Albion

@Charllize (22.08.2017 09:39): Tak jinak : Knights of Xentar bylo prvni a az do prichodu Final Fantasy 7 jedine jRPG, ktere se v nasich koncinach objevilo a hralo.

IMHO kdyz uz mel nekdo misto 386 konzoli aka televizni hry, tak na tom hral Sonica, Maria apod. Vy snad nekoho takovyho, kdo tam tehdy hral starsi dily FF apod. znate? Tohle tady fakt vubec nebylo. BTW ve Score tehdy sekce konzoli byla a dokonce tam nekdo recenzoval i Zeldu, ale byla to tusim Irena Formankova, ktera si myslela, ze je to nejaka arkada.:0)

@Drolin (19.08.2017 13:20): Nerekl bych, ze to byla nejaka Score uchylka. Knights of Xentar bylo prvni a az do prichodu Final Fantasy 7 jedine jRPG, ktere se v nasich koncinach objevilo.

@ad142 (19.08.2017 13:42): Jo, jedine starsi hry, ktere bych si chtel jeste zahrat jsou Noir: A Shadowy Thriller a John Saul's Blackstone Chronicles: An Adventure in Terror, ale asi by je musel vydat GOG, v nejake funkcni verzi samozrejme.

Radu ostatnich her, o kterych jsem jako dite snil, ale ani pozdeji po nastupu internetu je poradne nehral, jako napr. Ečstatica nebo treba Azrael's Tear jsem si uz prohlidl na Jutub, coz mi asi staci.

No, asi bych jeste dal nejake 2D plosinovky, jakozto muj dalsi oblibeny zanr, pres 20 let mam spadeno na The Adventures of Lomax, Captain Claw, Disney's Tarzan nebo Maui Mallard in Cold Shadow.

Ked uz sme pri tom, nechce niekto pridat do databazy West of Loathing, pretoze to bolo neskutocne osviezujuce a super RPGcko :)

@Phoenix (20.08.2017 11:29): "Nevýhoda spočívá zejména v tom, že jakmile jej jednou dohraješ, tak budeš mít velký problém najít nějaké lepší JRPG, pokud vůbec existuje :-)"

Ak jestvuje lepšie jRPG než Chrono Trigger, tak ním je druhý Suikoden.

@Phoenix (20.08.2017 11:29): "jakmile jej jednou dohraješ, tak budeš mít velký problém najít nějaké lepší JRPG"
To môže byť ten problém, ten pocit poznám v inom žánri a možno je to aj jeden z dôvodov, prečo začať nejakým iným JRPG (FF VII napríklad, ktorý ba mal byť tiež veľmi kvalitný). Ja mám grind v RPG hrách veľmi rád (Dark Souls, alebo tak troch aj Quest for Glory) a náhodné súboje mi nevadia, takže si myslím, že u JRPG by mi toto vadiť nemalo.

A ten Chrono Trigger je skôr lineárna záležitosť, alebo niečo ako open world?

@ad142 (19.08.2017 19:24): Chrono Trigger je stran JRPG povinnost. Nevýhoda spočívá zejména v tom, že jakmile jej jednou dohraješ, tak budeš mít velký problém najít nějaké lepší JRPG, pokud vůbec existuje :-) (pozdější Radical Dreamers není RPG a Chrono Cross také příliš ne). Doporučuji hrát na emulátoru DS místo SNES, je to díky dvěma obrazovkám komfortnější.

Boje neprobíhají na oddělených obrazovkách a většina jich není náhodných (nepřátelé jdou vidět), na hlavní mapě hráče nikdo nepřepadává (na druhou stranu je stále možný grind) a postavy v partě se navzájem doplňují při útocích, takže je lahůdka je kombinovat různě dohromady. A hra má skvělý příběh a mrtě různých konců (ne dva nebo tři, ale výrazně více).

Ovlivnění Chrono Triggerem přiznalo spousta tvůrců, jeden příklad za všechny je Anachronox.

@Drolin (19.08.2017 14:00): Áno, počul som že Chrono Trigger patrí do zlatého fondu RPG hier. A preto sa na neho teším. Je to hra zameraná na postavy a príbeh, alebo viac na boje? (ani jedna varianta mi nevadí) Až tak ho nepoznám.

