The Walking Dead: Michonne - Episode 1: In Too Deep

23.02.2016
25.02.2016

The Walking Dead: Michonne slouží jako výplň mezi druhou a třetí sérií úspěšné epizodické série The Walking Dead. S dějem hlavní série však nemá nic společného a věnuje se dosud nepopsaným událostem, jež se odehrávají mezi díly #126 až #139 původní komiksové série. Hratelnost zůstala nezměněná a je podobná jako v předchozích titulech od Telltale, takže nechybějí ani známé quick-time eventy.

Hlavní postavou minisérie je populární Michonne, která je pronásledovaná bolestivou minulostí a problémy řeší zásadně naostřenou mačetou. Děj se začíná odvíjet jejími vzpomínkami na nepříjemnou minulost a pokračuje o tři týdny později plavbou na lodi kapitána Petea, během které Michonne a její noví přátelé zachytí skrz rádio volání o pomoc. Kdo je ta neznámá žena a kam je tísňové volání zavede?

Minisérie je složená ze tří epizod – In Too Deep, Give No Shelter a What We Deserve.

Tak a je tu další Telltale adventurní hra, nebo bych měl spíš říct akční hra? Vlastně hned začátkem příběhu Michonne na vás hra vybafne s hordou quick time eventů, asi na to aby nám ukázaly jaká je Michonne drsoňka. Hned po první hordě quick time eventů jsem si stejně jako Michonne chtěl vystřelit hlavu. Potom přijde příjemný oddech u vcelku pěkného intra a tádá zpátky do hry. Hra asi půl hodiny jede jako každá Telltaleovka. Mluvíte posloucháte a mluvíte. A pak vám hra řekne že by jste potřebovali další nášup Quick time eventů. Vy si to všechno spokojeně odklikáte a můžete se znovu pustit na to proč hru hrajete a to je samozřejmě příběh, ve kterém se už začíná něco pořádného dít. Pochopitelně vám o něm nebudu nic vyprávět ale shrnu vám nějaké mé pocity. Hra mě tentokrák celkem příjemně překvapila tím že jsem už konečně využil možnosti neodpovídat a to ne z důvodu že by odpovědi byli něják špatně napsané, ale proto že se mi nezdálo že bych měl zrovna mluvit. To bylo ale jediné čím mě hra hra překvapila,tedy kromě quick time eventů. Dále se mi nepodařilo sžít s charaktery ale jelikož mají na rozvinutí příběhu ještě dva díly tak to neberu vyloženě jako mínus. No to by bylo tak všechno. Jestli hledáte zázrak tak tady ho určitě nenajdete ale pokud jako já berete hry od Telltale spíše jako filmy tak vám to příjemně uteče. Je to pěkná výplň v týdnu když čekáte na seriál :)

Pro: Michonne, Příběh

Proti: Zbytečně moc quick time eventů

Jestli existuje nějaká skupina, která umí dělat adventury, jsou to Telltale Games.
Ačkoliv by se těm vytvořených v posledních letech mělo opravdu říkat interaktivní animované seriály. Označení akční adventura je skutečně mimo mísu.

Když před lety vyšla první sezóna proslavené hry The Walking Dead, bylo to něco převratného. Každý kdo tu hru dohrál, na konci buď brečel, nebo k tomu neměl daleko. V dalších interaktivních dílech Telltale se tahle hra na city umírnila, i tady je to stejné. Ovšem pořád je to velmi slušné dílo.
Vzpomeňte na ty momenty, kdy jste se museli rozhodnout, koho vyrvete ze sevření jisté a kruté smrti a koho jí naopak přenecháte. A teď se zamyslete, pokud by tyhle případy ve hrách od Telltale stále byly, nepřišlo by vám to laciné? I proto se v této minisérii takových momentů nedočkáte. Díky Perunovi, ještě že tak.

U téhle hry jsem měl strach, že tím že se jedná o minisérii, nebudu mít čas vžít se s hlavní postavou a že si nevybuduji vztah s dalšími postavami. Opak byl pravdou a myslím, že si některé postavy na rozdíl od The Walking Dead season two budu pamatovat.

Je pravda, že vývojáři měli zjednodušenou práci v tom, že se drželi komiksové předlohy. Jde to poznat i na stylizaci hry, kdy se občas kamera natočí tak, aby scéna vypadala, jako komiks a hlavně ve chvílích, kdy máte stisknout akční tlačítko.
Grafika se od prvního The Walking Dead na pohled nezlepšila. To se ovšem nemůže brát jako mínus. Hra nevypadá vysloveně špatně a výhodou je, že jí bez problémů spustíte i na starších strojích. Proč měnit vzhled, když je jasně funkční?!

Tím že je hra kratší, vás zákonitě musí co nejdříve vpustit do děje. Cílem hry je poznat hlavní postavu - Michonne, matku, která v minulosti přišla o své dvě dcery, což jí psychicky zlomilo. Celou hru bojuje sama se sebou a snaží se zůstat v realitě, která je tak strašně krutá.

Mým cílem bylo v každém případě činit ty nejlepší rozhodnutí, což ve chvílích, kdy vás hra přimáčkne ke zdi, ne vždy vyjde. Několikrát jsem epizody přetáčel, abych svá rozhodnutí změnil. Tím se poměrně krátká hratelnost trochu natáhla, ale myslím si, že vývojáři počítali s tím, že si člověk tuhle hru zahraje alespoň dvakrát.

Zbývá otázka, zdali tuhle hru hrát nebo ne. Jestli jste hráli některé podobné hry od Telltale a The Walking Dead je pro vás stále nepřekonané, pak ano (počkejte, až bude ve slevě a víc jak 5 éček za ní nedávejte). Pokud jste žádnou podobnou hru nehráli, zahrajte si nejprve původní dvě série The Walking Dead, tohle je spíše takový přídavek. Nakonec ale jde o slušnou nadprůměrnou hru u které se vážně nudit nebudete. Menší jak 70% hodnocení si skutečně nezaslouží a protože mám The Walking Dead skutečně rád, přidávám pár bodíků k plusu.

