Stejne jsem se v tech vasich definicich ztratil :-) kdyz jdu z prvniho do ctvrteho patra a skoro vzdy celim soubojum, na stejnych polickach, tak to je grind? Vsechna patra se po opusteni resetnou . Treba tohle mi nijka extra nevadi. Ale treba ja prestal hrat jrpg kvuli soubojum s neviditelnymi neprateli, co me skoro vzdy prepadali, kazdej druhej treti krok k truhle lezici kousek os cesty.
@Bodkin (09.08.2017 16:29): Já si na to vzpomínám. Dokonce si i vzpomínám, že tím věkem šermoval přede mnou, když mě chtěl diskvalifikovat z diskuze jako nějakého náctiletého. Nicméně pro nás oba teď platí, že to nikdy v diskuzi nepadlo. A vždy jsme bojovali s Eurásií...
@Ringo (09.08.2017 14:57): "grindovat - to je tak subjektivní věc, že vždycky to někderým hráčům nesedne, jiným jo a bude se vždy přetahovat o to, kde už je to moc."

A to právě není třeba!

Stačí když já řeknu: "Hele, (TAM) mě ten grind fakt začal ubíjet."
A ty řekneš: "To chápu, ale bacha v (JINÉ TAM) je to ještě horší." nebo něco podobného.
Hotovo.

Když ale místo toho Charllize řekne: "To sou ty milleniálové, vymlouvat se na grind. JE to jen lenost, za našich mladých let to nikdo neznal a teď kvůli tomu někdo pořád fňuká!" (lehce parafrázovanéú

Tak je pak jen logické, že to tady dopadne... takhle.

@Charllize (09.08.2017 16:26): To je trochu pravda, pěkně jsem to ořezal na dřeň.
ANO, UŽ ANI O xp VÍC, BUDEŠ SE TOTIŽ MUSET SNAŽIT A TROCHU POUŽÍT TU HLAVU A NE VŠECHNO PŘEVÁLCOVAT JEN PROTO, ŽE TI NEVADÍ ZABÍJET 5 KRYS POŘÁD DOKOLA!

Mmnt, to je stejný člověk, který tvrdil, že moderní hry se hrají sami a člověk se tam nemusí o nic snažit? To snažení tedy znamenalo grindění XP, abys měl snazší boje a nemusel se s nima tak srát?

Sním či bdím či špatně chápu psané slovo?

A ten chronocross zní taky suprově.
@Charllize (09.08.2017 13:02): Zahraj si Pillars of Eternity a zistíš. Sú tam úlohy, pri ktorých musíš pre jeden dialóg prebehnúť desiatku nahrávacích obrazoviek. Na mojom kompíku zabrala jedna približne 30 sekúnd, pohyb po mapke približne 15. Keď to zrátaš, tak som pri tom jedinom dialógu strávil 5 minút čučaním na nahrávacie obrazovky a iba necelé tri minúty pohybom po mape včítane toho dialógu.. To už je horší pomer ako pri televíznom programe a reklamných spotoch, vole bratře!

Vo Falloute 2 mi naopak úlohy, pri ktorých som cestoval z VC do NCR, nijako neprekážali. Jednak to nebolo iba tupé klikanie na mapu prekladané nahrávacími obrazovkami, pretože na mape sveta čakala herná náplň v podobe náhodných stretnutí a zároveň bol pomer medzi čučaním do nahrávacej obrazovky a ovládaním postavy presne opačný - dlhé minúty hry prerušované pár sekundami nahrávania.
@Ringo (09.08.2017 14:38): V Arcanu jsem bez problémů dosáhl level cap výrazně před koncem hry bez jakéhokoli grindu (řeší to mod na zvednutí level cap).

