Hned ze začátku jsem měl pocit, že tohle je pravá střílečka. Mělo to ty správný grády, rychlost, akci. Postupně se hráči představuje vše správným tempem, bez nějakých zbytečných výplní či pocitu repetice. Zpočátku přichází spoustu různorodých nepřátel, kteří jsou ideálním osazením patřičných lokací.

Servírováni nejsou pouze opponenti, ale také zbraně. A než si vše hráč pořádne osahá a několikrát mezitím hru z různých smrtí třeba loadne, vše graduje dále přes první schopnosti, lightsaber a potom bosse. Okolo nich se vážou nějaké principy či mechaniky, není možné situaci řešit hrubou silou. Stejně tak není možné tím nejpřímočařejším způsobem hru rushovat, protože poté hráč narazí na pojistku typu různých tajných cest, chodeb a klíčů, ke kterým je mnohdy nutné nalézat cestu skrze logiku.

Celá atmosféra je podložena klasickým a oficiálním soundtrackem. Na začátku je nutné si správně revertovat směry na myši, což je pro tuto akční jízdu plné adrenalinu a napětí jedinou překážkou. Cutscény, které jako třešnička na dortu doplňují příběh, budou z dnešního pohledu vnímány směšně. Je k nim ale třeba přihlížet jako na dobovou záležitost, která fungovala jako zpestření a něco navíc.

Hodněkrát jsem umřel, u některých bossů se zasekl, neskutečně se bavil. Je to nadčasová hra.

Na Steamu je uvedeno 20 hodin.

Pro: design

Proti: některé zbraně

V roce 1997 vyšla řada zajímavých, dnes už klasických her zapadajících do mého nejoblíbenějšího a nejhranějšího žánru. Shodou okolností tehdy vycházela i mnohá pokračování, co měla v názvu dvojku. Mezi ně samozřejmě patří i Dark Forces II, dovedně míchající filmové a herní prvky dohromady. Počínaje souboji se světelným mečem a tuhými bossi, předělovými sekvencemi, pokračujíce střílením po protivnících a konče využíváním Síly. Čímž narážím také na libovolný díl známý ze stříbrného plátna, v tomto případě spíše Epizodu 4, neboť mi v paměti utkvěla nejvíce a viděl jsem ji poprvé jako dítě. Zmíněné atributy obsahují i další díly této série, ale pouze v tomto mi přijdou nejlépe využité.

Hlavní hrdina v podání Kyla Katarna je natolik sympatický, aby po celou dobu hraní dostatečně zabavil svými nápaditými misemi. Oplývajícími velkým počtem typů nepřátel, rozmanitým prostředím a řadou situací k řešení. Tím pádem jsem si užil typické logické hádanky, byť šlo kolikrát o různá tlačítka nebo klíče, párkrát o sobě daly vědět i poměrně zajímavé herní postupy, kladoucí na hráče více nároků, než jaké vyžaduje pouhé střílení. Takhle přeskakovat po pohyblivých mostnicích, svézt se na bedně, jedoucí rychle na zapnutém přepravním pásu, nebo utíkat spletitou a časově velmi omezenou úrovní v kosmické lodi, v níž dá každé zaváhání o sobě vědět neúspěchem, jistě napoví o tom, co vše je tu obsaženo. Akce samotná překypuje spoustou působivých přestřelek na dlouhou a krátkou vzdálenost, z níž si vybavuji zejména charakteristické zvuky zbraní a likvidování Stormtrooperů.

Je tu tedy patrná snaha hráče zaujmout a přijít pokaždé s něčím jiným, třebaže tu stále převládá archetyp obyčejné first person akce té doby, kdy první Jedi Knight vznikl. Využívá-li potenciálu licence, znamená to, že je přítomen, krom jiného, i mimořádně kvalitní hudební doprovod a znamenitá architektura jednotlivých úrovní. Grafika naopak moc nezaujme, k čemuž přispívají také z dálky rozmazané textury. Trochu odbytá mi přijde i podpora myši, jíž je nutné si patřičně nastavit. Já zvolil její sníženou citlivost při pohledu dolů a nahoru a naopak zvýšenou, díval-li jsem se nalevo a napravo. S touto kombinací šla myš ovládat už bez potíží. Leccos jde usnadnit i zobrazením zaměřovače v nastavení, čímž přestřelky, stejně jako míření při nich, zbytečně nezdržují. V re-edici z roku 2001, obsahující základní hru spolu s datadiskem Mysteries of the Sith, která byla ještě v roce 2005 běžně k mání na českých e-shopech, potěšila HW akcelerace a dostupná widescreen rozlišení pro můj monitor.