@Charllize (19.08.2017 14:01): Nemám problém s "návratom do minulosti". Ale s prechodom PC/PS by som asi trochu problém aj mal... Možno. Keď mi bolo cca 5, 6, tak som problém nemal.

@ad142 (19.08.2017 13:55): Silent Hill 1 byla taky první hra co jsem hrál přes emulátor:) Potom Chrono Trigger, Suidoken I a II, FF IX, Crash Bandicoot a to je tak všechno. Chrono Cross jsem zkoušel a taky mě nezaujal, teda hlavně můj notebook rozpálil tak že přes emulátor na PS 2 asi už nic hrát nebudu.

@ad142 (19.08.2017 13:55): me se taky spatne vraci zpatky do minulosti, PS1 hry uz nejsem prakticky schopen hrat, hral jsem jich hodne a proste mam plno nedohranych novejsich. Jedine co mam v planu je konecne nejak smysluplne dokoncit Valkyrie Profile ( moje uchylka pro hry od Tri Ace nezna mezi, skoda ze jsou ted uplne v prdeli) pro PS1 a tim asi moje era PS1 her konci :)

@ad142 (19.08.2017 13:42): nekde si kup PS2 v bazaru, prehraje ti PS1 i PS2 hry a muzes zacit. Nebo emulatory, v soucasny dobe funguji skvele jak PS1 tak Ps2. Ale pro autentickej zazitek doporucuju original konzoli a crt televizi:)

@ad142 (19.08.2017 13:42): Jsou skvělé!

Ne lepší než dungeony nebo izometrické nebo third person, ale jistě nutné je znát minimálně to nejlepší z nich. A právě Chrono Trigger je myslím nejlepší brána k nim. Pak různé Xenogears, Suikoden II, Persona 2, Star Ocean II, Phantasy Star IV, FF VI - XII, Rogue Galaxy, Live a Live, Moon...

@Charllize (19.08.2017 13:28): Jj, tohle jsou už jen hry pro fajnšmekry. Xentar je určitý úkaz kdy to bylo něco zcela exotické, dostalo to překlad a ještě na to byla velká recenze (Excalibur, plná super NSFW screenshotů). Já mám rád Sengoku Rance (a jiné díly série, více dungeony a jRPG). Ale jak píšeš, takové hry zde (mimo fandů jako tebe nebo Solidora) nikdo nezná a ani znát nechce :).

Ale kdo chce mít přehled, musí se chtě nechtě pustit do komplexního mapování média.

@Drolin (19.08.2017 13:20): dneska delaji japonci plno her ve stylu Xentaru a nikdo to tady nehraje, dle meho to tim padem zasadni hra nemohla byt. Visual novel+rpg, a te nahoty tam je taky tri prdele.:))
Hodne podobna je tomu treba serie Agarest Generation of War, kterou tady nikdo nezna:)

Chrnoo Trigger jsem nehral, a muze za to to ze jsme hral driv ChronoCross a moc me nebavil:)

@90210 (19.08.2017 13:00): O dost přicházíš, hra která si zaslouží být hrána kdykoliv. Navíc ty hry předběhly dobu o tak 8 let, takže je to vlastně rok 2005!

Xentar je taková Score úchylka, ale zajímavá hra to je jistě (jRPG moc ne, spíše eroge novela s RPG prvky :).

Nicméně tak i onak, kdo nehrál Chrono Triggera, není u mě hráč! Stejně jako System Shock nebo Deus Ex, Zelda, MGS.

@Richmond (19.08.2017 12:52): Také skvělé, ale sedmička... sedmička je geniální.

@Drolin (19.08.2017 12:36): Hral jsem demo FF 8, FF 7 jsem chvili zkousel, ale uz je to uz moc stary, hry pod 2000 uz nehraju, krome toho stejne vim, co se v ty hre stane, zgebne Aeris apod.

