Horizon Chase Turbo

15.05.2018
28.11.2018

Horizon Chase Turbo je závodní hra inspirovaná závodními tituly z 80. a 90. let, jako jsou například OutRun nebo Lotus III: The Ultimate Challenge. Grafika vychází z 16bitové generace konzolí, avšak její styl převádí do moderního zpracování za využití polygonové estetiky a křiklavých sekundárních barev.

Horizon Chase Turbo nabízí v singleplayeru cestu kolem světa, během které se podíváte na rozličné lokality, jako například USA nebo Island. Každá trať ve hře je jedinečná, jak svým tvarem, tak i prostředím. Ve hře je několik typů aut, které si odemykáte získáváním peněz za vítězství v závodech. Hra nabízí i multiplayer, který je možné hrát klasicky po síti, ale zároveň nabízí i možnost hrát ve splitscreenu.

Tak World Tour dojeto :-) Po prvotním zklamání, kdy jsem si hru spletl s Hotshot Racing a po strastiplných začátcích tomu nakonec asi musím střelit těch 85 % :-D

Moc se mi nezdají ty ostatní game mody. Turnaje a tak. Je tam něco nového nad rámec World Tour? Nebo je to víceméně to samé?

Co ty DLC? Stojí za to? Summer Vibes nebo Senna?

Původně jsem si chtěl jen HCT zkusit, ale tyto arkádové závodymě chytly.

Je to myslím skvělé arkádové závodění u kterého, zejména v hotseat, dokáže člověk strávit hodně času. Hra obsahuje i dost odemykatelného obsahu v podobě nových aut, aby motivovala dokončení turnajů v plné míře. Můžete také taktizovat, jaké auto si vezmete na danou trať s ohledem na její vlastnosti.

Nejvíc mě mrzelo, že neobsahuje možnost jet pouze s přáteli závody ve dvou na libovolné trati. Také mě často štvalo, že u pokročilých tratí byla obtížnost spíše založena na snížené viditelnosti pro hráče, tedy bez vlivu na počítačové protivníky.

Pro: Hotseat zavody, rostouci obtiznost trati i chovani protivniku, velky vyber aut

Proti: Obtizna prehlednost, nekdy neprijemne efekty, nemoznost vlastnich malych zavodu se spoluhracem

90 léta jsou zpět, starý dobrý LOTUS :) Jenom živější barvy, možnost hrát s kamarádem na jednom PC. Typická arkádová záležitost, která ničím nepřekvapí no na druhý straně nezklame...

Arkádová část je také ve výbavě auta, nemusíte nijak taktizovat, vždy vybíráte jeden z tří upgradů, které ve hře málem vůbec necítit. Rozdíly mezi vozidly jsou minimální, ale přesto citelné.

Za taktické prvky se dají označit nutnost tankování - seberete ikony s benzínem na trati a druhý taktický prvek je nitro. Vždy startujete s třemi náplni a na některých okruzích můžete další chytnout.

Verze hry: Epic Store Free 27.6.2021

Pro: 2-4 hráči na jednom PC, hudba, čistá arkáda minimální taktika, v co-op je to fakt sranda s přítelkyní

Proti: nemožnost online, minimální modifikace aut, čistá arkáda minimální taktika

Herní výzva 2021 - 2. "Amerika, jak ji neznáte" (Hardcore: Dohraj hru od vývojáře z některé americké země kromě USA a Kanady.)

Totálních závodních arkád ve stylu starého dobrého OutRunu existuje spousta, nicméně jen Horizon Chase Turbo tak skvěle trefil grafickou stylizaci, aby kouzlo starých pseudo-3D enginů založených na škálování 2D spritů přenesl na moderní 3D polygonové technologie.

Ve hře samozřejmě vůbec nejde o nějaké závodnické schopnosti - hra testuje především postřeh (v některých pozdějších level pak de facto i schopnost vůbec vidět, kam vede trať) a šikovnost, s jakou hráč pochytá upgrady s nitrem a zejména s palivem. Pro postup kampaní je potřeba nasbírat také dostatečný počet bodů, což znamená, že některé závody musí hráč (pokud není obzvláště šikovný) opakovat s upgradovaným autem, aby jich měl opravdu dostatek.

Upgrady aut jsou ve hře pozvolné, takže člověk cítí jejich efekt na lepších výsledcích, ale pocit z jízdy se moc nemění, čímž se se bohužel do hry vkrádá stereotyp.

K naštvání je pak systém kolizí. Prakticky jakýkoli střet s autem protivníka (bez ohledu na to, kdo do koho vrazí a v jakém směru) onoho protivníka popostrčí vpřed a hráče naopak zpomalí. Zlomyslní oponenti řízení počítačem jsou si toho vědomi a tak nezřídka schválně vjíždí hráči do cesty, což je víc frustrující než zábavné.

Horizon Chase Turbo je jednoduchá a poměrně stereotypní hra, nicméně k občasnému zabavení chvíli před spaním nebo třeba k poslechu nějakého podcastu funguje dobře.

Pro: grafická stylizace, nostalgie

Proti: kolizní systém, stereotyp