King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder

09.11.1990
srpen 1991
1991
09.11.1991

Jednoho krásného dne se král Graham vydá na procházku do nedalekého lesa s vědomím, že je vše, jak má být. Avšak během času, který tráví mimo hrad, zlý čaroděj Mordack použije mocného kouzla a celý hrad i s královskou rodinou, přenese neznámo kam.
Zanedlouho se Graham vrátí a nemůže věřit svým očím - hrad zmizel!
Potká Cedrica - kouzelnou sovu a ta ho dostane do země Serenia, kde potkají Cedricova přítele Crispina, který krále Grahama připraví na boj proti Mordackovi. Když je připraven, spolu s Cedricem vyrážejí postavit se zlému čaroději.

Zde již hra doznala poměrně velkých změn, příkazy se již nezadávají pomocí stavové řádky, ale jde již o plně point and click adventuru, grafika je pohádková a na svou dobu velice detailní.

@Richmond (17.10.2021 09:38): Jo, těch podpásovek v této hře je dost, trochu do sráží hru dolů. ale atmosféra to zase pozvedává nahoru. Kdysi jsem měl tenhle díl na prvním místě v sérii, ale pak jej přeskočil čtvrtý a hlavně šestý díl. V célé sérii ale pořád u mě pátý King's Quest zaujímá skvělé třetí místo.

Zajímavé je, jak adventura vždycky roste, když člověk na ty zapeklitosti přichází sám, jsou těžké, ale pořád nějak logické. Naopak, když jsou tam podpásovky nebo něco moc překombinované, tak každé vynucené kouknutí do návodu vlastně ubere hře body, jakoby tam najednou vzniklo prázdné místečko.

King's Quest 5 je první point'n'click adventura v sérii. VGA grafika je roztomilá a jak jsem již uváděl u Space Quest 4, KQ 5 se mi graficky líbil víc než SQ4 ze stejné doby. Příběh království Daventry pokračuje stále dál. Graham se plně uzdravil, ale po procházce po venkovských cestách ho čeká nemilé překvapení. Hrad i jeho obyvatelé jsou pryč, místo hradu nachází jen díru v zemi. Naštěstí vše viděla mluvící sova Cedric. Cedric obviňuje černokněžníka Mordacka a dokonce nám pomůže přesunout se do Serenie, kde se nachází Cedricův pán Crispin, který by nám snad měl pomoct. A skutečně, pomůže nám zapůjčením vybité magické hole a právě Cedrica.

Cedric se mezi hráči těší všeobecné neoblibě a až doteď jsem netušil proč. Na vině je dabovaná verze, protože dabing této sovy je neskutečně otravný. Celkově mi přijde dabovaná verze jako velké zklamání a byť se skví lepší hudbou, kdysi mnou dohrané původní textové verzi nesahá ani po chlupy na palci u nohy.

KQ5 má vše, co má správná pohádková adventura mít - dlouhé intro a outro, řadu průběžných překážek a nepřátel, poměrně slušného záporáka (byť Mordack na Lolotte ze čtyřky nemá) a mnoho mluvících zvířátek. Mluvící zvířátka se vyskytovala už ve 3. díle, ale tentokrát je jich nějak moc a jsou lokalizovaná na několika málo obrazovkách vedle sebe. Každému jednomu živočišnému druhu může a musí Graham pomoct s výjimkou, a to je zajímavé, s výjimkou koček. Kočky Graham (potažmo Sierra) přímo nemá rád.

Ze hry úplně zmizela náhodná setkání za účelem zabití hlavní postavy. Ani těch úmrtí ve hře nebylo tolik jako dříve. Ale přesto hra obsahovala některé otravné pasáže. Na obrazovce se mnohdy něco začalo dít a Graham měl asi dvě vteřiny na to zareagovat, jinak konec zvonec. Tuto akci hra zopakovala minimálně 4x (kočka a myš, vlci u ledové královny, yetti, modré monstrum a možná jsem něco zapomněl) a přestože hráč ví, co má dělat, akci mnohdy nestihne a následuje několikanásobný load. A ovládání rychlosti hry se bohužel týká pouze chůze postavy, nikoliv těchto setkání. Další otravnou záležitostí jsou podzemní katakomby Mordackova zámku. Sice netrvá extra dlouho se z nich vymotat, ale musíme do nich dvakrát a zábavy v tom příliš není.

Celkově je pětka spíše slabším dílem v sérii. Příběh o pomstě na Grahamově rodině za zdánlivé příkoří (meow) se mi zdá dostačující, ale hra mi přijde poměrně krátká a trochu připomíná jedničku, kde je vidět snaha tvůrců na co nejmenší území natlačit co nejvíc pohádkových a jiných mýtických bytostí. V konkurenci ostatních adventur KQ5 není špatná hra, ale přijde mi jen jako poločasová přestávka mezi skvělým čtvrtým a šestým dílem.