Dojem z původních textur a modelů naštěstí zlepšuje existence spousty modifikací, jimiž si lze hru upravit k obrazu svému. Jako základ mohu doporučit tyto textury zkombinované těmito modely a tímto HUDem. Podrobnosti ohledně instalace a modifikování této letité klasiky k dispozici v tomto návodu. Komunita je sdružená tady, a alternativní varianta pro nainstalování Enhanced packu se nachází zde. Je opatřena automatickým instalátorem a má jiný název, skrývá se v ní přitom úplně to samé. Tedy grafický update pro modely zbraní a postav. S povděkem kvituji i absenci padání hry s hláškou o chybách, k níž na neomodifikované verzi hry předtím často docházelo.

Pro: Variabilní mise, parádní akce, působivé hrané sekvence z prostředí Star Wars a podpora Mod komunity.

Proti: V základu poměrně omšelá grafika, ovládání myši, závěrečný souboj s bossem.

Dark Forces 2 má u mě trošku smůlu, protože jsem ho dohrál poprvé mnohem později, než většinu ostatních stříleček z roku 1997 a přestože většinu z nich hravě strká do kapsy, prostě si ho příliš nepamatuju.

Přitom je dvojka stejně dobrá, ne-li lepší než první díl. Příběh Kyla Katarna pokračuje a zatímco v první díle to byl obyčejný žoldák, plnící mise pro Rebely, ve dvojce je to mnohem osobnější. Kylův otec je zabit temným Jediem Jerecem kvůli mapě do Údolí Jediů. To by dalo každému kdo do něj vstoupí neskutečnou moc a tak se Kyle vydává Jereca zastavit, pomstít se a přitom v sobě objevuje síly Jedie. Hru doprovází neskutečné množství perfektní filmových sekvencí s živými herci.

Grafika šla samozřejmě dopředu, lokace vypadají na dobu vzniku celkem pěkně, jen postavy jsou prostě ošklivé. Hranaté, podivně vymodelované a s podivnými animacemi úmrtí.

Základem hry je opět obrovská rozmanitost. Začínáte jako žoldák v typické 3D akci, ale brzy narazíte na světelný meč a s ním na možnost přepnout do third person ala Tomb Raider. Která hra to v té době uměla? Já si zvolil klasickou cestu 3D a blaster a světelný meč jsem používal pouze na souboje s bossy. Další z možností je vybrat si zda zvolíte temnou nebo světlou stranu síly. Ty vychází hojně z toho jak se chováte (žádné zabíjení civilistů) i z toho kam investujete hvězdičky - jestli do schopností světla, nebo temnoty.

Hvězdičky získáváte buď za dohrání kola, ale hlavně za nalezení všech secretů v misi. Haleluja! Konečně jednou hra, kde secrety opravdu k něčemu jsou. Úpřimně řečeno mě světlá strana síly přišla naprd kromě léčení (které stejně nepotřebujete, protože všude se válí lékárničky a bacta tanky na později). Mnohem častěji využijete neutrální force jump a force run - třeba pro získávání secretů. Ale nejsem sketa a za temnou stranu hrát nebudu :)

Samozřejmě stejně jako v prvním díle jsou rozmanité i jednotlivá kola - narazíte na města, přírodu, imperiální základny i lodě, hojně si zaplavete, vrátíte se i domů a ke konci se podíváte do poctivých ruin. Samotných kol je 21 a jsou oldschool se vším všudy. To znamená obrovská kola, plná bloudění a přemýšlení jak dál, občas s nějakým logickým úkolem a plná nepřátel.

Nepřátelé se od minule trošku zlepšili, takže zatímco žoldáci nepředstavují moc nebzpečí, imperiální vojáci jsou lépe vyzbrojení (třeba raketomety), umí mířit a občas se i pohnout. Přesto se dají zvládnout v pohodě, což neplatí o Jediích, které musíte obíhat, sekat a modlit se :) Zejména závěrečný fight s Jerecem byl jeden z nejtěžších co jsem v 3D akcích zažil - nejenže se ten šmejd utíká léčit, ale musíte přijít na to jak mu to znemožnit a dostat ho na kolena i přes pomoc (Protection, Run, Healing) je nekonečný. Ale odpovídá to tomu, jak má být mocný.

Tvůrci naštěstí pochopili že nějaké vymýšlení exotických zbraní je k ničemu a tak je tu spolehlivý blaster a ještě spolehlivější rychlopalná plazma, pokud chcete můžete používat raketomet, plazmové dělo nebo granáty, ale úpřimně v stísněných prostorách to moc využití nenajde. A nebo kosit světelným mečem, ale zrovna vykrývání laserů mi přišlo diskutabilní, nemluvě o tom, že raketu prostě nevykryjete.

Takže Dark Forces 2 mě nezklamaly. Jsou větší, hezčí, s parádním příběhem i náplní a spoustou skvělých filmečků. Jen zkrátka v roce 1997 mám toho Blooda trošku radši.

