Trüberbrook

12.03.2019 PC
17.04.2019 PS4XOneSwitch
btf GmbH
Píše se rok 1967, svět žije válkou ve Vietnamu a světové velmoci spolu soupeří o to, kdo první přistane na měsíčním povrchu. V malém lázeňském městečku Trüberbrook, které leží mezi tichými schwarzwaldskými kopci, se však jako by zastavil čas. Do města přijíždí autobus a z něj vystupuje Hans Tannhauser, mladý americký student fyziky, který cestu do Německa vyhrál v loterii.

Krátce po příjezdu někdo mladíkovi z hotelového pokoje odcizí jeho zdánlivě bezcenné poznámky o kvantové fyzice. To je však to poslední, co mladíkovi nedává spát. Společně s novou přítelkyní, antropoložkou Gretchen, Hans začíná vyšetřování mysteriózních událostí, které postupně odhalí skutečnou povahu městečka a jeho obyvatel ohrožující globální existenci. Je zřejmé, že se zde mladík neobjevil náhodou, ale je tu, aby zachránil svět...

Atmosférická sci-fi adventura, kterou její autoři charakterizují jako kombinaci Twin Peaks a X-Files. Hráči jsou v ní v roli dvacetiletého Hanse vtaženi do víru událostí, kde nebude chybět jezerní příšera, bláznivý fyzik Dr. Schreck ani tajná policie Stasi. Každé rozhodnutí v průběhu hry ovlivní její další směřování a přispěje k jednomu ze dvou možných konců.

Jednoznačně unikátní činí Trüberbrook jeho grafické zpracování. Tvůrci pětiletou práci na hře převedli v enginu Unity 3D do výrazného stylu připomínajícího animovaný film. Všechny jednotlivé lokace byly nejprve vytvořeny ve studiu jako fyzické modely a teprve poté převedeny do digitální podoby metodou zvanou fotogrammetrie.

jones1240: Jedna věc je mít zajímavý námět a pěknou grafiku, druhá věc je udělat i zajímavý příběh a celkovou herní náplň. Taky jsem se na…

Je rok 1967, zuří boje ve Vietnamu a samozřejmě také studená válka. V této pochmurné době vyhrává americký student fyziky Hans Tannhauser cestu do bezvýznamné německé vesničky Trüberbrook. A protože právě píše disertační práci z kvantové fyziky, bere cestu do Německa jako odreagování a ideální příležitost pro poklidné dopsání práce.

Po příjezdu do malebného lázeňského města Hans zjišťuje, že zde skutečně chcípl pes (nebo kočka)? Nikde nikdo, obchůdky i atrakce zavřené, jediný otevřený hotýlek evidentně dlouho nikdo nenavštívil. Až nyní se s návštěvníky roztrhl pytel, kromě Hanse se totiž ubytovala i mladá anthropoložka Gretchen Lemke. I přesto vše vypadá na pokračování poklidné vesnické nudy, kdyby se v noci v pokoji Tannhausera neobjevil tajemný chlápek, který mu ukradl rozepsanou disertační práci. Tím se spouští běh událostí ne nepodobný ujetým béčkovým sci-fi filmům.

Trüberbrook je nejnovější adventura německého studia btf. Tím, čím uchvátí na první pohled, je jednoznačně grafika. Tvůrci využili nepříliš často používané metody fotogrametrie, kdy byly nejdříve všechny lokace vymodelovány jako miniaturní modely ve skutečném světě a až poté přeneseny pomocí 3D scanneru do počítače. Posléze byly do hry přidány animované postavy a vizuální efekty a voilá – specifická a velmi pěkná grafika je na světě.

Jak je to ale se hrou samotnou? Ta bohužel nedosahuje kvalit grafického zpracování, propadákem ale rozhodně není. Postupně se dozvídáte informace o historii města a přilehlého okolí a začnete hlouběji pronikat do místních intergalaktických mystérií. Celý základní příběh by mohl být zajímavý, ale pořád se vkrádá pocit, že není plně využitý. Spoustu času strávíte zbytečným a otravným diskutováním o ničem, naopak spousta zajímavých či načatých věcí vůbec není dotažena nebo využita. Vypadá to, že autoři měli s celým příběhem mnohem větší plány, ale nakonec byli nuceni v příběhu škrtat a to se jim příliš nepovedlo. I proto zůstávají některé lokace ve hře téměř nevyužity, což je na škodu.

Samotný gameplay také neoplývá ničím převratným, úkoly jsou vesměs logické a hodně jednoduché. Kromě již zmiňovaných dialogů většinou spočívají v chození křížem krážem mezi lokacemi a přenášením informací či jednotlivých předmětů. Když už jsme u předmětů, je potřeba zmínit se o inventáři. Ten sice existuje a je možné jej i zobrazit, z náznakových ikonek však nejde moc poznat, co která věc skutečně je. Pro použití předmětů na daném místě je pak využit jednoduchý model, kdy po kliknutí na konkrétní místo ve hře se přímo ukáže kontextový obrázek, který předmět je možné použít.

O grafice jsem se zmínil již na začátku, stojí za to dodat, že i animace jsou velmi pěkné a podařený je i dabing a zvuky. Zato hudba je celkově dost nevýrazná, místy až otravná. České fanoušky navíc určitě potěší české titulky. Co naopak nepotěší je délka celé hry, přestože obsahuje některé nepřeskočitelné zdlouhavé pasáže, kde se toho moc neděje, stačí k pohodovému dohrání necelých šest hodin.

Trüberbrook je adventurou ze staré školy ve velmi pěkném grafickém zpracování. Z příběhu i samotného hraní mohli tvůrci vymáčknout rozhodně víc, přesto pravověrným fanouškům adventur mohu zahrání tohoto díla doporučit.

Pro: grafika, zajímavé prostředí, klasická adventura

Proti: těžko identifikovatelné předměty v inventáři, nevyužitý potenciál