The House of Da Vinci

26.07.2019
12.12.2023
17.12.2023
25.01.2024

The House of Da Vinci je slovenská 3D adventúra, v ktorej sa ocitáte v roli študenta v dome majstra Da Vinciho, nachádzajúceho sa vo Florencii roku 1506. Majster Leonardo záhadne zmizol a vašou úlohou bude zistiť, čo sa s ním stalo. Zmiznutie sa pokúsite objasniť pomocou postupného odhaľovania záhad vo svete inšpirovanom skutočnými vynálezmi a návrhmi talianskeho génia.

V dielni majstra Leonarda sa nachádzajú tajné chodby alebo aj obliehacie stroje. Da Vinci mal vo svojom repertoári okrem maľovania aj architektúru, lietajúce stroje alebo anatómiu. Kľúčovým prvkom hry je riešenie náročných hádaniek a budete napríklad odhaľovať neviditeľné prvky pomocou zvukových vĺn. Ako hráč máte k dispozícii aj nástroje na manipuláciu s časom a vašou úlohou je overiť, či stále fungujú všetky Da Vinciho zariadenia, pretože len tak odhalíte, čo sa s ním stalo.

Hru charakterizuje okrem náročných hlavolamov aj vizuálny štýl, vychádzajúci z autentickej renesančnej atmosféry, ktorú tvorí prostredie, architektúra a predovšetkým Da Vinciho vynálezy.

The House of Da Vinci je herní prvotinou Československého týmu Blue Brain Games. Po úspěšné kickstarterové kampani z roku 2016 se tvůrcům podařilo titul dokončit a vydat nejen pro PC a Mac, ale také pro obě základní mobilní platformy.

Jak již název napovídá, přeneseme se do roku 1506 do italské Florencie, tedy doby, kdy věhlasný multi-umělec, vědec, vynálezce a konstruktér Leonardo da Vinci dokončil svůj slavný obraz Mona Lisa. Ve hře se však ocitáme v roli jeho učně, když přicházíme k jeho domu, kde nám strážný předává pergamen. Z něj je jasné, že se Leonardovi něco stalo, což umocní, po krátkém tutorialu vysvětlujícím ovládání hry, i výbuch v nedaleké věži a pád osoby s křídly.

Co přesně se Leonardovi stalo bude potřeba vypátrat. To se bude dít prostřednictvím různých zkazků a dopisů. Upřímně řečeno, samotný příběh pomáhá hlavně nastolit atmosféru Da Vinciho doby, není ničím převratný ani zajímavý a ve hře nemá valný význam. Kupodivu to hře vůbec nevadí, její kouzlo je totiž postaveno na úplně jiných principech, než je příběh.

Tím základním prvkem jsou totiž puzzly. Spousta puzzlů. Ve hře neztrácíte čas chozením po rozlehlých ostrovech či pláních, vždy jste umístění v jedné či dvou místnostech a musíte vyřešit různorodé logické puzzly, abyste se dostali dál. Tento systém připomíná starý dobrý Myst (jen hra není tak uchozená, i tak je těch pár průchodů předrenderováno a zobrazeno jako animace), z modernější doby pak živé exit-game nebo z herní branže sérii The Room.

Puzzlů je opravdu velké množství, jsou hodně variabilní a nápadité, nejsou nijak extrémně obtížné a je zábava je řešit. Pokud byste se nedej bože zasekli, hra nabízí i intuitivní systém nápovědy, kdy hráče malými radami popostrčí správným směrem. To je občas potřeba, jediným neduhem hry je totiž občasný pixelhunting, respektive bývá problém objevit některé drobné místo, na kterém je potřeba řešit další logickou úlohu či použít jeden z vlastněných předmětů.

Hra je ovládána výhradně myší, chození dopředu (či přiblížení k věci) probíhá levým tlačítkem, návrat zpět je tlačítkem pravým. Řada puzzlů vyžaduje i pohyb myši (otevírání či zavírání různých předmětů, různé šoupání apod.). A právě v systému ovládání je možná i zádrhel zmíněný v předchozím odstavci – pomocí kurzoru nepoznáme, na kterou oblast je možné kliknout, aby se tam obraz přiblížil. A tak když se hráč zasekne, občas přichází zběsilé klikání všude možně a hledání, co člověk přehlédl.

