Mafia II: Joeova dobrodružství

akce > stealth akce
23.11.2010 PCPS3X360
13.02.2018 XOne
2K Czech
Joeova dobrodružství jsou druhým větším DLC pro Mafia II (2010). Na rozdíl od prvního většího přídavku je mnohem komplexnější a souvisí s příběhem základní hry. Rozšíření začíná zatčením Vita. Joe se ho z toho samozřejmě snaží vysekat, pomoci však nedokáže ani mocný kápo Luca a Vito se proto kriminálu nevyhne. Tak začíná Joeův vlastní příběh...

Po ne zrovna pozitivním hodnocení Jimmyho Vendetty se autoři rozhodli k radikální změně, a tak DLC Joeova dobrodružství obsahuje obsáhlý příběh se spoustou cutscén. Krom hlavní příběhové linie se ve hře objeví i vedlejší mise, jejichž splnění bude dobrovolné. Joe také umí nová bojová komba. Samozřejmostí je několik nových aut, hudebních tracků, Playboy magazínů a návštěva nových lokací v Empire Bay.

Stejně jako předchozí rozšíření i toto obsahuje český dabing. Všechna DLC také najdete v kompilaci Mafia II Special Extended Edition, a to včetně těch malých - Vegas, Renegade, Greaser a War Hero.

Po první misi si říkám, že jsme se konečně dočkali něčeho jiného, než jen zoufalého DLC, ocitám se na nádraží a plééésk... to se ti jen zdálo vole! Tady máš ty fosforové mega šipky zářící přes půl Empire bay, abys snad něco nepřehlédl. Tady máš ty canndy-mega ikonky ala GTA, protože Mafia II je pak děsně kůl. Střílení nestačí, nažer se multiplikátorů! A aby ses moc neflákal, tak tady máš časový limit, taxebou koukej hodit! Co jako, že to nedává smysl?
Poslední z datadisků ve mně vyvolával naděje, že se do třetice koncept hry přece jen změní, a proto jsem se na něj těšil ze všech nejvíce.

Skutečnost však byla taková, že v prvních chvílích strávených většinou v animaci jsem opravdu věřil, že se konečně rozvine nějaký ten příběh typický pro tuto herní značku a tím se tak trochu vrátím do atmosféry mnou opěvovaného druhého dílu. Bohužel. Jediný rozdíl u tohoto DLC tkví v tom, že drsňák Jimmy je do třetice nahrazen neméně bojácným a pro mě sympatickým frajerem Joem, který však v podstatě plní stejně zaměřené úkoly jako jeho předchůdce a co čert nechtěl, i jeho mise jsou s výjimkou té úvodní a závěrečné svázány časovým limitem. Ten je naštěstí nastaven tak, že málokdy se nedá dodržet, ale jelikož to vývojáře ve druhé polovině hry asi konečně trklo, u pár misí naopak čas začne plynout jako voda a jelikož se obvykle jedná o mise spočívající v odvozu, resp. spíš rozvozu, k čemuž je použito to nejpomalejší auto, pak taková změna za každou cenu působí poněkud hloupě a značně průhledně.

Samotná postava Joea mi vyhovovala, jeho hlášky zejména při kradení aut či poražení chodce na ulici ("musíš to brát z té lepší stránky, mohl to být taky autobus“) ve mně často vyvolávaly záchvaty smíchu, což plnění úkolů alespoň trochu více zpříjemnilo.

Co dodat? Příslovečné rčení "do třetice všeho dobrého“ se u tohoto DLC moc nenaplnilo a musím říct, že pokud se někdy ke hře vrátím, pak jednoznačně do základního druhého dílu, se kterým jsem byl nadmíru spokojen. Všechny tři datadisky úplně špatné nebyly, ale spíš mi posloužily jako poměrně tuctová odreagovačka bez většího naplnění. Proto jsem i tak trochu rád, že nebyly čtyři, jelikož v tomto případě platí "třikrát a dost!“

Pro: postava Joea a jeho hlášky

Proti: opět časové limity, občasná nevyváženost obtížnosti úkolů

No konečně! Po shitu jakým byl Mafia II: Jimmyho Vendeta přišlo konečně něco s příběhem a originálními misemi, možná i na úrovni původní hry. Škoda že tenhle názor mě po první misi ospustil...

Joeho dobrodružství má jednu podstatnou chybu, a to že obsahuje pouze 4 mise. To ostatní je tu jen pro natažení herní doby a tak musíte plnit stupidní úkoly typu přijeď někam, všechny tam zabij, projeď všemi body v časovém limitu atd., samozřejmě s otravným časovým limitem. První mise je skvělá, nápaditá a zábavná. Kombinace několika stylů (stealth, sledování, střílení a nechybí ani závěrečná honička na zamrzlé řece) se mi líbila a další mise na tom nejsou taky tak špatně. Krok dopředu, na kvalitní DLC tomu ale stále dost chybí.

Pro: 4 originální a zábevné mise, nějáký příběh

Proti: debilní mise (jak vytažené z Jimmyho Vendety) které vyplňují prostor mezi těmi hlavními

Upozornění předem, tento kousek může značně ovlivnit vaše duševní zdraví.

