@RNDr. Gunár Pavel (10.12.2012 18:28): Mě by ani tak nevadilo to hejtování TES série, každému dle jeho chuti, spíš mě "dojal" ten jeho projev jak "série Gothic položila základy pro všechny nejen RPG ale všechnyy 3rd person hry..."

Do té doby totiž jak známo se v RPG žánru tak v 3rd person hrách nic zásadního neudálo, až musel přijít Gothic. No pak mi stačilo si přečíst ten jeho "výlev" v jeho profilu a už s ním nehodlám ztrácet čas...
Nemá někdo pěkný screeny, který by mi poskytl na netovej článek? Platím vděčností a jedním pivem na srazu.
@Matthew.J (30.05.2012 20:20): Pro naučení lektaru rychlosti musíš umět namíchat lekvar many nebo zdraví, pro naučení lekvaru síly a obratnosti musíš umět namíchat 3 lektvary many nebo 3 lektvary zdraví.
@Eru (30.05.2012 13:00): Mno já mám peněz dost(5K hotově a minimálně 10K v neotevřených měšcoch cenosťách a dalším odpadu na prodej), ale body sa mně hodíja dycky :-D teď jich mám 27 a pořád sa nemožu rozhodnůt c si za ně kůpím. Lesti jednoruční zbraně nebo kuše kde už si mosím k nim kupovat aj druhé skilly (obouručky mám 10 a luky 20) nebo nejaký ten dobrý lektvar(zatím jsem bobule a kořeny žral, ale teď si jich pár kůsků nechávám v inventáři). Jak je to v alchemce s lektvarem síly obratnosti a hbitosti? Možu sa jich naučit enom tak nebo je potřeba mět nejaké preskilly?

PS su lvl 14 v prvním aktu
síla 36 | obratnost 46 | mana 12 | životy 293 |
kuše 34 | luky 20 | jednoruční 30 | obouruční 10 |

Trofeje zatím umím enom kůže, Kovářství enom obyč meč, alchemka zatím vůbec. Umím sa plížit kapsařit aj páčit zámky (to je obrovský zdroj příjmů díky kerému sů trofeje zbytečnost).
Su člen zlodějů, kovářův učeň a dal jsem sa k domobraně(chcu byt paladin, přeca enom mně paladini nejsů tak nesympatičtí jak žoldáci).
Jen menší dotaz, opravdu se Gothic II více podobá Risenu než Gothicu III ?
(Doma mi leží kompilace základní hry + datadisku z LEVELu, s instalací jsem vždycky váhal)
Tak jsem rád, že mě to alespoň pustilo dál, protože hrát to od znovu jenom kvůli tomuhle bugu by mě naštvalo ještě víc, než že zůstal jeden drak naživu.
JohnCZ: Já dohrál gold edici asi 3krát a ani jednou se mi tenhle bug neobjevil. Ale tedy i samotné G2 jsem dohrál minimálně dvakrát a také nic ... i když já snad skoro vždy je kosil ve stejném pořadí (kámen, oheň, led, bažina).
Jak to tady tak čtu, tak můžu být rád, že jsem na tenhle problém s draky nenarazil. V Gold edici je ten bug taky?
kurcatovium: Asi to není jenom jedna kombinace, ale ta moje prostě nevyšla. Jako prvního jsem zabil ledového draka, takže možná stačí jen aby byl první bažinný.
Jumas: To s těmi draky se mi nezdá. Nějak se mi nechce věřit, že bych měl takovou kliku na strefení správného pořadí při obou dvou dohráních...
Občanem se nemusíš stát jenom když se přidáš k městské stráži a to tak, že prozradíš právě sídlo té zlodějské gildy.
Aha, já právě za zloděje nikdy nehrál, takže jsem si myslel že když se k nim přidáš, tak se nemusíš stát občanem, ale dostaneš se k cíli jinak, ale jak koukám, tak zas tak propracovaný to není :)
ugraugra: To nevím, jestli to neopravuje nějaký patch, ale pochybuju, že by se to opravilo v průběhu hry, když jsem na to přišel až u čtvrtého draka.

Však ve zlodějské gildě jsem byl, ale musel jsem si zvolit jedno z těch tří povolání. Gilda byla jaksi navíc.
Jumas- To o těch dracích ani nevím, to to neopravil žádný patch? :o) Jinak když rád porušuješ zákon, tak proč si nehrál za zloděje?
Cobra: práveže, to nemusí ísť o historika, fantasy sa môže odohrávať v budúcnosti a scifi v minulosti + historické a zemepisné detaily môžu byť v oboch, viz. Jules Verne, ten písal scifi a pritom je to dosť zemepisne zamerané. Hlavný rozdiel je ako som písal v tom, že v scifi je to založené na rádobyreálnych podkladoch vynálezov a vedeckého pokroku, resp. technológiach v podobe, v akej u nás neexistujú, zatiaľ čo tá magia a potvory a elfovia a podobne vo fantasy nemajú žiaden vedecký podklad, ani základ v žiadnom pokroku, v podstate sú to "rozprávky pre dospelých" aj keď samotná rozprávka je tiež špecifickým druhom fantasy v ktorom je jasne vyznačené a oddelené dobro a zlo (čiže iba čierna a biela)a dobro vždy zvíťazí na základe svojich dobrých vlastností a splnenenie zadanej úlohy.