Pro: Pěkná VGA grafika, ubylo náhodných úmrtí, některé atmosférické obrazovky (ledová královna, začarovaný les apod).

Proti: Dabing! Krátké a tak nějak to úplně nedrží pohromadě.

Sérii Gabriel Knight považuji vůbec za nejlepší adventury. Quest for Glory, především první a čtvrtý díl s germánskou, respektive slovanskou kulturou mám také velice rád. A tak přišla řada na celosvětově nejznámější adventury od Sierry - King's Quest, kde vrchol nastal právě u pátého a šestého dílu, minimálně co se bezproblémového ovládání a grafiky týká.

Znalost předešlých dílů není nutnů, i když je lepší přečíst si popisy minulých dílů. Král Graham, který na počátku své cesty v prvním díle získal království Daventry, nyní o svůj hrad přijde, stejně tak o svou rodinu. Za vším stojí čaroděj Mordock a tak se úkol stává jasným. Zachraná rodiny, hradu i majetku.

Společníkem vám bude mluvící sova Cedric. Asi nejotravnější sidekick kterého jsem ve hrách viděl, a především slyšel. Navíc blížící se smrt Grahama zahlásí v moment, kdy už hlavní postava padá do rokle, je ušktnuta atd.. Samotný příběh je klasická pohádka s jasně danou zápletkou. Jak to na mě u QFG fungovalo, tak zde, především ve scénách s mluvícími zvířátky, ne. Obtížnost je nastavena hodně vysoko, a to díky častým umrtím, lokacím jako poušť a moře kde je nutné najít správnou cestu a především díky relativně snadno přehlédnutelným objektům, které jsou pro další postup nezbytné.

Pátý díl, jako první hra od Sierry, obsahuje dabing. A nadabováno je opravdu vše, od všech postav tak i po menu a varování. Kvalita ale není valná, a tak často není vše slyšet. Grafika, ač né tak detailní, je velice povedená a stává se tak hlavním důvodem, proč KQ vyzkoušet.

I přes příběh, který příliš neupoutá k monitoru, je KQ dobře hratelný, a může sloužit jako povedený úvod do série. Především pro ty, jenž mají Quest for Glory několikrát projíté a hledají podobnou, i když v mnoha směrech rozdílnou, zkušenost. A pro ty, co už Absence Makes the Heart Go Yonder dohráli - mírně parodické shrnutí děje.

Pro: klasická adventura od Sierry, grafika, výpravnost, vtipné momenty

Proti: příběh, linearita, Cedric

Pátý díl série je asi mým nejoblíbenějším. Nejen proto, že jsem ho s šestkou dohrál ještě dávno jako kluk, ale protože se píše rok 1990 a tohle je první skutečná adventura tak jak jsem je miloval v 90. letech. Grafika šla neskutečně nahoru a i dnes je pohádková, ručně kreslená a na patřičných místech pěkně temná. Nechybí spousta zvětšených obrázků a i obsáhlé intro a outro.

Příběh se vrací k prvním dílů a opět dostáváme pod kontrolu zestárlého Grahama. Ten se vrací z procházky a zjistí, že celý jeho hrad i s rodinou je pryč, dílem mocného čaroděje Mordacka, který se chce pomstít za proměnu svého bratra Manannana (3 díl). Graham sice dostává šíleně otravného pomocníka, sovu Cedricka, ale jeho putování připomíná už klasické adventury se vším všudy. Ovládání je pomocí ikonek, které se dají přepínat pravou myší, většina předmětů je dobře vidět a kupodivu spousta úkolů je logických. V první části Vás čeká běhání po Serenii, řešení všech možných i nemožných problémů, pomáhání lidem i zvířatům (kteří Vám pomoc později oplatí). V té druhé pak celkem lieární a logické putování k Mordackově hradu. Musím uznat, že hrad byl působivý, záporák správně ďábelský a závěrečný kouzelnický souboj plný proměn parádní.

I tentokrát se podíváme do pár pohádek Ledová královna, Ali Baba a 40 loupežníků a džinova lampa i bájí stařec a harpyje

Zmizely také vražedné schody, ale i tak se určitým hardcore situacím nevyhneme. Hned třikrát vás hra vyšle do smrtících bludišť (poušť, voda, podezemí), na spoustě míst můžete zařvat, i tady občas spadnete, občas něco neseberete a hra nejde dohrát a poslední hrad je brutálně nefér. Jak člověk bez návodu může vědět, že se má nechat chytit modrým monstrem? Jak ho může napadnout čekat minuty na čaroděje až usne?

Poslední výtka míří k tvůrcům resp. GOG - dát prastarou adventuru v CD verzi s dabingem bez titulků je prasárna, obejít všechny abandonware stránky a zařídit smazání floppy verzí ještě horší prasárna. Nakonec pomohlo až DC++ k sehnání otitulkované verze.

