Final Fantasy III

Final Fantasy III (3D Remake)

Matrix Software •  DotEmu (PC)
14.11.2006
24.03.2011
27.06.2012
25.09.2012
26.12.2013
27.05.2014

Final Fantasy III původně vyšlo již roku 1990 na konzoli NES, později byl třetí díl populární série portován, již ve zcela upraveném trojrozměrném enginu a s anglickým překladem, na handheldy Nintendo DS a PlayStation Portable. Roku 2014 vychází verze na osobní počítače, která tak činí ze třetího dílu teprve třetí singleplayerový titul ze série (po Final Fantasy VII a Final Fantasy VIII) na operačním systému Windows. Tato podoba vychází zvláště z iOS konverze, přizpůsobena je však vizuální stránka pro potřeby monitorů s vysokým rozlišením.

Klasické jRPG přináší i podobně archetypální fantasy dobrodružství. Čtveřice sirotků, vychovaných knězem Topapa, jednoho dne zahlédne propad pradávného artefaktu Krystalu větru do hlubin země. Tak to ovšem nenechají, a rozhodnou se do podzemí vydat a krystal vynést znovu do své vesnice Ur. Když krystal začne překvapivě promlouvat, Luneth, Refia, Arc a Ingus jsou seznámeni s neblahým osudem světa. Jsou žádáni o obnovení rovnováhy. Luneth a jeho kamarádi přijmou, a vydají se na dlouhé dobrodružství.

Hratelnost je věrná své předloze z roku 1990 a přináší tak značnou výzvu. Velký počet náhodných soubojů a možnost ukládat jen v některých místech jsou klasickými atributy žánru, stejně jako specifický systém tahových bojů. Novinkou, oproti předchozí dvojici dílů, je zavedení takzvaného "job systemu", kdy se již nevybírá zaměření postav na samotném začátku, ale v průběhu dobrodružství je možné je měnit.

@Peach (21.06.2023 03:24): Jo já hrál jen pixel remaster (o změnách v 3D remaku jsem si spíše zjišťoval z různých zdrojů a videí), čili rozhodně přehodit. Hodnotit taky samozřejmě budu jen tu 2D verzi a zde hodnocení smažu.

Vždycky jsem první tři díly Final Fantasy považoval spíše za zajímavý výlet do historie videoher, než nějaké skvělé hry. Zvědavost mi ale nedala, a tak započalo mé putování remakem právě trojky. Výsledkem je docela příjemné překvapení, které však rozhodně neohrožuje velikány žánru.

Jako první jistě upoutá grafika nepopírající své DS základy. Bez detailů, až dětinsky barevná a přeci jen docela hezká. Všechny důležitější postavy mají výrazné rysy pomáhající k jejich zapamatování a celkově jsou roztomilé, obzvláště v porovnání se současnou rádoby realistickou nebo přehnanou manga stylizací. Nehledě na odfláklé dungeony a navzájem podobná města tak jednoznačně palec nahoru.

Hlavní devízu FFIII ale představuje bojový systém. Základy tvoří prachobyčejné tahy známé z předchůdců i blízkých nástupců, ale doplněny jsou možností kdykoli během hry libovolně změnit povolání každé ze čtveřice hrdinů. Klidně můžete mít třeba pouze černé mágy nebo tři bílé mágy podporované bardem. Přes dvacet těchto povolování, každé se svými plusy a mínusy, tak tvoří nesčetné taktické možnosti pro postup hrou. Navíc se levelují nejen jednotlivá povolání, ale i samostatné postavy, takže i při změně v samotném závěru nebude dotyčný pouze slabým otloukánkem, nýbrž důležitou součástí skupiny.

Celou hrou provází, se sérií pevně spjatá, vynikající hudba. Horší je už příběh vyprávějící o vyvolených sirotcích chránících světlo před temnotou a sloužící spíše jako průvodce po mapě, než nezapomenutelný děj známý z pozdějších přírůstků se jmenovkou Final Fantasy.

Zmíním ještě tuhou obtížnost, kdy už od počátku čekejte několikrát obrazovku s nápisem "your party has been defeated“. Trochu se zlepší s příchodem nových povolání a možností s nimi experimentovat. Poslední dungeon je nicméně opravdu hardcore (projít celý dungeon, zabít bosse, projít další dungeon a oddělat čtyři sub-bosse a konečně se utkat s hlavní záporačkou, po celou cestu jsou samozřejmě přítomny náhodné souboje a není možnost hru uložit) a ukládáním pouze na mapě světa vše ještě umocňuje.

Final Fantasy III rozhodně k JRPG nové fanoušky nepřivede. Těm stávajícím může ale nabídnout vcelku povedenou cestu do minulosti.

Pro: systém povolání, hezká grafika, hudba

Proti: nudný příběh, vysoká obtížnost, ukládání pouze na mapě světa