King's Quest – Chapter I: A Knight to Remember

King's Quest: The Complete Collection

28.07.2015
29.07.2015

freeware (dříve placená hra)

King's Quest je znovuoživením slavné stejnojmenné série populární především v 80. a 90. letech minulého století. Tentokrát jde u King's Quest o epizodní formát, kdy další z celkových pěti kapitol (první jen nazvaná "A Knight to Remember") jsou vydávány postupně v průběhu roku 2015 a 2016. Nejen epizodní formát je ale specifikem rebootu - King's Quest: The Complete Collection, také z tradiční point n' click adventury změnil svůj koncept na více moderní a uživatelsky přístupný po vzoru produkce Telltale Games. Vizuálně je KQ zpracován v cel-shade 3D grafice, která umocňuje pohádkový dojem.

První kapitola, A Knight to Remember, začíná vyprávěním krále Grahama své mladé vnučce Gwendolyn o svých dobrodružstvích. A tím se přeneseme o pěkných pár let dozadu, kdy si Graham musel vydobýt své postavení krále kraje Daventry...

Na nový King's Quest som sa tešil aj napriek tomu, že som žiadny predošlý diel nehral. Zaujal ma návrat legendárnej spoločnosti Sierra a aj celkový grafický štýl v prvých ukážkach z hry.

King's Quest rozhodne nesklamal a hlavne v prvej polovici hry je to veľmi milé a zábavné prekvapenie. Hra ponúkne hneď v úvode veľkolepú akčnú filmovú scénu s drakom a aj napriek svojej filmovosti som takmer stále nejakým spôsobom ovládal svoju postavu. Hra sa po tejto scéne upokojí a výrazne adventúrne spomalí. Nasleduje spoznávanie nových lokácií, postáv a riešenie problémov. Všadeprítomný humor je príjemným spestrením a tvorcovia dokážu svojimi nápadmi neraz prekvapiť. Tešil som sa na spoznávanie nových postáv, na zábavné rozhovory a na nové prostredia. Hra mi pripomínala svojou hravosťou Monkey Island.

V druhej polovici hry ale nastáva výraznejší problém. Lokácií v hre je niekoľko desiatok a prechod s postavou je neskutočne pomalý. Pre splnenie úloh je potrebné sa niekoľkokrát vracať už do navštívených miest a tak sa zo zábavnej adventúry v druhej polovici hry stáva otravný chodiaci simulátor. Niektoré postavy s ktorými sa hlavná postava na svojom dobrodružstve stretne sú menej zaujímavé. Často je s nimi potrebné opakovane komunikovať kvôli vyriešeniu úloh a tie časté rozhovory s nimi sú skôr utrpením. No preskakovanie rozhovorov nie je možné a tak si musíte všetko vypočuť. Nechápem, prečo hra neponúka možnosť preskakovania rozhovorov a rýchle cestovanie po mape, ja viem, že tá pomalosť umelo naťahuje hraciu dobu, ale práve King's Quest to oproti svojej konkurencii v žánri nepotrebuje. Hry od Telltale, epizódy Life Is Strange alebo úvod do série Blues and Bullets: Episode 1 - The End of Peace sú kratšie a častokrát nemajú viac ako 2-3 hodiny. Prejdenie King's Questu mi zabralo 6 hodín.

Po dohraní mám tak trochu rozporuplné pocity. Z jednej strany je tá hra geniálna - dynamika a nápady akčných scén, humor, niektoré fajn postavy, rozhovory a úlohy. No z druhej strany je to pomalosť pohybu, príliš veľa chodenia a nemožnosť preskakovať rozhovory. Na ďalšiu epizódu sa aj napriek kritike teším, lebo je to naozaj sympatická hra, ktorá dobre vypadá a dobre sa počúva ( veľmi podarený dabing).