AD&D považuji za velmi dobrá pravidla krom jiného proto, že zdárně redukují extrémy (extrémní růst počtu životů u postav se zastaví kolem 7-9 levelu a pak přibývají výrazně pomaleji, na vyšší DMG je třeba spíše najít lepší zbraň protože síla se v průběhu nezvyšuje levelováním atd.). To je to, co podle mého nabořila třetí edice, kterou mám v oblibě výrazně méně než druhou (já vím, větší variabilita). Level jednou za uherský rok podle mého nevadí, protože je dost poznat (vyšší počet životu je to méně důležité, vyšší pravděpodobnost zásahu válečníků, více a silnějších kouzel u kouzelníků). Tím samozřejmě neříkám, že se mi automaticky nelíbí RPG, kde postavy dosahují dalších levelů jako na běžícím pásu (nemusí jít zrovna o JRPG, první další příklad co mě napadá je M&M série).
@Ajantis (09.08.2017 14:58): Ale jo, pokud je drind chápán jako opakované boje na zelené louce, tak můžeme ty hry označit jako grindovací, mně spíše vadila ta myšlenka, že je to náhrada za obsah. To určitě ne, jde o herní styl, takhle ho hráči očekávají, takhle ho chtějí, samozřejmě ne všichni.
@Ringo (09.08.2017 13:01): Ten příspěvek primárně vyjadřoval můj názor na grind, nemělo to být obvinění jRPG z grindování. Právě u nich jsem se s ním setkával nejčastěji (např. Final Fantasy, SMT: Persona), proto jsem použil tento příklad. Nepochybuji, že existují i větve jRPG grindování prosty.
Ono říci - udělatg vyvážený systém aby se nemuselo grindovat - to je tak subjektivní věc, že vždycky to někderým hráčům nesedne, jiným jo a bude se vždy přetahovat o to, kde už je to moc. Mě třeba plně vyhovuje systém, který tady jiní popisují jako tragický a naopak mi přijde tragický systém, který tady vychvalují. Co se týče vývoje postav, tak mě baví ten z Wizardry 7 třeba a u AD&D jsem ho naopak bral spíše jako okrajovou součást, level jednou za uherský rok u AD&D mi už tak úchvatný teda nepřijde. Sice nedám dopustit na Gold Boxy, Dark Suny, Eoby a Ravenlofty, ale je to spíše kvůli atmosféře než stylu vývoje postav. AD&D je pro počítačovou hru spíše svazující systém. Třetí edice sice lecos vylepšila, ale pořád mi to nepřišlo ono.
@Ringo (09.08.2017 14:11): Aby se to nezvrtlo? Podle mého hodně záleží na pravidlech. Vezmi si třeba takový Fallout, kde při přechodu na další level přibývaly body do schopností (výsledkem tedy byla postava, která toho umí více, ale mnoho schopností bylo nebojových) i životy, ale hodně záleželo na vybavení (které bylo nezávislé na levelu postavy - neexistovaly restrikce stran levelu), s dobrou zbraní Ti dal nepřítel vysoké DMG (zejména pokud jsi měl slabé brnění) a bylo vymalováno.

Nebo pravidla AD&D proti třetí edici, v AD&D daleko pomaleji rostly počty životů, takže pro hráče (i nepřítele) znamenal třeba fireball (nebo jakékoli jiné DMG kouzlo s rozsahem poškození v závislosti na levelu sesílatele) daleko větší nebezpečí než z hlediska třetí edice.

Pokud na něco takového nepamatují pravidla, tak to autoři "řeší" často třeba levelscalingem. Případně nemožností grindu (což obecně nemusím, ale třeba sérii Gothic to ani v nejmenší neublížilo).

K JRPG a vnímání grindu mě napadá jedna věc, nemálo lidí asi odradí náhodné boje "mezi městy" proti nepřátelům, kteří nejsou vidět ... a proto kudy chodím, tudy doporučuji Lufia II a hlavně Chrono Trigger.
@MickTheMage (09.08.2017 14:03): Levelovat si po celou dobu a vyváženě - jak toho chceš docílit, aby se to nezvrtlo v "nedostaneš už tady ani o exp navíc, dokud se neposuneš do další obrazovky...." = adventura? Já si v jRPG leveluji jen tak, kdy se mi zachce a kouzelné je, že mi to právě hra umožňuje. Kdybych nechtěl, nemusím a mohu u každého boje taktizovat a ždímat všechny naučené schopnosti na max. Jde to. Jesti znáte Kalestona z Magea, ten by mohl vyprávět. FF6 dohraná na 30. levelu, vlastně i já ji dohrál na nějakém 36 - 40, protože tam bylo moc postava všechny se mi levelovat zase nechtělo, tak jsem měl prostě jedinečnou možnost to nedělat. Naopak ve FF5 jsem se v grindování vyžíval, protože masterovat jednotlivá povolání postavám bylo skvělé. Přes to ne nezbytně nutné. Já chci prostě mít v RPG borce, hrdiny, které něco naučím a oni to pak umí a ukážou nepříteli co proto a neměl by je zaskočit kdejaký vlk. Když budu chtít složité souboje, v kterých budu chtít taktizovat, zahraji si taktickou strategii Jagged Alliance a jí podobné. Stejně je zvláštní, že ti, co odmítají jRPG dost často ujíždějí právě na infinity hrách, kde já teda v soubojích nejvíce válčil s pathfindingem než s obtížností hry jako takovou :-) Útěk k jRPG s přehlednou zváštní soubojovou obrazovkou a vesměs na tahy mi byl vysvobozením od tryzny s názvem infinity :-D
@Bodkin (09.08.2017 13:54): Když už bych to chtěl z legrace nadsadit, tak bych zkusil nehanlivě označovat žánr. Takže s Grindem je to RPG, bez něj je to adventura. Oba žánry mám rád mimochodem :-) Jenom v adventuře bych asi raději nebojoval, když z toho nic nekápne, je tozbytečná zdržovačka od příběhu :-)
@Ringo (09.08.2017 13:38): Nah, ja som par jrpg veci dokoncil a desiatky hral. Len hovorim, ze to nemam moc rad. Je to divne. Drzi sa to pri zemi, je to fajn. Obzvlast v D&D, ked sa zacnes dostavat do vyssich levelov, uz to prestava byt zabava. I ked ziskavas rozne uber schopnosti a kuzla, ale nieco sa v tom high level gameplayi strati. Imho, v tom je prave to umenie vyladit levelovanie tak, aby to nesiahalo do nezmyselnych vysin, leveloval si po celu dobu hrania a stale ta to bavilo.
@Charllize (09.08.2017 13:02): Moment, moment, takže když něco neznáš tak to neexistuje? Chápu to správně? Jsi... jsi Bůh?

