@Fatality (komentář): Kurňa, furt tady vymýšlím četbu na cesty busem do práce a už to mám!! :D Hodím si re-read Temné Věže. Poděkoval bych ti za připomenutí/inspiraci, ale ono za to může Ka, ne ty.

:D
@mazar1234 (14.10.2015 12:50): Je to tak, hra nebola vôbec ťažká, ale pochopil by som u ľudí, čo toho moc nehrali, že nevedia moc dobre hrať (keď si spomeniem, ako som začínal hrávať first person hry s myšou), no oni nie sú dobrá vzorka na benchmarking náročnosti. :)

Horor tam fakt nebol. Inak k tomu, čo je na steame otagované ako stealth - potom je aspoň výhoda, že je viac hier v tématickej zľave a aj pre ľudí, čo nehrávajú stealth (napr. VtMB som tam videl). :)
@M.a.t.t. (14.10.2015 10:49): No, videl si čo všetko je na Steame predávané ako "Stealth"?
osobne som síce som pri hraní nezaznamenal ani jednosekundový hororový úsek, asi záleží ako si to definuješ.

@sgtfury (komentář): Moc nerozumiem tomu o tom upgadovaní zbraní, veď každá jedna zbaň mala rovnako upgradov predsa. A obtiažnosť je napr. na Medium primitívne ľahučká, prakticky sa dá zomrieť iba vyslovene naschvál ináč bez šance. Naopak v 1999 MOD je smrť vcelku bežná aj s finančnou penalizáciou a to je človek rád že si sem tam niečo dokáže upgradnúť. Záverečný súboj detto, na medium smiešne ľahká záležitosť, na 1999 minimálne (skôr 20) 15 pokusov.
@M.a.t.t. (16.08.2015 00:22): Už som si dačo vygooglil a naštudoval. Ale inak mi príde troška komické, že len kvôli potomkovi to Comstock tak pushoval, čo sa týka cestovania medzi realitami s tým, že pravdepodobne ani najprv nevedel, že Elizabeth bude mať nejaké špeciálne schopnosti.
@Tulareanus (15.08.2015 23:36): Asi by som ťa mal odporučiť na bioshock wiki :)

V podstate ide o to, že Comstock vyzerá tak ako vyzerá kvôli nadužívaniu toho zariadenia a čo sa týka Elisabeth, tak by mali prestať existovať minimálne tie z Comstockovej reality, to jest tie, ktoré vládnu schopnosťou cestovať medzi realitami.
@Tulareanus (15.08.2015 23:00): Priznávam, že je to už dlhšie, čo som to hral, takže to nie je presne tak, ako som to napísal. :) Ale logická diera to skutočne nie je, to som si pamätal. Viď spoiler z Burial at Sea, už fakt neviem, či sa to riešilo aj priamo v Infinite, tak ťa nechcem zavádzať.

In Burial at Sea - Episode 2, Elizabeth saw Comstock's dead body being dragged away by Atlas' men. Also revealed is his previously unseen white hair and aged face, showing Comstock was still afflicted by his overuse of the Luteces' trans-dimensional device.

A ohľadom toho záveru pretože práve to je miesto, kde sa zásadne lámala realita, zrodil sa Comstock a Elisabeth sama ukázala hráčov, k čomu všetko nakoniec povedie. Takže aby sa katastrofická realita neopakovala, bolo nutné zasiahnuť práve v tomto bode.
@M.a.t.t. (15.08.2015 22:54): Tak väčšinu iných vecí som si utriedil a len som zvedavý, tak čo. :)
Chcel som vedieť, či to je plot hole alebo to má logiku.

Každopádne:
Princíp je v tom, že masaker pri Wounded Knee bol v roku 1890, čiže ten prerod mal mať niekedy asi tesne potom, Elizabeth sa narodila v roku 1893 a hra na Columbii je 1912. Neviem, prečo by tam mal byť starší, resp. hra to nikde nehovorí.

