King's Quest II: Romancing the Throne

květen 1985
1987

Poté, co byly všechny tři artefakty navráceny, sir Graham byl korunován králem, avšak další problém je na obzoru - nový král potřebuje svou královnu. Král Graham putuje zemí a hledá vhodnou dívku, ale bez úspěchu. Požádá tedy kouzelné zrcadlo o radu a to mu ukáže překrásnou dívku, uvězněnou v krystalové věži v předaleké zemi Kolyma. K její záchraně je potřeba nalézt tři klíče, které odemknou dveře od jejího žaláře.

Princip hry je stejný jako v prvním dílu. I zde jsou příkazy zadávány pomocí stavové řádky a hádanky vyžadují znalost pohádek. Kromě původní verze z roku 1985 vyšla v roce 1987 DOS verze a v roce 2002 vylepšený fanouškovský remake King's Quest II: Romancing the Stones.

@Han22 (25.10.2018 11:04): Ano druhý díl je jednodušší než jednička nebo nedejbože trojka. Nicméně i tak obsahuje zákeřné pasti, které donutí člověka opakovat celou hru. Při prvním hraní někde před 10 lety jsem třeba hrál svým typickým způsobem - tj. procházení lokací a zkoušení co se kde změnilo. A skončil jsem právě na mostu, který lze přejít pouze 7x ve hře. Navíc spousta věcí není vidět u jiných by mě nenapadlo jak to napsat abych provedl přesně to, co chce hra. Zkrátka u adventur s kurzorem, bez dead endů hraju poctivě, tady si pomáhám návodem... chci si to užít a ne vzteky rozmlátit klávesnici :)

První King's Quest se stal velkým úspěchem, a tak se po roce od vydání prvního dílu dočkali hráči druhého nášupu téhož. Král Graham spokojeně vládne Daventry. Spokojeni jsou i daňoví poplatníci a k celkové idylce tak chybí pouze nějaká půvabná choť a dále také dědic, ideálně mužského pohlaví (jde o alternativní středověk, že?).

Graham v kouzelném zrcadle spatří krásnou dívku ve věži. Rázem nechává království královstvím, na hlavu pokládá svůj cestovní klobouk a vyráží za dobrodružstvím, které ho může stát (a díky mnoha záludným pastem také často stojí) život. Zanedlouho se Graham nachází na ostrově (de facto stejné téma jako v božském KQ6 - princezna ve věži, princ vysazený na mořském břehu) opět řídce zabydleném pohádkovými bytostmi a občas narazíte i na vyloženě nepohádkové atributy - hrabě Leslie Nielsen, sorry, Dracula nebo batmobil.

Co se změnilo oproti prvnímu dílu? Zdánlivě jde o pouhé maličkosti. Grafika je velmi podobná. Na obrazovky přibyla řada hůře překonatelných (jezírka) i nepřekonatelných (různé balvany, kmeny stromů) překážek, které musíte obejít. Opět můžete potkat náhodně se zjevující nepřátelské bytosti, které se z ničeho nic vynoří a okradou a/nebo zabijí vás. Rychlost těchto bytostí se oproti prvnímu dílu značně zvýšila a vypadá to, že se zvětšil i jejich akční rádius. Mrzká Hagatha tak dle mého obhospodařuje minimálně 6 obrazovek, což je cca čtvrtina ostrova. Vrací se naštěstí i kmotřička víla, která vás před některými náhodnými setkáními ochrání. Délka trvání jejího kouzla se prodloužila.

Přibyla čtvrtá rychlost hry. Z původní nehratelné fast se stala rychlost very fast a nová fast je příjemně ovladatelná a Graham se tak už nešourá obrazovkami rychlostí slimáka po druhém bypassu. Kromě schodů ve druhém díle přibyla propast a jelikož na sebe obrazovky přesně nenavazují, jdete-li na sever od kostela, jste na další obrazovce nasměrováni přímo do propasti a nemáte-li rychlé reflexy, do propasti také několikrát zahučíte (to se stalo i mně).

