svými přáteli uctívá legendární řád "Order of the Stone", který dříve porazil draka známého jako Ender Dragon. První epizoda nás uvádí do děje, kdy se Jesse s partou svých přátel účastní stavitelské soutěže Endercon, jejíž hlavní výhrou je setkání s legendárním členem Order of the Stone. Zatímco parta soutěží, v pozadí se objevuje tajemná postava, jejíž snahou je postavit a oživit Withera, což je neobávanější nestvůra zdejšího univerza, jejímž oživením nastávají devastující následky pro okolní svět. Shodou náhod dojde k nejhoršímu a parta přátel spolu s členem řádu je tak nucena nejen uvést věci do pořádku, ale zároveň i bojovat o holé životy.

Při putování příběhem hráč navštíví známá prostředí jako Overworld nebo Nether. Jak bylo zmíněno, hráč si může zvolit pohlaví i vzhled své postavy, stejně tak si může například vytvořit meč nebo jiné předměty v typicky známém craftovacím rozhraní. Vlastní chování a rozhodování hráče má navíc zásadní vliv na další průběh hry a na to, jakým způsobem se budou k němu jednotlivé postavy chovat.

Po první epizodě převládá celkové nadšení. Nadšení z toho, že je zde dobře vyvážená porce akce, interakce, relativního klidu a dialogů mezi postavami. Líbilo se mi, že tvůrci nebazírují na každé drobnosti Minecraft univerza a současně vše je vyváženo tak, aby hra nenudila a byla hratelná i pro toho, kdo původní hru v životě nehrál.

Asi největším pozitivním překvapením jsou dialogy a vůbec dabing postav, kdy se hráč sem tam upřímně pobaví. Hra nepostrádá sympatický humor a současně nijak neznevažuje ani nedegraduje okolní svět a zákonitosti, které vás obklopují. Při mnoha příležitostech se hráč dostane do situace, kdy musí rychle zvolit jakým způsobem se rozhodne (forma dialogu s předem připravenými možnostmi, kdy je třeba se rozhodnout rychle, než vyprší časomíra pro rozhodnutí). Stane se tedy, že se hráč posune v příběhu směrem vpravo, aniž by tušil jaká alternativní cesta se mu nabízela, kdyby rozhodl jinak.

Celkové zpracování přestože není nijak vyloženě ohromující, povedeně kombinuje svět Minecraftu s příběhem, který má hlavu a patu, a animace postav spolu s dialogy hru dělají záživnou a nuda tak nehrozí. Pohyb a veškeré animace jsou propracované daleko nad rámec klasického Minecraftu a nelze nezmínit, že ve hře nechybí ani animace komplexnější, za které by se nemusela stydět ani hra s graficky vyššími ambicemi.

Přestože mnoho lidí nemůže Minecraftu přijít na jméno, sám jako dlouholetý hráč MN bych hru doporučil i těm, pro které kostičkované prostředí samo o sobě je důvodem, proč se do takové hry vůbec nepustit.

Pro: Příběh, humor, vyváženost, hráč se nenudí

Proti: nic zásadního

Tak toto bylo bolestivé. Všechny mé smysly byly bombardovány skutečně obdivuhodně amatérskou prezentací a má nízká inteligence byla neustále udivována toporností scénáře, prachbídnými dialogy a dabingem z kategorie sobotního seriálu pro 5 letá děcka.

Podstatná je však jedna otázka. Co je Minecraft? Je to hra v prakticky nekonečném světe, kde kreativní možnosti omezuje pouze vaše fantazie. Hra, kde můžete mít hromadu kámošů a stavit si třeba Reapera ze dřeva nebo obří kadibudku. Já fanoušek tohoto fenoménu nikdy nebyl, jelikož nejsem kreativní ani trpělivý, ale naprosto rozumím jeho popularitě.

Minecraft: Story Mode - Episode 1: The Order of the Stone (člověka upoutá už jen absurdita názvu) je pravý opak toho, čím Minecraft je. Je to neuvěřitelně lineární. Ne, lineární je moc nelineární význam pro toto dílo. Je to tunelový. Ano, tak bych to nazval. Pročpak? Protože jak už to u nových Telltale titulů bývá jste naprosto svázání jít pouze jednou cestou kupředu. Ba co hůř, když jsem náhodou narazil na něco zajímavého a popošel jsem dál s domněnkou, že se na to kouknu později se najednou změnila kamera a hle! Já se najednou nemůžu vrátit! Žádná tlačítka krom toho "dopředu" nefunguje! I u starších TT her byl nějakej závan prozkoumávání. Další "herní" prvek je QTE!!! Ano, opět to jest dvojkombinace masturbuj/mačkej "E" a potom jednou stiskni "Q" no není to kreativní? Opět jsem nenarazil na žádný "failiure stav" takže pokud čistě náhodou na vás kostlivec vystřelí z luku a vy nezmáčknete šipku nic se nestane.....vlastně jo, charakter řekne velice emocionálně "au" není to báječné a intenzivní?

Hodnotit grafiku a animace je těžký, že? Máte to brát jako klad, že je to věrný originálu nebo jako omluvu za neschopnost udělat dobrou grafiku a animace? Jedno se ale musí Telltale přiznat. Každá jejich hra je hnusnější než ta předešlá, což svědčí o tom, že se autismus vývojářů konečně někam posouvá...bravo!

