Brát fantasy jako swords & sorcery je gayné. Fantasy klidně může být v budoucnosti o robotech a scifi ve středověku/starověku/whatevervěku.

Ono, proč by měl mít sakra trpaslík v prackách sekeru? Oni mají v tunelech stromy?
Montana: No, mě nevadí. Ale někdo to bere asi jako (modernější) techniku, tak možná proto. Ale třeba pušky a plamenomety se mi též moc nelíbí ve fantasy, i když v Overlordovi jsem to bral jako takovou srandu (ty plamenomety).
Wilkus: Za koment plus, ale nesouhlasím s pár věcmi. Děla mi ve fantasy nějak nevadí, horší jsou věci typu - trpaslíci s puškami a plamenomety :-)
Děla jsem ale v hodně fantasy celkem viděl i používat, takže to beru jako detail, že tam pouze byly. Celkově hraní to nenarušovalo a jednalo se o klasiku - magie a chladné zbraně, či ještě kuše a luky.

Dále, svět je sice obrovský, ale je nádherný, takže procházet ho celý není o nervy, ale teleporty jsou hodně fajn. O nervy by bylo neustálé procházení tam a zpátky, když jsi vše vykosil.

A jinak jsi ještě trochu spoileroval, ale to mi je fuk, mě spoilery nevadí a pocity a názory ostatních jsou mi vesměs ukradené :-)
Rozdíly tam určitě jsou nepřehlédnutelné a dost změn šlo k lepšímu což mě těšilo, i když ten herní pricip byl furt stejný. Proto jsem měl obě hry radši než třetí díl, který mě sice bavil, ale už méně.
No. Já myslel s tím enginem. Teda dvojka je barevnější, ale jinak tam nějaké zásadní rozdíly nevidím.
Tak v tom to bude, jednička tady má vydání anglické verze (což je v pořádku), ale dvojka německé, která vycházela u Gothiců vždy v propastném rozestupu. Opravím.
Gothic II byl vydán přesně rok po jedničce, zajímalo by mě, jak jde takhle rozsáhlá a detailní hra (s novým, nebo alespoň úplně překopaným enginem) vytvořit za jeden rok.
Z toho, co tam vidím, bych asi nejradši to, co má polská extra klasická verze jako potisk CD. Když je ten obal z americké verze, tak proti tomu nic nemám, mně se jen nezdál, že mi nepřišel povědomý. Dík za info :-)
NateLogan: Myslím, že nejpřirozenější by bylo dát tam obrázek krabice "nejpůvodnějšího" vydání, resp. toho vydání, které nejlépe koresponduje s pojmenováním hry tady v databázi. U Gothica II tedy asi německou krabici.
Co třeba použít toto logo? V diskuzi jsem to zmíněné nenašel a alespoň pro mne je to logo s drakem totálně neznámé...
Mě tam teda vyhovovalo všechno. Kromě inventáře (G1) - ten byl opruzující. Naštěstí ho ve dvojce předělali a tam byl naprosto bezproblémový.
Paul: Hmm, ne. Tedy pokud si matně vzpomínám - nějak mi tam nevyhovovala buď citlivost myši nebo strafe/turn, něco z toho... No, ovládání je vesměs detail, pokud to není nějaká nepřekousnutelná hrůza (tj. něco jako Wizards and Warriors :).
Ovládání se dá perfektně nastavit v obou dílech..wasdqef+space+tab + myš a naprosto bezproblémů, ne? : )
sevencreature: nelíbilo se ti ovládání?? Vždyť je stejné jak v jedničce (nebo se to dá nastavit v menu) :)
"co je efektivni uroven postavy? O_o"

Síla (level plus další bonusy) nějaké potvory nebo postavy přepočtená na standard - tj. vlk s efektivní úrovní 10 (i když je třeba samotný level vlka 4) bude nebezpečný zhruba jako trpasličí bojovník na 10. levelu.

Hmm, G2 jsem pořád ještě pořádně nerozehrál (a to jsem ho koupil už kdysi před lety v nějakém supermarketu (spolu s rohlíky)...). Co si vzpomínám, tak mě na něm dost rozladilo ovládání (v jedničce se mi naopak líbilo).