EDIT: Datadisk bych hodnotil rozhodně hůř. Jednak je místo krásných FMV sekvencí použito naprosto ohyzdných enginových animací, které vypadají hůř jak ve hře, jedna příběh ač na 14 misích skáče od čerta k ďáblu. A navíc logické problémy v kolech jsou už hodně přestřelené, natolik že jsem se párkrát musel podívat do návodu a jednou si celé kolo zopáknout.

Pro: Příběh a filmové sekvence, obrovská kola z různých prostředí se skvělým leveldesignem, možnost hrát first/third person.

Proti: Trošku grafika.

Ze začátku mě Dark Forces 2 moc nezaujal. Obsahuje nepříliš uživatelsky přívětivé menu, kde jsem se asi 10 minut pral s nastavením myši tak, aby to nebylo scrollování obráceně. Nezaujala mě divně hranatá a prázdná 3D grafika, která dost srazila atmosféru předchozího dílu. V prvních úrovních ani nebyl design příliš akční. Spíš to bylo hledání skrytých cest ve velkých arénách a plnění hádanek. Ve výsledku hra obsahuje docela hravý design, ale zaseknout se v některých jejích částech vůbec není těžké.

Vše se mnohem zlepší s příchodem síly a meče. Nepřátel přibude a díky novým schopnostem se dají najít i nějaké zkratky v postupu. Dokonce jsem začal nacházet tajná místa. Stejně jako v minulém díle je design skvělý. I když ho autoři díky 3D prostoru udělali trochu jinak. Chce to trochu prostorové orientace. Meč je fajn. Sice jen pár druhů seků, ale souboje s Jedi temné strany jsou to správné a zábavné koření. Proti střílejícím nepřátelům je celkem k ničemu.

Hru provází výborné animace s živými herci, kteří tak přehrávají, až mě to strašně bavilo. Celkově je příběh plný klišé, romantický a docela fajn. Zbraně jsou nudné. Kromě meče tady nejsou žádné nové kousky a střílíte s nima pořád ty stejné nepřátele. Přesto jsem měl radost z každého postupu. Z každé nalezené cesty. Z každé úspěšně vyřešené hádanky.

Dark Forces II si hraje hodně s prostorem. Obsahuje zábavné souboje na meče a sílu. Nepřátelé při umírání padají tak pomalu, že při střílení do chumlu jsem v kritické fázi střílel jen do mrtvoly extrémně nepřesným blasterem a dostával na frak. Po zpřístupnění štítové ochrany se z toho stává lehoučká arkáda. Akce je docela nemotorná, ale celou dobu mě to dost bavilo.

Pro: světelný meč, síla, design úrovní, super animace, souboje na meče, příběh

Proti: nepohodlné menu, prázdná a neatmosferická grafika, nemotorná akce

V jednej preďalekej galaxii, dávnych, dávnych dobách, keď si ešte v LucasArts vedeli spraviť dobrú hru.

Pokračovanie úspešnej hry Dark Forces, nadväzuje na príbeh Kyle Katarna. Jedi Knight začína rok po udalostiach odohrávajúcich sa v Episode VI: Return of the Jedi. Kyle sa stretáva s droidom 8t88. Ten mu povie, že jeho otec – Morgan Katarn – bol zabitý temným jedi Jerecom. Avšak 8t88 s diskom ujde, a tak sa začína Kyleova cesta za tajomstvom Údolia Jedi, odhaľovaním svojej vlastnej minulosti a vlastných schopností. Pridá sa k temnej strane Sily alebo odolá? Voľba strany už ostávala na hráčových rozhodnutiach.

Hrané sekvencie, samozrejme ako vždy v prípade hier, mohli by sme sa pýtať na ich kvalitu, ale vtedy sa mi páčili. A keď som nedávno videl zostrih všetkých scén á la jeden film, tiež som príliš netrpel. Kvalitný príbeh a level dizajn, hrátky so svetelným mečom. Skrátka táto hra sa vo svojej dobe veľmi podarila. Opäť sa potvrdilo, že žáner FPS nemusí byť len o tupom strieľaní a blbom (rozumej takmer bez) príbehu.

Pro: sveteľný meč, hrané scény, level dizajn, klasický starwars príbeh...

Proti: uhm, prehrávanie v hraných scénach?! - teda viem si predstaviť, že to niekomu vadí - mne nie! :-)

Po tom co jsem několikrát dohrál Jedi academy a Outcast a vyřádil se na multiplayeru jsem se rozhodl že zkusím jak vlastně tato série začala. Byl jsem docela překvapen že tak stará hra mě vůbec dokaže zabavit. Grafika je už hodně zastaralá, přesto se mi to hralo dobře. Potěšily mě i animace, které mi na tu dobo přišli celkem slušné. A zjistil jsem odkud je obrazek Kyla se SW:TCG :-)

Pro: Vcelku dobrá hratelnost, světelný mec, prostrědí SW

Proti: Dnes už nemá moc čím zaujmout

-2 +3 −5