Company of Heroes: Tales of Valor

09.04.2009

Tales of Valor je po Opposing Fronts již druhý datadisk pro RTS Company of Heroes. Toto rozšíření obsahuje tři kampaně, které ale nedosahují délky těch předchozích (každá obsahuje pouze tři mise) a odehrávají se vždy ve velmi krátkém časovém období.

První kampaň s názvem "Tiger Ace" umožní hráči vžít se do role německého komandéra a jeho tanku Tiger I. V ní lze použit nový mód, tzv. "direct control" (střelba tanku se dá ovládat přímo myší). Druhá kampaň s názvem "Causeway" zase sleduje parašutistické jednotky krátce po výsadku v Normandii (Den D). V třetí a poslední kampani "Falaise Pocket" musí hráč prorazit nepřátelské linie a dostatečně dlouho udržet únikovou cestu, aby se co nejvíce obklíčených německých jednotek mohlo dostat do bezpečí.

Rozšíření samozřejmě obsahuje nové jednotky pro každou armádu (celkem osm). Ty nicméně pouze nahradí již existující, hráč si může vybrat mezi novými a starými jednotkami.

Novinkou je také o tři nové módy obohacený multiplayer. Například v "Operation Stonewall" musí hráči spolupracovat a bránit pozici proti AI. V módu "Operation Storm" si každý tříčlenný tým vybere vlastní hrdiny, se kterými se následně utkají v boji (podobně jako v populárním módu Defense of the Ancients - DotA - pro Warcraft III). V posledním módu "Operation Tank War" každý hráč dostane jeden tank a bude se snažit zničit ty ostatní.

Blah, něco mi říkalo, že si mám nechat opposing fronts jako druhý, protože tohle by byl hořkej konec mýho CoH paření. 9 misí, ani v jedné si nepostavíte základnu, všechny na jedno brdo a každá z kampaní téměř na jedné mapě. Blah, blah, blah.

CoH:ToV je narozdíl od předchozích dílů značně akčnější a člověk orientující se v problematice RTS může vypozorovat několik věcí. Jednak se jedná o jistý mezistupeň před Warhammer 40,000: Dawn of War II, která naprosto opustila výstavbu základny a výhradně se sestává z ovládání čet. Druhak se mi líbí snaha "dohonit" konkurenční Faces of War/Men of War přidáním právě přímé kontroly střelby a ovládání čet.

Tři kampaně za tři různé strany (Tankisti, Výsadkáři a "záložáci") jsou dostatečné různorodé. Byť každá z kampaní má pouhé tři mise, takže vše docela rychle uteče. I tak je to nesmírně atmosfericky pojaté, především takticky zaměřené filmové dobrodružství.

Pro: Akčnější pojetí, zajímavé strany, multiplayerové módy, atmosféra

Proti: Krátkost

Tales of Valor je pro mě jako druhý datadisk příjemným překvapením, i když na úkor obtížnosti, která byla skvěle vybalancovaná v předešlých dílech. Druhý datadisk se totiž nese ve značných zjednodušeních, včetně léčení vojáků. Celkově se mi ale líbila příjemná recyklace levelů, které jsou ve hře vlastně tři, ovšem zdárně obměněny a ozvláštněny. Kupříkladu v první misi jako tanková posádka, se kterou vyčístíte městečko, aby jste z něj za chvíli prchali před dotěrným nepřítelem a potřetí ... vrátíte jim to se vším všudy.

Tales of Valor mě potěšil hraním za tři strany, rychlou hratelností, s zjednodušeními je to ošemetné. Čekal jsem totiž nějakou výzvu, která se mi moc nedostávala a jedna z misí, která vypadala neuvěřitelně obtížně, nakonec byla jedna z nejzajímavějších, ale přesto z nejjednodušších. Potěšilo mě opět střídání počasí, bránění pozic a nové vlastnosti vojáků. Jako datadisk obstojné, misí je tak nějak dostatečně, ale po Opossing Fronts jsem byl asi až moc náročný! Zfouknuto jsem to totiž měl za necelých pět hodin! Tak, a kde je ta dvojka?