Natelogan: Ono ten rozdiel nespočíva ani tak vo vystavaní príbehu a výbere postáv, také veci máš aj v romantických knihách/filmoch, dobrodružných, v drámach, thrilleroch... Postavy sú dnes častokrát úplne všade priveľmi šablónovité a plytké a tak ide skôr o to, aké kulisy a prostriedky využiješ na vytvorenie toho príbehu.
LJ: Takže uznáváš, že rozdíl je jen v tom, co naznačuje název každého z těch žánrů :-) SF vyšlo z hlavy chorého vědce a fantasy z hlavy chorého historika :-) To je v podstatě to, co jsem v napsal :-) Mají většinu znaků společných, liší se jen zpracováním. Tím pádem je jasný, že mezi sebou nemají žádnou tlustší hranici, a můžou se mezi sebou libovolně křížit. Samozřejmě se najdou jak serioznější SF, tak serioznější fantasy. Prostě je to to stejný, jen v SF se magii říká technologie :-)
Jenže ST a SG nejsou až zas tak moc jiné. Ve ST nebojácného prince nahrazuje nebojácný kapitán, Federace je tím bájným královstvím dobra, princezny v nesnázích nahrazuje třeba komunikační důstojnice nebo nespočet krásných mimozemšťanek... SG je zase plná "námořních" bitev, jen jsou ve vesmíru (a navíc ignorují snad všechny fyzikální zákony, respektive zdejší lodě se chovají až moc jako ty námořní), máme tu ďábelskou podlou rasu hadů, magii ovládající komouše atd.

Prostě podle definice člověk jen stěží najde nějakou čistokrevnou sci-fi. Třeba zrovna z žánru "Space opera" mě napadají jen knížky Davida Webera (Stanice Bazilišek aspol.).
Jasné, že je to kombinácia, ale nie je to vyslovene scifi ako napr. Star Trek, Star Gate etc....Star Wars je viac takou intergalactic fairy tale :)
Tak jako tak ale svět SW obsahuje spoustu poměrně reálně vyhlížejících futuristických věcí. To, že některé nápadně připomínají své protějšky z fantasy světů, nemusí nutně znamenat, že jde jen o převlečené fantasy. SW není čistokrevné sci-fi, ale rozhodně to není jen převlečené fantasy (jenom meče, rytíři, princezny a dobro/zlo také samy o sobě nedělají fantasy). Pokud někdo nesouhlasí, ať si prostuduje nějaké další podrobnější materiály o světech ze SW :)
Isair: väčšina nerovná sa automaticky správne a je to samozrejme mix scifi a fantasy, pretože aj tam ide dosť aj o technológie, len proste futuropríbeh neznamená, že je to automaticky scifi :)

Scifi a fantasy nie je to isté, scifi je ako som písal vedecká fikcia, postavená na možno mierne za hlavu chytenými, ale v podstate vedecky založenými teóriami, zatiaľ čo fantasy má priestor pre nadprirodzené javy ako mýtické potvory a mágiu, pre ktoré nemá žiadne skutočné logické odvôvodnenie.
Sci-fi a fantasy je to stejný. Jen v literatuře (kvalitnější) se sci-fi vyznačuje spíše technickými detaily, kdežto fantasy spíš historickými a zeměpisnými.
star wars je hlavne fantasy, viz. Elfianovo zhrnutie príbehu + ide hlavne o to, že scifi je vedecká fikcia s technologickým základom ako napríklad Star Trek, zatiaľ čo fantasy je nadprirodzený boj dobra a zla (sila, jedi/sith) čiže Star Wars. Veľa ľudí jedno proste radí do alternatívnej minulosti a druhé do alternatívnej budúcnost, pričom scifi je napríklad aj steampunk odohrávajúci sa v minulosti a fantasy SW odohrávajúce sa v budúcnosti (aj keď na začiatku každého filmu je "long time ago in a galaxy far far away...)
hehe. Star Wars je pohádka s laserama. Je tu princezna v nesnázích, zlý černokněžník, hloupý Honza co jde do světa a má svého mocného rádce, hodného čaroděje. Natrefí na zlodějíčka a jeho pejska a hurá jdou za happy endem.
Je ta pohádka fantasy nebo sci-fi? Není to jedno?
No pro mě jsou Star wars spíše scifi. Nejsem žádný fanatik ani zoufalec, ale beru to tak, že tyhle dva žánry se můžou prolínat, já proti tomu nic nemám, ale netvrdím pak, že se jedná o čistou fantasy nebo scifi. Spíše takovou kombinaci nebo tak.

Možná se tam ve SW najdou nějaké fantasy prvky, možná těch prvků bude více, ale určitě to není klasické fantasy.