Grafické zpracování je velice podařené, člověk z něj cítí nádech renesance, jednotlivé akce i puzzlové sekvence jsou pěkně rozanimované. Hezky se na to kouká. Totéž je možné říci i o zvucích a hudebním doprovodu, který jemně podkresluje atmosféru a pomáhá při přemýšlení nad logickými úkoly.

The House of Da Vinci je velmi pěkná 3D puzzle hra, jejíž hlavní devízou je spousta zajímavých a podařených logických hádanek. Příběhově se nejedná o žádný adventurní hit, ale velmi příjemná oddechovka na několik hodin. A navíc je kompletně v češtině.
K této hře jsem se dostal tak nějak náhodou díky herní výzvě. Prakticky jediné, co jsem o ni věděl bylo to, že je to 3D adventura, kde se především řeší logické problémy, v podstatě obdoba The Room. A vlastně přesně tohle jsem dostal.

Příběh je zde bohužel hodně na pozadí, ani jsem pořádně nepochopil kdo jsem, co mám s Da Vincim společného a proč mám jít po jeho stopách. I závěr celé hry působí divně až nedokončeně. Moje otázky zůstaly prakticky bez odpovědí. Těch jsem se dočkal až ve druhém díle hry. Suma sumárum, přijde mi, že jsem hrál už i pár hidden object her, kde byl příběh zajímavější než zde.

Tahle hra ale naštěstí není primárně o příběhu, ale o procházení místností a hledání logických řešení u hlavolamů a dalších puzzlů. A ty jsou podle mě ztvárněny bravurně, prakticky srovnatelně se zmíněnou hrou The Room. Hledání jejich řešení mě hodně bavilo a hraní jsem si tak užíval. Až jsem se párkrát divil, kolik puzzlů a dalších strojů se dá narvat do jedné malé místnosti. Nicméně cca v poslední čtvrtině hry obtížnost značně přituhává, takže v mém případě docházelo až k nezdravě častému čtení nápovědy. Ta je naštěstí zpracována ve stylu, kdy nejprve jen mírně napovídá a až později popíše přesnější postup. Pak se mi líbí zpracování přehlídky bonusových Leonardových vynálezu. Super nápad.

Asi největší výtku pak mám k ovládání. Přesuny mezi statickými body jsou takové pomalejší, až mi to trošku připomínalo přesuny v prvním Atlantisu. I ovládání jednotlivých interaktivní prvků myší mi přišlo občas nepřesné a těžkopádné. Celkově mi přijde, že je hra navržena primárně pro ovládání gesty na tabletu nebo mobilu a na ovládání myší se moc nemyslelo.

Co se grafiky týče, vše vypadá moc pěkně, získané předměty si můžeme do detailů prohlédnout, tady prostě není moc co vytknout. Hudba mi přišla nevýrazná a neutrální. Trošku je ale škoda, že tu chybí dabing a teď nemyslím český, klidně by to mohlo mluvit anglicky.

Výtek se tu sešlo docela dost, ale to nejdůležitější je, že mě hraní bavilo a v takovém případě se dá nad spoustou věcí zavřít oko. Kdo má rád logické hry ve stylu The Room, tak s The House of Da Vinci jistě nesáhne vedle.

Pro: Logické puzzly, grafika

Proti: Ovládání, příběh

(Hodnotené podľa Android verzie)

The House of Da Vinci je viacmenej Slovenský klon série The Room, tá patrí medzi absolútnu špičku mobilných hier, takže ide o dobrú inšpiráciu, ale pri hraní má hráč stále pocit, že vývojári stáli na ramenách obrov.

Našťastie ale toto nie je úplne odfláknutá kópia ako je zvykom u väčšiny mobilných hier. Grafika a zvukový design sú na vysokej úrovni. Dosadenie hry do malebného renesančného prostredia hre rozhodne prospelo.