P.S. Docela by mě zajímalo, odkud pochází tvůj odpor k DnD? :-D

P.P.S. Nejpříjemněji (no, jak se to vezme) řešený systém levelování je dle mých PG zkušeností ve Wizardry 7, ve W8 je možnost vylepšování používáním taky fajn.
Potunil sem konfigurak a je to vyrazne lepsi. Sice se ted grafika dost podoba G1, ale hrat to jde. :)
To sis v roce 04 asi kupoval "skvělý" komp z Tesca s Celeronem, 256 RAM a GF 440mx, ne? :P
Proste mi prijde zajimave, kdyz hra z roku 02 slusne nebezi na poci z roku 04. To je zas muj uhel pohledu.
"nikdy nepochopim jak nekdo muze mit rad system kde rozhodnout se pro jedno znamena rozloucit se s druhym" ------------>
Tohle já oceňuji. Ať už se to týká vývoje postavy, vstupování do různých guild (zdravím Morrowind) nebo příběhu.
nikdy nepochopim jak nekdo muze mit rad system kde rozhodnout se pro jedno znamena rozloucit se s druhym :)

co je efekivni uroven postavy? O_o
Jako systém vývoje postavy se mi z dosud poznaných nejvíc líbí 3. edice D&D, popř. d20 - tedy např. IWD2, resp. KotOR (to, že zde byly souboje značně nudné, není chyba d20).
Nejvydařeněji byl implementován zřejmě do IWD2 - vyvážený, s širokou paletou specializací, rozdílnými rasami (samými o sobě i v interakcích s okolím) a hlavně skvělým systémem "efektivní úrovně postavy".
MCZ: V Morrowindu je kombinace klasického levelovacího systému a postupného vylepšování používaných schopností (proto jsem kudy chodil, tudy skákal, jestli si dobře vzpomínám). Bezlevelovací RPG systém jsem hrál v Jagged Allianci 2 a AFAIK je něco takového v Ultimě Online a Dungeon Siege. Těch her bude asi víc.
Nejsem si jistý, jak to bylo v Gothicu II, ale pro Gothic I Adieuova připomínka určitě platí, protože jsem se v něm dostal do situace, která mi v singleplayerovém RPG připadá opravdu nestandardní a nešťastná (tehdy jsem Gothic přestal hrát) - všechny nesplněné questy čekaly, až nagrinduju nějaký ten level (do té chvíle to ale byla zábavná hra).
D&D nesnasim, cely ten system mi prijde uzasne debilne prekombinovany a v Tormentu funguje vlastne jen proto ze by tam teoreticky vubec nemusel byt a nic moc by se nestalo :)

Jinak ad levelovani v Gothicu... proste nekde zijou potvory ktery jakozto zelenac nezrusis (sic sance tu v zasade je ale miziva) srovnavani s WoWkem nejak nechapu :)

Jab> teda, kouzla jsou mozna zajimavejsi, ale zas me treba prisla hra za kouzelnika desne jednoducha, alespon pozdejs :) Coz je asi klasicky u kouzelniku, ale proste prislo mi to takove nezazivne. Na druhou stranu co povazuju za urcitou chybu je dfakt ze i jako kouzlenik muze clovek celkem obstojne sermovat, jen nebude mit silu na nektery zbrane a nebude umet vyssi komba no. Pokud je ovsem zaroven alchymista tak si namicha par lektvaru na silu a muze si v zasade hrat jak chce. Coz uz je imho divne :)
Systém ovládání Gothicu mi nevadil. Celkem ušel. Problémem ovšem bylo to, že se ovládání zbraní dalo vylepšit tuším jen 2x, čili člověk vždy raději šel do daleko zajímavějších kouzel.
Mně osobně se ale líbil jen díl první (a to celkem dost). Především kvůli základní situaci "světa". Další díly už nejsou v jičem originální.
Já zase nemusím Baldur's Gate, není nad možnost výběru...:)

MCZ: Wizardry jsem si vždycky chtěl zahrát, ale nikdy se ke mě nedostalo. :/
Memphis: Wizardry 8? :-) (tedy hra, kde se vlastnosti zlepšují s tím, jak je používáš a také hra, která šla naprosto mimo mě). Jinak jsem ovšem tento systém ještě nikde neviděl - jak je tomu v TES nevím, protože jde taktéž mimo a u Gothicu jsem se nemohl přenést přes ten neuvěřitelně **** **** **** způsob ovládání, který představoval výzvu pokaždé, když jsem chtěl přemístit třeba dřevěný klacek.

A také nemám rád hry, které se moc soustředí na levelování. Kupodivu mě však klasické levelovací systémy D&D/d20 nepřijdou u cRPG tak špatné (minimálně základ je slušný - konkrétně třeba v Tormentu bylo opravdu dobře využito všech 6 zákl. vlastností - a k tomu měla ta hra velice zábavné souboje, mimochodem :-) ).

