Rogue Trooper

Rogue Trooper: The Quartz Zone Massacre, Rogue Trooper Redux

Rebellion •  TickTock Games (PC, PS4, XOne, Switch)
21.04.2006
20.02.2009
17.10.2017

Rogue Trooper vypráví příběh geneticky upraveného vojáka, který měl původně bojovat ve válce Severu proti Jihu na planetě Nu-Earth. Ale po nezdařeném vylodění a způsobeném masakru, při němž přišel o své spolubojovníky, se rozhodl přijít věcem na kloub. A ačkoli je nyní pouhým dezertérem, je mu jasné, že za tím určitě stál někdo z velitelství jižanských armád. Odhodlán pomstít své mrtvé kamarády se proto snaží dopadnout toho, kde je za to zodpovědný.

Jedná o klasickou third person střílečku ve sci-fi hávu, využívající komiksového světa 2000AD, to je ostatně patrné i přítomným humorem skrze řadu hlášek od padlých vojáků a prezentovanou vizuální stránkou hry. Z hlediska hratelnosti není nouze o řadu rozmanitých misí akčnějšího a kradmějšího stylu. Jako neotřelý prvek zde slouží sbírání biočipů s osobnostmi tří zabitých kolegů hlavního hrdiny Rogueho, díky nimž si vylepšuje jednotlivé části své výstroje. Dále je možné ve hře nalézat "odpad" z nepřátel či z hromad na skrytých místech, prostřednictvím nichž se dá vyrábět munice a zbraně, nechybí-li k tomuto účelu potřebný nákres.

Ačkoliv zrovna nejsem úplně nadšeným příznivcem her s konzolovitým ovládáním (to znamená, že jednou klávesou spouštím asi dvacet různých akcí v závislosti na tom, kde a jak zrovna stojím), tak musím uznat, že Rogue Trooper mě chytl hned od úvodní sekvence a nepustil až do konce. A systém ovládání hlavní postavy a vše k tomu náležící mi vůbec nevadil.
Herní příběh sleduje válku dvou znepřátelených stran, ve které, jak už to tak bývá, dojde k nějaké té zradě a tím pádem následuje i nějaká ta touha po pomstě a tak dále, nic nového, ovšem zde je vše podáno a zpracováno velmi chytlavě. Sci-fi prostředí, ve kterém se potuluje váš "modrokožec", je originální a neustále se měnící. Chvíli bojujete na pláži, poté se přesouváte do přístavu, po kterém následuje městská čtvrť, zanedlouho se proletíte v obrněném letounu, trošku si zalezete po skalách a tak dále, zkrátka žádná nuda. Hlavní postava má k dispozici na první pohled omezený zbraňový arzenál, ale jakmile zjistíte, že každá ze zbraní jde různě vylepšovat a má několik palebných módů, nebudete vědět, do čeho dříve investovat nalezené součástky. Tyto součástky lze nalézt jak u mrtvých nepřátel a spolubojovníků, tak i většinou na odlehlých místech herní mapy.
Parťáci, kteří jsou zde pouze ve formě malých mikročipů, umí svými hláškami dobře pobavit a po celou herní dobu nikomu nelezou krkem.
Momentálně, čerstvě po dohrání, se mi nevybavuje žádná negativní stránka této zábavné příběhové střílečky. Mohu vytknout pouze délku hry samotné, která je odhadem na normální obtížnost asi pouze 6 hodin. Na zabití jednoho nudného odpoledne ideální volba. 85%.

Pro: příběhová linka, vylepšování zbraní, hlavní postava, "parťáci", prostředí

Proti: hra je poměrně krátká

Kdysi jsem v trafice zahlédl dvě hry. Byly to The Stalin Subway a Rogue Trooper. Bohužel jsem si vybral právě Stalin Subway a to byla chyba. K Rogue Trooper jsem se dostal včera, když jsem úplně náhodou zabruslil na FRAG a tam byla možnost využít na 7 dní bezplatně jejich databázi.

Příběh hry je jedno velké klišé o pomstě. Pro potřeby hry postačí a co je důležité, motivuje. Zpočátku mě velmi překvapila úvodní animace, která hráče hodí přímo do bitevního pole. Tady musím pochválit zvuky, které jsou opravdu na špičkové úrovni. Stejně tak je na tom dabing, šleha. Bohužel do FRAG verze nejde doinstalovat čeština, protože jsou soubory hry (pochopitelně) jaksi zabalené a zakódované. Naštěstí angličtina v RT je hodně jednoduchá a až mě překvapovalo, jak jsem ji s lehkostí zvládal.

