Dreamfall Chapters - Book Two: Rebels

Dreamfall Chapters: The Longest Journey

12.03.2015
05.05.2017

Dreamfall Chapters: The Longest Journey, neboli práh, kde se setkávají dvě říše v synergickém vztahu, duo říší -magické "Arcadie" plné snů a fantastických kreatur a reálného "Starku" libujícího si v technologii a vědě-, vzájemně se prolínajících a podporujících. Dvě naprosto odlišné země, koexistující těsně vedle sebe, oddělené „pouhou“ zdí obývanou "strážcem Rovnováhy", který se snaží ve věcech udržet pořádek, a jenž je obměňován ob tisíciletí. V případě jeho absence, popř. v momentě patové situace jsou povoláni dočasní suplující, tzv. "shifteři" či "snílci". Tyto role připadly v předchozích dílech děvčatům, April Ryan a Zoë Castillo, jež se se svými rolemi popasovala nadmíru statečně, byť s následky velmi krutými.

Nově započatá závěrečná kapitola s názvem "Dreamfall Chapters" o pěti svazcích rozehrává a navazuje na několik dějových rovin neoddělitelně spjatých s událostmi sjednocenými staršími sourozenci The Longest Journey a Dreamfall: The Longest Journey.

První kniha "Reborn" nezačala zrovna nejveseleji. Předčasně a tragicky nám odešla jedna z předních ikon světa TLJ, bolestná ztráta byla nicméně částečně vybalancována zrozením nové tváře, která zcela nepochybně zasáhne do běhu vyprávění a významně jej ovlivní. Nicméně hlavními tahouny Dreamfall Chapters se stávají staří známí, Zoë Maya Castillo (Stark) a Kian Alvane (Arcadia), kterým v posledním dnech štěstěna zrovna dvakrát do karet nehrála. Ve chvíli plného odevzdání se se jim do životů opět přimontovala "potvora osud" a existenci jim tak ještě jednou nelítostně okořenila.

Část druhá "Rebels" nadále ctí stín odpovědnosti vytyčené cesty nastolené "Rebornem". Oba protagonisté svým revoltujícím sólovým chováním začínají mnoha vlivným lidem ležet v žaludku. Vzpíráním se soukolí systému se ocitají v konfliktu se samotnou společností. Nepřátel je mnoho a spojenců málo. Obě dimenze jsou strhávány do despotické tyranie a je nutné, aby se univerza vrátila zpět k demokratickému řádu.

Na základě činěných voleb pohlédne hráč do několika unikátních tváří herního scénáře, za doprovodu odlišných postav, odchylných dialogů, zápletek či misí. Red Thread Games druhé story vylepšuje novou klíčovou NPC persónou jménem "Bandu-Ma-Seri" a lokací "Marcuria" momentálně zmítanou azadskou okupací.

Znatelné zlepšení oproti první knize. Celkově jsem se bavil, ale pořád to není (a mám neblahé tušení, že ani nebude) úplně to, co bych od Chapters čekal. Některé vedlejší postavy jsou zajímavé, Hana ve Starku, Anna v Arcadii (mimochodem, kdyby měly být Chapters zfilmovány, Anně by vzhledem odpovídala Scarlett Johansson:).

Nejotravnějším asi shledávám aspekt "běž a sežeň něco na..." - rozhodně šlo vymyslet něco elegantnějšího než pobíhat po čtvrti města a hledat blíže nespecifikovaný předmět.

Miesto odpovedí na nezodpovedané otázky, otázky nové. Miesto technického odladenia, prehnané lens flare v glitchujúcej grafike. Hrateľnostne veľmi strohé poslíčkovanie v prehnane veľkom a v podstate i prázdnom Starku, ktorý sme už podrobne videli v prvej epizóde. Kvôli policajným hliadkam navyše o to zdĺhavejší presun mestskou štvrťou Propast, aby sa natiahla herná doba...

Tak prečo lepšie hodnotenie ako pri prvej epizóde? (Dal som 65%)
Konečne si hráč zahrá trocha viac za Kiana a poprechádza sa malebnou Arcadiou, preklepne si niekoľko nových i starých postáv a konečne sa nakopne aj nejaký ten dej.
Aby som Zoe nekrivdil, je to stále sympatická postava a jej príbeh nie je nudný, len je fakt umelo naťahovaný príveľkými lokáciami, kde človek vlastne ani občas nevie, čo má robiť, lebo mu to hra nepovie. Rebels je dlhšia ako prvá epizóda a to nielen "vďaka" umelému naťahovaniu policajnými koridormi.

Stále relatívne vysoké hodnotenie? Ja viem, ale mám tú sériu, jej svety a postavy rád. Pokiaľ Vám svet TLJ nič nehovorí, kľudne si odpočítajte 5-10%.

Pro: viac hrania za Kiana, prieskum Arcadie, príbeh sa začína odvíjať

Proti: technické glitche a zastaralosť, prázdny a zbytočne gigantický stark naťahujúci hernú dobu

Tato hra je jen 2.částí zatím nedokončené hry Dreamfall Chapters, kterých je celkem 5. Bylo by třeba doporučit hráčům, kteří tuto hru neznají a mají zálusk na to si její části stáhnout - zahrát si nejprve Longest Journey a Dreamfall: Longest journey, aby byli v obraze.

Jinak já jsem se směle pustila do této druhé části - Book 2 Dreamfall, natěšená na pokračování. Musím uznat, že mě mile překvapilo, že se od hry nemohu odtrhnout a že se mi tato část líbí ještě o kousíček více, než ta 1. Nemalý podíl na tom sice bude mít můj nový rychlý notebook, kde vše probíhalo svižně a bez záseků, avšak rozhodně to nebylo jen tím. I když se děj dále odehrává pouze střídavě v Arcadii (konkrétně Marcurii) a ve Starku, připadalo mi vše tak nějak akčnější a zajímavější. Kian a Zoe jsou zdá se o něco více probranější a realičtější. Vše začíná být více vyhrocené a vy nevíte komu/čemu vlastně tak úplně věřit. Je tu dost zásadních rozhodnutí, které, když zvolíte rádoby dobře, tak se nemusí moc vyplatit a pak tu máme docela šokující následky. Barutti
Jinak se mi v tomto díle líbí to, že město, kde Zoe žije, se začíná ukazovat v pravém světle a že se rozšiřuje o další lokace kanály. Co mě pořád maličko vadí je, že bych ráda maličko zvýšila obtížnost, jelikož hra potom velice rychle ubíhá. To však není zase až tak nevadí, jelikož atmosféra je úžasná. Jsem zvědavá, jak toto dobrodružství bude pokračovat.

Pro: Bezkonkurenční fantasy atmosféra, střet s realitou, dobrodružství, dobrá hratelnost

Proti: Zatím nic zásadního. Možná by to chtělo více lokací.