Grand Theft Auto: San Andreas - The Definitive Edition

GTA: San Andreas - The Definitive Edition, GTA: SA - The Definitive Edition

Grove Street Games •  Rockstar North (původní verze)

Remasterovaná verze původní Grand Theft Auto: San Andreas z roku 2004. Hra se dočkala změn v podobě nového enginu Unreal Engine 4, vylepšení aspektů podobných doposud nejnovějšímu dílu série Grand Theft Auto V, vyššího rozlišení, lepší navigace a spoustu dalšího. Vyšla v kolekci společně s dalšími remasterovanými díly Grand Theft Auto III - The Definitive Edition a Grand Theft Auto: Vice City - The Definitive Edition.

Po dlouhé době jeden díl série GTA obsahuje více než jedno město, a to hned dokonce města tři. Los Santos inspirované Los Angeles, San Fierrou připomínající San Francisco a jako třetí Las Venturas, tedy Las Vegas. Poprvé v rámci série se můžeme také v podobě hlavního protagonisty Carla "CJ" Johnsona vydat také na meziměstský venkov. Příběh hry silně inspirují války gangů a nepřekvapivě také další nelegální business.

I další díl série přinesl převratné změny a to v již zmíněné rozsáhlé mapě světa, velké spektrum řiditelných dopravních prostředků nebo aktivity typu randění, dobývání oblastí, tancování, tuning automobilů, posilování a mnoho dalších.

Herní výzva 2022 – 8. Rodina nadevše (Hardcore)
Ačkoliv by bylo více než vhodné na úvod zmínit, že původní hru považuji za jeden z nejlepších herních titulů, který kdy spatřil světlo světa a bylo by nefér to v rámci recenze vůbec nezohlednit, daný remaster je více než plivanec do tváře. Co je horší je to výsměch především sklaním fanouškům série, mezi které se řadím i já.

Nejprve bych zmínil i několik pozitivních aspektů, které jsou na první pohled patrné. Grafika hry určitě prokoukla. Ačkoliv vím, že spousta módů umí ze hry udělat opravdový zázrak a grafických glitchů je ve hře nespošet, na hru se kouká podstatně lépe. Hra světla a stínu umí někdy vykouzlit opravdu zajímavé scenérie a nejednou se mi při hře stalo, že jsem byl vlastně spokojen. Stejně tak jsem rád, že jsme se konečně v rámci PC verze dočkali oblíbených achievementů. Bohužel, tím asi veškerá pozitiva končí.

Na první pohled se remaster dá i považovat za hezký, na pohled druhý (a ty další) je ovšem vidět pravá tvář ulehčené a navíc neskutečně odfláklé práce. Hru tak strašně provázanou bugy, glitchy a co víc velmi častým pádem hry často následovaným poškozením uložené pozice, to jsem asi ještě nezažil. Pár týdnů před vydáním jsem schválně hrál původní hru, abych dosáhl přímého srovnání. Nejspíš jsem to ani neměl dělat. Co hůř, stejné chyby provází i další 2 díly této remasterované kolekce. Korunku na to dává samotný přístup Rockstar Games, který sliboval vydávání velkého množství úprav. Ano, opravdu Rockstar Games… nestíhám stahovat… samozřejmě se jedná o ironii.

Jedná se zkrátka o dokonalou ukázku z cyklu: "Jak se kazí sen". Den, kdy tato kolekce měla vyjít jsem označil pomalu za svátek a o to větší bylo zklamání. Vím, že ačkoliv si na hru pomalu jen stěžuji, hodnocení je i tak poměrně z mé strany vysoké, to přiznávám. Bohužel, nedokážu se na hru dívat naprosto objektivně, jelikož se stále jedná o ten titul mého dětství, ve kterém jsem strávil tisíce hodin. I přes obludné nedostatky remasterované verze jsem však opět ve hře nějákou tu stovku hodin strávil.

Hodnocení: 70 %

Pro: Grafické vylepšení, někde v jádru stále stejná legendární hra

Proti: Bugy, glitche, pády hry, výsměch ze strany vývojářů, cena