S grafikou je to trochu rozporuplné. Místy je opravdu nádherná a obzvlášť obloha je fakt pastvou pro oči. Co nechápu, jsou textury. Někde jsou krásně ostré a detailní a někde zase je jasně vidět odfláklá rozmázlá placka. Konkrétně si teď vzpomínám na animaci na vlaku, kde všechno bylo ok, ale pak kamera zabrala jeden vagón, který vypadal jak z roku 2000. Je to škoda, ale zase nic co by fatálně kazilo požitek. HW nároky jsou celkem střídmé a optimalizace je ok. Já osobně jsem měl akorát problém u mise, kde jsem seděl za kulometem vznášedla. Tam se mi, jakmile jsem vystřelil z kulasu, hra začala úplně brutálně sekat a už jsem to skoro zabalil. Nakonec jsem našel na netu řešení a to, že mám nastavit kompatibilitu s XP. Ok, ale jak ji mám nastavit, když ta hra nemá ani klasickej exe soubor? Naštěstí jsem po další půlhodince hledání našel, že mám nastavit kompatibilitu u programu, přes který se hra spouští. Návod sice byl pro Steam, ale u FRAGu fungoval taky. Co se mi hodně líbilo, byly animace hlavní postavy. Opravdu jsem měl pocit, že ta polygonová figurka je živá a že se snaží krejt. Špatně se to popisuje. To se prostě musí zkusit.

Hratelnost je vcelku klasická. Cílem je prostřílet se z bodu A do bodu B a přitom plnit nějaké ty podúkoly. Zbraní moc není, ale já stejnak využíval jen ten základní hybrid sniperky a samopalu + bazuku na letouny a tanky. Délka hry je mého názoru dobře vyvážená a hra není zbytečně natahovaná. Mě dohrání trvalo dva dny, takže tipuju nějakých 6-7 (?) hodin. Prostředí se mění a proto nuda rozhodně není. Zpočátku jsem se snažil používat stealth, ale po chvíli mi došlo, že je to vlastně k ničemu. Jednodušší je vytáhnout kulas a všechno vykropit. Žádné vyloženě stealth mise ve hře nejsou. On RT je hra hodně lehká. Jel jsem na normální obtížnost a umřel jsem asi 4x a to 2x na konci. Takže příště půjdu z „Normal“ určitě na „Masakr“. Pokud se přeci jen rozhodnete občas hrát stealth stylem, doporučuju vyzkoušet „kill moves“, což jsou různá zabití zezadu podobně jako třeba u Rogue Warrior. Dále oceňuji nápad s čipy svých spolubojovníků, které si Rogue „lepí“ na své vybavení. 2/3 hráč procestuje sám, ale ani to tak nepřijde. Čipy z mrtvých spolubojovníků toho nakecaj víc než dost. Hodně mě bavilo lezení po skalách, škoda, že ho nebylo víc. Další věc, co se mi tu nelíbila, byli pavouci. Kdo by to byl řekl, že zrovna do téhle hry nacpou tenhle otravný prvek. Naštěstí jich zas tolik nebylo, ale přesto u mě trochu otrávilo. V RT funguje systém krytí podobný tomu z Gears of War, bohužel ale není moc vyladěný a tak jsem ho skoro nepoužíval. Snad až jen v poslední misi. Tímto má kritika končí.

Verdikt: Možná to vypadá, že se mi RT nelíbil. Opak je ale pravdou. Je to skvělá střílečka a ty věci, co jsem vytkl, jsou jen takové menší mušky. Do dokonalosti ale přeci jen krapet chybí, takže 85%. U této hry určitě platí známá věta: "Za málo peněz, hodně muziky".

Památné herní momenty: 1. Počáteční animace a výsadek
2. Souboje s elitním sniperem
3. Vypuštění dravé zvěře z klece
4. Šplhání k Southern Satellite Station (opravdu unikátní výhled) a šplhání tak celkově
5. Závěrečný souboj

Pro: originální prostředí; humor, zvuky, dabing a i grafika vlastně; slušná optimalizace, vyvážená délka a hratelnost, pěkné hl. menu, (málem bych zapomněl na encyklopedii)

Proti: doladil bych systém krytí, některé textury jsou odfláknuté, problémy s kompatibilitou na některých sestávách s Win7/Vistou

Velice povedená chytlavá hra. Řekl bych, že je po akční stránce hodně ve stylu Hvězdné pěchoty. Zvláště se mi líbil úvod hry, kdy jste vrženi doprostřed probíhajících bojů. To se mi moc líbilo, ale pak mě trochu zchladila změna stylu hry ve třetí misi, kdy se muselo / mělo postupovat stealth stylem. Ne, že by mi to vadilo, ale změna mi přišla tak náhlá a rychlá... A takhle se to ve hře vystřídá ještě několikrát. Obzvláště povedená je honička ve vznášedlech a souboj s ostřelovačem ve stylu Nepřítel před branami.