Pro: Krásná VGA grafika, návrat Grahama a příběh, většinu času logické hádanky.

Proti: Bludiště, pár nefér a nezjistilných zákysů, absence titulků v CD verzi.

Graham si jednoho krásného dne vyšel na procházku, když tu náhle po cestě domů zjistil že jeho hrad je i s celou rodinou pryč. Jelikož hrad ve kterém vládne není na kuří nožce zachvátila ho samozřejmě panika. V tu náhle se ale objevil...

Tak a teď se připravte na poněkud kontroverzní tvrzení

pro mě docela sympatický Cedric :O Ano je to zvláštní ale Cedric mi vůbec nevadil, bral jsem ho jako až parodisticky laděnou postavu, jeho hlas je správně směšný a komické je i to že vás upozorní na padající můstek až když s vámi ten můstek padá. Takže jako taková parodie na užitečné sidekicky dobrý.

Když už jsem tedy vyjádřil svůj vřelý vztah k Cedricovi, tak se přesunu asi k tomu nejlepšímu co vás ve hře bude čekat, tím je nádherné grafické zpracování které je poměrně detailní a spolu s výtečným soundtrackem skvěle vykresluje milý pohádkový svět. Skoro všechny lokace ve hře mají správnou atmosféru jako například průchod v temném lese kde bydlí zlá čarodejnice či líbezné městečko a jeho přilehlé okolí. Opravdu už jen kvůli grafickému zpracování bych pětku doporučil a to i když celá hra působí jakoby v ní něco scházelo. Nevím jestli je to tím že jsem hrál podle mě příběhově rozsáhlejší a zajímavější remaky dvojky či trojky a čekal jsem něco podobného (tímto oba remaky doporučuji) nebo to bylo tím že to celé působilo tak trochu nijace.

Herní doba je zhruba okolo hodiny pokud tedy už předem víte kam jít a jak postupovat hrou, pokud ne tak vám určitě hra vystačí i na takových pět hodin ne-li víc když vás postihne nějaký záludný zásek. No a věřte že záseků vás tu může postihnout velká spousta jelikož obtížnost se na rozdíl od grafiky moc nezměnila, a pátý díl si pořád drží vysokou obtížnost s nemožností v některých částech hry postupovat dále pokud něco například neseberete předem. Jelikož jsem ale z předešlých dílů na vysokou obtížnost naučen tak mě to už tolik neštvalo a ukládal jsem jak se dalo a to i preventivně kdyby mi náhodou hra spadla.

Obtížnost vás sice může někdy donutit natrhnout si chloupeček na vaší bradě ale podle mě největší problémem je nemožnost pustit si dabing a titulky souběžně, musíte si holt vybrat jedno z toho. V tomto případě když máte na vybranou tak máte podle mě docela vyhráno, jelikož pak tu jsou tací (jako já) co si zakoupili GOG verzi a poté s hrůzou zjistili že hru mohou hrát jen s dabingem. Toto zjištění mě ihned uvrhlo do paniky a celé se to prohloubilo poté co jsem slyšel kvalitu zvuku, celá zvuková stopa chrčí a některým postávám jde rozumět snad každé třetí slovo. Samozřejmě já jako zkušený adventurista jsem se nenechal zastrašit a bral jsem do jako další výzvu k pokoření tohoto dílu, kupodivu jsem si pak na dabing zvykl a už jsem s odposlechem takový problém neměl. Kvalita hereckých výkonů je každopádně sporadická Graham je například nadabován skvostně a jako jeden z mála mluví opravdu srozumitelně no a pak je tu například Cedric (opravdu mě zajímá jak vypadá člověk co ho daboval) který je na odposlech vyloženě lahůdková záležitost.

Dále dialogy jsou napsány na poměry pohádky vcelku fajn a občas se i objevil nějaký vtípek, ale abych byl upřímný tak mi přišlo že v tomto díle je humoru poskrovnu. Postavy i když nejsou nic extra tak skvěle zapadají do pohádkového světa, a vy si tu třeba popovídáte se zvířátky a tak podobně. Samozřejmě se tu i vyskytuje hromada situací které z jiných pohádek určitě znáte, což místy příjemně potěší.

Abych to zbytečně neprotahoval tak pátý díl není špatnou hrou a na dobu vzniku má opravdu přenádherné grafické zpracování, bohužel celá hra působí poměrně plytkým dojmem a po dohrání máte pocit jakoby se vlastně nic neudálo, a zneškodnění záporáka bylo takové podivné. To ale nemění nic na tom že tuhle sérii mám zatím opravdu rád a Král Graham je neskutečný sympaťák.

Tak a teď vzhůru na šestku !!!

Pro: Graham, komicky a lehce otravný Cedric, pohádková atmosféra, svět, soundtrack a nádherné grafické zpracování

Proti: Plytkost, pro některé vysoká obtížnost či Cedric, u GOG verze pouze dabing a jeho kvalita