King's Quest II: Romancing the Stones

07.12.2002

freeware

Remake King's Quest II: Romancing the Throne pokračuje v tradici AGD Interactive a přináší tak původní hru ve vylepšené VGA grafice a s dabingem. A také mění ovládání, z původních čtyř dílů King's Quest, na uživatelsky příjemnější point-and-click použité v pátém či šestém díle. AGD nic neponechalo náhodě a vylepšilo takřka vše, co šlo. Od rozšíření původního příběhu po hudbu ve vysoké kvalitě. V současnosti je ke stažení verze 3.1. Zajímavostí je také to, že od vydání si hru stáhlo bezmála půl milionu uživatelů.

Pokračování původní série z pera Roberty Williams vyšlo roku 1985. Graham, už jako král Daventrie, se vydává do země Kolyma. Tam ho čeká úkol vskutku obtížný, zachránit krásnou princeznu, jež mu byla ukázána v kouzelném zrcadle.

@jvempire (31.12.2021 13:22): No na druhou stranu originál bych dnes už nehrál... No říkám dnes a koukám, že jsem tomu tady dával hodnocení před 10 lety a přitom jako bych to hrál před měsícem... děsivé.

Tak jsem zase jednou dostal chuť na nějakou pohádkovou adventuru. No a protože jsem tuhle slavnou sérii měl v plánu už dlouho a předchozí remaky od AGDI, které jsem hrál - Quest for Glory II: Trial by Fire a King's Quest I: Quest for the Crown - mě opravdu nadchly, nebylo moc o čem přemýšlet.

Po poměrně dlouhém intru jsem se ocitl v neznámé lesnaté krajině. Postupoval jsem pomalu, obrazovku po obrazovce a toto objevování si nesmírně užíval. Ačkoliv má grafika nízké rozlišení, z uměleckého netechnického hlediska je většina lokací opravdu krásná. Kdo zná Quest for Glory I: So You Want To Be A Hero nebo Quest for Glory: Shadows of Darkness, bude tu jako doma.

První půlka hry pěkně odsýpala a i když jsem měl trochu pochybnosti o kvalitě příběhu, vůbec mi to nevadilo. V půlce se to mírně obrátilo - narazil jsem na pár hádanek (většinou typu "rozlušti záhadný text"), u kterých jsem ztratil trpělivost a kouknul do návodu. Zároveň se ale ukázalo, že příběh je trochu komplikovanější než jsem čekal.

Co mi trochu vadilo, byly všude možně po lese poschovávané různé předměty. Na druhou stranu myslím, že spousta z nich ani nebyla k dohrání hry nutná - hádanky (vcelku logické a s rozumnou obtížností) se tu dají řešit více různými způsoby, takže se snad ani nemůže stát, že někde na začátku zapomenete vzít nějaký bezvýznamný předmět, který byste potřebovali úplně na konci. Za celou hru jsem narazil pouze na jednu otravnou hádanku, která zůstane otravná i s použitím návodu: Jednalo se o vybírání několika určitých knih z knihovny obsahující jich celkem asi tak 100, přičemž název se zobrazí až po najetí kurzorem myši.

K tomu všemu si přičtěte ještě navíc pěknou hudbu a několik vtipných hlášek a momentů. A aby toho nebylo málo, autoři se o své krásné a roztomilé dítko starají opravdu vzorně - poslední verze hry je z roku 2010.

Celkově tu tedy máme výjimečný remake výjimečné pohádkové adventury, který dobře vypadá a hlavně se dobře hraje. Vzhledem k ceně (0) se nabízí otázka: Co chtít víc?

Pro: krásná kreslená krajina, hratelnost, Sierrácký humor

Proti: některé hádanky, hodně animací nejde přeskočit, občas je potřeba pro postup dál udělat něco zdánlivě naprosto nesouvisejícího

Sám se divím že jsem se dokopal ke druhému dílu opěvované série Kings Quest, jelikož jednička byla pro mě úplný očistec a já jí dohrál pouze z principu. Díky zklamání z jedničky jsem byl příjemně nadšen..tedy to je moc skromně řečeno spíš ohromen jak je dvojka v mnoha směrech lepší,vypracovanější a hlavně zábavnější.

Takže v žijeme se zase do kůže Grahama který je už nyní králem, bohužel jeho ložnice zeje prázdnotou a tak mu je řečeno že by si měl najít partnerku. Graham poslechne a koukne do kouzelného zrcadla které mu ukáže ženu uvězněnou ve věži v zemi jménem Kolyma, a náhle se náš Graham hnán mužskými pudy žene dívku z věže vysvobodit. Určitě si říkáte jak strašné klišé, ale věřte že příběh se během postupu hrou stane komplikovanější než se na první pohled zdá, takže na poměry pohádek je příběh zmáknutý dobře a zajímavě. Konečně je tu i zajímavý záporák, v jedničce totiž nějaký neřád chyběl. Ve výsledku tedy příběh docela táhne a já se pořád těšil až zase usednu za PC a budu moci v dobrodružství pokračovat.

Grafická stránka je skoro úplně stejná jako v předešlém díle, jenže celkově vypadá druhý díl mnohem malebněji, a to díky podle mě pestřejším a hezčím lokacím. I když je trošku škoda že se většinu času pohybujeme po lesích, ale nebojte podíváme se do malebného městečka či dokonce pod vodu.

Druhý díl také přinesl mnohem více dialogů a s tím i více humoru, takže příběh je více výpravnější a je podáván mnohem záživněji. Tomu napomáhají i takové akčnější sekvence jako třeba uvíznutí na mostě či maličká dávka miniher, které sice nejsou nic extra, ale neotravovaly mě spíš jsem je uvítal.

Samozřejmě tu narazíme i na nějaké zajímavé postavy ať už podivná entita v seně nebo třeba nepříjemná knihovnice. Samozřejmě Hagatha nebo třeba ´´OTEC´´ jsou jako záporáci dobrou volbou.

Soundtrack je vyveden na jedničku, a už se těším na jeho opětovný poslech např: skladba v knihovně mi přišla strašně chytlavá takže jsem jen tak stál v té knihovně a poslouchal tu skvělou skladbu.

A teď asi nějaké zápory že ? No kupodivu to jsou takové záležitosti které k sérii patří jako: nesebrání předmětu a poté nemožné pokračování dále nebo úmrtí a s tím frustrace. Kupodivu dvojka není ani zdaleka tak frustrující jako jednička. Jo a komentáře po úmrtí jsou jako vždy vtipné jako celá hra která nyní obsahuje humorných momentů více než minule.

Dabing se podle mě povedl, tedy až na dvě postavy.

Takže máme tu mnohem poutavější,ukecanější,zábavnější druhý díl, který mě velice nadchnul a užíval jsem si ve hře každý moment. Doufám že kvalita dalších dílů bude podobná a už nezažiji očistec jako u jedničky. Ach hned mám chuť na další díl.

Pro: Táhnoucí příběh,lokace,grafické zpracování,některé postavy,akčnější momenty,méně frustrace,pohádková atmosféra, výborný soundtrack,humor, napínavý neuzavřený konec,

Proti: přeci jen pár frustrujících momentů,krátké (možná je to ale i dobře), bez nějakého předmětu nemůžete ve hře pokračovat.