Zeldu jsem nehral, proto muzu objektivne posoudit, ze nejvyznamnejsi jRPG je Knights of Xentar stejne jako nekdo, kdo sleduje jen PL a Peltonec a hodnoti fotbal.;0)

@Ringo (11.08.2017 23:01): Kdyz to ted Drolin navrhoval do navrhu na nove funkce, tak ho nikdo nepodporil. Admini tyhle diskuze nechteji, ale my je chceme uz mnoho let a jedinej zpusob jak jich docilit je, ze je o ne budeme PRAVIDELNE a HROMADNE zadat.:0)

@StriderCZ (11.08.2017 11:02): Ja mam jenom notebooky, PC uz od detstvi nevedu a vsechny hry na tom vypadaji dobre. Albion mel styl a to i ve mestech, byt na widescreenu ten organicky pixelart asi neni uplne to prave orechove.

@Charllize (10.08.2017 16:31): No, zajimavej byl v tomhle treba Eye of the Beholder II: The Legend of Darkmoon. Tam byl zlodej dobrej jen na vypaceni tech nekolika vypacitelnych dveri v ubikacich tech kleriku s tim, ze v jedne cimre byly ostatky Amber, spionky zminene v intru, ktera sla pak ozivit a pridat do party, ale to je asi tak cely.:0) Ale do 6-ti clenne party si ho samozrejme beru taky.

@Neelixx (09.08.2017 18:04): Ja jsem jRPG zacal i skoncil s Knights of Xentar, kam se hrabe nejake FF.

@Charllize (12.08.2017 18:21): Výborná amigácká záležitost, která nikdy ofiko nevyšla a až před pár lety ji nějaký nadšenec (tuším Francouz) fixnul tak, že jde dohrát. Jen jde občas vidět, že ji nestihli úplně dodělat (člověk má pocit, že by v některých lokacích mělo být více objektů a tak). Vřele doporučuju.

Mimochodem, chystá se Aeon of Sands, které mi Evil's Doom celkem připomíná.

@Vurhor (13.08.2017 10:16): Tak... Proč hrát něco ve strašném enginu NWN 2, když to v původním IE vypadá a hraje se lépe... :) To mě spíše lákají ty online světy. Ale já jsem navyknutý, že na fleetu v SWTOR běhají stovky lidí. A tady je omezení max 96 na server. Navíc většinou hodně tlačí na role-play. Tzn. člověk by tam měl zůstat "in character" celou dobu hraní. To mi přijde u onlajnovky kontraproduktivní. Resp. já si v nich rád pokecám (v rámci své gildy) o filmech, dalších hrách atp.

@MickTheMage (13.08.2017 00:22): NWN 2 bude mít vícero fan modulů, které půjdou hrát online. Tam bych spíše viděl šanci na dobrou online DnD hru.

Tohle už třeba existuje roky:
http://www.nexusmods.com/neverwinter2/mo ... 4%26preview%3D&pUp=1

Tyhle světy mají stále lidi:

Resp. tady je list všech aktivních NWN i NWN 2 serverů.

@mazar1234 (11.08.2017 23:55): Co mi pripomina, vcera som zo zvedavosti asi po troch rokoch (+/-) pustil Neverwinter MMO a prva vec bol artefakt, kde sa pisalo, ze ak budem mat komplet set, ziskam +10 000 k HP :) Oh fuck. Nehovoriac o tom, aka strasna grindovacka to je. Pritom graficky je to celkom pekne :)

@DJ (12.08.2017 20:31): Diky. A kdyz jste tu pres ty stary klasiky, mam dotaz. Ehm.
Asi pred rokem jsem mel v ruce (jen chvili) krabicovku Ravenloftu Stone Prophet coz neni zas az takova udalost..ale...byla sedivo bila s jakoby cernejma doplnkama, na obrazku byla klasicky ta mumie, plasticky vyryta do obalu. potom kdyz jsem prisel domu jsem se snazil najit na netu co to je za edici a nic nenasel. Vsude jsou jen klasicky cerveny. Ma nekdo poneti co to mohlo byt za edici? Ten popis obalu nemusi byt uplne presny, pac si to do uplnyho detailu nepamatuju, ale byla zhruba tak jak pisu. A byla to CD edice.

@Charllize (12.08.2017 17:23): Mám dojem, že to ani reálne neyšlo v distribúcii a nebolo to úplne 100% dokončené, čo si tak pamätám tak tam bol snáď aj fatálny bug, kde bola chyba v leveldizajne niekde a nedalo sa dostať cez nejaké dvere či čo a reálne to hackol/patchol až nejaký týpek.