Ale je tu vlastne aj podstatnejšia vec so záverom, čo ma "trápi". Prečo práve utopením tohto jedného Bookera z veľkého množstva realít sa má skončiť ten cyklus? Hlavne ak sa jedné o toho, ktorý sa odmietol stať Comstockom. Preto, aby nemal dieťa a tým pádom Comstock nemal čo získať? Preto zrazu začali miznúť Elizabeth na konci, lebo zrazu prestali existovať? Príde mi to nejaké divné, nedomyslené. Alebo mi niečo uniká. A cyklus sa zastavuje preto, aby sa nenarodila Elizabeth, ktorá by potom v nejak realite bola indoktrinovaná Comstockom a napadla NY v roku 1983 predpotopnými vzducholoďami? :D
@Tulareanus (15.08.2015 22:48): Podľa mňa riešiš strašne nepodstatné detaily :)

Comstock je v danej realite logicky starší ako Dewitt a to kto ako rýchlo stárne je úplne irevelantné, nehovoriac o tom, že si nechal narásť veľkú bradu.
Tak som to dohral a hoci mám z toho ako celku veľmi pozitívny dojem, určité detaily príbehu sa snažím ešte vstrebať, lebo mi prídu miestami zvláštne až nelogické, napr.:
Prečo vizuálne Dewitt a Comstock pôsobia ako keby bol medzi nimi aj 30 rokov vekový rozdiel? Jasné, že aby hráč nespoznal o čo ide, ale i tak sa mi to zdá divné, ak comstock uobral pred 19 rokmi Elizabeth (tam aj vyzeral mladší). Alebo Dewitt má byť akože o 19 rokov mladší a je zobraný z doby tesne po odovzdaní Elizabeth?
@Parental Fail (komentář): Hral som to hned z fleku na "1999 Mod" a suhlasim s tym, ze peniaze sa stavaju velmi nedostatkovym tovarom, na konci hry som ani nemal vyupgradovane co som chcel lebo skratka na to nebolo. A zaverecny suboj uz dost prehnany zahul, kvoli tomu ze sa nikdy neukladal progres a zakazdym sa islo uplne od zaciatku cez vsetky vlny.

ale

"Není to žádná střelecká galerie & Relativně otevřený krásný svět" ? ehm, ved je to uplne normalna koridorova arenovka, to ze sa da obcas niekam vojst alebo odbocit vlavo z toho ziadny otvoreny svet nerobi.
@Parental Fail (komentář): 1) "Není to žádná střelecká galerie & Relativně otevřený krásný svět"

Právě že se jedná o lineární shooting gallery jaxvině s mechanizmy z CoD (přelezu čáru na zemi a do "arény", ze které často ani nemůžu odejít, se odnikud naspawnuje deset nepřátel), zejména v porovnání s prvními dvěma díly. Tvůrci si pro vyprávění zajímavého příběhu zvolili zcela nepochopitelně jeden z nejvíce "osekaných" herních subžánrů.

2) "bez emocí jako z Japonského filmu"

Jaké Japonské filmy bez emocí máš na mysli? Japonci mají dnes s vyjadřováním emocí rozhodně o něco větší problémy než Evropané (viz jejich kurzy smíchu, objímání nebo vyjadřování lásky vlastní ženě), ale že by třeba v Shichinin no samurai neexistovaly emoce se říci nedá

3) Ano, nesmrtelný sidekick Elizabeth, kterého pro jistotu ignorují nepřátelé, tomu jisté kouzlo přidává (to nemyslím ironicky), ale herně se nejedná zdaleka o takový zázrak, jak se autoři tvářili (díky oné ignoraci nepřáteli a nesmrtelnosti).

4) "Bioshock Infinitum si právoplatně zasloužil svůj titul Hra Roku,nehledě na to jak o ní tady mluvíte."

I v rámci FPS vyšly v roce 2013 IMHO lepší tituly (Shadow Warrior a Far Cry 3: Blood Dragon jsou z hlediska hratelnosti o třídu lepší), nemluvě o ostatních žánrech (Dust: An Elysian Tail je přímo esence hratelnosti). Bioshock Infinite tady má nejlepší hodnocení ze všech her z roku 2013, ale to neznamená že se jedná o nekritizovatelnou modlu. Mimochodem, dát 95 % střílečce s Tvými slovy nemastnými neslanými zbraněmi (tj. jádrem každé FPS).

