Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

DiRT 3

73
131 hodnocení Platformy
Žánr:
simulátor > závodní simulátor *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
24.05.2011 PCPS3X360
12.11.2015 XOne
Vývojáři:
Codemasters
Oficiální stránky:
http://www.codemasters.com/uk/dirt_3/pc
DiRT 3 je novým závodním dílkem společnosti Codemasters, jako takový je pokračováním série Colin McRae Dirt, ale Codemasters již v názvu vynechali jméno slavného jezdce.

Hra by se měla oproti předchozímu dílu, který byl směrován svým stylem a závodními disciplínami spíše americkému publiku, "navrátit" a znovu přiblížit původnímu rally a evropskému stylu ježdění. Hra obsahuje jak klasické rally závody (WRC, Open Rally), tak další disciplíny (Rallycross, Trailblazer (klasický/moderní) atd.) a navíc také "kaskadérský" mód Gymkhana, vycházející z úspěšných videí jezdce Kena Blocka.

Tratě samotné jsou smyšlené, zazávodit si budete moci například v Keni, Finsku, USA či třeba Norsku nebo Monaku. Vozidel je přes 50, jsou to vybraná vozidla od 60. let po současnost tříděná do různých kategorií. Nechybí vozidla WRC, IRC, vozidla skupiny B nebo třeba buginy či trucky.

Hra běží na modifikovaném Ego Enginu 2, ten do hry přináší různá vylepšení, mimo jiné dynamickou změnu počasí, která měla premiéru v F1 2010. Samozřejmostí jsou jízdy v různé denní době a vylepšení doznal i jízdní a destrukční model, ten by zas měl být na hráče mnohem přísnější, než tomu bylo doposud.


Poslední diskuzní příspěvek

ha, tusimmi to delalo taky nejaky takovy bordel kdyz sem to zkousel u nekoho na 4k tv a pak si to pred odpojenim neprehosdil spatky na fhd…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Přes všechny předsudky to nakonec není zas tak špatná smažba, ikdyž Colin už nabírá mírně arkádový nádech, pořád se řadí mezi aktuálně nejoblíbenější závodní simulátory. DiRT 3 je po grafické stránce hodnocen na výbornou, ale není to jediné plus u hry..

DiRT Tour
Bohužel jak už to bývá, najdeme ve hře i nějaké záporné body. Kampaň dohrávání se rozděluje na 4 hlavní části, kde každá část má 4 sezóny. Při většině dohrání nějakých závodů následuje před otevřením dalšího závodu mluvený dialog vašich "trenérů" (Ken Block ad.), který se nedá nijak přeskočit a nevěřím, že tato chybějící možnost je nějakému hráči příjemná. Každá sezóna se už neskládá z klasických rallye závodů ale z mixu rallye, okruhových závodů se soupeři, duelů a park turnajů (triky s auty známé v USA), což je jak na čí vkus trochu mimo mísu, když jsme si chtěli zahrát Colina, tak jak ho někteří z nás pamatují. A proto ve hře chybí i možnost oprav na vozech po závodě, i když damage systém funguje a vypadá v celku realisticky (po závodě máte auto jako nové). Kampaň DiRT 3 není určitě krátká, pokud si zvolíte nejtěžší obtížnost, vystačí vám hra určitě na nějaký ten týden dohrávání.

Jaké to je řídit?
Ovládání je jedním slovem boží. Tratě a eventy vás nutí střídat mezi normální a ruční brzdou, abyste nahnali lepší čas, skóre a pohodlí na trati. Na silnici neexistují žádné zkratky, kterýma byste si nahnali nějaké sekundy.. tam kde se ze vzdálenějšího pohledu zdá být zkratka, z blízka závodník uvidí vždy zabraňující předměty, kameny nebo dříví, o které by se vůz libě zmasakroval. Pro shrnutí DiRT 3 má pohodlné ovládání tak jako u předchozích dílů a co se týče fyziky.. pořád je na tom o hodně lépe jak Need for speed.

