Borderlands 2

Gearbox Software •  Armature Studio (PS4, XOne) •  Iron Galaxy Studios (PS4, XOne, Vita) •  Turn Me Up Games (Switch)
18.09.2012
13.05.2014
24.03.2015
21.07.2016
29.05.2020

Borderlands 2 je pokračování střílečky s RPG prvky Borderlands, která je známá svou komiksovou grafikou.

Příběh se odehrává 5 let po událostech z jedničky a představuje nám čtveřici nových postav (Salvador, Maya, Axton a Zer0) a s tím spojené bojové třídy. Naši hrdinové se budou muset postavit novému zloduchovi, který si říká Handsome Jack, řídící společnost Hyperion Corporation, jenž terorizuje planetu Pandora.

Je na vás, kterou postavu si vyberete, každá má své výhody i nevýhody. Například Salvador je spíše přes těžké a silné zbraně, Maya spíše přes rychlost a hbitost, Zer0 je tichý a neviditelný a Axton je univerzální commando se schopností léčit a dodávat munici. Každá z postav má tři stromy schopností po 12, které budete postupně rozvíjet. Tím se dá docílit například lepší přesnosti, rychlosti anebo odolnosti. Vývojáři se rozhodli do hry přidat i postavy z jedničky, které ale jsou nehratelné, jen vám zadají úkol a pronesou legrační řeč.

Zbraní je ve hře více než v původním díle a budou se lišit výrobcem. Ty nejkvalitnější zbraně jsou vyrobeny právě v Hyperionu a jsou viditelně lepší. Zbraně je možno vylepšovat řadou módů. Nepřátel je zde také mnoho a užijete si spoustu bitev s bossy.

Hra obsahuje i kooperativní multiplayer, kde si můžete zahrát celou kampaň až s třemi kamarády.

V průběhu času byla rozšířena o pět větších stahovatelných přídavků. Jedná se o Captain Scarlett and Her Pirate's Booty, Mr. Torgue's Campaign of Carnage, Creature Slaughter Dome, Sir Hammerlock's Big Game Hunt a Tiny Tina's Assault on Dragon Keep.

Borderlands 2 je více než čímkoli jiným v zásadě spíše datadiskem výborné jedničky než samostatnou hrou. Má velmi rozmanité prostředí, tuny zbraní, nepřátel a questů. Prvních osm deset hodin jsem byl naprosto nadšen a mé hodnocení se pohybovalo okolo 85 %. Celá audiovizuální prezentace byla zpočátku velmi stylová s daleko větším důrazem na příběh, easter-eggy a samotné postavy. Nakonec mi ovšem hra celkově přišla o třídu slabší než předchozí díl. Autoři se totiž místo vybalancované hratelnosti vyřádili na nevtipných vtipech, dialozích, u kterých scénaristé zcela zbytečně tlačili na pilu a tvorbě dvou tak neskutečně otravných NPC (Tiny Tina & Claptrap), že jsem měl velkou chuť je odprásknout (NPC, ne autory) po druhé větě, což bohužel hra neumožňuje.

Na výběr jsou čtyři (s DLC další dva) charaktery, které jsou ovšem jak už naznačil Arc poměrně nevyvážené, osobně jsem hrál za Commando a mohu pouze potvrdit jeho závěr "věžička nic moc". Chybí weapon proficiency z jedničky, na druhou stranu si postava může plněním speciálních "Badass" výzev vylepšovat různé vlastnosti typu "Melee damage" nebo "Critical Hit".