Pro: rychlejší a přímější akce, technika, bránící mise, napínavost, zajímavá recyklace misí

Proti: krátká kampaň, minimum inovací,

Tento mini-datadisk který přináší 3 krátké kampaně, dneska když už stojí cenu poměr výkon, byl v době vydaní značně finančně přeceněn. Kdo ho koupil za plnou cenu musel mlátit hlavou do zdi.

První kousek z pohledu posádky mocného tanku Tiger mě bavil hodně, drtit přesilu jen s jedním tankem v padnout jim do zad a zbytečně neriskovat. Tahle změna rozhodně nepřišla na škodu.

Druhý část z pohledu výsadkářů během invaze v Normandii působí tak trochu stereotypně jelikož tato operace a výsadkáři jsou častým námětem ve hrách. Přesto dokáže taky pobavit a nabídnout zoufalou obranu proti německé přesile. Opět musí hráč taktizovat a jednat obezřetně jelikož jednotky trénovat nemůže a musí se spolehnout a operovat jen s těmi kterému byly ze začátku poskytnuty. Což mění původní hratelnost CoH trochu jiným směrem.

Poslední část už nabízí možnost trénovat jednotky, kdy na straně Němců se pokoušíte zastavit neúprosný tlak Spojenců a jejich převaha je značná. Zdejší obrany pozic se někdy opravdu změní v peklo, kdy těžké dělostřelectvo drtí oblast a za zvuky palby těžkých kulometů a protitankových děl se vrhá pěchota podporovaná tanky proti vašim oslabeným pozicím. To je prostě úžasná podívaná po všech stránkách. Obtížnost mi taky přišla někdy trochu vyšší oproti původní hře což je dobře.

Tak pro fandy původní hry nyní za přijatelnější cenu jasná volba.

Pro: Zkoušení posunout hratelnost trochu jiným směrem, dobrá hratelnost

Proti: Krátkost, původní cena, nových jednotek je po skrovnu

Rok se s rokem sešel a je tady poslední, v pořadí druhé DLC pro hru Company of Heroes. Stejně jako Opposing Fronts (dále jen OF) se hra sestává z více kampaní, tentokráte přesněji ze tří. Jedna z kampaní je trochu netradiční, ostatní dvě potom navazují na sebe a jsou více klasické.

Co však odlišuje Tales of Valor (dále jen ToV) od OF je kvalita. OF by mohla sama o sobě stát jako samostatná hra, neboť jejich 17!!! misí dalo krásných 13 hodin hraní, mise byly navíc hodně zábavné a byla to akce od začátku až do konce. ToV se však vydalo úplně jiným směrem. Kampaně jsou sice 3, každá z nich však obsahuje pouhopouhé 3!!! mise, které nejsou navíc kdoví jak dlouhé a ne tak zábavné jako v původní hře a v OF. Ale hezky popořadě.

1. Kampaň – Tank Ace

Nejlepší z minikampaní, 3 mise vás provedou osudy posádky tanku Tiger. Ve dvou misích ovládáte samotného tygra, přičemž můžete i ručně zaměřovat a střílet, což je taková novinka datadisku Tales of Valor. V poslední misi vyměníte tank za jeho osádku, s kterou se budete muset dostat do bezpečí. Je to však velmi, opravdu velmi jednoduché, neboť tato posádka si v ničem nezadá třeba s takovým Chuckem Norrisem nebo Rambem a vyčistit si cestu přes prakticky celou mapu pro ně není rozhodně žádný problém. Nicméně, tato minikampaň platí velkou cenu za svou zábavnost a tou je herní doba, která je ze všech 3 částí rozhodně nejkratší. Všechny 3 mise jsem prubnul zhruba za 50 minut a to jsem ještě nikam moc nespěchal. Za dobrý nápad s ručním ovládáním Tigera a za zábavnost, 85%.

