Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

@Katt (30.01.2023 22:26): Ještě taky... já to dohrál dvakrát a pokaždé byla má postava rozumně dobrá v kontaktním boji i magii, imo není důvod se specializovat, spíše je to na škodu. Jen do lukostřelby bych určitě žádné body nedával.

Kromě Arx Libertatis pak ještě existuje mod s HD texturama. Jsou generované pomocí AI, takže grafický styl by měl zůstat zachován, ale nezkoušel jsem.

Každopádně obě první hry Arkane (AF a Dark Messiah) by si zasloužily nějaký větší rebalance/remaster mod, který by dopracoval některé strádající prvky hry (level system, souboje), ale to je - obávám se - nad možnosti jejich enginů, resp. zásahu modderů do nich.
@Charllize (30.01.2023 18:33): Popravdě Libertatis taky není zrovna bez chyb :( Naposledy mi zmizel klíčový předmět (a ani konzole nějak nepomáhala). Trochu duchovní nástupce Stonekeepu, v tomhle směru.
Ja hral za valecnika a cajk... cajk=poprve jsem to kvuli tomu vzdal v pulce :D ale pak jsem to nejak preckal. Naopak mi kouzleni prislo k nicemu, mel jsem nejake firebally po ruce ale jinak asi pohoda (i kdyz zas tak si to uz nepamatuju).
@Katt (komentář): Ja vždycky rad vidím když někdo hraje starší hru v původní podobě. Přijde mi fajn aspoň na první hraní videt a zažít to co vývojáři zamysleli i když se občas skřípe zubama. Není nad dobovou zkušenost.
Pro mne osobně poslední hra od Arkane co se mi fakt libila, skoda ze v tom nepokracovali a nyní tvoří hru kde se budou střílet fialový upiri v coopu u pivka. :)
@Katt (komentář): Pekný komentár + gratulujem k dohraniu, o to viac, že si sa rozhodla hrať bez Arx Libertatis - až mám chuť napísať úprimnú sústrasť, lebo mnohé z toho, čo si písala (neresponzívne čarovanie + lepšie vybalancovaná hra (aj iné buildy sa dajú dobre použiť)), rieši a ja už by som to bez neho veru nehral :)
Já všechno házel do truhel a okolí pevnosti lidí. Spotřební zboží (zbraně, zbroje, pochodně, jídlo,...) jsem prodával, postupně ale ni obchodníci nemají dostatek místa tak doporučuji prodávat spíš dražší věci a třeba ty kyje, provazy a dýky zabírající moc místa prostě vyhazovat na zem před obchodníka...taky doporučuji prodávat vždy tomu, kdo danou věc má, takže se mu budou štosovat a nebudou ochodníkovi zabírat další místo (do 10) . Ale popravdě, to už je taková moje úchylka, ty prachy neupotřebíš.
Nenávidím Vás, práve som dostal chuť rozohrať Arx, ale objektívne za všetko môže Meatboll.
Takže chápu dobře, že ve hře není žádná truhla? :D
Já jen, že můj inventář už maličko nestíhá... :D

Jinak jsem teď za Orcem, kterému jsem dal "povolenku", kterou jsem dostal podepsanou od toho borce v hospůdce u toho hradu? - A tam samozřejmě všechno rozmasakrovany :D. Celkem slušný gore... Kousky lidí všude... noha tady, ruka támhle :D. No nic, alespoň, že chleba jsem si upekl (ani nevím co mě na tom vaření tak baví :D). Už se těším, až dneska dojdu a zapnu... Ten svět mě prostě hrozně baví :) a to je jen začátek!