Btw - Cestovat přes celou mapu kvůli pitomému sidequestu a pak jít zase zpátky je taky vopruz (čti Grind). Takže pro různé lidi (protože lidi jsou různí, díky bohu) je to něco jiného. Nevidím nutnost se to snažit definovat až přehnaně rigidně.
@MickTheMage (09.08.2017 13:32): Ale no tak.... HP sice přes tisíce, ale taky jsi dostával damage v řádu stovek. To je alergie na jRPG už jen kvůli takové blbosti, jako kde se u čísel pohybuje desetinná čárka? A ožnost získat ve hře 99 lvl mi přišla úžasná, oproti BG nudě 9 levelů a konec. Právě to mě nakonec dostalo k hraní jRPG a opuštění pole PC po rorce 2000 co se týče nových her na PC. a taky přehlednost a zábavnost soubojů. To bylo dost klíčové.
@Charllize (09.08.2017 13:22): Netroufám si tvrdit, že je to (nízký level cap) pravidlo, třeba v EOB 1,2 se skutečně nedá maximální level postav dosáhnout běžným hraním a chce to nemalý grinding. A ač postavy získají v celé hře jen pár levelů, tak hlavně u kouzlících povolání jsou díky dalším spell levelům mezi jednotlivými levely postavy propastné rozdíly.
@Ringo (09.08.2017 13:15): ono to je taky tim ze hodne zapadnich rpg ma pomerne nizkej lvl cap, na rozdil od jrpg kde se s levely nesetri. takze trenovani tam ma trosku jinej vyznam, pac levely naskakujou a je to zabava.
@Charllize (09.08.2017 13:10): Dragonquest je údajně inspirován Ultimou, ale vzal si z ní hlavně ten smysl - postavička viděna s hora prochází krajinou, řeší úkoly a bojuje. Styl soubojů a vývoje postavy do toho už vtiskli japonci. A pak už se to tak nějak točilo. Wiz 7 mi přijde japonská, protože dost věcí mi připomíná spíše ten japonský styl než ten západní.
Ještě k tomu grindu - když je respawn potvor, mám motivaci, vím, že můžu natrénovat. Když grind není, mám pocit, že hraji adventuru a dojít si někde pro expy je něco jako najít klíč pod rohožkou k zamčeným dveřím, vím, že je to v podstatě adventurní získání odemčení daší oblasti ve hře, krásným příkladem je Chronocross, kde postava dostala level up automaticky po zabití bosse vždy na konci nějaké pasáže hry, jiné expy a zkušenosti jste ve hře nezískali a to ani za běžné souboje. Někteří to považovai za vrcholné RPG na PS1, já jsem naopak nevěřícně kroutil hlavou. Takže jsem věděl, že v obrazovce A prostě nezískám další level, i kdybych se na hlavu postavl a tím pádem se nenaučím nic, co tam umět nemám, naučím se to, až zabiji támhle toho bosse a další obrazovka už bude vyžadovat, abych to uměl. Pokud je respawn s expováním z příšer, vím, že nezamrznu na mrtvém bodě, že postavy bude pořád co učit a můžu se tím bavit. Mnozí už zaměnili kecací adventuru spojenou s akcí za RPG a proto asi vymysleli název grind, protože se nemohou smířt, že se v některých RPG musí natrénovat, než půjdou dále.