Ja som to dohral pred dobrými 5 rokmi tuším, vtedy sme to riešili na oldgames.

Prípadne si to pozri na oldgames.sk a diskusiu tam.

Hah, Final Fantasy Tactics.

Jdu po 'mainquestech' a naráz, nepřátelé lvl 3 já lvl 2. Ok. Další 'Main Quest', nepřátelé lvl 4 já pořád lvl 2. Sejmou mě jako nemluvně. Aha.

Zpátky a grindit...

@Charllize (12.08.2017 04:05): Takže tam ještě přitvrdili jo. No jo, Japonci :)...

Ale ještě úsměvnější mi přišlo (převážně pak v FF 8) vyvolání GF... mnohdy animačka jak prase, při níž se pomalu boří universum a nakonec uštědří nějakému odolnějšímu nepříteli třebas "38 dmg" nebo ještě lépe "miss" :D.

@mazar1234 (11.08.2017 23:55): Taky mám raději menší numera. Když jsem teď dohrával Wizardry 2 a můj tank i díky magickým předmětům, jimiž byl ověšen, udělal DMG 384, měl jsem pocit, že to musím vykřičet do světa jako něco epochálního :)

Ja myslim ze to je k tematu. I kdyz me vzdycky tyhle diskuzni pravidla spis serou. Je to jak na schuzi ROH kdyz se clovek zminil ze mu netece tepla voda a oni ho vyhodily protoze se prece projednava strecha domu:)

PS: pro mladsi- ROH - revolucni odborove hnuti, nejmasovejsi spolecenska organizace za komancu.

takhle to vypada kdyz je level cap a dmg ponekud utrzeny z retezu :)

@mazar1234 (11.08.2017 22:51): Popravdě, kdo se dnes konkrétně bude bavit o Albionu? Takže vlastně bych spíše očekával diskusi o dungeonech obecně než o jedné konkrétní hře, kterou dnes bude hrát tak jeden člověk. To by tu pak trpěl samomluvou :-)

@Ringo (11.08.2017 22:43): Napriek "off-topic", čo sa týka Albionu?

Objektívne je to len rebélia, ale zatiaľ žiadny impotent (VIP = Very Impotent Person) a dokonca ani ADMIN GOD, nemal odvahu zasahovať, čo nahráva do kariet Che-Gevarovej rebélii, ktorá tu nenápadne prebehla.

Skrátka hlas ulice upozornil na nejaký závažný problém, a je dobré že to programátori nevyriešili vojnou, síce nič konkrétne z generálneho štábu nezaznelo ale samotný fakt absencie "1984" svedčí o tom, že túto vec vedenie hlúpo nepodceňuje.

Diskusi bych vůbec nekritizoval, po létech mě nějaká zaujala natolik, abych se do ní aktivně zapojil a lákalo mě se přihlásit i další den ;-)

@DJ (11.08.2017 14:11): Ono sa to tak celé nejako pretavilo do protestu - zamorili sme tento priestor ako požadovanú žánrovú diskusiu "všeobecné bláboly o všeobecných RPG/similar games".

Výhoda je, že sme do toho pritiahli "kardinála Rišeljé nickom Jabba Hutt, alebo tak něco".

Skrátka šedá eminencia, fašistický "Oberst SS-Standartenfuhrer" to je Jabba Hutt, ktorému slúžia bezmozgoví otroci infiltrovaní na dôležitých postoch ako MCZ.

Aspoň tak nejako mi to písalo onehdá do pošty vedenie ČČKP.

Postupom času začínam mať pocit, že mali pravdu... EHM.

OK to bol len úvodný džojk na úvod.
Keď už sme v tej diskusii "o všem a oničem".

Kde to Pasha "Kurwa" Biceps vlastne sme?