Samotné mapy jsou proti jedničce podle mého větší a více otevřené, nechybí ani vyšší frekvence boje ve vozidlech. Questů je opět hromada, ovšem po splnění prvních dvaceti vedlejších se člověk začne plně soustředit pouze na hlavní. Hra je i tak místy děsivě repetivní, náplní vedlejších úkolů je až na výjimky "běž a vystřílej", nejlépe v mapách, kde jsem "šel a vystřílel" už několikrát v rámci plnění hlavního úkolu. Z hlediska zkušeností nejsou "vedlejšáky" příliš synchronizované s hlavními úkoly (stejně jako DLC), člověk se při plnění vedlejších úkolů dostane rychle do situace, že daný hlavní úkol je dělaný pro postavu s levelem o pět nižším a tím pádem to celé postrádá smysl (protože ze slabých nepřátel dostane 1 EXP a navíc nachází slabé zbraně). Na hře je také hodně vidět, že je dělaná v prvé řadě pro kooperativní hraní více hráčů, do mnoha nepřátel na odpovídající úrovni je třeba vystřílet vagón nábojů z poměrně silných zbraní (myšleno pistolí, SMG a útočných pušek, brokovnice jsem nepoužíval a sniperky a raketomety dělají pořád slušnou paseku). Obtížnost bojů s bossy je velmi nevyvážená, takový Bloodwing mi díky malé aréně zatápěl velmi slušně, boj s BNK3R byl spíše otravně dlouhý než těžký a finální boss naopak směšně jednoduchý.

Narozdíl od jedničky jsem měl problém najít zbraň, se kterou bych byl po všech stránkách spokojený. Používal jsem na střídačku útočnou pušku a sniperku, doplňoval podle potřeby SMG a pistolí, později místo pistole raketometem (brokovnice mě díky omezené možnosti použití vůbec neoslovily). Když byla zbraň uspokojivě silná, tak se pomalu nabíjela, měla malý zásobník či další problém. Sotva jsem začal používat uspokojivě silnou elementární zbraň, tak jsem narazil na protivníky, kteří byli proti jejím účinkům imunní. Jako obecně nejsilnější a nejčastěji použitelné zbraně se mi jevily ty, které měli jako přídavný efekt explozi (a žádné elementální damage), ačkoli měly být "papírově" slabší než jiné dražší kousky.

Ve hře se navíc po více než roce vyskytují nepochopitelné chyby. Skriptování je místy poměrně odfláknuté, nepřátelé se často objevují z černých děr v texturách, které mají symbolizovat dveře, navíc se tak děje po překročení imaginární čáry na zemi, což je opravdu slabé. Když ukončíte předčasně hlavní dějovou linii (odskočíte si teleportem do Sanctuary), tak se klidně může stát, že bude chybět teleport zpátky, vy projdete kus úrovně znovu (se všemi otravnými boji) a na klíčovém místě se neobjeví boss a neotevřou dveře dál (pomohlo pouze vyskočení ze hry).

Zbytečnost "rýžovacích" DLC už tady rozebrali ostatní, krom "pirátského" nesahají DLC k jedničce ani po paty (Underdome Riot jsem pravda raději nehrál).

Pro: audiovizuální zpracování, dvě tuny obsahu

Proti: místy děsivá repetivnost, nevyvážená obtížnost, chyby, zbytečná DLC

Průzkumy hovoří jasně: Tuto hru doporučuje 8,7 z 9,6 Claptrapů.

...if you pay the right price, your evening will be nice
and you can go and send me on my way.

Ústřední půjčovna filmů Gearbox uvádí...

oh, there ain't no rest for the WICKED!

BORDEL (Daniela) LANDY 2

Režie: Vít Olmer
Hrají: Vojta Dyk jako Axton, Kateřina Brožová jako Maya, Pavel Novotný jako Salvador, Rudolf Hrušínský nejml. jako Zer0, Aňa Geislerová jako Gaige a Michal Suchánek jako Claptrap.

no, there ain't no rest for the wicked,
until we close our eyes for good

Dobří Vault hunteři se vracejí jako holubi k okoralým kůrkám suchého chleba od na léky nemajícího českého důchodce. Stejná grafika, stejné principy, stejné postavy, nová cena. Změn oproti prvnímu dílu by jeden napočítal na pravé noze Radka Jaroše. Tou největší a nejzásadnější změnou je poměrně dobrá znovuhratelnost. Po dokončení hlavní linie, která zabere odhadem kolem 20 hodin, se odemkne tzv. True Vault Hunter Mode, který už dá celkem zabrat, ovšem na oplátku se odmění lepšími zkušenostními body, lootem a celkově komplexnějším zážitkem z celé hry.