2. Kampaň - Falaise Pocket

Tato část datadisku Tales of Valor se odehrává v městečku Trun během stahování německých vojáků z kapsy Falais (což byla poslední mise v původní hře). Tato minikampaň je, na rozdíl od všech předchozích, neskutečně nudná a nezajímavá. Ve všech 3 misích pouze úporně bráníte 3 kontrolní body, přičemž první a druhá mise jsou, až na pár maličkostí na začátku první mise, prakticky totožné, jelikož v obou misích máte bránit úplně stejné 3 kontrolní body. Pro změnu třetí mise je krapet více originální, bráníte ty samé body, jako v druhé půlce druhé mise. Ne, takhle prostě ne. Ani jedna mise mě nebavila, byly vyloženě nudné. O obtížnosti ani nemluvím. Na obranu máte prakticky 5 flaků 88mm, které vám zaberou cca třetinu pop limitu a zbytek můžete doplnit vojáky. Jenže když na vás v jednu chvíli najíždí vlny 5 tanků a 5 skupin vojáků každých 30 sekund, tak se to velmi špatně brání. Nemluvím ani o extrémně přesném nepřátelském dělostřelectvu, které vždy střílí tam, kde jste si předem postavili obranu. Tohle se prostě nepovedlo. Navíc to ještě oproti první a třetí kampani trvá zbytečně dlouho. Za mě to je velké mínus v celé edici prvních CoH, 30%

3. Kampaň - Causeway

Délka podobná jako Tank Ace, opět na jedné mapě. Máš pouze dvě čety, Able a Baker, obě v počtu 4 mužů. Standartní dobývání území, vyčištění od nepřátel, obrana pozice a protiútok. Obě čety jsou prakticky nesmrtelné a silné, jako by jich bylo tak 30. Je to nicméně zábavné a rychlé, takže se ani nestihnete nudit, narozdíl od minikampaně Falais Pocket. Krom již zmíněné obtížnosti, kdy je to vážně hodně lehké bych jako zápor zmínil ještě herní dobu. Hodinka hry není na 3 mise ani trochu dostačující a jelikož celkově trvaly všechny 3 kampaně jen něco málo pod 4 hodinky, celý datadisk Tales of Valor není to, co se čekalo. Hodnocení 75%.

Finální verdikt:

Tím jsem shrnul vše, co se dalo. Technické aspekty hry jsou stále stejné, herní doba a zábavnost však už ne. Přijde mi, jako by na tomto datadisku dělal úplně jiný tým, protože jak může někdo udělat 3 minikampaně, přičemž ty 2, které jsou docela zábavné, trvají každá ani ne hodinku a ta třetí, která je neskutečně nudná, trvá stejně jako ty 2 předchozí.

Po sečtení a zprůměrování hodnocení jsem došel k hodnotě 4 hodiny herního času a hodnocení necelých 65%. Abych pravdu řekl, jestli ještě někdy budu CoH hrát znovu, tento datadisk asi vynechám.

Klady a zápory:

Tank Ace:
+ Parádní akce
+ Tiger tank s ručním střílením
- Moc krátké a jednoduché

Causeway:
+ Rychlá zábavná akce
- Docela dost krátké a jednoduché

Falais Pocket:
+ jen 3 mise
- nuda
- obtížnost (moc těžké)
- nelogické mise

Pro: V článku.

Proti: V článku.

Tento datadisk je o dosť chudobnejší ako ten predchádzajúci, a v podstate ponúka len tri nové kampane.

Lenže tieto kampane, aj keď sú krátke, sú podľa mňa jednoznačne najlepšie zo všetkých. Každá je originálna, zábavná, rýchlo odsýpajúca. Každá je navyše doplnená zaujímavým príbehom, ktorý čiastočne dopĺňa aj predchádzajúce kampane, a cutscény sú tiež najkrajšie a zaujímavejšie ako v predchádzajúcich kampaniach.

Do multiplayeru pribudlo tiež pár nových módov , čo beriem ako veľký klad.

Ak by datadisk okrem troch krátkych ale skvelých kampaní a pár nových máp a módov do multiplayeru ponúkal aj niečo iné, určite by prekonal Opposing Fronts, ale dve nové hrateľné frakcie sa len tak trúfnuť nedajú, a tak sú oba datadisky približne na rovnakej úrovni.

Pro: zaujímavé kampane, nové mp mody

Proti: mohol toho obsahovat aj viac