Nabídka vozů
Ve většině závodů má hráč možnost zvolit si, v jaké kategorii aut se bude soutěžit.. přesněji mluvíme například o autech 60. lét 70. lét, 80. lét, 90 létm, B Group (ještě o něco novější, Modern (vysokorychlostní auta), buginách, nákladních autech a o klasickým zastoupení aut ze současného rallye (kde je pouze impreza, lancer a ford). Před závodem hráč nevybírá mezi značkami aut, ale mezi závodníma týmy, takže kolikrát máme na výběr stejné auto akorát v jiném kabátě. Ford, Mitsubishi, Wolksvagen, BMW, Subaru, Peugeot, Audi, Opel, Lancia, Mini Cooper a Toyota - to jsou licence aut, které DiRT 3 nabízí.

Tratě a okruhy
Údajně jsou všechny tratě a okruhy vymodelovány podle existujících díky získané WRC licenci (jsou i skutečné jména závodníků) a údajně DiRT 3 nabízí 2x více tratí než předchozí díl. Ono to zní hezky a velkolepě, ale většinou hráč jezdí pořád na stejné trati v dané oblasti, která akorát vždy začíná a končí jinde. Takže zhruba v polovině hry zjistíme, že tuhle zatáčku už jedeme asi po páté a tamhle tu po sedmé nemluvě o tom, že se v kampani tratě na tvrdo opakují. V konečném měřítku tak můžeme mluvit přibližně tak o 3 úplných tratích z každé oblasti (Keňa, Norsko, Finsko a USA) + duelové a okruhové silnice (navíc Monako).

Vychytávky
Vývojáři pro hráče přichystali level reputation systém, který slouží při dohrávání kampaně k otevírání nových závodních týmů a jejich automobilů. Například za zlato dostaneme více experience bodů než za stříbro a za novější týmy taktéž. Další vychytávkou je jakýsi youtube uploader, který umožňuje hráči nahrávat replay svého umění přímo ze hry na youtube. Samozřejmě nechybí ani multiplayer, tím se myslí možnost 2 hráčů na split-screenu a nebo online eventy.

Grafika
Po grafické stránce je DiRT 3 hlavním tahákem pro koupě hry, protože tady se nedá vůbec nic vytknout a hra se nemá za co stydět. Snad hráči s horším PC budou zklamáni. Na i5 + 2GB grafiky (GeForce GT 540M) jela hra na max detaily plynule, ale při nárazu (silná deformace) nebo při konci auta v jezeře (water effect) se hra už trochu sekala. Vývojáři by snad mohli trochu lépe zapracovat na modelech postav, ať už mluvíme o řidičích nebo o fanoušcích při cestě, ale to není nijak zvlášť podstatné.

Závěr
Pokud máte slušný PC a rádi závodní simulátory, tak DiRT 3 určitě nezklame, ale ani vás nijak zvlášť nepřekvapí. DiRT 3 určitě patří k tomu lepšímu ale na úroveň Forzy nebo Gran Turisma nemá. Skvělá grafika není všechno a snaha přiblížit Colina více kategoriím hráčů bohužel odrazuje i tu menšinu, která si potrpí na jakési vážnosti a tradici hry. DiRT série ala skoro Need for speed na venkově, proto 80%.

Pro: grafika, soundtrack a ozvučení, výběr vozů, slušné AI

Proti: arkádové prvky, nepřeskočitelné mluvení v menu

+25
  • PC 60
"Yo amigo, post that footage on youtube. It rocks!"

Dirt 3 je klasická hra od Codemasters z éry před pěti lety. Na jednu stranu graficky i zvukově promakaná, poměrně obsáhlá a slušně odladěná, na druhou stranu velmi povrchní a v mnoha ohledech odfláklá. Stejně jako OFP: Red River i Dirt 3 ukazuje, že CM studiím v tý době jako sůl chyběli kvalitní designeři, který by měli představu o tom, co hráči vlastně chtěj.

To se projevuje tím způsobem, že po kritice Dirtu 2 za nesnesitelný dudebro monology a otravný nepřeskočitelný animovaný menu se vývojáři rozhodli ještě přitvrdit, přidat ještě otravnější nepřeskočitelný animace a víc dude/amigo/compadre hlášek, abychom náhodou nezapomněli, jak jsme strašně awesome a free a cool.

