King's Quest I: Quest for the Crown

07.08.2001

freeware

Remake prvního dílu série King's Quest od studia Tierra Entertainment, které od Sierry získalo práva na předělávání jejich starších adventur. Hra je postavena na freewarovém enginu Adventure Game Studio. Také obsahuje dabing a hudbu v MP3 kvalitě. Remake původně vyšel roku 2001, ale tvůrci ho stále zdokonalovali až do současné podoby, která je už ve verzi 4.1. Ta obsahuje hlas vypravěče, lip-sync a upravené portréty všech postav či podporu Windows Vista.

Příběh je stejný jako v původním díle. V roli sira Grahama je vašim úkolem získat tři artefakty, jež byly ukradeny. Pokud se mu tento úkol podaří splnit, získá Graham království Daventry.

Udělal jsem si teď takový speedrun a po letech jsem nakonec dospěl k tomu, že tuto hru do VGA vlastně nebylo vůbec třeba remakovat. Krásné umělecké obrazce a hru světel a stínů jsem si užil v sierráckém SCI EGA remaku, který předvedl poslední výkřik vrcholné EGA grafiky. Skočit pak do VGA remaku od AGD bylo takové divné. Některé obrázky jsou sice fakt hezké, ale nepůsobí originálně. V podstatě je to obšlehnutý styl VGA dílů KQ 5 a 6. Na více než 75% to nevidím a to jen kvůli původnímu námětu a pěkným, i když neoriginálním obrázkům.

Tak remake King's Quest I není taková bomba. Po technické stránce nelze nic vytknout, zde oproti pokračování neztrácí žádné body - krásná pohádková grafika, zvuky, možnosti nastavení, ovládání myší...Horší je to však už se samotným obsahem, tedy s tím co měla už zřejmě původní hra.

Příběh a herní obsah není ani zdaleka tak rozsáhlý a nápaditý, jak je tomu u King's Quest II: Romancing the Stones. Obtížnost je zajímavá, po pár minutách sbírání předmětů máte přes polovinu bodů ve hře bez jakékoliv duševní námahy či úsilí.

Potom však přichází obtížnost této hry, a to je že na jisté dveře musíte zaklepat desetkrát, aby vám někdo otevřel. Na některou obrazovku vstoupit desetkrát, abyste někoho potkali. Když říkám desetkrát je to odhad, zřejmě je to dané náhodou a číslo může být vyšší i nižší. Podle některého možná inovativní zábavný prvek, pro mě neskutečná otrava, se kterou jsem měl přes jednoduchost hádanek problém bez návodu hru dohrát. Dalším takovým, už celkem rozšířeným, prvkem jsou akční frekvence, tedy že musíte rychle jednat jinak smolík.

Puzzly samotné mají někdy vícero řešení, v praxi to znamená, že můžete použít jiný předmět než je optimální. Puzzle se vyřeší, ale ztrácíte body. Někdy také náhodně potkáváte nějaký zlouny, kterým se musíte na obrazovce vyhnout. Jinak vás uhranou, promění nebo umlátí, prostě způsobí konec hry. Způsobů jak umřít je ve hře mnoho a vtipné glosy vypravěče k vašim úmrtím patří k tomu nejlepšímu, co hra nabízí. I když mi hlavní hrdina série příliš nesedí, humoru má hra dost, i když popkulturních odkazů jako měla dvojka nebo Quest for Glory II: Trial by Fire je o poznání méně.

Celkově se jedná o lehce nadprůměrnou adventuru, u které stráveného času nebudete litovat, ale když začnete rovnou dvojkou, tak se taky nic nestane.

Pro: grafika, pohádková atmosféra, zajímavé lokace, humorné hlášky - zvláště u smrtí

Proti: místo nápaditých puzzlů drží obtížnost náhodnost či akční frekvence

Takže konečně jsem se dostal k této legendární adventurce, která se nevyznačuje rozsáhlými dialogy nýbrž velkou obtížností a místy opravdu velkou frustrací. Musím ještě podotknout že kdybych se snažil tak hře bych mohl napařit 20% a nějak by mě to netížilo ale z nějakého důvodu se mi tak nízké hodnocení dávat nechce. No ale to už si rozebereme níže !

Vžijeme se tu do role sira Grahama který byl umírajícím králem pověřen aby našel tři ztracené magické předměty. No jak vidíte příběh je opravdu no ehm...epický ale o to tu asi nejde. Všechny postavy jsou ploché a jen posouvají nezajímavý děj kupředu.

Dialogů je to minimum a také ničím extra neoplývají.

Hádanky a logické úrovni jsou na dobré úrovni ( jakoby obtížností) i když někdy je potřeba trocha náhodnosti jako vejít na danou lokaci dvakrát po sobě apod.
Frustrace ve hře je a je jí dostatek třeba padání v některých úsecích např: padání z mostíků nebo stromů. Poté třeba že vás očaruje víla ale vy ve zmatku nevíte co dělat a kouzlo které vám dá vám vyprší apod.

Co musím pochválit je grafické zpracování a hudební doprovod. Také hlas vypravěče který mi přišel velice příjemné a jeho občas vtipné hlášky místy příjemně okořenili hru.

Jinak musím podotknout že ve hře budete umírat často a i když jsem jednu část hrál s návodem umíral jsem taky poměrně dost.

No sečteme to Kings Quest je pohádková adventura která se utápí ve frustraci a v tom že vás ničím nežene kupředu. Čím vás ale může nadchnout je pohádková grafika a hudební doprovod. No dám šanci dalším dílům, ale musím říct že jsem rád že to mám za sebou.

Pro: Soundtrack,Grafické zpracování, dabing a hlášky vypravěče,některé hádanky

Proti: Chabý příběh,ploché postavy,obtížnost (pro někoho),dabing některých postav,nic vás netáhne dál.