Doporučoval bych méně fanboyování a více realizmu. A zahrát si první dva Bioshocky a pokud možno oba System Shocky, pak možná pochopíš, proč někteří z nás u Bioshock Infinite kritizují mnohá zjednodušování (Bioshock Infinite se podle nás příliš posouvá směrem k interaktivním filmům na úkor hratelnosti).
@Parental Fail (komentář): Jak o ní tady mluvíte? O__O ešte sa sťažuj
z 258 hodnotení to má 86% a je to jedna z najlepšie hodnotených hier na DH. Veľkého uznania sa tu tá hra dočkala, ale z tých 258 ľudí je predsa jasné, že sa z nej každý nadšením neposerie.
@mazar1234 (07.01.2015 23:28): To jako vážně? Já si teda radši dám ve hře něco novýho a neokoukanýho, než znovu po milionté koukat na generickej příběh o zachraňování světa před zlýma náckama.. Ona to až taková slátanina nebyla, ale pokud jsou lidi u her líní používat svoje mozkový buňky, tak spokojení nebudou, to je jasný..
Hrál jsem to před nějakou dobou, ale nebylo "cílem" nepřátel vám spíš Elisabeth ukrást? Proč by na ní útočili, když měla být jejich nový spasitel? Možná proto jste ji nemuseli bránit. Nebo tak jsem si to alespoň vysvětlil.

A jinak k příběhu: Špatný není a zaujme určitě víc, než ve valné vetšině FPS, ale jeho problém je ten, že se tváří chytřejší, než je.
@pajmič (07.01.2015 18:13): Ne, nebylo by to chytrý. Už tak se ve hrách musím vypořádávat s dementníma enemákama, nepotřebuju se dívat, jak dementně se chovají i moji virtuální "spoluhráči".
@Bursoft (07.01.2015 17:52): Jasně, protože ta hra už sama o sobě není jednoduchá proč ji dělat těžší? Víš, co by bylo chytrý? Kdyby jsi Liz mohl dávat příkazy např. Někam se schovat, aby na ní nepřítelé nemohli, nebo ji alepson na nějakou dobu neviděli nebo ještě líp dát ji nějakou možnost se alespon trochu bránit. Ale neee to je moc práce. Raději vyřešíme tak, že tam vůbec fyzicky nebude......by mě zajímalo proč tu lenost obhajovat. Žádná FPS co znám neni, v základech tupí tak, že by tvůj companion byl neviditelnej.

@Bodkin (07.01.2015 18:08): Jo, jo. Asi tak.
Tak zrovna Wolf je ta fps, která se řídí Carmackovým příběhem v pornu.. Místo mindfuck bullšitu máš něco jako direct bullšit, kterej se moc neliší od megabulšitu v CoDčku :D
@Bursoft (07.01.2015 17:58): Steam mi to tak ukazuje a to som Bioshock mal zapnuty nejaku dobu len kvoli zberu kariet bez hrania.

Kazdopadne hlavne plusy Infinite su v jeho pekne spracovanom svete, ten ma bavil a pribehovo to bolo zaujimave zo zaciatku tiez. Prestrelky ale boli prilis caste, zbytocne vela nezaujimavej akcie a ku koncu uz dost divny pribeh.

Wolfenstein - The New Order bol pre mna ako FPS zabavnejsi.
@pajmič (07.01.2015 17:40): Akce v BI není o tolik horší než ve Wolfovi. Problém BI je v tom, že je hrozně dlouhej a ta akce začne brzo srát, Wolf je o dost kratší, ke konci ale taky klouže k těžkýmu stereotypu.

