Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cryostasis

Cryostasis: Sleep of Reason

73
93 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > 1st person akce *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
27.02.2009 PC
Vývojáři:
Action Forms
Survival horor Cryostasis se odehrává na Severním pólu v roce 1981. Příběh prožíváte v kůži ruského meteorologa Alexandera Nesterova, který se ocitne na ztroskotaném jaderném ledoborci. Alexandr zápasí s nesnesitelným chladem a snaží se přijít na to, co se tu odehrálo. Při svém pátrání zjistí, že většina posádky se proměnila do zmutovaných monster, které jsou navíc odolné vůči tuhému polárnímu mrazu.

Proti nepřátelům použijete 8 dobových zbraní, z toho zhruba polovina jich je střelných. Hra využívá nejmodernějších grafických a fyzikálních efektů, k čemuž je potřeba opravdu silná PC konfigurace.


Poslední diskuzní příspěvek

leebigh: Já měl krabicoku, ale nemyslím si, že by to bylo v tom. I když hrál jsem to na desítkách, jako předpokládám i ty, tak možná nějaký…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Opomíjená hra, mnoha recenzenty nepochopená, a pravděpodobně zabitá i špatným marketingem, kterým byla prezentovaná jako jedna z prvních her obsahujících technologii PhysX. Ta je ovšem ve hře skoro neznatelná a na hratelnost má naprosto nulový vliv. Dílo zkázy pak dokonaly bugy a špatná optimalizace a neúspěch byl na světě.

Když se ovšem přes toto přenesete, ocitnete se v tíživé atmosféře ztroskotaného ruského ledoborce, kterou umocňuje mrazivá zima v oblasti Severního pólu, kde loď uvízla. Loď navíc není tak opuštěná jak se na první pohled zdá. Atmosféra je jedním z hlavních prvků na kterých Cryostasis staví. Pokud na vás nezapůsobí, nemá smysl se zde dále trápit. Herní postup je totiž velmi pomalý, často dlouhé minuty procházíte jen útrobami lodi, aniž by se něco dělo. A jak vás pozvolna ostražitost opouští, v tu chvíli těsně před vámi vyskočí zpoza rohu svalnatý mutant a s ohromným rachotem zatne pár centimetrů před vámi sekeru do skříně. Jdu se převléknout...

Souboje mohou býti také pro někoho kamenem úrazu. Nemotornost vaší postavy sice umocňuje nepříjemný pocit z každého souboje, na druhou stranu podobně nemotorná je i AI nepřátel, což trochu kazí zážitek, ale aspoň nezpůsobuje frustraci z nepřekonatelných bojů. Potěšilo mě, že mě hra většinou v boji na blízko donutila přepnout na sekeru nebo ventil (ano boxujete ventilem), protože jinak byl se mnou amen. Stejně tak mě potěšila mechanika "léčení" s pomocí tepelných zdrojů, které mnohdy musíte nejprve zapnout a také záleží na tom, jak moc blízko se k nim dokážete dostat. Alespoň v úvodu hry, to působí zajímavě, originálně a přitom to do prostředí promrzlé lodi hezky zapadá.

Klenot se ovšem skrývá v příběhu hry. Bohužel klenot zabalený v několika vrstvách, vyprávěný nelineárně s použitím retrospektivy, vzpomínkových flashbacků (na kterých je mimochodem postavena další zajímavá herní mechanika) a dalšího paralelního příběhu. Na rovinu přiznám, že jsem po dohrání požádal o pomoc strýčka Googla, abych si vše pokusil v makovici srovnat. Každopádně brzy vám začne být jasné, že tu nejde jen o to prostřílet se lodí někam na konec a vypadnout. A pokud vám to nezačne být jasné brzy, tak by vám to mělo dojít v závěru hry, který na první pohled vypadá, že sem vůbec nepatří. Nevím zda to byl autorský záměr, každopádně mě hra donutila popřemýšlet o jejím příběhu a poselství více, než je u většiny her běžné. A toho si velmi cením.

Pro: Příběh i když ne zrovna lehko pochopitelný, Atmosféra, Zajímavé herní prvky

Proti: Bugy a technické zpracování, AI nepřátel

+40
  • PC 70
Proč jsem se sakra pouštěl do této hororové akce s adventurními prvky, to netuším. Od druhého Sufferingu, což je už více než pět let, jsem podobný kousek s lekačkami nehrál. To je hlavně tím, že nejsem žádný nebojsa. Když jsem s hraním začal, říkal jsem si, že to nedám a radši zkusím něco jiného, ale postupně jsem si na vše zvykl a hru nakonec v klidu dokončil.