Opačným příkladem by mohla být ta srandička, kterou Blizzard "inovoval" RTS ve W3, kde při skirmishi bez řádně nabušeného blbe- hrdiny nemáte šanci. A podle rozhovorů fandů, kdo se jak rychle dostal na jaký level, tomu ve WoW asi není jinak. A jestli je takový systém i Gothicu, tak jsem rád, že mě zastavilo to ovládání.
pipboy: Je fakt, že se jedná o problém RPGček obecně. Ale zatímco dejme tomu v Baldur's Gate bylo pro mne sbírání expů jakýmsi bonusem, který nehrál žádnou důležitou roli a hlavní motivací byl postup v příběhu, v Gothicu už je ta motivace založena z veliké části na tom zlepšování německého sedláka, stejně jako je tomu v MMORPG. A to já nemůžu vystát. :-)
no, me fakt neprijde ze by Gothic v tomhle nejak zaostaval za ostatnima rpgckama :) A jinak mam system vyvoje postavy rad,i kdyz v jednicce jsem ho mel jeste o neco radsi, kazdoapdne mi to prislo vyvazene :)

Jinak to o tom prorpacovanem systemu je pekna predstava kterou se ale nejak nechce nikomu realizovat :) Rek bych ale ze Gothic pari mezi ty rpg ktery k tomu maj bliz.
Paul: Když dáš pryč ten balast, jenž jsem kolem toho z legrace nabalil, skutečně ti tam zbyde to nejdůležitější.

Jinak já také chválím masy, díky díky, blahořečím jim každý den. Díky nim mám hry takové jaké chci. :-)
Ještě že ten tvůj pocit 99% hráců nesdílí.
Jo a klidně napiš že jsem hlupák nebo třeba idiot - nemusíš to schovávat za smajlík.
Memphis: Nejde o "realističnost", mám pocit, že takový systém s hráčem přímo vyjebává.

Paul: Ještě že se ti to nechce napsat, to bych si totiž mohl pomyslet, že jsi hlupák. :-)

Dovedu si dost dobře představit, o kolik by mi Gothic připadal lepší, kdyby představil kompletní propracovaný soubojový systém, kde by roli hrála především zbraň, zbroj, taktika a hráčův um. Hráč by nijak neleveloval a k lepším věcem by se dostával postupem převážně mocenským. Ale ne, to by nebylo to pravé RPG, které poskytuje hráčovi ten jediný pravý "reward"...
Adieu: Zlepšování vlastností jež používám se mi taky líbí, už v Dungeon Siege se mi to líbilo, škoda že to bylo zatím použito pouze u her, které mě nebavily.

Gothic systém je hodně zjednodušený a to že za 10 levelů zabiju někoho na koho jsem před tím ani zdaleka neměl mi vyhovuje - připadá mi to ve prospěch hratelnosti, nad "realističnosti" zda je to možné či ne nepřemýšlím - hlavně že se to dobře hraje.
Jinak oblivioní systém s adaptibilními nepřáteli je také strašlivý, mám však rád tu původní ideu zlepšování vlastností, jež používám.
Gothic má jeden z nelepších systémů vůbec...snad v žádným rpg nebylo levelování tak zábavný a "reward" poskytující - ten pocit hráče že se stává silnější a silnější tu byl zcela bezprecedentní.O deset levelů jseš mnohem silnější a máš lepší zbraň, co je na tom divnýho? Skoro se mi chce napsat něco o "pseudointelektuálním rejpání".Ale co, když to někoho baví...
Memphis: Tady pro mne ten systém dosahoval nových výšin - když trefím někoho mečem a neubere mu to ani hitpoint, neboť na to nemám dostatečnou úroveň, ale o deset levelů dál bych dotyčné postavě stejným úderem ubral životů polovinu, je to na mě trochu moc.
Adieu: Tak tento systém nula -> polobůh je použit snad u většiny RPG, tady je možná trochu víc patrnější, ale rozhodně mi to vyhovuje víc, než Oblivion systém "jedno na jakém levelu jsem, všechny potvory jsou na stejném jako já".
pipboy: Větší propasti mezi jednotlivými levely. Na začátku je hrdina neschopen vůbec ničeho, ke konci bije kohokoli bez nějakých problémů. A tento systém vyniká o to víc, že s mnoha potvorami a soupeři, které hráč potkává na začátku, se může bít i později. Což samo o sobě nepovažuji za chybu, ovšem velmi díky tomu vyniká, že tato exp-onanie dospívá k vyvrcholení. :-)
(jinak sory za komoleni nicku ale me to slovo proste nejde pres jazyk :))
Audieu> "návrat nejdebilnějšího RPG systému všech dob" ... tak jak ho nasledne popisujes se nejde nezeptat - v cem je o tolik debilnejsi, nez drtiva vetsina (nerku-li vsechny) ostatni rpg systemy? :)