Oproti minulému dílu ubyly podrazy (jméno skřítka), přibyl jednoduchý příběh o osvobozování potenciální choti a hra je lineárnější než první díl. Cílem je nalézt tři klíče od tří dveří, kde ty poslední vás transportují na ostrov s princeznou. Po cestě ke dveřím stojí největší podraz hry - vratký most, který udrží Grahama sedmkrát a po osmé se provalí. Bohužel na něj musíte právě sedmkrát. Podobný most Sierra přichystala i pro SQ1.

Snad ani není spoilerem, že Graham nakonec získá ruku vytoužené Valanice. Trochu mne mrzí odfláknutý namlouvací rituál, ve kterém se osvobozená Valanice okamžitě vrhá Grahamovi kolem krku. Očekával jsem, že se dočkám nějakého dobývání. Ale chápu, co s člověkem udělá dlouhodobá samota. To pak bere, co přijde (tj. Grahama). Celou hru sbíráte zlaté šperky, které jsou bohatě bodově honorovány (každý po 7 bodech) a ve finále se ukáže, že nejsou k ničemu. Zajímalo by mne, zda za těmito zlatými šperky byly původně nějaké plány autorů, na jejichž doprogramování z důvodu nedostatku času / financí nedošlo, nebo zda byly od začátku plánovány jen za účelem sbírání bodů jako v nějaké arkádě.

EGA verzi hry jsem hrál poprvé. Jako u prvního dílu jsem dosud zkoušel pouze AGD remake, ze kterého jsem si nepamatoval vůbec nic. Dočkal jsem se podruhé téhož, tentokrát s intrem a konzistentnějším příběhem, ve které s výjimkou mostu nebyly žádné výrazné kokosáky. Něco mi však říká, že ve třetím díle značně přituhne.

Pro: Intro a outro, jednoduchý příběh, žádné významné chytáky, pomrkávání na ostatní Sierrovky (byť jde vlastně jen o prohnilou marketingovou praktiku) =)

Proti: Druhá dávka téhož, což není nutně na škodu.

Druhý díl přišel rok po prvním navazuje na konec jedničky. Království Daventry pod vládou krále Graham prosperuje, všichni jsou šťastní, jen král marně hledá nevěstu. A když uvidí v kouzelném zrcadle krásnou Valanice, vězněnou ve věži v daleké Kolymě, vydá se ji osvobodit.

V jedničce jste sbírali tři poklady, tady musíte najít tři klíče k magickým dveřím, které otevírají cestu k věži, opět se sbírají body, opět jsou tu zákysové místa na kterých bych vytuhl (resp. kdysi jsem vytuhl) celé dny a týdny. Vypadá to úplně stejně, hraje se to úplně stejně, jen tu není tolik brutálních zákysovek jako v jedničce (skákání na ptáka). Sice točité schody jsou mimořádně otravné, stejně jako zlodějský trpaslík nebo čarodějnice, ale jinak v pohodě. Jediný problém je most, přes který musíte ve hře projít 7 krát, ale běda jak na něj vstoupíte po osmé.

Stejně jako v jedničce narazíte na spoustu pohádek - potkáte Červenou karkulku i s babičkou a vlkem, malou mořskou vílu, džina s lampou a létajícím kobercem, ale také z řeckých bájí Pegase či zcela nepohádkového Drákulu.
Pobavily mě zcela nepohádkové easter eggy - například Batmobil před jeskyní či trailer na Space Quest v dutém šutru :) A oceňuji že určité potvory se dají vyřešit brutální silou či chytrostí.

Suma sumárum - je to totéž, vypadá to stejně, hraje se to stejně jako jednička, takže opět 70%. Adventura roku 1985.

Pro: Pokud se Vám líbila jednička, je to totéž.