Za meteorologa jsem asi ještě nehrál natož za takového, který se znenadání ocitne na Severním pólu na ledoborci jménem Severní vítr. Jde sice o čistokrevný koridor, ale to vůbec nevadí. Kde taky hledat na rozpadajícím se vraku více cestiček, když jsem byl občas rád i za tu jednu jedinou. Sice bylo někdy třeba zdlouhavě obcházet hromady nábytku, ale tento prvek má, co se týče atmosféry, svůj účel.

Netradiční chladné zbraně ve hrách mě vždy potěší, ať už jde o železný úlomek ze Sufferingu, vidle z Blooda nebo motorovku z Dooma (i když ta není úplně chladná). Cryostasis nabízí rovnou dva takovéto kousky, a to řetěz se zámkem a především ventil, na který jsem opravdu ještě nikde nenarazil. Sice jsem nejvíce používal účinnou sekeru a z palných zbraní pušku Tokarev, protože opakovačka Mosin Nagant mě svým předlouhým přebíjením hodně štvala, ale i tak mě tento počáteční arzenál mile překvapil.

Celou dobu jsem si šetřil náboje, ale jak se časem ukázalo, nebylo to vůbec třeba, protože zásobníků se vzhledem k počtu nepřátel válelo na lodi dost. Spoustu jsem jich sice vystřílel na občasné hordy nepřátel (především na tu na filmovém plátně), ale i tak o střelivo nouze nebyla.

Vcítit se do kůže posádky v minulosti (včetně krávy jdoucí na porážku nebo ledního medvěda bojujícího o svůj život) mělo něco do sebe a vtáhlo mě to do děje, který jsem postupně poodkrýval. Ten byl plný zvratů (nedávání pozor na ledovce jako na Titanicu, propuknutí záhadné nemoci, pokus o odtrhnutí od ledovce jež způsobí přetížení reaktoru, pokus o odlet vrtulníkem) a na konci jsem si vyzkoušel tři různá rozhodnutí tří různých postav, která však vedou ke stejnému (dobrému) konci. Opravdu netuším, proč po některém z nich nebyla alespoň částečně změněna závěrečná animace.

Pro: adventurní prvky, příběh, atmosféra, ventil, filmové plátno, kráva a lední medvěd

Proti: tři rozhodnutí vedoucí ke stejnému konci, optimalizace

+37
  • PC 85
Je mi docela líto, že tu ani téměř půl roku po vydání nemá Cryostasis jediný komentář, a k tomu tak málo hodnocení.

Ale ani se tomu nedivím.Tahle hra je totiž jiná.Vyrobená stejně jako Stalker na Ukrajině, ale přitom natolik jiná, že vedle ní vypadá Stalker jako americká mainstreamová střílečka.

Cryostasis je survival horror v němž je vaším hlavním protivníkem čas.A mráz.
Je to první survival horror, u kterého jsem se opravdu bál.Kam se hrabe jinak vynikající Silent Hill.Ale survival horrorů je spousta, a žánr není to, čím tahle hra vyčnívá.Není to ani ten všude omílaný gimmick, kdy zachraňujete (?) členy posádky nukleárního ledoborce tím, že se do nich vtělíte a změníte jejich minulost (a tím pádem i současnost).Ne, tahle hra vyčnívá nečím jiným.Příběhem.Jenže ten tu vyzrazovat opravdu nehodlám.Vyčnívá také jistými momenty u nichž jsem nechápal a obdivoval "jinakost" myšlení autorů.Ale opět - nebudu spoilerovat.Čím méně o Cryostasis víte a čím více open-minded jste, tím více si tuhle totálně nevšední záležitost užijete.Chce to sluchátka, noc se zataženými žaluziemi, nadupané PC a nejnovější patch.

Pro: Atmosféra s velkým S, spousta unikátních momentů, příběh, hratelnost, 0 bugů

Proti: HW náročnost

+30
  • PC 75
Ze začátku jsem si těžko, těžko zvykal na styl hraní téhle hry. Hodně pomalý pohyb. Hodně neohrabaný soubojový systém. Hra vypadala pořád stejně. Sakra, chtělo by to nějakou větší výpravu. Co nového se dá vymyslet na jedné lodi ve sněhové vánici. Snaží se o to flashbacky. Spíš možnost měnit minulost. Sním či bdím? Odkud se berou ty nepřátelé?