Nechápu kdo dostal za úkol vytvářet toto DLC, ale hlavní priorita nebylo pobavit hráče, spíše je mučit, dávat do téměř všech úkolů nesmyslné časové limity, a vše to podtrhnout kupou nezajímavých, opakujících se vedlejších misí. Jako by nestačili tyhle klacky pod nohama, tak jde proti Vám i sama hra. Jelikož Empire Bay je policejní stát, kde jsou fízlové úplně všude a není prakticky možné se vyhnout kontaktu s nima, a znepříjemnit si hru ještě více, kdy už nestačí že po Vás jdou mafiáni ale i poldové. Navíc je velký problém když Vás před koncem mise zabijí nebo dojde čas. Jste kopnuti opět na začátek a můžete si to celé projet znova!

Toto DLC navíc ukazuje značné nedostatky na které se autoři vykašlali. Když máte za úkol rozvést v náklaďáku zboží, hned po prvním vyložení se vyřítí auto plné ganstrů kteří střílí ze všech stran ze samopalů a brokovnic. Hráč ale nemůže během jízdy střílet, s tou starou herkou neodjete, musí tedy zákonitě zastavit, a bránit náklad z krytu jenže v 90% procentech je na blízku policajt nebo hlídka v autě, takže vaše obrana zburcuje armádu policajtů. No prostě úžasná situace.

Přitom čtyři hlavní mise mají v sobě duch a hratelnost pravé Mafie, kde nechybí postavy a dialogy a skutečně se na obrazovce něco odehrává, a překvapivě zde není žádný časový limit. No a ty další některé jsou neskutečně mizerné a dokáží solidně vytočit, a ty druhé prostě obyčejné, spíchnuté za účelem vydělání zisku. Přeci ti hráči za to rádi zaplatí, když tam bude nálepka přídavek pro perfektní hru Mafia 2.

Pro: 4 hlavní mise, nové lokace, Empire Bay

Proti: Prachbídné vedlejší mise, jasná snaha o to vytřískat z hráčů co nejvíc peněz

Po pěti letech jsem se dostal k tomuto DLC. "Tak tam bude třeba pár dobrých misí", říkám si, ale po předchozích DLC s Jimmym nemám moc velká očekávání. A víte co? Byly tam.

DLC začíná v okamžik, kdy poldové seberou Vita. DLC tak vyplňuje dobu, kdy je Vito ve vězení. Hraju si první misi a jsem mile překvapen. Tohle konečně vypadá na plnohodnotné DLC. Ale v tom najednou bum. Předemnou se ve vzduchu otáčí velká ikona a já už vím, co mě čeká. Přijdu k ní, potvrdím. Ukáže se "tématický" obrázek s textem úkolu. Čas ubíhá a já musím v co nejkratším čase a pokud možno, co nejbláznivěji splnit misi. Během hraní mě začíná napadat spousta zlepšováků, které by se do hry daly doplnit. Například si představte, že by se místo obřích ikon pro začátek mise využívaly telefonní budky. Joe by přišel, zavolal a bylo by to. Stejně tak by moc práce nedalo rovnou tyto dialogy nadabovat. Zas tolik textu to rozhodně není. Hra by hned vypadala lépe. Nějakou tu chvíli hraju a z ničeho nic poznávám vyškrtnutou misi ze základní hry. "No, to si snad ze mě dělaj..." Začíná mi docházet, že tohle DLC mělo být součástí základní hry, ale prachy jsou prostě prachy. Co mi taky na hře vadí, je to, že Joe může využívat všechny byty Vita, které v té době vlastně ještě ani nevlastní. Což je prostě blbost a přijde mi to jako dost odfláknutá věc. Během hraní si začnu uvědomovat spoustu dalších, ale i pozitivních věcí. Například konečně začínám využívat obchody, dokonce chodím do hospod, abych si doplnil zdraví, vylepšuju si auta, které kvůli Joeymu lakuju zásadně na růžovo a tak prostě po městě různě blbnu. Dokonce začnu využívat i telefonní budky k uplácení policie, protože se mi moje barva auta, značka i oblečení prostě líbí a nechci ho měnit. Párkrát navštívím i Harryho. Na chudáka Bruskiho ale ani tentokrát nedojde, peněz má člověk pořád dost. Někdy v půlce hraní pro mě nastane zásadní zlom hry. Mise, kdy máte odvést auto s bombou, ale nesmíte zpomalit pod 35 mil za hodinu na víc, jak 3 vteřiny, jinak auto vybuchne. Neříká vám to něco? Vždyť tohle je přesně to, co jsem základní hře vytýkal, že v ní není. A tady to mám. Nedá mi to a musím zmínit ještě další misi, kdy vám mechanik oznámí, že poupravil brzdy jednomu autu, ale to se dostalo ke špatnému člověku. Máte ho ukradnout a přivést zpět. Když jsem přijel na místo, kde mělo auto být, tak jsem se začal vážně smát. Pokud jste DLC nehráli, tak už jen kvůli tomuhle ho musíte zkusit. Je to ukázka typického humoru z Extrémní jízdy v M1. Od té chvíle jsem začal brát Joeova dobrodružství úplně jinak. Už jsem od nich nečekal příběh, ale tu srandu, kterou si můžu užít.

Co se týče příběhu, tak se dozvíte pár nových věcí o tom, jak začal Joe dělat pro rodinu Falcone a co vše při tom zažil. Když tomuto doplňku odpustíte, že obsahuje mise, které měly být už v M2, tak se jedná o velice zdařilou věc. Nehodnotím to tedy jako něco, co už mělo v M2 být, ale jako něco, co do ní přibylo. Rozumím ale tomu, že někdo v tomto případě odpustit nedokáže.

Pro: náhrada za jízdu, humor, hra za Joea

Proti: to vše mělo být součástí M2