Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Wasteland

Wasteland 1: The Original Classic, Wasteland Remastered

25.02.2020
79
10 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Kdysi přelomové post-apokalyptické RPG v podání Interplay Productions. Hra je právem považována za jakéhosi duchovního předchůdce Falloutu, který na Wasteland často odkazuje nebo nabízí to, co se do Wastelandu kdysi nepodařilo nacpat. Hra se odehrává v atomem spálené Nevadě 21. století po válce USA a Sovětského svazu. Hráč kontroluje skupinku tzv. Desert Rangers, s nimiž postupně objevuje bídné zbytky lidského společenství. Wasteland byl pod hlavičkou Electronic Arts vypuštěn ve stejný den jako jiný soudobý hit - The Bard's Tale III: Thief of Fate.

Práva na značku Wasteland patří InXile Entertainment, kde se angažuje mj. Brian Fargo, jeden z klíčových tvůrců Wastelandu. A v roce 2012 se mu podařilo tuto značku oživit přes Kickstarter.


Poslední diskuzní příspěvek

Včera jsem to v gamepassu zkusil a beru zpět. Není to tak hnusné jak to vypadalo na screenech. Jen tedy ehm je to poněkud hardcore na herní mechaniky. Na tohle jsem už příliš zpohodlněnej :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
No vida! Čekal jsem od Falloutova dědy kuriozní zážitek předpotopního pokusu o originální rpg. Hloupě jsem Wasteland podcenil. Nabízí totiž i dnešnímu hráči opravdu hodně a dovede ho zcela pohltit.

Především zajímavý, nápaditý, drsný a mnohdy až zdravě bizarní post-apo svět, na kterém se fantazie autorů, mile utržená ze řetězu, pěkně vyřádila (nezapomenutelný nářez je třeba část hry odehrávající se v "hlavě" androida). Jednotlivé lokace, které navštívíte, mají každá svůj styl - nikdy proto neopadne vzrušení z objevování fascinujícího světa. Každé další navštívené město či komunita ho zásadně obohacují. Navíc každé místo žije svým životem, má svůj příběh, své problémy (a subquesty). Spolu s volným pohybem po mapě to dodává pocit otevřenosti herního světa, což je super.

Plejáda skillů je solidní a mnohé situace se díky tomu dají řešit vícerem způsobů. Jen je škoda, že některé schopnosti mají uplatnění menší (komunikační), zatímco jiné klíčové (paklíč). Samotný rozvoj postav je přesto velmi zábavný.

Grafika je pochopitelně zcela minimalistická a z 95 procent funguje Wasteland textově. Jediné animace jsou u pěkných ilustračních obrázků potvor, se kterými bojujete. Bitky jako takové jsou jednoduché, kolové a nabízejí jen základní taktické možnosti. Přesto ani v nejmenším nepostrádají říz a napětí. I když se dá jejich průběh výrazně zrychlit, většinu hry jsem vydržel s pomalým posunem zpráv o akci, kdy jsem napjatě čekal, kdo dá komu jaký hit:-)

I když je to, jak vidno, tak hodně podobné Falloutu, tak pozor! není to žádná betaverze či pouhá zkouška na pozdější Ó Velké Dílo. Jde v podstatě o hotový a plnohodnotný koncept. A tak se i hraje: dobrodužně, s plnou parádou! Tedy naštěstí úplně jinak, než jsem původně očekával.

P. S.
Fandové post-apo rpgs by navíc měli Wasteland slespoň ozkoušet už proto, že Brian Fargo chystá pokračování, mňam!

Pro: skvěle navržený svět, fantazie, humor, svižnost, ultimátní protonová sekyra

Proti: nevyvážené skilly; náhodné souboje ve městech někdy otravně zdržují; herní principy pochopitelně nejsou tak rozvinuté, jak jsme dnes zvyklí - ale na to kálí pes

+37
  • PC --
Byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že ta hra je boží, né není!
Zub času je prostě pěkná svině, co se nemaže ani,svého času, s pohlednou kráskou Pamela Anderson a tady to není jinak.
Dějovka je samozřejmě zajímavá, ale ovládání je natolik zastaralé, že se to prostě nedá, ale jako mobilovku na androidu bych to i z dlouhé chvíle otočil.
Grafika je naslušné úrovni i dnes, protože pixelová grafika prostě nestárne, je to prostě výtvarný styl. Takže po grafické stránce stěží něco vytknout,prostě se mi to líbilo.

Souboje jsou fajn, ale jsou tak časté, že to člověka pěkně sere. Kupodivu jsem u toho vydržel celkem dlouho, ale jen stěží jsem si mohl vychutnat kouzlo, kterého jsem se v 90. letech neúčastnil. Každopádně doporučuji alespoň prvních pět minut! Protože stále je to historický kousek a hrát to, je jako listovat originálem Dalimilovy kroniky(obrazně řečeno).
Z toho důvodu nemůžu hru jakkoliv hodnotit, protože by to bylo jako z dnešního nazírání světa, psát recenzi na biblihttp://www.youtube.com/watch?v=KZ7KubM-R4E.
+13 +17 −4