@valcik (11.08.2017 10:16): Aha, a to nemozeme rozputat v nejakej samostatnej diskusii (ako bola napriklad u mna na oldgames) ale zasierame si tu Albion?!
... a o mumiach mi nic nehovorte, po stanovacke s deckami ma tak seklo v krizoch ze som lezal posledny tyzden v nemocnici ;-)

@Jab (11.08.2017 10:41): dungeon-crawler je moj oblubeny typ hier, bez toho aby som sa pozeral na to nostalgicky alebo nejak analogicky vyvojovo z pohladu RPG zanru.
Myslim to regulerne tak, ako ze mam rad urcity druh piva a aj ked ho uz robi len zopar pivovarov, mam ho stale najradsej zo vsetkych, pricom pri ochutnavani novych druhov / modnych trendov nemam ziadne predsudky a konzumujem vo vydatnych mnozstvach aj tie ;-)

Cize som strasne rad ked vyjde klasicky dungeon-crawler (typu DM) presne s tym typom hratelnosti ktora ma bavi (toto je na dlhu debatu pri pive), ako bol posledne Grimrock 2, ktory pasujem aktualne za krala tohto zanru.
Vobec mi netreba prepracovane postavy alebo pribeh (toto opat genialne vyriesil Grimrock 2), na to mam ine zanre RPG...

Já jsem hrá Albion na své 486 s 15" CRT monitorem a vypadalo to úžasně, ve městech jsem se kochal schopností přejít z 2D grafiky do 3D a přitom si to zachovalo tentýž charakter.

@StriderCZ (11.08.2017 11:02): Hej. Nějaký netbook by mohl zabrat. Prý se dá sehnat i mod, kde jde hrát Albion ve vyšším rozlišení. V tom dosboxu to není moc zdařilé. Štve mě i opakované naklikávání postav za účelem rozhovoru, neb se pohybují dost rychle.

@Jab (11.08.2017 10:41): Díky za rozpoutání takové diskuze. jak ji někdo začne, v ten moment mám šílenou potřebu zavzpomínat na "staré dobré časy", s ostatními zavzpomínat na hodiny strávené v tajemných kobkách. Na dobu, kdy nebyl internet a kdy se šířily kusé informace o hrách rychlostí blesku (dnes by člověk řekl HOAXy).

Souhlasím s tebou, že 3D pohled ve městech Albionu je i pro mne utrpením. Když jsem Albion hrál poprvé, tak jsem byl doslova otřesen. Mírně se to zlepšilo až při hraní na netbooku (desetipalcový monitor).

@valcik (11.08.2017 10:16): Mrtvý jsem řekl (ve stylu "díky za každé nové ráno, kdy jsou dungeony mrtvé"). Neužitečný ne, to zase beru ten dějinný proces. Jako že bez DM by nebyl Planescape atp. Ještě omílám tu lobotomii, dungeony jako nezábavné diablovky a Karla se souboji. V záloze mám pár dalších. Ale na to si musíte počkat. :)

Doteď mě mrzí, že ten krátký sranda koment (teď nevím, ke které hře to bylo), kde byl právě ten Karel, nějaký příliš horlivý moderátor přesunul do diskuze ke hře.

Imho tahle diskuze ale nezačala mou urážkou dungeonů, ale paradoxně mým hraním Albionu, kdy jsem psal, že mám "motion sickness" z toho 3D pohledu. A do zesměšňování žánru jsem se tu napouštěl. Ty mumie vzbudí holt každé šustnutí. :)

@DJ (11.08.2017 09:20): Jab kacírsky prehlásil, že dungeony sú mŕtvy a neužitočný prívesok RPG žánru, tak sa storočné múmie vyvalili zo sarkofágov a bránia svoje kobky. :-{})

Moj-ty-dochodok! 500 prispevkov, nieco som zmeskal?, remake Albionu, novy Avatar aleboco?

@Bodkin (11.08.2017 00:12): vyborne. Doporucuju Last Remnant,ale spis pro ty kdo hledaji velmi originalni soubojak. Pribeh je docela ok, pac neprudi s romancema a je to spis politika. Pochopit soubojak a system hry je taky docela vyzva. Cim min clovek bojuje tim je cela hra snazsi. Jednoho bosse jsem porazel asi pul roku, samo narazove, ne v kuse, strasnej srac:)

Asi bych to mel napsat do sekce k ty hre, ale tam nikdo leta nebyl:) Ignoranti..

Další věc kterou bych chtěl vyzkoušet je role vedlejší postavy ve skupině která průběh dobrodružství neřídí, ale jen ovlivňuje.