Mafia II: Jimmyho Vendeta

Mafia II: Jimmy's Vendetta

simulátor > závodní simulátor
07.09.2010 PCPS3X360
Jimmyho Vendeta je první větší DLC pro Mafia II (2010). V rozšíření hrajete za zcela novou postavu. Jimmy je člověk, kterého si najímá místní mafie města Empire Bay, aby pro ně dělal špinavou práci. Jednoho dne se však věci trochu zkomplikují, a tak se mafie rozhodne Jimmyho prodat policii. Ten se jim však rozhodne pomstít...

Hra obsahuje třicet misí, ve kterých je vaším úkolem krást auta, ničit irské či italské hospody, chránit svědky a znemožňovat různé nelegální obchody. Vše probíhá ještě víc arkádově než v základní hře. Za každé zabití dokonce dostáváte i body, stejně tak za rychlou jízdu, skoky nebo smyky.

Příběh je vyprávěn prakticky jen pomocí dvou cutscén - na začátku a na konci. Mise jsou striktně lineární, stejně jako postup hrou - úkoly jsou předem dané a často se opakují. Najdete zde také nové achievementy a online žebříčky. Hra je kompletně v češtině a o dabing Jimmyho se postaral známý český dabér Pavel Soukup.

Dipazo: Co to sakra zase je? Proč ten spoiler na konci komentu nedáš do spoiler tagu?

Je velmi příjemné sledovat, jak se Mafia 2 - s přibývajícím obsahem - začíná vybarvovat. Kdyby tahle "jízda, či extrémní jízda" (jak chcete) byla již součástí základní hry. Myslím si, že by veškeré recenze obsahovaly daleko příjemnější čísla. Ale to pouze polemizuji pouze se svým názorem.

Jimmyho vendeta začíná stylově ve vězení, navodí sakra dobrej pocit a s plešatým čističem se rázem rychle sžijete. Ale úvodní intro je asi jeden ze tří kladů, díky kterým jsem toto DLC dohrál. Neříkám, že to je vyloženě špatné, jen se mi to jevilo jako velice špatný žertík, nebo parodie na MAFII celkově. Asi největším kladem tohoto přídavku jest poznávání města, díky tomuhle jsem poznal město se vším všudy. Objevil nové lokality a krásná místa.

Mise samotné jsou velmi strohé a ze začátku jsou stále o tom samém - ukradni auto a pak ho dovez na druhou stranu města, vystřílej to támhle atp. S postupem času, jak se prokousáváte ve své pomstě blíže a blíže k bossům mise začínají tuhnout (ochrana lidí, ...) a s tím i obtížnost. Nezabere dlouho a jste na konci, nějaký šest hodin času, kdy jsem se neflákalm, jsem sledoval závěrečné drsné outro se stylovým hudebním podtextem.

Jako výplň času ideální, ale vzít původní část hry a udělat z ní "příběh" se mi zdá hanobení Mafie, ale to je můj názor. Je to slabě, každý si to zahraje, ale já osobně podruhé už ne. "Jako nějakej zas*anej amatér".

Pro: hláškující Jimmy, poznávání nových zákoutí města, intro, outro

Proti: rádoby hustej tuning auta, připitoměle vybudovanej "příběh", nic nového v kontextu, arkádovitost,

Druhý z datadisků navazuje na předchozí Mafia II: Zrada Jimmyho. Asi takto bych jej pro začátek mohl uvést. Skutečnost je ovšem taková, že nebýt úvodní mise a zhruba dvou závěrečných, rozdíl oproti prvnímu datadisku moc patrný není.

Jimmyho odplata totiž spočívá ve stále stejných úkolech podmíněné ne již tak šibeničními časovými limity, takže pokud by mi jej někdo podstrčil a řekl, že stále pokračuji v předchozí Jimmyho zradě, hravě mu na to skočím.

Opět jsou na pořadu dne téměř primitivní krádeže aut, které jsou jen občas ztíženy větší ostražitostí policejních hlídek a opět tu jsou vraždy klíčových postav mafiánského podsvětí, které jsou pečlivě střeženy spoustou ostrých hochů se samopaly. Musím uznat, že utkání s nimi jsou z hlediska akce velice vydařené a při troše štěstí a dobré taktice se dá jejich průběh o něco více častěji zkrátit, a to nejčastěji pomocí vozidel, které lze použít jako zbraň i jako prostředek k úniku a tím tak do značné míry šetří munici potřebnou k vyčištění od desítky nepřátel, jejichž počty obzvlášť v posledních misích značně přibývají.

Co dodat? Komu první datadisk nesedl, radím, aby se k tomuto druhému ani nepřibližoval, jelikož, jak jsem psal v úvodu, oba jsou takřka nerozpoznatelné. Já naštěstí k drsňákovi Jimmymu určité sympatie stále chovám a přes všechny výtky jsem si jeho nevýrazný příběh poměrně užil. Ale zároveň s tím musím chtě nechtě říct, že kvalit základního druhého dílu ani jeden z obou datadisků bohužel nedosahuje.

