King's Quest: Quest for the Crown

Roberta Williams' King's Quest I: Quest for the Crown

19.09.1990

Tato hra je oficiálním remakem původního King's Quest z roku 1984. Hlavní změnou je použití SCI enginu, jenž byl poprvé k vidění u King's Quest IV: The Perils of Rosella a který přináší 2x vyšší rozlišení a podporu zvukové karty (předtím pouze PC speaker). Celá hra byla kompletně překreslena, lokace pozměněny a vylepšeny, některé byly předělány úplně, stejně tak se zapracovalo na zvukových efektech a soundtracku.

Příběh zůstal v podstatě stejný, jen byl v nových cutscénách a rozhovorech rozšířen a štít (jeden ze tří artefaktů) lze nalézt až jako poslední. Některé hádanky byly upraveny, některé odstraněny, což vedlo ke změně v přidělování "score" bodů (maximum však zůstalo 158). Navíc jsou některé předměty umístěny jinde - například pebbles (oblázky) jsou k nalezení ne u řeky, ale u jezera.

Co se týče ovládání, přibyla podpora myši, ale jinak se hra stále ovládá pomocí jednoduchých příkazů typu "open door" či "climb tree", které se musí na klávesnici napsat a potvrdit enterem, aby danou akci postava provedla. Na rozdíl od původní hry je tu podstatná změna a sice, že po kliknutí pravým tlačítkem myši na daný předmět se zobrazí jeho popis a také, že při psaní se hra zapauzuje, což je v některých vypjatějších situacích výhodné.

Remake byl přijat velice negativně, což se projevilo také na prodejních výsledcích, které byly katastrofální a přinutily vývojáře, aby upustili od remaku druhého dílu, který už byl naplánován. V roce 2001 vyšel také freewarový fanouškovský remake, který vychází právě z této verze.

Šest let po první návštěvě Daventry dostalo první dobrodružství rytíře Grahama nový SCI kabátek. Na stejném enginu běží King's Quest 4 a Space Quest 3. Ale přijde mi, že remake prvního dílu proti nim vypadá trochu hůře. Snad se lépe kreslí nové lokace než překreslují staré? Ovšem proti původní AGI verzi je grafika nesrovnatelná. Stejně tak se zlepšila i hudba. Jinak je to starý dobrý King's quest I a hráče, který hrál původní verzi a/nebo nový remake od AGD Interactive, nemá hra příliš čím překvapit.

Oproti původní verzi je chůze postavy lépe regulovatelná co do rychlosti. Náhodná setkání jsou po vzoru KQ4 nebezpečnější, protože každá z nepřátelských postav je rychlejší než Graham. Oproti KQ4 však hráči stačí opustit obrazovku a nepřítel ho nepronásleduje. Ale například kvůli zlodějskému skřítkovi jsem musel loadovat asi 5x. Sbírání bodů je jednodušší, zjednodušila se šílená hádanka se jménem gnóma. Něco málo předmětů změnilo svou lokaci. Šplhání na fazolový stonek mi přijde výrazně složitější, přibylo naprosto úchylné mosto-/schodiště, které naštěstí není povinné. Na youtube ho nějaký hráč sfoukl rychlou chůzí na první dobrou, za což má můj nehynoucí obdiv. Naopak mi přijde, že se zjednodušila agenda kolem orla. Před hradem zmizel nepříjemný levý most, nahradila ho modernější kopie a most získal - sláva - zábradlí.

Oproti původní verzi je hra lineárnější. Nevím, zda to ohodnotit jako pozitivum nebo negativum. Beru jako fakt, že pořadí třetího nalezeného artefaktu je fixní. V případě dohrání hry se hráč dočká kompletně přepracovaného outra. Celkově se domnívám, že se jedná o povedenou předělávku, ale, a to je ten problém, je to právě a jen předělávka.

A teď babo raď... Komu hru vlastně doporučit? Moderní adventuristi zřejmě sáhnou po předělávce od AGD Interactive. Echt archeologové se zase pustí do původní AGI verze z roku 1984. King's Quest: Quest for the Crown je někde na půli cesty mezi pravěkem a současností. Je to předělávka původní hry do vrcholu EGA grafiky, proto stejné hodnocení jako originál, ale v dnešní době zřejmě nepůjde o často hranou hru.

Pro: King's Quest 1 v modernějším kabátku s pěknou EGA grafikou a slušnou hudbou...

Proti: ...ale nic víc hra nenabídne.

Špatné načasování, to jediné poslalo Quest for the Crown na smetiště dějin. Na té hře není nic špatně - je to věrný remake původní hry, kdy vše lépe vypadá, lépe se to ovládá a i některé hádanky už nejsou tak hardcore (uhádnutí jména impa). Jenže vyšlo to v roce 1990, kdy jen od samotné Sierry zde byla konkurence v podobě komplexnějšího Hero's Quest: So You Want To Be A Hero, Quest for Glory II: Trial by Fire a hlavně hru odepsal daleko vymazlenější pátý díl s krásnou VGA grafikou King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder, který vyšel jen pár měsíců poté. A o konkurenci v podobě Monkey Islandu a dalších LucasArts her nemluvě.

S tím se bohužel hra, která stařičkou legendu kopírovala v podstatě 1:1 nemohla rovnat. Je škoda, že se s remakem ještě chvíli nepočkalo a hra nevyšla ve VGA grafice s dabingem, potom by měla daleko větší šance zaznamenat podobný úspěch jako třeba remake prvního Hero's Questu - Quest for Glory I: So You Want To Be A Hero. Takhle se z mého pohledu jedná o zbytečné dílo, které můžu doporučit jen na speedrun hráčům originálu (je zajímavé zkoumat provedené úpravy a vylepšení) a ostatní ať raději zakusí legendární původní verzi či vymazlený fanouškovský remake.