Pokud bylo účelem téhle hry přitáhnout další čtenáře původnímu komiksu, pak musím říct – Jdu ho shánět.

Pro: je to The Walking Dead, propracovaná hlavní postava, na rozhodnutích skutečně záleží, soundtrack

Proti: stále je to jen přídavek pro ty, které bavilo originální The Walking Dead

Komentár bude k celej tejto minisérii a postupne, ako odohrám ďalšie epizódy, ho budem upravovať. Hodnotenie budem tiež upravovať podľa kvality ďalších epizód.

BEZ SPOILEROV

Epizóda 1 - In Too Deep:
Bolo jasné, že sa Telltale vráti k svojej najpredávanejšej hernej sérii. Zatiaľ len v podobe takejto kratšej príbehovej odbočky s novými postavami. Raz to už takto spravili a síce The Walking Dead: 400 Days mi prišlo zo všetkých epizód najslabšie, nové postavy a príbehy mimo hlavnej príbehovej linky bol zaujímavý nápad.

Tentokrát je to príbeh drsnej černošky Michonne, ktorá má za sebou ťažkú minulosť a mačetu na sekanie zhnitých hláv. Úprimne? Ona je v celej tejto prvej epizóde to najlepšie. Zaujímavá hlavná postava, čo sa však veľmi nedá povedať o tých vedľajších. Tam už je to chovanie príliš podobné tým predošlým zo série. Hlavný záporák ako by z oka vypadol tomu z druhej série a podobne sú na tom aj iné postavy. Gameplay je taký istý ako stále a tak je tu množstvo animačiek a QTE (ktoré je tu ešte aj na sekanie trávy). Celá téma mi už však prišla v podaní Telltale nejak vyčerpaná a už sa tu len opakujú videné veci. Hra neobsahuje nijaké svieže nápady a len si ide v tých svojich už vyšľapaných stopách istoty ďalej. Príbehom to zatiaľ tiež veľmi nezaujalo.

Za mňa je to zatiaľ nezáživný a málo zaujímavý priemer. Prejdenie trvalo hodinku a pol.

Epizóda 2 - Give No Shelter: ???

Epizóda 3 - What We Deserve: ???
První série Walking Dead pro mě byla svého času jako blesk z čistého nebe, podobný herní zážitek jsem do té doby neměl. Druhá série si držela relativně slušnou laťku, ale už chyběl ten wow efekt. Toto zombií univerzum mě stále baví, tak jsem si zkusil i tuhle minisérii (opravdu mini, protože to trvalo asi jen 4 hodiny, což je asi třetinový čas co u jedničky).

Krátkost celé hry má za následek, že je všechno chrleno relativně rychle. A člověk se alespoň ze začátku ve všech postavách trochu ztrácí. Nemůžu však tvrdit, že by příběh byl nějaký odfláklý, je to kvalitní věc. Co však člověka zaujme je všudypřítomné násilí. Je ho opravdu dost a krev lítá do všech stran. Trochu otravné jsou quicktime eventy, které se najednou čas od času zjeví a je nutno je zvládnout, takže tlačítka Q a E je nutno mít v pohotovosti.

Netuším jestli je to doopravdy, tak jak to vypadá (v minulých sériích jsem se párkrát spálil), ale tady jsem měl po celou dobu hraní dojem, že moje rozhodnutí opravdu mají vliv na děj a chování postav a to jsem si často vybíral to řešení, které nabízelo více násilí a rozepří, ani nevím co to do mě vjelo :) Co mi moc nesedlo, jsou neustále se opakující halucinace odhalující minulost hlavní hrdinky. Její minulost mě popravdě moc nezajímala a chtěl jsem se soustředit na současné dění, ale asi je to o vkusu každého hráče. Samotní zombíci byli ve hře spíše jako kulisa a do děje téměř nezasahovali, to je ve hře která se jmenuje, tak jak se jmenuje celkem problém.

Oceňuji kvalitní soundtrack, který mi přišel lepší než dříve. Přesto už si hru asi nikdy nezahraju, je to taková jednohubka na jedno, dvě odpoledne a stačí to vidět/hrát jednou.

Pro: mačeta, násilí, sympatické postavy

Proti: zombíci jsou jen kulisa, halucinace

Tak tentokrát nám vývojáři naservírovali odbočku v podobě nové postavy zcela nesouvisející s hlavní sérií. A upřímně se to opět v rámci interaktivního vyprávění nehrálo špatně. Hra svižně odsýpala, QTE sekvence byly celkem zábavné, dabing byl jako obvykle u sérií TWD na úrovni. Jenom škoda opětovné bezvýznamnosti voleb a rozhodnutí, které jsou opět kosmetické (i přes možnosti ušetření Randalla stejně dojde k jeho nevyhnutelné smrti v příští epizodě, prostě klasika od Telltale Games…), ale svým způsobem to chápu, že by se v opačném případě jednalo o složitější vývoj hry pro každou odlišnou volbu.

Navíc krátkost hry pak zapříčinila omezený prostor pro vývoj některých postav, i když zrovna příběh Michonne byl slušně našlápnutý a působivě na konci vygradoval. Ale ta přehnaná scéna v polovině hry, kdy Michonne "zapřáhne" nemrtví pomocí lana, mi už přišla opravdu přes čáru :-) Graficky hra sice už strádá, nicméně to stále udržuje svojí komiksovou stylizací. Kdyby vznikl další spin-off, vůbec bych nebyl proti.