Elizabeth je vyřešená geniálně, protože si neumím představit, že na hard obtížnost se budu někde uprostřed bitvy starat o to, aby nezdechla. Prostě se sama někde schová a semtam ti hodí lékárničku, nechápu co je na tom špatnýho. Je to příběhová postava, ne tvůj action buddy..
@mazar1234 (07.01.2015 17:44): Přesně to mám na mysli. Kdyby z B:I byla adventura bez jakýkoliv akce bezpochyby by z toho vzešla lepší hra (talentovaný lidi na to měli) ale jak pravíš....už by se to neprodávalo "moc dobře" nakonec to stejně nezastavilo konec studia, což je opravdu smutné.
@pajmič (07.01.2015 17:40): No keby mala byt zranitelna tak by museli absolutne radikalne prekopat cely gameplay a neurobit z toho normalnu masovu FPS-ku (akoze masy nepriatelov). IMO - to uz by tak vela ludi nebavilo kupovat.....

Pre mna je Infinite najhorsi diel serie a este je to umocnene velmi slabymi DLC.
@HolyMeatball (07.01.2015 17:34): Jako charakter Ashey stála za prd, ale do samotnýho gameplaye byla implementována výborně. Byla zranitelná musel jsi ji ochranovat, schovávat ji do krabic, bránit ji když např. otevírala dveře, pomáhat ji na určitá místa a celkově byla dobrý předmět pro oživení gameplaye. B:I nic z toho nemá. Liz prostě v gameplay neexistuje. Je tam pouze její model, který je pro NPC neviditelný. To je lenost nejvyššího stupně.

@Bursoft (07.01.2015 17:40): Můj argument se vztahuje pouze na AI Elizabeth kolego. Navíc akce ve wolfovi není zpracovaná jako něco, co vzešlo z produkce City Interactive, což je problém B:I. AI byla blbá vždy až na pár připadů jako F.E.A.R.
@pajmič (07.01.2015 17:30): Novej Wolf žije jenom ze slávy starých Wolfů, zdaleka to není tak dobrá hra, jak se rozhlašuje, především je to technickej megafail. Jen proto, že někdo řekl "příběh v FPS, je asi tak platnej jako příběh v Pornu" neznamená, že je to vyrytý v nějaké hráčské bibli a každá fps se podle toho musí řídit. v BI je střílení až moc, to je fakt, ale příběh je tu priorita a dělá z té hry víc než jen blbou fpsku..

ps. AI i počty enemáků v novým Wolfovi jsou stejně špatný, jak tady, takže bych tím moc neargumentoval..
Brrr, Resi4 že něco udělal lépe? Dyť ta bloncka tam celou dobu byla akorát tak na facku. Přestože hratelnostně mi nijak zvlášť nevadila.
@Jirx (07.01.2015 17:06): Jasně, proč to vyřešit složitě když to jde jednoduše. Uděláme to takto: Hodíme na vás hromadu enemáků..uděláme to hektický aby jsme měli alibi pro naše líný AI programátory. Ta hra by se dala hrát kolego a věř, že by to byla hned jiná káva. Resident Evil 4, The Last of Us, dokonce i walking dead to udělalo líp, než B:I. Kdyby Liz nebyla dobře napsaná byla by mi zcela u zádě, což je u hry založené na vztahu dvou protagonistů byl docela fail. Ale pokud se ti to i tak líbí OK. Beru. Ale víš co? Zahraj si novýho Wolfika. Možná ti to připomene, jak má vypadat dobrá střílečka. :)

@orromis (07.01.2015 17:29): Ano, art design, vizuál je super. O to víc nasere fakt, že lidi, co makali na vzhedu týhle hry promrhali svůj talent kůly neschopnejm Gameplay designérům. Wolfika jsem začal hrát (cca 4h) ale můžu říct, že svou práci dělá skvěle. Story tam je, ale nehraje si na víc, než ve skutečnosti je.
@pajmič (07.01.2015 16:44): V kontextu doby (tzn.: éra military shooterů) je B:I celkem dobrá FPS. Dějově a vizuálně (architektura města) je hra v žánru FPS bezkonkurenční.