Edit. Výborně, náhodou tahle hra splňuje podmínky pro herní výzvu 2022. :D
@hanak_v_exilu (28.01.2022 13:11): V některých bych to fakt nedoporučoval ani zahodit a když už, tak ne na jedno místo. V některých je zahozená věc navždy zahozená (a už ji tam nemusíš najít, to platí u těch textovějších, ke věc na zemi není viditelný), v jiných se ti může stát, že shodíš program, protože naštosuješ do jednoho místa více věcí, než s kolika počítá program, že bys jich tam mohl tolik umístit.
Základní pravidlo dungeonů - všechno co není spotřební zboží se zahazuje na jedno jediné místo! Zrovna v úterý jsem se složitě vracel skrz brutální bludiště pro hůlku která byla nezbytně nutná. A to jenom proto, že jsem se na to pravidlo pro jednou vykašlal.
Přidávám se do kamenného klubu, taky jsem je kdysi zahodil :D
@Tarhiel (27.01.2022 23:09): Díky! Už je to mraky let, co jsem to hrál, ale mám dojem, že při prvních průchodu hrou jsem to zvoral taky :-) To ještě pořádně nefungovaly ty internety a já byl zmaten jako Goro (ne princ, ale pes)
@Tarhiel (27.01.2022 16:29): Oh děkuji mnohokrát, protože přiznám se, že takovou torchku jsem zapaloval alespoň na 10x. Všimnul jsem si teprve teď, že se ten "fix" už řešil, takže jdu se na to podívat.

Jinak beru si k srdci rady co už se tu řešily... Takže itemy zahazovat nebudu ( raději ani ty kameny :D )…NPCčka nechám pěkně v pohodě, ať si hledí svého, protože se mi doneslo info ze KAŽDÉ NPC můžu oddělat, dokonce i ty, který jsou důležité (uč se Bethesdo).
@khudman (27.01.2022 14:40): Ak Ti to šlape tak asi ok, ale v pôvodnej hre bolo ešte veľa chýb (niektorým sa po dlhšom hraní spomaľovalo načítavaie levelov, etc.) + pridáva to mnohé QoL fičúry (minulý rok vyšiel veľký update pridávajúci podporu pre širokouhlé monitory, HUD scaling, etc.) ale najmä(!) kúzlenie je teraz použiteľné (hra mala problém rozlišovať, čo si vlastne na obrazovku nakreslil) a zdá sa mi, že aj načítavanie bolo svižnejšie.

Záleží na Tebe, či niečo z toho využiješ ale už len kvôli tomu kúzleniu by som to vyskúšal.
Jelikož jsem pracovně mimo ČR a s sebou mám jen můj stařičký Dell E5450 s i3kou, tak jsem se rozhodnul najít si nějaký starší hidden gem. Celkem až k smíchu, že až do minulého týdne jsem o tomhle titulu vůbec netušil . Hned při prvním rychlém zapnutí (abych se ujistil, že vše šlape) jsem u hry zůstal sedět bezmála 4. hodiny. Vypadá to, že jsem si vybral sakra dobře.
GoG vanilla jsem dohrál úplně v pohodě. Hra má obecně pár bugů (hlavně v těch nejspodnějších patrech), ale nic game breaking. Naopak original krabicovka mi dělala nějaké problémy s vypadáváním textur (bílé objekty bez textury), ale to řešil nějaký speciální nvidia patch, který GoG verze asi již obsahuje.
Tak dohráno, trvalo mi to 31h 27m. Třináctý komentář psát nebudu tak jen ve zkratce. Vynikající atmosféra, opravdu skvělý ambivalentní zvuky, který vás nutí se otáčet (a někdy i uvidět za sebou nakračujícího krysáka s otráveným křivákem:)), originální kouzlení myší a množství originálních nápadů.

Hrál jsem za takovýho hybrida, nejvíc jsem dával do kouzlení, sílu jsem akorát na to, abych mohl chodit s tím mečem přidávajícím staty a pěstoval jsem si technické dovednosti pro otvírání zámků. Boj v mém případě byl víceméně o tom mít nachystaný tři firebally a při neúspěchu zdrhat. Na férovku jsem neměl, lichy, démona i závěrečného nepřítele jsem prostě ochcal (svitky, levitate, překážky). Do návodu jsem se snažil nekoukat, byl jsem poučený a radši jsem nic jen tak něco nevyhazoval a část kouzla hry je právě v tom, že dostanete kryptickou informaci či úkol a prostě hledej šmudlo. Na druhou stranu teď koukám, že mi uniklo hodně možností a vedlejších úkolů...