Takže to, co ze začátku vypadalo jako vtip, také jako vtip skončilo. Bohužel ne jako dobrý vtip. Nevím na koho tohle může být mířený? Fanoušky Minecraftu? Až na pár odkazů a pseudo vtípků, NE. Telltale fandy? Na ty to zase bude moc infantilní. A na graphics whores je to zase moc nevzhledné. Takže leda, že by jste byli fanatičtí fanoušci prvních dvou zmiňovaných.

Jsem zvědavý co si na nás tellteláci připraví příště? Stone simulator: Story mode - Episode1: From Rock to the mountain - revenge of the stone mason(?)

Ze vší úctou váš bývalý fanoušek:" Fuck you Telltale!" :)
S Minecraftem jsem prožil 8 intenzivních let a bylo to hrozně fajn. Ale už jsem ho 2 roky prakticky vůbec nezapnul. Ne, že bych neměl nutkání, ale aby to stálo za to a abych tam něco zase vytvořil, tak by to sebralo minimálně 50 herních hodin a těch bohužel nemám na rozdávání. Proto jsem teď vzal za vděk touto sérií, která mi mé dovádění v Minecraftu aspoň trochu připomene.

Od Telltale jsem už odehrál takřka kompletní Walking Dead a vyzkoušel i série Back to the Future a The Wolf Among Us, ale ty jsem ještě z nějakých důvodů nedokončil. Takže jsem určitě nevstupoval do neprobádaných vod. A tak jsem to tedy spustil.

Ihned mi hra přišla mírně popírající zákonitosti Minecraftu, protože hrdinové jsou pořádné nuly, když mají pouze dřevěný meč, staví stavby jak pětileté dítě a zároveň jsou vyděšení z jednoho kolemjdoucího zombíka :) Přes tohle se hráč zkrátka musí přenést a brát hru jako zajímavý příběh, který se prostě odehrává v prostředí Minecraftu. Když jsem si na to po zhruba čtvrthodince zvyknul, tak se mi hra začala celkem líbit. Je tam hodně hlášek, které ocení jak hráč původní hry, tak i (myslím si) absolutní nováček v tomhle světě. I některé scenérie a situace jako např. most se zombíky a creepry, slavnostní tržiště, potemnělá knihovna... byly prostě krásně vymodelované a zahrané.

Příběh je trochu přitažen za vlasy a je spíš cílen na zhruba 8-13 leté mladé hráče, ale neurazí ani mě. Potěšil mě i prasečí společník Reuben, který hraje celkem významnou roli. Snad se v dalších kapitolách dočkám i svých oblíbených slimů. Bohužel s koncem úvodního dějství se nenačetly provedené volby a jejich statistiky u všech světových hráčů, jako to bylo za dob fungování studia zvykem, to mě celkem zamrzelo.

No jsem zvědav, jak to bude všechno pokračovat. Už to jdu pomalu pustit.

Pro: svět Minecraftu, některé zákonitosti Minecraftu platí, několik vtipných situací, Reuben

Proti: postavy jsou nuly, některé zákonitosti Minecraftu neplatí, určeno spíše mladším hráčům, nefunkční statistiky

Poměrně příjemný úvod do děje přinášející spoustu věcí, co dělá Minecraft Minecraftem, ale zároveň obohacující o něco svého. Příběhově to vypadá na zajímavý rozjezd děje. Jinak hratelnostně typicky Telltalovské. Škoda jen kratší délky, kdy epizodu lze dohrát za 1 a půl hodiny, a prakticky minimální interakce, natož pak vlivu voleb, ale to už jsme si u Telltale tak nějak v posledních letech zvykli.

Pro: Minecraft, příběh, lokace, postavy, dabing

Proti: Délka, dialogy a volby bez výraznějších důsledků

To je tak strašná kravinka, že jsem se od toho nemohla odtrhnout a dohrála ji na jedno posezení :-D.

Musím říct, že po prvním spuštění a úvodu jsem byla značně zklamaná - myslela jsem si, že hlavním prvkem zde je stavění, avšak zmýlila jsem se. Hra funguje na principu interaktivního filmu, kde se do děje zapojujete minimálně.
Proč má tedy cenu tuhle hříčku vůbec zkoušet? Za mě to je jednoznačně humor a kreativiní odvyprávění příběhu, které vzniklo na představě, jaké je to opravdu žít v Minecraft světě: nenajdete zde ani jeden prvek, který by nešel postavit v původní hře :-).
A co se týče humoru – dialogy a interakce mezi postavami jsou opravdu senzační, avšak záleží samozřejmě na tom, jestli hráč dokáže takový humor ocenit, anebo mu přijde trapný.
Velice mě překvapilo, jak moc akčních scén se dá tímto způsobem z původní hry "vydolovat". Za mě to byla rychlá, příjemná oddychovka pro zasmání :-).

Pro: Skvělý humor, kreativní ztvárnění života v Minecraft světě, smysluplný akční příběh

Proti: Pro někoho může být svazující fakt, že se vůbec nejedná o otevřený svět, ale musí jít jen jednou, předem určenou, cestou