Grafika je na první pohled nic moc, ale na druhý je báječná. Zvukům nemám co bych vytkl. Zbraní je tak akorát, i když některé sem skoro nevyužil. Pokud uvažujete nad danou situací a svými možnostmi, tak zjistíte, že je hra velice lehká a krátká. Což je snad jeden z mála záporů hry. Další dobrým nápadem je odkrývání bonusové encyklopedie podle toho, kolik ste již sebrali šrotu k recyklaci. Ano, váš batoh, dokáže recyklovat zbytky nepřátelského vybavení a vyrábět / vylepšovat vybavení vaše.

Tuhle hru bych bez obav doporučil všem milovníkům kvalitních akcí.

Pro: Rychlá akce, zábava, děj, prostředí, encyklopedie, celkový styl hry...

Proti: Krátká.

Na začiatok Vám položím jednoduchú hádanku:
Odohráva sa to vo vzdialenej budúcnosti a v hlavnej úlohe vystupuje modrý chlapík a nevolá sa to Avatar?
Áno, je to predsa Rogue Trooper. Ale myslím si, že keby hra nebola adaptáciou u nás prakticky neznámeho komixu (na pár výnimok sú u nás nie sú známe asi žiadne) a vyšla by pár rokov neskôr, bola by podobnosť Cameronovým blockbusterom (a istým belgickým kresleným seriálom) celkom podozrivá.

Ale dosť bolo špekulácii, Rogue Trooper je tak trochu taktická, tak trochu týmová a poriadne akčná TPS akcia.
Pýtate sa, ako môže hra týmová, keď v nej vystupuje iba jedna osoba? Jedoducho, tým, že je náš hlavný hrdina GI, teda Genetic Infantry, čo je voľne preložené niečo ako geneticky vyšľachtený vojak, môže nielen dýchať pre ľudí toxický vzduch a prežiť v nehostinných podmienkach, ale dokáže so sebou nosiť aj biochipy po padlých kamarátoch v zbrani a teda hrou nepostupujete sám, ale rovno s tromi parťákmi, ktorí Vám nepriamo pomáhajú v postupe hrou. V podstate ide o takú "one man army", a tentokrát doslova. V praxi to vyzerá tak, že napríklad kolega, ktorí bol predým snajper, vám po implementácii jeho biochipu pomácha pri ostreľovaní, ďalšieho spolu s prilbou umiestníte na počítačový terminál a ostatok už vyrieši za Vás alebo kolega medik Vás kedykoľvek (keď na to máte pochopiteľne prostriedky) vylieči.

A príbeh? Aj keď je dosť jednoduchý a do istej miery predvídateľný a nemôžete od neho čakať srdcervúce zvraty alá Metal Gear séria, predsa len je pátranie po vinníkovi za úvodný masaker a následná cesta za pomstou zaujímavé, až dychberúce.

Čo na záver? Rogue Trooper je veľmi dobre hrateľná, humorná, graficky slušne vyzerajúca a celkovo zábavná TPS, ktorá Vás svojim netradičným umiestnením, príbehom a už spomínanou dobre vybalancovanou hrateľnosťou chytí a nepustí až pokým neuvidíte záverečné titulky a je veľká škoda, že v dobe vydania sa medzi všetkými tými AAA titulmi takpovediac "stratila", pretože o pokračovanie si priam volá. Potenciál pre sériu s modrými vojakmi v hlavnej úlohe by tu rozhodne bol.

Pro: hrateľnosť, spracovanie prestreliek, taktické elementy, humorné hlášky, zaujímavé príbehové pozadie

Proti: otvorený koniec bez nádeje na pokračovanie

Když jsem hru koupil, byla levná, tak jsem od ní moc nečekal. Ale po zahrání první mise jsem se od ní nemohl odtrhnout.
Zajímavý svět na planetě Nu Earth, krásné lokace a nádherně udělaná obloha.
Vžijete se do role geneticky upraveného vojáka, který je modrý jako šmoula, ale má teda pořádné koule. Ve hře je spousta zbraní (vy ale máte jenom jednu, divné, co? ) které můžete používat. Zažijete atmosféru monstrózních bitev i záškodnických akcí. Budete bránit vlak, střílet z něčeho jako vrtulník apod.
Prostě hra která není moc známá, za to je ale velice chytlavá.
Mínusy hra samozřejmě má. Třeba některé zbraně nepotřebujete celou hru, nebo že hra je celkem lehká. Přituhuje až na obtížnosti masakr.
Jo a další pěkná věc je encyklopedie. Při průchodu hrou na všechny obtížnosti se vám v ní postupně odemykají obrázky, koncepty, komixy a info všeho co ve hře najdete. Nepřátelé, vozidla, zvířata, hlavní postavy, prostě všechno.
Parádní hra.

Pro: Parádní nářezová akce, pěkná grafika, encyklopedie

Proti: Pár nevyužitých věcí.