Ač je to hra už docela stará, její náročnost jsem poznal i na mé šunce. Framerate jsem měl snad nižší, než v o tři roky novějším Alanovi Wakeovi. No dobře, hrál jsem na plné detaily. V některých bojích se ten chaos docela zpomaloval. Docela by mě zajímalo, jak to funguje na dnešních nových sestavách. Grafika tady ale rozhodně není nic béčkového. Někdy se na to pěkně dívalo. Hlavně když tál led. Ledové zasazení ve hrách není moc časté. Vlastně je docela vzácné. Proto to vypadá dost neokoukaně. No jo, v ledu je ještě třeba The Thing. Tam ale netál led.

Atmosféra je dobrá. Ne moc tísnivá. Pocit osamělé smrtící zimy tu ale pocítíte. Bez pořádného ozvučení by to samozřejmě nešlo. V tomhle je odvedená dobrá práce. Monstra jsou pěkná. Zbraně jsou pěkně zpracované. Bohužel jsou dost nemotorné. Ze začátku jsem měl opravdu chuť s tím praštit. Ty souboje byli hodně frustrující.

Naštěstí nepřátel není tolik. Na bojový systém se dá zvyknout a já postupně zjišťoval, že mě hra baví čím dál víc. Zajímalo mě hodně rozuzlení příběhu. Které bylo dostatečně uspokojující. A já měl na konci takový ten dobrý pocit z dohrání. Ano, je to hodně krátké. Co taky ale vymýšlet na jedné středně velké lodi. U téhle hry je zkrátka potřeba mít trpělivost a pozvolna se do ní ponořovat.

Pro: mrazivá atmosféra, příběh, ozvučení, originální zasazení, pěkná grafika

Proti: pomalý pohyb, nemotorné souboje, jednotvárnost prostředí, krátkost, náročné na HW

+28
  • PC 80
Cryostasis je zvláštní hra. Hned po spuštění překvapí skvělou grafiku, kterou následně shazuje naprosto příšerná (ne)optimalizace. Vypadá to fakt pěkně, ale ne zas tak dokonale, aby se to trhalo úplně všude. Největší sranda je, že se to cukalo jak na minimální detaily, tak i na ty nejvyšší úplně stejně a rozdíl v FPS byl nulový. Graficky to teda vypadá dobře, zejména hra světel a stínů, která dává hře velmi hutnou atmosféru.

A když už jsem ji nakousl, jak je na tom jako celek? Jedním slovem, wow! Hra pomocí skvělé grafiky a dokonalé zvukové stránky dokáže vyvolat v hráči opravdové emoce. Strach, hrůzu, napětí,… Zvuky jsou opravdu povedené a díky nim jsem nebyl schopen hrát v noci, protože jsem se jednoduše bál. Zvuky, které vydávají monstra, zní opravdu hrůzostrašně a díky celkové pomalosti hrdiny má hráč místy pocit naprosté beznaděje. Ty jsem zažíval hlavně u soubojů s neskutečně rychlou, silnou a ohavnou pavoučí stvůrou. Přestřelky ale nebyly úplně nejlepší, protože AI nepřátel byla více než podivná a pocit ze střelby mizerný. O to lepší ale byly části bez nepřátel. Obzvláště flashbacky a zachraňování mrtvých členů posádky mě vyloženě bavilo.

Příběh hry je zvláštní. Začátek je napínavý, pak se 80% hry nic neděje a konec je zase neskutečně filmový a chytlavý. Prostředek je „jen“ výbornou a pořádně atmosférickou výplní.

Na závěr bych vytkl bugy. Stejně jako kurcatoviovi mi hra v poslední třetině padala. Nebylo to tak akutní, ale nebylo to moc příjemné. Dále bych vytkl až moc viditelné skripty, kdy jsem občas viděl teleportující se potvoru za mými zády.

Suma sumárum, vidím to na 80%.

Pro: atmosféra, zvuky, grafická stránka, příběh a jeho dvojí vyprávění, prostředí, flashbacky

Proti: mizerná optimalizace, padání v závěru hry, občas trošku nudné přestřelky

+27