Pod tím vším balastem se skrývá vesrze fádní, nesoustředěná hra, která působí, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Žádná ze složek není kdovíjak komplexní a představa tvůrců, že je dobrej nápad do jedný hry splácat klasický rallye, trikování na parkovišti, okruhový závody trucků na sjezdovkách a další tunu ptákovin, se ukazuje jako mylná.

Design kariéry se ani nepokouší o jakoukoli smysluplnou progresi, jednoduše postupně odmykáte další sezóny skládající se z těch samejch závodů v těch samejch autech proti těm samejm soupeřům. Když do vás nějakej stájovej amigo v nepřeskočitelným monologu tlačí, jak jste cool, že jste se kvalifikovali do supermegaDCseriesDORITOSchallenge, tak je vám to úplně ukradený, protože je jasný, že se stejně skládá z naprosto stejnejch závodů jako všechny předchozí eventy.

Rallye zde tvoří poměrně malou část hry a je taky adekvátně odfláklý. Erzety trvaj obvykle kolem dvou minut, v rámci jednoho závodu se vůbec neřeší opravování aut ani jiný klíčový detaily. Tratě jsou široký, ovládání aut arkádový, obtížnost nízká i na vyšších obtížnostech. Ostatní disciplíny na tom nejsou o moc líp, i když třeba Gymkhana je překvapivě udělaná celkem dobře a zdá se, že jí byla věnována větší péče než zbytku hry.

Dirt 3 víceméně upadl v zapomnění a je to jen dobře. Aspoň to ukázalo Codemasters, že tudy cesta nevede, a následný rozdělení do dvou specializovanějších větví (Dirt Showdown x Dirt Rally) je snad příslibem lepších titulů v budoucnu.
+17
  • PC 80
Na začátek je třeba říct, že si přijdu jako nenáročný hráč, co se závodních her týče. Neřeším nijak moc, jestli je hra arkáda nebo simulace. Nevlastním volant a na gamepadu se mi auta neovládají dobře. Jsem ze "staré školy" a auta mastím jedině na šipkách. Prostě hraju a jsem rád, když se mi hra ovládá dobře. (so deep)

Na závodech rally, tehdy ještě pod hlavičkou legendy Colin McRae, jsem vyrůstal. Stovky báječných hodin strávených v bahně, písku, sněhu a prachu. Jak už víme z dřívějších dílů série DiRT, tahle hra však není jen o rally závodech. Je to však vyloženě mínus?

Po celou dobu hraní jsem si rychlost aut na rovinkách a každý dobře provedený drift v zatáčce užíval. Ale něco mi na tom prostě chybělo. Necítil jsem v prstech to, co jsem zažíval dřív. Možná, že by se mi to hodně rychle omrzelo, kdyby hra neobsahovala i klasické okruhy a mnoha lidmi nenáviděnou gymkhanu. Okruhy jsou prostě fajn, co na to říct. Trochu repetetivními se okruhové závody začaly stávat, když byly třeba čtyři za sebou, ale i to se dalo přežít. A nakonec i ta proklínaná gymkhana nebyla úplně od věci. Chápu, že si mnoho lidí řekne: "Co tam dělá taková blbá věc, k závodům se to vůbec nehodí!" Ok, jezdit po asfaltu, driftovat, srážet krabice a prostě dělat psí kusy je něco trochu jiného, než se prohánět divočinou uprostřed Keni, ale do jaké jiné hry byste takovou věc implementovali? Nedokážu si představit, že by Codemasters vydali pouze hru zaměřenou na gymkhanu. Hra by v progamingu možná nějaký potenciál měla, což mi vnuká myšlenku, že by se na to byla fakt radost dívat ale jinak? Myslím, že by se nenašlo moc lidí, kteří by hru hráli. Proto celkem oceňuji pokus přes Kena Blocka zařadit i tuto disciplínu do závodních her... ale ty nervy... Ze začátku jsem byl vážně marnej, po nějaké době jsem už ale neměl problém vyhrát závod na první pokus, ale našly se asi dvě "tratě", u kterých jsem rozložení překážek vyloženě proklínal. Oh můj bože, jak já ty tratě nenáviděl. Body jsem byl naštěstí schopen nahnat na těch ostatních.