Not even fifteen minutes later
I'm still walking down the street

Ale pěkně popořadě. Pět let uteklo od epického (haha) otevření Vaultu a od té doby na Pandoře vládne Jack zvaný Handsome a je opět jen na Vás, abyste spravedlnosti učinili zadost. Klasika: Vyberete si postavu, která je Vašemu stylu nejbližší (já sáhl samozřejmě po Rudolfu Hrušínském, ale na Mordecaie nemá) a brzy se ocitnete na planetě Hoth. Ne, dělám si srandu, ale pocit deja vu je hned na začátku velice silný. Hra je už od první minuty nabitá humorem stejně jako třeba Bony a klid 2, jelikož se opět objeví Claptrap a o zábavu je tedy postaráno. Už jsem nastínil příběh, avšak stejně jako o téměř celém zbytku hry o něm nelze říci něco nového, co by člověka dostalo do kolen jako nová galerie Ariel Rebel.

Jediné, o čem snad lze chvíli hovořit, jsou tradičně zbraně. Akorát... Jsou divné. Ano, je jich tuny, všude se válí, bílé, modré, zelené, zrzavé, (kde jsou černé, vy rasisti?) ale jsou takové nemastné neslané. Pravda, jako ostřelovač asi nebudu nosit raketomety, ale ze čtyř slotů jsem měl tři sniperky (jedna korozivní, jedna ohnivá a jedna slagová) a pro strýčka příhodu jedno SMG, zatímco v Borderlands 1 jsem měl mnohem větší variabilitu a přijde mi, že i častěji jsem zbraně obměňoval. Tady jich je víc, ne že ne, ale většinou není důvod je měnit. To platí v bledě modrém (vidíte? zase žádné bledě černé, multikulti nic) i o dalších předmětech - granáty, štíty i speciální vybavení.

80 % je možná i trochu nadnesené, ale mě tato nastavovaná kaše přesto baví. Navíc jak už jsem říkal v úvodu, to hlavní přichází až s True Vault Hunter Mode. Takže běžte to dohrát a pusťte se do toho znovu a pořádně. A samozřejmě nemůžu zapomenout na kooperaci, v tom je to pořád sranda. Ale to už tu také bylo v předchozím díle. A ten měl i mnohem víc cool intro. Captain Obvious out.

I said "You can have my cash,
but first, you know, I got to ask
what made you want to live this kind of life?

He said "There ain't no rest for the WICKED!"

--------------------------------ZDE ODSTŘIHNĚTE--------------------------------
“Prepare to level. Prepare to loot. Prepare to get lost in the hilarious, bizarre and wonderful world of Pandora.” 9/10 – IGN

And prepare to lose yet ANOTHER 30 hours in this castrated Borderlands 1.

“Borderlands 2 stands out as Gearbox's magnum opus, and one of the most memorable and fun gaming rides I've ever been on.” 4.5/5 – GameSpy

It was my first game ever. I'm so excited! GameSpy reviewer

“This is the game, and it makes Borderlands persistently fresh in a way other shooters never are. ” 90/100 – PC Gamer

That belongs to Borderlands 1. Right? Oh, wait...

Pro: Spousta lootu, stále zábavné, True Vault Hunter Mode, humor, kooperace, Mordecai!

Proti: Minimum změn, sem tam frustrující lokace

Rovnou se přiznám, první díl jsem nehrál, když jsme se s kámošem domlouvali, co si zahrát v kooperaci, tak nás napadlo Borderlands a rovnou jsme přešli na 2. díl. Lepší pocit s hraní jsem měl, když jsme to hráli ve 2, v sólo taky super, ale v kooperaci je to prostě o něco lepší. Než o příběh, tu jde spíš o tu akci a o ten loot a vylepšování postavy. Komiksová grafika je úplně super. Příběh bych asi vnímal více, kdybych hrál sám, ale ve dvou to je akce za akcí a příběh jsem moc nestačil sledovat, ale měl jsem plus mínus představu o co tu jde. Komediální složka tomu taky pěkně sedí, ale je jasné, ne že každému to bude sedět.
Upozornění pro fanoušky prvního dílu: Šílenost zachována!