@Ringo (09.08.2017 13:04): Jo wizardry a prvni jrpg spadaji do priblizne stejne doby, nekdy 1982. Takze kdo se cim inspiroval je otazka. Ale samo rpg jako takovy ma koreny na zapade, japonci s tim zacali az fakt nekdy v tech rannych osmdesatkach. Ale to ze jsou japonci fascinovani serii Wizardry je fakt, je tam po leta ohromne popularni a ty desitky ruznych spin offu co udelali mluvi za vse, dokonce, jak vime, doslo i na online verzi.
@Charllize (09.08.2017 13:02): Úkol přes půl mapy je ok, jestli mě něco nasíralo, tak to byla pošťákovna v infinity hrách, kde mě nejmocnější kouzelník pošle vedle do baráku pro prsten, který se mu nedaří získat a tak mi to dává jako spešl quest. Atmosféra v tahu, protože si říkám, proč si ten blbeček za ta léta pro ten prsten nedošel k sousedům sám :-D
@mazar1234 (09.08.2017 12:59): To už jsme u sporu, jestli bylo dříve vejce nebo slepice. První Wizardry nejsou o grindu vůbec, Ultimy asi taky ne, zatímco první Dragon Quest grindovačka byl. To jsme někde v 80. létech.
@Ringo (09.08.2017 12:56): Jo, ja te chapu, mam to podobne. Me tyhle moderni nazvoslovi prijdou taky divny. Hral jsem hry a slovo grind jsem vubec neznal, a proste jak rikas, trenoval jsem a bavilo me to, a zustalo mi to dodnes. Ani mi neprijde divny kdyz mi nekdo da ukol, ja jdu pres pul mapy, splnim ho a pak ho zase pres pul mapy jdu odevzdat, to je dalsi vec co lidi desne nasira, moc nevim proc, pritom to je docela logickej postup.
@Ajantis (09.08.2017 12:15): Jenže to není pravda, znám člověka, který spoustu klasických jRPG dohráva na 30. levelu, protože šel jen po příběhu a souboje vždycky utaktizoval. Prostě to nějak šlo. Na poznámky typu - místo aby naplnili hru obsahem, tak ji natáhli nekonečným grindováním se fakt dívám s úsměvem, protože japonské hry bývají obsahem prošpikovány, že se o tom západním hrám nesnilo. A to mám západní hry stále moc rád a dungeony moc alternativu na konzolích teda nemají. Ale izometrrické kecací RPG, těch bych ze západní produkce srovnatelné s jRPG napočítal na jedné ruce. Bohužel. Takže ono je třeba rozlišovat. Pravda je, že japonské dungeony jsou jen o grindování v prázdných chodbách, ale izometrické opravdu ve valné většině nepotřebují suplovat obsah nějakými naschvál nahuštěnými souboji, aby se to prodloužilo. Od toho mají jRPG obvykle vekou sérii miniquestů, speciálních nepovinných bossů, miniher nebo případně New Game +. Obvykle všechno 50 + hodin.
@Charllize (09.08.2017 12:47): No jo, jenže to se netýká jen jRPG, já jsem na počátku 90. zkoušel mít na max. levelu postavy v Eob a to jsem tehdy vůbec neuvažoval o něčem, co je to grinding, prostě jsem trénoval, bavilo mě to a znamenalo to zabít stovky a stovky Kenku v 6. levelu :-) O grindování ve Wiz 6 a 7 ani nemluvě, to jsou svým charakterem v podstatě jRPG :-)
Osobně chápu jako grind to, když hra podmiňuje další postup nutností dlouhodobě opakovat nějakou zcela rutinní činnost.