Problém celého B:I je v žánru - tahle hra neměla být další FPS, kde zabíjíš tucty bezejmených tupců, protože takový žánr prostě nemůže zvládnout serious story (podle Total Biscuita se to povedlo novému Wolfensteinu, ale ještě jsem to nehrál, takže nebudu soudit... každopádně nový Wolf zvládá FPS jako žánr výborně narozdíl od Infinite).
Proti gustu. Omezení na dvě zbraně mě taky sralo, ale gunplay jako takový je jeden z pár věcí, který jsou v Infinite prostě nesčetněkrát lepší, než v předchozích dvou dílech. Třebaže Rapture je samo o sobě mnohem zajímavějším místem, než Columbia. A oku mi taky více méně všechno víc lahodilo v Rapture.

Příběh je tu natolik specifický, že jakákoliv srovnání nemají smysl. Komu se zalíbí, toho to odrovná. Komu se to nezalíbí, pro toho to bude nesmyslná komplikovaná kaše. :)

A ochraňování Liz opravdu podstatou hry nebylo a ani nemělo být. Když už, tak naopak. A jo, regenerující štít je zjednodušující fíčurkou, ale jinak jsem nijak zvlášť necitíl, že by Infinite byl kdovíjak značně lehčí, než díly minulé. Když už, tak celá série je prostě lehká. ^.^
Příběh smysl dává, jenomže když do něčeho nacpete cestování v čase, můžete vysvětlit prakticky jakoukoli slátaninu. Mě se B:I hrál mnohem líp, než první Bioshock, právě díky tomu, že jsem měl jen dvě zbraně a nebyla tam ta mnou zmiňovaná překombinovanost. Bylo to ryzejší FPS, než první Bioshock. Ale tisíc lidí, tisíc chutí.
A podstata hry podle mě není ochraňovat Elizabeth. Kdyby byla zranitelná a viditelná pro nepřátele, tak by se to nedalo vůbec hrát, na to je to až moc akční FPSko.
@HolyMeatball (07.01.2015 16:17): Jednička pokud vím, měla daleko větší výběr/rozmanitost zbraní, něměla to tupý omezení dvě zbraně max, plasmidy v jedničce dávaly smysl z hlediska story a gameplaye. Když už jsme u plasmidů. 90% z nich je totéž, co v jedničce. Regenarace štítu hru ještě více zjednodušila...jako by nestačil ten respawn. Jednčka měla podle mě daleko větší možnosti z hlediska využívání prostředí ve svůj plastní prospěch. Ikdyž jednička jako FPS taky není žádný zázrak, nebyla ani zdaleka tak omezená a příběh dával, alespon smysl.
Jo, to nezdůradnuju tu neuvěřitelnou lenost AI designerů udělat Liz nesmrtelnou a neviditelnou, což nádherně zabíjí podstatu hry, tedy ochranovat Liz. Zbytečný upgradedy zbraní, uměle přituhující obtížnost natahujíc herní dobu....prostě všechno špatně pokud se na to díváš jako na FPSku. Jednička nebyla perfekt, ale dělala několik věcí dobře.
Nu, tak jsem si Infinite zase zahrál a tentokrát nedohrál. Hlavní problém B:I je podle mě jasnej. Je to FPS. FPS, která má průměrný FPS mechanismy. Nakonec jsem se z nudy trochu podíval na zoubek příběhu, kterej je do nebes vynášející (a osobně mi nepřišel kdovíjak úžasný) se ukázal jen jako komplikovaná kaše, která ve výsledku vlastně vůbec nedává smysl. Kdo to jen prohlásil "příběh v FPS, je asi tak platnej jako příběh v Pornu" Pokud bych měl vyzdvihnout něco jiného z hlediska story bude to Freedom Force vs. the 3rd Reich, která ale paradoxně zůstala zapomenuta...jo, to bude asi tim, že to nebyla tupá střílečka pro masy? Jen hádám. Opravdu jsem až ted začal litovat, že jsem hru koupil za plnou cenu. Rozpadnutí Irrational není náhoda, ikdyž se mi jejich starší výtvory velmi líbily (SWAT, Freedom Force) jsem rád a doufám, že tahle série zůstane ležet, tedy pouze za předpokladu, že se toho neujme někdo, kdo umí designovat FPS.