A nevím proč bych měl být zoufal a musel si škatulkovat, mě je úplně jedno kam hra, film, knížka spadá. Když na mě výsledný dojem působí dobře, ať si je to, co chce. Na začátku jsem prostě chtěl říct, že kdyby v typu fantasy jako je Gothic byly lasery a další pičovinky, tak by mi to zkazilo atmosféru.
Ale jestli se ve SW objevují prvky fantasy nebo se v jiném středověkém "klasickém" fantasy objeví nějaké lasery a je k tomu nějaký důvod a nezkazí to atmosféru, tak klidně. Sice to nebudu brát jako "klasické" fantasy, ale něco mezi fantasy a scifi a vlastně tak celkově mi bude jendno, co to je za žánr, hlavně že to baví.
Teď povím jinou pohádku:

Princezna pluje na lodi domů z úspešné výzvědné výpravy, ale její loď přepadne padlý paladin, pravá výkonná ruka mocného a zrádného vezíra, který se za pomocí klamu a magie zmocnil celého císařtsví. A protože mu nemůže vzdorovat, pošle své dva nadpřirozené sluhy, z nichž jeden ovládá nekonečně řečí a ten druhý dovede otevřít cokoliv, aby našli její poslední šanci, posledního spravedlivého bojovníka.

No a pak C3PO a R2D2 přistanou na tattoine a začnou hledat Obiwan Kenobiho. Začínáš chápat kam tím mířím? Že Star Wars jsou přes všechny ty roboty, planety, vesmírné skoky a blikající lasery především klasické Fantasy?

Krom toho ty definice z wiki jsou prastaré a ortodoxní. Vývoj žánru (fantastiky = fantasy + scifi + horor) šel dál a ono kruté dělení na tohle je pro fantasy a tohlecto pro scifi je dávno v prachu a drží se toho několik fanatických zoufalců(většinou kritici), kteří chtějí ba potřebují škatulkovat.

Čímž chci říct jediné: Fantasy/scifi které se nedrží vyběhaných hranic a něco objevuje, kombinuje a třeba i paroduje, není vřed na tváři fantastiky, ale nově pučící úžasný květ.
Marles: Ano, u některých titulů ano. Fantasy je rozdělená do několika odvětví, ale já chtěl říct, že v Gothicu by byla na obtíž. Není fantasy jako fantasy, ale tam kde je vyspělejší technlogie, už by se dalo říct, že je i tak trochu scifi fantasy, takové prolnutí žánrů.
Proč by měla vyspělejší technologie kazit fantasy? Vždyť existuje plno titulů, které nejsou zasazeny striktně do prostředí připomínající středověk a přesto se označují jako fantasy.
Bodkin: fantasy
scifi

Pokud bys to náhodou nepochopil, tak tyto žánry jsou si blízké a můžou se prolínat, akorát já se bavím o čistém fantasy a ty mluvíš o kombinaci fantasy a scifi.
Gothic je čistá fantasy a nějaká vyspělejší technologie by to kazila, tím nechci říct, že by mi vadily ty děla.

A nemám nic proti kombinaci těchto žánrů, akorát už to není ani to ani ono.
Tak ty své definice vytas, jsem zvědav. Myslím že Asimov řekl: Není rozdíl mezi magií a velmi pokročilou technologií.

Nebo si vem takové Wizardry... Magie, lučištníci, vesmírné lodě, počítače, bambitky...

Aha, takže když pajzlíci kutají v hoře svým kutákem(krumpáč) a někdo je napadne, tak běží domů pro své válečné sekery a nepoužijí ten nástroj, co mají v rukách a umí tak dobře používat?

Pro mě holt fantasy není ta banda zažitých klišé a věcí na efekt. To je jen pro fanatiky žánru či zamrzlíky.

Edit: Pívo, ty už raději nic nevymýšlej, ještě se ti něco stane a co si tu bez tebe počneme!
Moje babička vždycky tvrdila, že trpaslík bez válečného kladiva není trpaslík :-)
Potom to není fantasy a scifi, ale nějaké zkřížené žánry a navíc tohle odporuje definicím.

Fantasy je prostě pojem, kde je všechno vymyšlené, ale nejedná se o scifi.
A tvrdit, že je to gayné, to rovnou můžeš říct, že je vše, co se ti nepozdává a jen ty jsi O.K. :-D

A sekyry používají válečné, ne ty dřevorubecké, ale to už je z tradice. Na hodně lidí působí lépe, když má trpaslík v rukách sekyru místo meče.

EDIT: Z toho co popisuješ, bych si představil zhruba tohle: Neohrožený robot Pája byl vyslán na záchranu celé galaxie. Měl projít teleportem, aby se dostal do centra boje, ale teleport se pokazil a dostal se do fantasy světa, kde se objevil u hodné starostlivé čarodějky Máničky, která ho naučila používat bojovou magii, léčivou magii apod sračky. Pak šel za jejím kámošem paladinem Járou, který ho naučil bojovat s mečem. A dostal za úkol zachránit celý svět před drakama. K tomu, ale používá samozřejmě i své super scifi tělo a kulemty na něm přimontované.

Jenže tohle není ani fantasy ani scifi a navíc takovýhle příběh stojí za hovno :-D