Omno

29.07.2021
16.12.2021

Vítejte v zapomenutém světě ukrývajícím mnohá tajemství. Zatím co s dávnou civilizací se ve zdejších lesích, pouštích ani horách již nesetkáte, její odkaz zde žije nadále. A ne jenom ten, jelikož příroda si vždy najde cestu a kdysi pravděpodobně rušná místa nyní obývají různorodá stvoření od roztomilých obojživelníků v močálech až po gigantická stvoření brázdících zdejší pláně i jezera. A pak jste tu samozřejmě i vy, osamělá postava uprostřed neznámého světa čekajícího až jej prozkoumáte a dozvíte se o něm víc.

Omno je 3D adventura připomínající hratelností i vizuálem hry jako ABZU (2016), Journey (2012) nebo třeba Rime (2017). V první řadě tak jde především o průzkum fantasy světa a řešení různých hádanek pro postup dále, který zde ve velkém závisí na sbírání energie a aktivování různých pilířů. Hra však není jen pouhý walking simulator, ale více než zmíněné tituly se soustředí i na akčnější stránku ve formě plošinovky. Vaše postava je tak poměrně hbitá i díky svým schopnostem, které umožňují využívat dash, teleporty nebo v pozdější fázi i surfovat po povrchu či se vznášet ve vzduchu.

Důležitost zmíněné fauny následně podtrhává i jakýsi dostupný deník, kde si zaznamenáváte objevené druhy a lze si je zde zpětně prohlížet. Zároveň hrají i prim v postupu, neboť z interakce s nimi získáváte potřebnou energii. Tím pádem každé stvoření, na které narazíte, reaguje na vaši přítomnost a některé z nich vás mohou dostat do další herní lokace. Třeba tak, že se na nich proletíte.

Hra je dílem pouhého jednoho vývojáře, který na ní pracoval od roku 2016. O hudební doprovod se pak postaral skladatel Benedict Nichols známý třeba z her March of the Living (2016) nebo Before We Leave (2020)

No, když pominu tu narkolepsii co ve mně Ovno, tedy Omno, vyvolávalo, tak je to řemeslně dobře provedená meditativní puclíková adventura. Příjemná grafika, relaxační (až moc) hudba, dobře dávkované nové schopnosti, puclíky jednoduché, ale alespoň člověk nestráví hodinu na jednom místě. Jen jsem to prostě po každých cca dvaceti minutách musel vypnout a jít dělat něco jiného, protože se mi u toho spolehlivě zavíraly oči. Ale naštěstí je Omno krátká hra (cca 3 hodiny) a po dohrání z ní mám vlastně docela příjemný pocit.
Roztomilá skromná plošinovka s Casperem v hlavní roli, která s sebou nese i nějaké to spirituální poselství. Hra vskutku podobná titulům uvedeným v popisku a řekl bych, že takový RiME i v lecčems dost okatě vykrádá. Kvalit ani jedné ze zmíněných her ale imo nedosahuje, protože i přes krásnou hudbu a hezkou a barevnou grafiku zůstává dějově vlastně docela prázdná, na můj vkus až příliš schematická a jedoucí od začátku do konce podle jednoho vzorce. A i když se prostředí a barvičky mění a sem tam přibude nějaká nová schopnost, která odemkne další možnosti pohybu postavy, hraje se to po celou dobu tak nějak stejně. Emotivních ách momentů je oproti výše zmíněným hrám spíše pomálu a když už jsou, může za ně především hudba v kombinaci s nějakým ladným průletem krajinou.

Omno není ani tak zážitková hra jako spíše puzzloidní plošinovka a v tomhle ohledu musím hru naopak pochválit. Puzzly jsou na tenhle relaxační typ hry přiměřeně náročné, zábavné a neopakují se. Kompletní vyčištění každé z 10 map zabere sotva půlhodinku. Žádné zdržovačky nebo dokonce frustrace se, snad až na jednu malou výjimku, nekoná. Do pěti hodin kompletně vymeteno.

Graficky je hra kouzelná, ale občas jsem měl přeci jen pocit, že by pár detailů navíc snesla. Možná ze mě mluví trochu i fakt, že jsem podobných stylizovaných low-poly her počabkal v poslední době docela hodně, ale o to víc mám potřebu srovnávat. A Omno i tady tak trochu tahá za slabší konec. Vypadá hezky, ale rychle se to okouká.

Pro: chytlavá hratelnost, obtížnost i zábavnost puzzlů, krásná hudba, HW nenáročnost, rychlé střídání prostředí a příjemná grafika...

Proti: která by mohla být o fous detailnější, schematičnost a absence překvapení, téměř neviditelný příběh