Deus Ex: Mankind Divided - Criminal Past

23.02.2017

Deus Ex: Mankind Divided - Criminal Past je druhé rozšírenie do hry Deus Ex: Mankind Divided, dejovo zasadené medzi medzi udalosti posledných dvoch dielov. Vracia sa k úplným začiatkom Adama Jensena v agentúre TF29.

Prvá misia pre novú organizáciu zavedie Adama do prísne stráženej väznice s množstvom nebezpečných zločincov. Jeho cieľom je získať dôležité informácie od iného agenta v utajení, po ktorom sa však zľahla zem. Táto úloha však nebude jednoduchá a Adam bude musieť siahnuť na dno svojich fyzických, či psychických síl.

Rozšírenie Criminal Past prináša novú oblasť s množstvom nových charakterov, vráti sa však aj jeden známy z pôvodnej hry. Samotná hrateľnosť sa však nemení.

Tak bylo to dobré, rozsáhlé, líbily se mi zdejší choices a jejich consekvence na gameplay. Ale to prostředí se dost rychle okoukalo a ke konci už jsem to chtěl dohrát, to vězení mě jako setting nebavil tolik jako Praha nebo Golem. Ale po dohrání zase trocha té melancholie, vědomí že Deus Ex už jen tak neuvidíme, pokud vůbec někdy.

Level-design věznice je hodně povedený a představuje vůbec to nejlepší z celého nášupu. Hromady šachet, slepých uliček, venkovních prostorů a detailních kanclíků... Dokonce jsem v jednu chvíli musel zapnout tracking questů, protože jsem byl v celém komplexu věčně ztracený.

Obtížnost je vyšroubovaná opravdu vysoko - umíral jsem. Hodně. Bezpečnostní opatření ve věznici jsou přebuřelá a na každém metru se nachází kamera, věž, dron, těžkooděnec nebo strážný s kvérem. A za ním laserový plot.

Příběh má zajímavé momenty a díky sekundárním úkolům je hráč nucen absolvovat vracečky, které nenudí. Navíc je tady množství points of interestů, které rozkrývají další vocásky tohodle intimního story.

Criminal Past je mnohem výživnější než Missing Link a strčí do kapsy i kdejakou misi z hlavní hry. Stále drahé, ale hodně kvalitní. Herní doba kolem 6ti hodin a rozhodně jsem jej nehrál naposledy.
Jelikož jsem se někde dočetl, že dějově leží tento přídavek mezi prvním a druhým dílem, jal jsem se navázat, jak se sluší. Jedná se vlastně o první misi Adama Jensena pod TF-29. I nechal jsem se tedy zavřít do aug-kriminálu s cílem brzy z něj opět uniknout, aniž bych hlavní kampaň byť jen okusil. Hra začíná skvěle a vůbec se s hráčem nemazlí.

Začátek sám o sobě, kdy hráč nemá v inventáři nic (a augmentace má zakázaný) a může se pohybovat jen po poměrně malých, dobře hlídaných prostorách je skvělej. Sehnat někde flašku likéru, vyměnit ji za první multitool, pustit se do průzkumu přilehlých servisních tunelů a místností mě vyloženě bavilo. Asi vcelku nestandardně (nevím) jsem ani vůbec nepoužil ten "lék" a tak od augmentací jsem měl úplně pokoj.

Brzy hlavní aktér Jensen rozkrývá i další skutečnosti a tak mimo hlavní "mise" jako takové je zde tahounem i příběh, kterej má co říct až do poslední scény.

Bylo to dobrý. Bez augmentací je to příjemně obtížný, kriminál oplývá jaksi neokoukanou atmosférou. Můžu upřímně doporučit.

90%

Pro: Deus Ex, prostředí, komorní zápletka, level design, bez augmentací

Proti: První část hry (poklidná věznice) mohla být delší