Vezměte si Borderlands, přidejte o kvantalion více zbraní, hudbu Jespera Kyda a odeberte hře tři roky rozdíl mezi pvním dílem - vyjde Vám prakticky totéž. Herně velké hry jako právě Borderlands 2 to mají totiž těžké, to i přes fakt, že to vypadá stylověji, namakaněji. Pořád prostě ve výsledku převládá pocit, že to není úplně tak druhé pokračování jako natáhlejší, hodně natáhlejší dodatek. Kromě prvních lokací, které jsou ve sněhu mě lokace nijak extra nevytrhly, v občasných případech spíše frustrovaly svou zbytečnou náročností, co se počtu nepřátel týče.

Info: smrt je drahá!

Co mě nejvíce potěšilo na druhém pokračování jsou ale především postavy, ať už zmíním návrat starých známých z prvního dílu, či úplně ty nové, které mají co do sebe a v závěru mě i zamrzelo, že nedostaly více prostoru. Stejně přistupuji k vedlejším misím, díky kterým jsem si hru prodloužil bohatě o nějakou desítku hodin a to jsem ani všechny nesplnil. Opět je to počet misí jako maskování velmi chatrného příběhu, který je vlastně poslepován pouze kapitolami a do dobrých 3/4 hry jsem ani pořádně nechápal, co se děje a proč se to děje. Herně je hra na chlup podobná jedničce, sice přihazuje několik nových nepřátel, ale nic co by mě od plnohodnotného pokračování překvapilo. Souboje s bossy jsou stále nudné a zbytečné.

Asi z předešlých řádků vypadá, že se mi hra nelíbila, nebo že mě zklamala. Nenazval bych to úplně zklamaním, jen jsem po tom všem chválení ostatních asi čekal něco silnějšího a zajímavějšího. Možná to bylo herní postavou, možná něčím jiným. Přesto jsem Borderlands 2 věnoval tolik času jako málokteré hře za poslední měsíce.

V kostce: Povedené pokračování, které potěší především hráče, kterým jednička utekla. Pokud neutekla nechte se unášet více než 30ti hodinovou záležitostí s perfektními postavami, dabingem a hratelností.

Jedna z nejmilejších postav v celé hře: Tiny Tina

Statistika

Postava: Axton
Herní level po dokončení: 34
Achievementy: 29 z 59 (49%)
Herní doba: 34 hodin

Pro: grafika, zbraně, hudba, délka, úprava postavy, 4 postavy

Proti: délka, obtížnost misí, respawn nepřátel

Tak jo, podíval jsem na hodnocení ostatních a musím se taky vyjádřit. :)
Nechápu některé starší komentáře, asi by se nemělo komentovat hru a pronášet moudra jen po dohrání první obtížnosti. (to vlastně borderlands 2 vůbec nehráli)
Sice chápu že každý má jiný vkus ale statistiky hovoří jasně:
na steamu 102 000 pozitivních hodnocení
ku 3 000 negativních
v týdnu 8000+ lidí ve hře(od víkendu 10 000+), to je pět let po vydání hry více než dobré.

Borderlands 2 je podle mě by se dal nejvíce připodobnit k Diablu kdy hrajete pořád dokola, farmíte bossy ve snaze získat konečně tu legendárku :) jen prostě tentokráte v kabátu střílečky.
BL 2 rozhododně není datadiskem prvního dílu,na to je se všemy DLC a a přidanými misemi přílíš rozsáhlý. Grafika maličko hezčí a zbraně jsou více vyvážené než v prvním díle( i když mi trochu chyběl rachot explozivního SMG :) ) systém teleportů (checkpointů) ty jsou teď už skutečně na každém rohu a můžete si portit kam zrovna máte chuť i ve všech DLC. Příběh je zábavný, velice hratelný. Nepřeberné množství vedleších questů, kterých je tolik že je na první dvě obtížnosti nemá cenu všechny plnit.
Osobně doporučuji splnit hlavní příběhovou linii na první dvě obtížnosti a po dosažení 50 levelu okamžitě přejít na třetí. Pravá zábava začíná až na ULTIMATE VAULT HUNTER MODE :) Kdy je level protivníků vždy o několik levelů vyšší než váš (nebo nejvyšší level postavy ve skupině).

