Tales from the Borderlands: Episode Five - The Vault of the Traveler

adventura > akční adventura
20.10.2015 PCPS3PS4
21.10.2015 X360XOne
Telltale Games
The Vault of the Traveler je závěrečnou episodou adventury Tales from the Borderlands, která příběh Fiony s Rhysem uzavírá. Během předchozích dílů došlo k mnoha událostem a vyvstalo velké množství doposud nezodpovězených otázek.

Co se stalo s Felixem? Jak bude vypořádáno s Valory? Kam se ztratil Vaughn? Jaká tajemství skrývá roztomilý robůtek Gortys? Podaří se Fioně s Rhysem vůbec někdy najít cestu k legendami opředenému Vaultu? Co má za lubem reinkarnovaný Handsome Jack? A kdo je onen tajemný cizinec, který Fionu s Rhysem na začátku první episody zajal?

The Vault of the Traveler přináší rozuzlení celého příběhu. Ve velkém finále se projeví dopad všech zásadních rozhodnutí, které hráč v minulosti učinil.

Kwoky: Dá sa to aj bez toho, ale dejovo to nadväzuje na Borderlands 2, čiže niektoré veci dávajú väčší zmysel, jedná sa ale skôr o úlohu…

Hodnocení celé série.

Tales from the Borderlands nabídli něco jiného z poslední produkce Telltale, hru která staví více na humoru, nebere se ukrutně vážně a bere si to nejlepší ze šíleného světa Pandory. Hlavní duo hrdinů funguje parádně, a jejich eskapády je radost sledovat. Je až překvapivé kolik zajímavých postav se v celém příběhu objeví.

Objevují se zde zajímavé nápady a i systém voleb působí tak, že rozhodnutí skutečně trochu pozmění budoucí situaci, místo aby to vždy došlo do stejné příběhové linky beze změny. Komiksová grafika tvůrců konečně zapadla do hry díky předloze, a nepůsobí lacině. Další věc co zaslouží pochvalu je soundtrack, ten se neskutečně povedl.

A říkáte si, že jsem z hry moc situací neřekl a nepopsal? Zde je nejlepší o hře nic nevědět a hlavně nic nevidět, pak je výsledný dojem umocněn na plno.
Poslední epizoda je vlastně epilog. Ty největší věci se uzavřely a zbylo jen dovysvětlit pár drobností. S tím si museli vývojáři nějak poradit. Bohužel se mi zdá, že se do toho trošku zamotali. Díky svým rozhodnutím mi mnoho postav zemřelo a hře tak nezbylo nic jiného, než mi minimálně jednu, o které s naprostou jistotou vím že byla zabita, oživit. Nicméně říkám, že jde o epilog a rozhodně ho neberu tak vážně. Přesto musím kvůli tomuhle epizodě ubrat na hodnocení. Hra je sice stále zábavná a dokonce se změnila v naprostou parodii, přičemž vtipnou atmosféru naruší jen jeden napjatý moment blízko naprostému konci hry, ale přesto mi celou dobu v hlavě znělo „Ty jsi přece dávno mrtvý člověče“.

Pokud byste se chtěli zeptat, jestli je poslední epizoda důvodem, proč tuhle hru nehrát, pak odpovídám ne. Zahrajte si to, a pokud máte rádi příběhové hry, budete se dobře bavit.
Na komentáři u první epizody nic neměním.
Postavy si mě nezískaly - byly mi ukradené od začátku až do konce.
Hra jede prostě na humornou linku, ale vše je to sestavené tak, že pro mě tam nic nefungovalo. Celé to bylo nekonzistentní - nebyl tam vzorec, jak ten svět funguje, jak fungují lidé, čili se nešlo naladit na správnou vlnu, abych cítil, že jsem udělal rozhodnutí, že se postava nějak zachovala. Nikdo se nechoval přirozeně. Tím pádem mi bylo jedno, co se stane a jak která postava skončí.

Na konci můžu říct alespoň pár pozitivních věcí:
Strážci vesmíru byly nejpovedenější vtip a souhlasím, že závěrečný QTE se vydařil.
Alespoň trochu se se podařilo zpracovat vliv hráčových voleb. Mám na mysli onen závěr s výběrem. Žádný zázrak to samozřejmě není, ale na poměry Telltale to překvapilo. Přesto to již bylo v prvním The Walking Dead a lépe zpracované. Každopádně se to nedá srovnat s volbami ve Walking Dead, Game of Thrones a Wolf Among Us, které prostě fungují napříč všemi pěti epizodami i bez ovlivnění příběhu nebo reálného vlivu na jiné postavy. Bylo mi jedno, jestli jsem se rozhodl správně v průběhu hry, tak mi bylo i jedno, co si můžu vybrat v tom velkém výběru.
A za uznání stojí, že jsme sestřelili celou vesmírnou stanici, aby mě poté lidi uctívali.
A to je vše pozitivního.
Tyto příběhy tedy rozhodně nedoporučuji.

Pro: Vtipný nádech, pár rozhodnutí má dokonce vliv na konci hry na jedno rozhodnutí

Proti: Nezajímavý příběh i prostředí, minimální interakce hráče (dialogy i QTE), žádné ztotožnění s postavou, žádná tvorba charakteru podle sebe, žádný pocit ovlivnění příběhu. Vše je člověku ukradené, tak se hrou jen prokliká - aby zjistil, že to nemá ani point

-2 +3 −5