Pro: Podarené akčné scény, príjemná grafika, hudba, dabing, všadeprítomný humor

Proti: Pomalosť pohybu, veľmi veľa chodenia, nemožnosť preskakovania rozhovorov, niektoré menej zaujímavé postavy

O King's Quest jsem nevěděl zhola nic. Vidím, že první epizoda je na steamu free, tedy nonšalantně klikám na stahovat. Hra jede, ukazují se klasická korporační loga, vidím rozčlánkovaný Half Dome a jen si pro sebe říkám "whaaaat??!? Coooo?!!?!" Naposledy jsem hrál hru publikovanou od Sierry v době, kdy jsem neuměl ještě malou násobilku nějaký lyžování.
To může znamenat jednu věc, King's Quest je tedy předělávkou/oživením nejstarší hry jakou znám, neočekával jsem, že někdo v tomto ohledu překoná Wasteland.

Moderní háv této legendy jest prapodivnou míchaninou nového se starým. Jsou tu quick time eventy, nějaké to šplhání, střílení z luku, filmově laděné rozhovory, sem tam nějaký script společně se sbíráním předmětů a jejich užívání na postavy či předměty jiné nebo občasné řešení hádanek, přičemž se mi nezdálo, že by jeden aspekt přebíjel druhý. Přišlo mi, jako bych hrál interaktivnější verze"starých" her od Telltale. QTE a akční sekvence jsou jednoduché, ale vtipné, šplh, střelba a chození jsou funkční...jednoduché, ale funkční.

Vizuálně je hra podpořena technologickou paničkou pro všechno, madam Unreal Enginem. Podobně jako u Life is Strange - Episode 1: Chrysalis dávají Odd Gentlemen přednost stylu před technickou krásou. Hra nevypadá špatně díky pěkným efektům (např. světlo) a plášť Grahama se pěkně vlní. Textury jsou hodně chudé a modely postav ucházející. Je to OK vypadající záležitost, ani krásná, ani ohyzdná.

Co je ale podle mě perfektní jest ozvučení, konkrétně hudba a dabing. Již první tony v úvodním menu hry se mi okamžitě zalíbily a zbytek na tom není jinak. Melodie zdejší jsou ztělesněním vyznění této hry, pohádka, potrhlost, smutek, akce. Vše je zakomponováno na jedničku. Profesionální dabing může být skvělý díky povedenému scénáři. Doposud jsem nenarazil na postavu, která by působila nudně nebo nevýrazně. Všichni herci dávají svému talentu čistý průchod k vyjádření očividného zadostiučinění ze skvělé charakteristiky postav. Je to jako hrát novou epizodu Montyho Pythona. Humor je velice Britský, velice suchý, sklenice vody jest vyžadována, jelikož vám může velmi snadno vyschnout bránice :)

Největší bídu tu odnáší paradoxně logický element. Ve hře je překvapivě nemálo lokalit, mezi kterými se nedá díky absenci mapy nijak přeskakovat, hodně často jsem se vracel, pobíhal bezcílně mapou jen proto, že jsem ve spodu obrazovky neviděl cestu, která někam vedla. Připomíná to klaciscké klick and point adventury bez klikání. Nepomáhá tomu ani již Maximusem zmíněný fakt, že dialogy nelze přeskakovat, stejně jako Graham nemůže rychleji běhat. Je to ubíjející, umělé a vynucené natahování herní doby, která je opravdu velmi slušná.

Překvapení příjemného typu, pobaví, potěší a ušní bubínky uspokojí, občas frustruje, ale celkově za sebe mohu být spokojen, není to to staré královo putování, jenž pamatují ti nejstarší z nás, zde na databázi, ale rozhodně je to kapitola hodná alespoň té zkoušky.

Pro: Hudba a dabing nejvyšší jakosti, prvotřídní scénáristika, dobrý balanc mezi akcí a hádankami, slušná délka.

Proti: Backtracking, backtracking, textury, občas nelogické, umělě natahované, backtracking.