GRID 2

28.05.2013
21.03.2016

Grid 2 je pokračováním závodního simulátoru Race Driver: GRID z roku 2008, který znovu přichází se závoděním napříč kontinenty, s ještě větším důrazem na arkádovost, než tomu bylo u jeho předchůdce, o čemž svědčí i chování protivníků na trati, kteří si neberou servítky a nebojí se poškrábat si lak. Codemasters se snažili o zábavný jízdní model, spojený s reálným pocitem z jízdy a detailním modelem poškození vozů.

Grid 2 nabízí velké množství závodů, ve kterých se z městských tratí přenesete na klasické okruhy, i lesní cesty několika kontinentů, přičemž převládají evropské tratě. Hráč má možnost řídit klasické cestovní vozy, nechybí však ani formulové závodění, rallye, ale ani nablýskané supersporty nebo historické závodní vozy. Z několika režimů závodění, mezi nimiž nechybí režim Drift, stojí za zmínku Live Route, kdy se tvar okruhu v každém kole mění. Hra podporuje ovládání TrueFeel a byla vytvořena na enginu EGO Game Technology.

Tak po odjetí 2000 kilometrů jsem se rozhodnul, že se podělím o svoje zážitky se hrou. Podle Steamu jsem ve hře zatím strávil 35 hodin, takže pár poznatků ve hře mám. Singleplayer jsem hrál cca 2 hodinky a musím říct, že nic tak nezáživnýho jsem dlouho nezažil. Místo abych vydělával peníze, za který si nakoupím a vylepším auta, případně otevřu tratě, získávám akorát víc a víc fanoušků. Auta dostáváte jen tak, za to že dojedete do cíle. Proboha proč?

Jako u jedničky postupujete přes Ameriku, Evropu až do Asie. Super, ale proč si sakra jako v jedničce nemůžu vybírat, kde chci zrovna jet, prostě se musí jezdit postupně. Super, vypínám singl (zapnu ho možná někdy kvůli achievementům) a jde se na mulťák...

A hele, úplně jiná hra...
Na začátku máte tři auta, který nejsou žádný zázraky a od soupeřů s vyšším levelem budete dostávat pěkně na zadek. Po prvním závodu přišlo překvapení. Místo fanoušků jsem dostal pár peněz. Mrknu do garáže a hele, tady se dají auta kupovat za peníze a dokonce jim můžu měnit vlastnosti. Nechápu proč to nejde v singlu, ale tady to funguje. Peněz máte vždycky tak akorát, aby jste si nakoupili auta, který se vám odemykají na základě levelů, ve kterém zrovna jste. Pokud vylepšíte auto na maximum jeho třídy, změní se jeho vzhled a povýší na další level. Paráda, tohle mě baví, jen je trošku škoda, že se závodníci netřídí podle zkušeností, takže se klidně může stát, že v závodě jede 11 lidí s levelem 30 a jeden s levelem 2... To potěší :)

Hratelnosti multiplayeru samozřejmě pomáhá to, že nevíte co můžete od soupeřů čekat. Někdo jezdí čistě, někdo stylem hurá do zatáčky ve třech stovkách, třeba z ní vyjedu první... Fajn je, že když předjíždíte jezdce o kolo zpět, tak jeho auto se kousek od vás stane duchem a můžete ho projet, takže nehrozí že vás z prvního místa sundá jouda, kterej zkouší, co udělá čelní náraz do skupiny jezdců. To samé platí pro hráče se špatným připojením. Aby před vámi neskákalo lagující auto, skáče před vámi lagující duch.

Tratí je ve hře dostatek, i když prostředí se moc nemění. Jako u jedničky narazíte na městské tratě, závodní okruhy a pár tratí na pobřeží. Novinkou jsou live routes, což je závod, kdy nevidíte mapu a trať se v každém kole mění. Tam kde jste zatáčeli v prvním kole doprava, je odbočka vlevo, takže není šance se trať naučit a závody dostávají nový rozměr.

Hodnotit grafiku asi nemá cenu, screeny a videa viděli všichni, takže jen zběžně - modely aut jsou fajn, i když už jsme viděli lepší, tratě vypadají tady dobře, ale neprohlížejte si diváky u tratě a zaparkovaná auta. Je to jako se vrátit o deset let zpátky.
Zvuky jsou na skvělé úrovni, ale to už v dnešní době nikoho nepřekvapí.

Takže za mě 85%, nebýt zkaženýho singlu, kterej naštěstí hrát nemusíte, nebál bych se dát stovku, protože za posledních pár let jsem žádný pořádný závody neviděl...

Pro: Grafika aut, Zvuky, Chování vozů, Multiplayer

Proti: Grafika okolo tratě, Singleplayer

Proti jedničce téměř špatný vtip, málo možností, tratí, módů, po krátké době stereotypní.
Zahrajte si raději (nejdříve) jedničku, tohle je chudší příbuzný.

Proti: Krátká hrací doba, původní GRID o dost lepší, chybí kamera z kokpitu

-3 +4 −7