Hrateľnosť je oproti The Room takmer identická. Ako učeň majstra Leonarda prechádzate rôzne záhadné priestory a chodby a snažíte sa zistiť, čo sa s ním stalo. Máte tu dokonca aj špeciálnu šošovku, s ktorou môžete vidieť cez niektoré steny a cez iné miesta môžete nahliadnuť v čase.
Obtiažnosť hlavolamov je rovnako primerane nastavená, pričom sa adekvátne zvyšuje. Hra sa váš vždy snaží postupne nenápadne naviesť k správnej ceste ak ste stratení, ale hinty nie ste nútení používať.
Ovládanie na dotykovj obrazovke funguje dosť dobre, ale nie tak hladko ako v The Room sérii. Na hre mi najviac vadilo len, že niektoré texty sú ťažko čitateľné.

Najviac na hre zaujme, že počas priebehu môžete objaviť autentické modely niekoľkých Leonardových vynálezov ako kníhtlač, lietajúci stroj a most, ktoré aj naozaj fungujú.

Dokončenie hry zaberie okolo 4-5 hodín, čo je slušná dĺžka. Rozhodne ale odporúčam kúpiť mobilnú verziu, tá je o viac ako polovicu lacnejšia a tento typ hier sa tam viac hodí ako na PC.
Napriek mojím výhradám ale môžem túto hru odporúčať a ak ľudia budú podporovať takéto hry namiesto toho, aby míňali stovky na gacha blbostiach, tak budem len rád.

Pro: Grafika, zvuk, primeraná náročnosť

Proti: Nulová originalita, zbytočný PC port

Hry s „logickými“ puzzly nejsou něco, co bych obvykle vyhledával. Z mojí zkušenosti jsou hádanky většinou naprosté nesmysly, protože fungování světa hry buď nemá žádnou logiku, nebo má logiku, které by porozuměl jen někdo z daného herního světa. U House of Da Vinci je to ten první případ. Mechanické výtvory Da Vinciho z herního světa nemají nic společného s realitou, a hýbou se často jen pomocí jakési magie, která ve hře slouží jako náhražka elektřiny. Většinou to ale nevadí, hádanky se opravdu dají „uhádnout“. Možná i všechny, já jsem ale v pár místech nezvládl frustraci a našel si řešení v návodu. Nápověda ve hře je, často je nápomocná, někdy vůbec (když se v ní píše jen to očividné).

Po grafické stránce je hra moc pěkná, světlo a stín jsou také dobře vyvážené. Hudba je po většinu herní doby neotravná, a doplňují ji zvuky všech těch vynálezů kolem vás.

Ovládání na PC je ucházející, ale absence jakýchkoliv možností jeho nastavení citelně chybí. Celá hra se ovládá myší, a to včetně velmi častých dvojkliků, které z nějakého důvodu nelze změnit na kliknutí jednoduchá. Stejně jako u dalších podobných her, které jsem vyzkoušel, je často frustrující, když máte herním předmětem otočit kliknutím a držením, protože pohyb se nevykoná tahem, jakým by vám to připadalo logické a intuitivní. Takže musíte neustále hádat kudy po vás hra chce, abyste myší táhli, nebo si pořád musíte měnit úhel kamery.

Příběh je typický pro mobilní hru – je tam jen aby něco propojovalo puzzly a přidávalo na atmosféře.

Další díl si rád zahraju, ale už jen na tabletu, abych to zase nebyl nucen kouskovat do 15minutových segmentů.

Pro: grafika, hádanky vhodné i pro casual hráče

Proti: absence nastavení ovládání, nelogičnost světa

Logická hra v překvapivě dobře zpracovaném prostředí. Grafická stránka a zasazení do oblíbené tématiky hře dává dobrou šťávu. Seznámíte se s řadou Leonardových vynálezů a opravdu se sžijete s atmosférou, což jsem u takové hry nečekal. Náročnost je poměrně rozumná, nehrozí nějaký fatální zásek, ale občas se trochu zapotíte, především v závěru. Co však byla tragédie, bylo ovládání PC verze. Klikat myší na aktivní místo je občas nemožné. Je vidět, že jde o port z mobilní (dotykové) verze a hraní klasicky s myší je občas tragika. Bohužel kvůli této vadě na kráse musím jít s hodnocením dolů, ale jinak hru doporučuji.

Pro: Atmosféra, grafika, vyvážená obtížnost

Proti: Ovládání PC verze