Pro: prostředí Empire Bay, hlavní postava, akce

Proti: stále se opakující úkoly, nerozpoznatelnost od prvního DLC

Sporadicky zábavná blbůstka, která rezignuje na obě dosavadní Mafie a předvádí arkádový styl hraní v pořád stejně úchvatných ulicích Empire Bay, města pro nezávazné střílení a rychlé ježdění jako stvořené. Hra dovoluje prozkoumat i z Mafie II neznámé či pozapomenuté kouty města a mě přímo vybízela ke znovurozehrání původní hry.

Příběh v podstatě není, Bruce Willis s hlasem Pavla Soukupa nám v jedné minutě převypráví svoji verzi předcházejících událostí (které možná bylo možné spatřit v PS3 datadisku Betrayal of Jimmy, teď nevím) a pak už jen následuje jedna pětihodinová jízda plná explozí. Zatímco zezačátku jsou úkoly extrémě nudné a jednoduché (první hoďka tak za 40%), postupně se to zlepšuje, objevují se i střípky jakéhosi děje a posledních pár misí překonává svojí těžkostí i ty z Mafie II (jen škoda, že mi ke konci pořád pršelo :-).

Jenomže ani radost z pěti headshotů za sebou nemůže zakrýt, že je to od 2K jen a jen past na peněženky, popřípadě krizový plán, pokud se Mafie II nebude prodávat tak dobře (a teď víme, že je to "pouze" průměrné). A tak Jimmy bydlí ve Vitových domech, jeho holá hlava je připojená na tělo jiné barvy kůže a až na repetetivní hlášky není od Vita k rozeznání. Přimíchejte do toho odporné samolepky na autíčka a třetí stupeň tuningu a máte nezávadnou zábavu na několik hodin, která ale v jádru nic nového nepřinesla. Datadisk na půl cesty, doufám, že ty další přidají i něco k příběhu.

"Ádios, debilus!"
No to si snad dělají srandu, ne? Něco takovýho mě napadlo když jsem si zahrál první tři mise očekávaného DLC pro Mafii 2. Jak brzy zjistíte (po 10 minutách) tak Jimmy's Vendetta je DLC na úrovni modifikace k původní mafii (vážně mám pocit že mně některé bavily víc, nápaditost na tom byla obdobná a někdy se dokonce i autoři snažili přidat nové lokace). Příběh je tu přítomen pomocí dvou cut scén (začátek a konec) a celá hra (30? misí) se odehrává tak, že jezdíte po městě a vybíráte si mise které spočívají v "jeď na místo A a tam všechny zabíj", "sleduj někoho na bod A a pak je zabíj" nebo třeba "jeď na bod A do určitého časového limitu".

Jak je vidět tak si tvůrci dali skutečně záležet a po 5 misi vás už nic nového nečeká. Jedinou výjmkou je poslední mise která se jako jediná odehrává v originálním prostředí, pokud ale čekáte něco jiného než úkol "zabij je všechny" tak tahle hra rozhodně není pro vás. Zkrátka sterotyp který vás bude provázet celou hrou, žádné novinky a hloupé úkoly, které navíc musíte splnit rychle kvůli časovému limitu (wtf?).

Pro: pár hodin blbnutí které naštěstí relativně zabaví

Proti: směšné DLC které naprogramovalo pět lidí během odpoledne. zadarmo by to šlo, ale chtít za to 200kč?

Sedm hodin primitivním misí nasekaných v editoru z toho, co bylo po ruce. Jimmyho "příběh" je urážkou Mafie, i tou náplní je to tupé jak řiť. Ale i takhle to dovede poměrně zabavit, protože Empire Bay 50. let má prostě skvělou atmosféru, herní mechanismy tu fungují celkem dobře a Jimmy je nesmírně sympatický drsoň.

Docela potěší i to, že mise hráče zavedou do odlehlých koutů a zapadlých uliček města, o kterých patrně doteď vůbec nevěděl, nebo skutečnost, že se po něm nechce, aby pořád někam zdlouhavě jezdil. Na druhu stranu nasere spawnování nepřátel odnikud - častokrát rovnou bezmála vám za zadkem a ke konci přestřelená obtížnost.

Pokud vám Mafia 2 nepřijde trestuhodně osekaná a nemáte problém s tím, že tenhle přídavek je poměrně tupou zábavu ála GTA 3, která Mafii 2 prakticky zcela ignoruje, troufnu si říct, že Jimmyho Vendetta za ty peníze rozhodně stojí. I když pak jste u mě na hlavu padlí barbaři :)

Pro: Jimmy, atmosféra města, dobře situované mise, když odhlédnu od stavu plné hry, tak za tu cenu nabízí hodně hratelnosti

Proti: náplň misí primitivní, příběh k zblití, spawnování nepřátel odnikud, ke konci vysoká obtížnost, opět obsah vykradený z původní hry, tohle už není Mafia