Co nezestárlo dobře je zalidněnost obydlených oblastí. Grafika je vytuněný thief 1, pokud by někomu vadilo tak se chystá graficky impresivní mod (Edurneum , Hrad). Titulky i přes mod Libertaris dobře nefungovaly, někdy mizely, někdy vidět nebyly... Ošklivý Interface hry je také poplatný době ( průhledná 3d ukazatele, mapa kde se fog of war luxuje velmi těžko). Nahrávání mezi lokacemi hodně dlouhé, na druhou stranu jsem tam měl Arx Neuralis (mod s HD texturami).

Celkově je Arx Fatalis luxusní záležitost, která by si zasloužila druhý díl.
Tak paní knihovnice mě docela vyděsila, čtení historických knížek s ní za zády není nic příjemného:)
No teď mě zrovna potrápil jeden ošklivější modrej. 10 úderů s nápřahem ustál, mršák. Ale nakonec je smaragd můj.
No vida, jsem se naučil napřahovat a už je to lehčí než máchání klikem, co jsem dosud praktikoval:) I jsem otevřel paklíčem dveře zbrojnice, tak mám super vybavení.

Našel jsem prsten regenerace, můžu si ho normálně nasadit, nebo se nějak spotřebovává? Kovářský kladivo se normálně používá jako zbraň? Hra je na informace hodně kryptická:)

Zajímavý design, vypálená pevnost s umírajícími vojáky a o 10m dál hospoda kde nikdo nic neřeší:)
Tak ta krypta je dominantou Arxu. A to nejen rozlohou, jak se táhne přes několik pater. Pamatuju si, jak jsem se při druhém průběhu zásobil kolíky, protože jsem to prve těžce podcenil.

Škoda, že finální boss hry oproti tomu za moc nestojí.
Co já si to tak matně vybavuji, tak nejtěžší pro mě byl souboj s těma dvěma lichy (lichama?? sám nevím, co je lepší). Závěrečný souboj byl takový divný, žádná pořádná férovka. Někdy bych si to zopakoval, v zimě po tmě :-)
@Walome (30.08.2021 07:59): Já to hrál když mi bylo asi 14 a byl jsem z té krypty naprosto nadšený - z vizuální (level design) i zvukové stránky, hádanek i potvor. Pamatuju si, že jsem musel jít něco vyřídit ven, ale myšlenkami jsem zůstal v kryptě. :-) A hlavně pak ten pocit, když jsem to prošel celé až k Poxsellisově hrobce :-)
@Red (29.08.2021 22:16): Ahoj, dohrál jsem Arx Fatalis s modem Arx Libertatis v červenci. Z technického hlediska na Win10 bez problémů krom drobných grafických glitchů. Problém jsem měl ale s několika vedlejšími úkoly, které prostě nefungovaly. Tj. podle návodu jsem udělal vše potřebné, ale úkolová postavička se mnou už odmítla mluvit a úkol dokončit. Nebo se někde neotevřel průchod. Nebo z mrtvoly nevypadl klíčový předmět. Nevím nakolik byly tyhle problémy modem a nakolik původní hrou. Příště zkusím hrát bez modu. Toliko čerstvé hands-on dojmy :-)
Dostal jsem chuť na nějaký moderní RPG tak jsem sáhnul po tomhle. S Arx Libertaris, před měsícem oficiálně vyšla nová verze 1.2 a Arx Neuralis, který se prý naopak s novějšími verzemi Arx Libertaris nekamarádí. Zatím bez problémů, skvělý intro a první rozkoukávání je super. Otázka je jestli mě ty mody nakonec nedohoní a nedostanu se do nějaké slepé uličky.
@Bragi (18.06.2020 21:34): Niektoré z tých neodstránených bugov už adresovali, ale z nejakého dôvodu nevydali nový build patchu, furt tam majú ten z cca. 2013 roku - ten si treba nainštalovať, potom stiahnuť zozipované súbory z najnovšieho a nechať prepísať tie nainštalované - sám tomu nerozumiem, prečo to tak je.