Typicky jsou to jRPG (čest výjimkám jako Okami), u nichž si vývojáři šetří práci a prodlužují herní dobu tím, že namísto tvorby dalšího obsahu nacpou do hry generické souboje (respawnující potvory), s nimiž musí hráč stále znova bojovat, aby se dostal na úroveň požadovanou k postupu dále. Naproti tomu pokud RPG vyžaduje určité schopnosti pro další postup či zdolání nepřítele, není to dle mého grind potud, pokud hráč získává potřebné zkušenosti prozkoumáváním nových lokací, plněním různých úkolů, unikátními či rozumně četnými souboji atp.; esenci grindu spatřuji v té naprosté generičnosti a mnohočetném opakování. Hranice grindu pochopitelně není ostrá (viz slovo „rozumně“ v minulé větě) a sám nevím, jak nahlížet třeba na zmíněné Diablo 2.

Grind přitom ani náhodou není podmínkou toho, aby hra byla náročná a představovala výzvu. Krásným příkladem náročného RPG (obzvlášť dáte-li se na boj), v němž není ani stopa grindu, je pro mne The Age of Decadence. Grind ve shora popsaném smyslu je naopak důkaz lenosti vývojářů, který vnímám jako designový nedostatek hry. Pokud to však někoho baví, prosím.
Co se týče grindování, tak je to hanlivý výraz pro to, co se v RPG hrách dělá jako činnost nahánějící postavě expy případně bodíky do nějakého skillu, který se po nasbírání x bodíků zlepší o stupeň a je jedno co to je. V jRPG jde vyloženě prakticky o chození dokola na zelené louce a čekání na opakovaný fight. Není to chyba hry, je to volba hráče a potřeba je to proto, že hrajeme RPG a ne adventuru, čili levelování postava sbírání expů je svým způsobem cíl. Já tomu říkám tréning. Ztráta času? Nikoliv, to bysme ztrátou času mohli považovat jakoukoliv činnost ve hře, třeba opakování levelu v nějaké arkádě, protože se mi ho napoprvé nepovedlo přejít, strávit tak den u arkády, kde zemřu v 10. levelu a musím to jet druhý den odznova, protožetam není save a adrenalin je v tom to projet na jeden zátah tedy považuji za daleko větší ztrátu času, kdybysme to brali už takto. Samozřejmě formy tréningu někdy svádějí k dělání něčeho nestandardního, co vypadá ulítle a pak už se začne vkrádat myšlenka, jestli to není už cheat nebo využití mezery v pravidlech hry. Třeba v Oblivionu mohl člověk zatížit šipku s postavou naproti stěny v domku a jít si klidně do hospody a večer se vrátit a mít postavu vylepšenou o running nebo co to tam bylo za vlastnost. Tohle bych už asi považoval v podstatě za formu obcházení pravidel, protože se hráč hry vlastně nemusí přímo zučastňovat a přes to spustí činnost, která mu zlepšuje postavu, čímž dává na frak tomu, co je obsahem RPG, tréning postavy, děje se bez hráče a to jsme pak zase u advenrtury, protože hráč přichází tak nějak k hotovému a může řešit jen příběh. Něco jako makrování v Ultimě Online. Tam někde svým způsobem zemřel duch hráče a za výrazem grind se chybn hledalo přesně tohle. Pocit, že hráč opakovaně dělá nebo spustí schválně něco, aby si pak zjednodušil další postup ve hře. Přitom RPG by o tom tréningu v zásadě být měly. Získat v jRPG maximální level upostavy je pocta, nikoliv opovrženihodný čin vedoucí k zjednodušení final fightu nebo spíše možnosti porazit ultimátní bossy.
@90210 (07.08.2017 21:54): Nechápu ten odstavec o házení hvězdic v DM do schodů, proč by to měla být kravina a důkaz, že hru nikdo nehrál? Já jsem opravdu hvězdice házel a po x hozeních ninja level šel nahoru. Takže je to prostě tak. Červ měl pravdu a spousta hráčů to použila. Vtip byl prostě v urychlení tréningu, protože hledat potvory, do kterých se trefit bylo zdlouhavější než se postavit proti schodům, označiit ninju jako aktivního (tedy ten, co provádí činnosti rukou (kurzorem myši) a časem velmi rychlým natrénováním zvedání a hození kurzorem pomoci myší vytrénovalo ninju rychleji, než jakkoliv jinak.
@Bodkin (08.08.2017 21:43): Už si nepamatuju přesná místa, ale jsou ve hře dvě, která ti dost pomůžou. Jedno je léčitelka, která ti dá léčivý lektvar skoro pokaždé když s ní ukončíš rozhovor, takže to můžeš opakovat třeba stokrát. S velkou zásobou lektvarů už je zbytek hry hračka (pamatuju si, že první dohrání bylo peklo a radoval jsem se z každé nalezené truhly, ale na podruhé už to bylo v pohodě, právě díky tomuto). Lektvary se pak dají i prodávat a máš hromadu peněz.

Druhé místo je průsmyk, kde tě pravidelně přepadávají skupinky zlodějů, takže tam se dá grindovat a vybavení prodávat.