6 hratelných postav kdy si určitě vyberete která vám sedí nejvíce. (všechny samozřejmě jdou hrát různými buildy)
Tolik zbraní že až se vám z nich bude točit hlava :)
6 druhů zbraní: pistole: brokovnice,sniperky, smg, assalut rifle a raketomety
od 8 výrobců zbraní kdy se každý specializuje na něco jiného
+ unikátní zbraně od postav Mad Moxxi a Tiny Tina
4 druhy elementů: elektřina, oheň, koroze, exploze a slag

Ohnivé zbraně se nejvíc hodí na lidi, roboti a jiné obrněné cíle jsou zase hákliví na korozovní útoky, elekřina je ideální na shazování štítů. A samozřejmě slag, bez něj si na poslední obtížnosti moc neškrtnete :) ten "obarvuje" a takhle obarvený cíl dostává několika násobné poškození od jiné neslagovací zbraně.
různé vzácnosti zbraní o obyčejných bílých, přes zelené, vzácnější modré, fialové, růžové seraph, přes oranžové legendární až k hodně vzácným "perlovým" zbraní. I když nejdůležitější je samozřejmě level zbraně.
Granáty jsou konečně k něčemu a módy granátů budou tvořit podstatnou část vaší výzbroje.
hromady štítů
kvantum nepřátel
spousta humoru, dabéři se skutečně vyřádili a odvedli skvělou práci.
Je to skvělé i jako single player ale hrejte co nejvíce s přáteli, zvedne se tak obtížnost, šance na lepší loot a hlavně zábava.
Napůl kreslená grafika se někomu nemusí líbit ale na mě působí velice mile a není ani náročná na HW.
Maličko může být problém že drop je pro všechny stejný tak se může nastat situace kdy se pohádáte o nějakou zbraň (oproti třeba Diablu 3 kdy každému padá něco jiného :) ) ale stejně ve hře je zbraní tolik že jsem spíš nevěděl co s nimi.

Badass rank je skvělý nápad kdy vás hra odměnuje za plnění různých výzev, mnohem lepší nápad než v prvním díle kdy jste si jen trénovali zbraně jejich používáním. Donutí vás alespoň používat všechny zbraně, štíty atd. :) a když už máte splneněno 90% výzev na nějaké postavě tak si to můžete zresetovat a díky tomu to můžete hrát prakticky do nekonečna :) A samozřejmě Baddass rank se sčítá na všech vašich postavách, takže čím déle hrajete tím jste maličko silnejší.

Maximální level postavy je sice 72 ale ve hře můžete jestě splnit quest v lokaci Digistruct peak a zvednout si level protivníků až na OVERPOWER LEVEL 8 a získávat tak ještě lepší výbavu. V praxi to znamená nepřátelé a vybavení level 80. Kam se hrabe normal obtížnost :D se slaboučkými chcípáčky.

Za 20 let hraní PC her tuhle považuju za nejlepší a nejpovedenější co jsem kdy hrál, výlet na Pandoru vám všem mohu jen doporučit. Pozor dosti návykové :)
Pokud nevěříte mě, máte napsat mému kolegovi ze hry LelereyCZ a ten vám to vysvětlí a potvrdí. :)
Snad chystané BL 3 alespoň bude stejně dobré jako druhý díl. Můžeme jen doufat.

Edit: na jaře 2018 vyšel nový patch od komunity, který upravuje zbraně a výbavu. Díky tomu je hodně zbraní třeba hratelnějších a nestojí tolik za prd jako předtím, rozhodně doporučuji.

osobní statistiky k 18.6.2018:
1377 hodin ve hře
Badass rank 115830 (což je 17-19% ke všem statům)
69 ze 69 achievmentů

72 Maya OP 8
72 Caige OP 4
72 Axton
59 Zero
31 Krieg
54 Salvador

Pro: Všechno viz komentář :D neskutečně zábavné

Proti: návykové, loot je společný pro všechny ale tolik to zas nevadí