Ale keď si pozrieš ich release notes, stále na tom pracujú a niečo tam vylepšujú.
Napr. verzia, ktorú som hral ja minulý rok, už mala FOV slider.
@strejdafido (18.06.2020 21:15): Tak to muselo byť skutočne kruté. Ale je to celkom prirodzené. Sklamať ostatných mi vraj vždy šlo od ruky. Aspoň bývalá o tom dokázala rozprávať celé hodiny.

Arx Fatalis ale remaster zase až tak nepotrebuje. Na moderných strojoch beží celkom dobre. Hra samozrejme zostarla, ale s cťou. Čo by ale potrebovala, je odladiť bugy, čo neodstránil ani neoficiálny patch.
@Bragi (18.06.2020 19:40): To snad nebylo ani pár sekund, páč jsem na to - jak píšeš pln naděje - kliknul prakticky okamžitě a to zklamání bylo větší než zklamání dítěte, když mu seberou oblíbenou hračku. Proto shoř v pekle! :-) Jo a ještě se styď :-)
@Bragi (17.06.2020 23:39): "I'll take "Games I Never Thought Would Be Remastered" for a dolla, Alex" :D

"Ah yes, Kingpin, the game where every white guy looked like John Goodman on steroids."

Samý zlato.

Jako pokud bude Kingpin mít pořád to "tekoucí oblečení" tak nevim no :) to asi nový hráče nepřitáhne.
@Walome (17.06.2020 21:26): To nevím. Ani Dishonored ani Kingpina jsem nehrál. Mně Arx Fatalis přišel jako relativně přímočarý. Mám jeden problém a na něho hledám řešení. V Deus Ex jde zvolit cesta, kde ten konkrétní problém ani nepotkáš. A třeba obejdeš celou tuhle lokaci. Arx Fatalis je mnohem sevřenější.
Tvl ta mys zerouci syr :) to je genialni.

@hanak_v_exilu (17.06.2020 10:58): no za to v DE jsou vetvene dialogy :D (jako jo, asi 4 :) ).
Jen jsem tim chtel rict, ze Arx Fatalis pro me ma podobnej "feeling", stejne tak treba Dishonored a tam skoro ani dialogy nejsou. Nebo Kingpin.
@Walome (17.06.2020 08:57): Ale tím není Deus Ex proslulý. Jeho síla je v možnostech a rozdílném postupu, což v Arx Fatalis do takové míry není. Například tam úplně tam chybí větvené dialogy, abych mohl někoho ukecat, nebo podplatit. Chybí tam možnost volit si alternativní trasu a podobně.
Tak ono to je i momentálně na GOGu za cca 40 Kč. To rád dám abych nemusel spouštět nějaký Launcher :-)
Dostali jste někdo dnes ten Arx Fatalis? Já to tedy v knihovně nevidím ačkoliv jsem se registroval.
Co to bylo za závěrečný souboj? Párkrát jsem si sekl a bylo po všem? Žádný protiútok, žádné nahánění po místnosti, nic? K čemu jsem si nasyslil dvacet léčivých lahviček a dva regenerační prsteny?
@Cobot (28.05.2020 20:23): číst neumím. :) Pravda je že to ani nezkoušel. Jen jsem to prolétl a hledal instinktivně tlačítko Add to your library. :)

Faktem je, že zrovna Bethesdí launcher je nehorší co jsem dosud viděl, no aby nekecal, možná ten do Ubisoftu by jej předčil ale nechápu že store není v launcheru jak to mají u konkurence.
@Rapier (28.05.2020 20:16): A číst jsi zkoušel...? :)

Join Arkane Outsiders to receive "The Art of Arkane" digital art book free! PLUS, between May 28-May 31 (10am EST), email subscribers get Arx Fatalis (PC) as an additional bonus - Check the box below to subscribe! Be the first to be notified about potential beta access and receive sneak peeks at upcoming games. Sign up now as the Arx Fatalis offer expires on May 31.
Users already subscribed will not see the checkbox. New Bethesda.net users must verify their account via email before joining to receive Arx Fatalis. Otherwise the game will be added to their account by June 3, 2020. Check our Arkane Outsiders FAQ for more details.