Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Little Nightmares

Žánr:
logická > nezařazeno *
akce > plošinovka
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
28.04.2017
Vývojáři:
Tarsier Studios
Oficiální stránky:
http://www.little-nightmares.com/
V roli malé hrdinky Six se snažíme dostat z tajemné lodi Maw, kterou obývají různá podivná stvoření a příšery. Ty se snaží především najít něco k snědku a Six je sousto k pohledání. Ta je pak tedy nucena využít nejen svého důvtipu, ale i malého vzrůstu, aby se při útěku z tohoto vězení nestala něčí svačinou.

Jedná se o 3D logickou plošinovku, ve které bude třeba pro další postup řešit prostorové puzzly. Kupříkladu jak získat klíč ke dveřím, který leží na nejvrchnější polici knihovny? Pomůže vám však fakt, že Six dokáže na spoustu věcí vylézt, či vyšplhat, a je schopná s některými menšími objekty manipulovat. Je třeba si však dát pozor! Nebezpečí neskýtají jen monstra, před kterými je nutné utéct, nebo se skrýt, ale zemřít můžete i při špatném zacházením s předměty a nebo umřít hlady.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

Poslední diskuzní příspěvek

montana
montana

Henry Selick bude točit serial. Jestli to bude stop-motion, jak jeho jmeno slibuje, tak si asi trosku cvrknu.


Nejlépe hodnocené komentáře


Že se hra prodává na GOGu společně s Inside není žádné překvapení, protože Little Nightmares nejvíce připomíná tvorbu právě Playdead. Hra vás nechá tápat, nic moc vám nevysvětlí a vyžívá se v symbolice. Upřímně jsem měl z různých trailerů a dema pocit, že se bude jednat o hru spíše podobnou Burtonovým animákům, tj. hororovým pohádkám, ale LN klame tělem. Nabízí dospělejší témata, než se na první pohled zdá a některé momenty mě docela vyděsily. U podobných her však dost možná záleží především na vaší interpretaci.

Samotná hratelnost je pak velmi jednoduchá. Utíkáte, lozíte, schováváte se, skáčete, taháte a sem tam vezmete klíč. Je to tedy čistá plošinovka, která nenabízí žádné logické úkoly nebo výzvy, ale přesto hra baví. Za to může hlavně skvělá atmosféra, na které mají lví podíl dobré ozvučení a krásně hnusná grafika. Nemohl jsem si stěžovat ani na ovládání, kde malá Six dělala přesně to, co jsem po ní chtěl. Což u plošinovek nemusí být hned zaručeno... bohužel...

Má jediná větší výtka tak směřuje k délce hry. Steam mi ukazuje něco málo přes dvě hoďky, což i za sníženou cenu 20€ není moc. Asi by ji nevadilo 2x nebo 3x natáhnout. Ale je zase fakt, že LN svou kvalitou je ve srovnání s jinými hodinovými hrami úplně někde jinde a hraní jsem si opravdu užil. Možná je dokonce díky kratší herní době o to intenzivnější. A když vezmu v potaz, že jsem po dohrání o LN přemýšlel ještě dlouho poté, dostaneme se de facto na čas přes 10 hodin. A to už se vyplatí.
+13+13 / 0

Čím na první pohled hned zaujmou Little Nightmares, tak to je rozhodně jejich styl nepodobný Burtnovým filmů. Design nepřátel a jejich děsivá odpornost, kdy se člověku zkrátka protiví a má z nich pocity stejné asi jako hlavní hrdinka Six.

Ta si musí projít touto noční můrou, kde každý přešlap či nepozornost snadno skončí její smrtí. Skrývání, útěk před šílenými kreaturami či řešení drobných hádanek jak se dostat dál to je hlavní náplní hry.

To vše ale stojí hlavně na hutné atmosféře, kterou podkresluje zvuková stránka a občasná hudební vsuvka. Navíc celý příběh vyprávěný bez jediného slova, je plný symbolismů a každý si v něm může najít něco jiného, co právě ztělesňuje ony noční můry.

Jedinými výtkami co mám ke hře je její krátkost a roztahanější checkpointy.

Ale těch 5 kapitol, která každá má své trochu jiné prostředí, nepřátele a styl, jsem si užil. Osobně jsem zvědav s čím přijdou autoři příště. Jejich tvorba rozhodně stojí za pozornost.
+11+11 / 0

Nebudu se zde rozepisovat o podobnosti s jinými tituly a nebudu ani kritizovat fakt, že je hra vcelku krátká. Vlastně toto je i výhodou pro lidi, co chodí do zaměstnání, mají rodinu a povinnosti. Sedět u "PC" x hodin se dost často prostě nedá. Co je rozhodně důležité a co by nemělo "zapadnout" je atmosféra. Hra mne nadchla a tlačila až do poslední scény. Určité momenty jsou opravdu dech beroucí. (např. útěk před bandou nenažranců, celá závěrečná část včetně finálního boje a epilogu) Kapitolou samou o sobě je příběh, ten zde totiž není (nebo jsem ho nezaznamenal) a člověk si to vše musí tak nějak domyslet sám, což ale perfektně doplňuje temnou atmosféru a hra lze tak vysvětlit různorodě. Ve výsledku musím uznat, že už dlouho jsem se tak nebavil a jediné, co mohu kritizovat je zaváděcí cena, která by vzhledem k délce hry mohla byt mírnější. Na druhou stranu přiznávám, že tato hra si zaslouží vydělat a už se nemohu dočkat, na případné pokračování. Pro mne je "Little Nightmares" PŘEKVAPENÍ ROKU.

Pro: ATMOSFÉRA , hratelnost , momenty ,ne zcela jasný příběh (rozviji představivost)

Proti: o trošku větší zaváděcí cena

+8+8 / 0