Veliký plus hry vidím v multiplayeru, ve vzájemném sdílení časů a hře s kamarády. Bohužel mě trochu mrzí, že jsem si hru s kamarády vyzkoušet nemohl, protože nikdo známý tuto hru nehraje. Dokážu si ale představit hodiny a hodiny zábavy, které dokáže multiplayer s kamarády nabídnou. Akorát by vývojáři mohli trochu poladit funkci mikrofonu.

Hrou jsem se po celou dobu dobře bavil, nebýt pár neduhů a mít kamárády (4ever alone), hře bych se nebál dát i daleko větší hodnocení. Na hru se velice dobře dívá a ještě lépe potom zní. Chtělo by to ještě vyšperkovat a nakonec bych se vůbec nezlobil, kdyby gymkhana zůstala v DiRT sérii už natrvalo.

Pro: grafika, soundtrack, multiplayer

Proti: mikrofon

+12
  • PC 75
Pryč jsou doby realisticky zpracovaných závodů rally. Hry Colin McRae Rally i závodník, jenž jim propůjčil své jméno, jsou už jen vzpomínkou. Herní série se přejmenovala pouze na Dirt a v duchu současné doby přináší neustálá zjednodušování.

Při prvním spuštění Dirt 3 je hráči nabízeno až nehorázně zjednodušené ovládání. Kontrola trakce nebo ABS jsou ještě poměrně akceptovatelné pomůcky, barevná čára navádějící hráče správnou cestou a upozorňující na to, kdy je potřeba brzdit se může hodit, ale vypomáhání se zatáčením a automatické brždění doslova degradují pojem "hra".

Naštěstí vývojáři mysleli i na nás náročnější, kteří rádi hry hrajeme vlastnoručně a umožnili v nastavení jednotlivé pomůcky vypnout nebo zmírnit. Když je tedy zapnuto ovlivnění jízních vlastností dle stavu auta, vypnuté navádění do zatáček a automacké brždění, stává se hra opravdovou rally. Přidáme-li i těžší obtížnost (na výběr 1 - 6, přičemž od 4. až 5. úrovně se dá zapotit), je hra skutečnou rally výzvou.
Tedy "rally"... Opět v duchu současné doby není Dirt jen čistokrevnou rally. Přibylo mnoho dalších herních módů. Rally Cross je docela příjemnou změnou nikoliv na hony vzdálenou běžným závodům rally. Exhibiční turnaje zahrnující nejrůznější formy driftování, skákání a srážení krabic nebo mimozemšťanů už jsou poněkud extrémní - a pro mě z větší části nezáživné. Driftování mi nikdy nešlo už od dob NFS Underground 2. Naštěstí není hráč vždy nutně tlačen do hraní těchto disciplín a tak nám tu zůstává i poctivá rally.

Ve výsledku mi v Dirtu 3 schází alespoň pár dalších rally tratí. Chybí mi také možnost (=nutnost) opravovat auto mezi jednotlivými tratěmi a občas mě štvou zdlouhavé a nepřeskočitelné úvody před samotným závodem.

Při krátkém vyzkoušení Dirt Showdown to skoro vypadá, že klasickému rally odzvonilo. Ještě, že se do Dirt 3 nedostaly derby a podobné disciplíny vyhrazené pro Flat Out, a tak Dirt 3 zůstává ještě poměrně příjemnou rally pro závodní nadšence (tedy podle toho, jak moc se necháte hrou tlačit do nejrůznějších zjednodušení a pomůcek).

Pro: Zábavné rally závody (dle nastavení hry), fajn grafika

Proti: Nezábavné "ostatní" disciplíny, málo rally tratí, moc zjednodušování

+11
  • PC 80
Nový kousek ze série Dirt již nenese jméno tragicky zesnulého Colina McRae, ale stále pokračuje v trendu arkádového ježdění s více disciplínami.

Technicky není Dirtu moc co vytknout. Graficky vypadá velice dobře, zvuky jsou výborné, interiér auta taktéž. Hudba sice není zrovna můj šálek čaje, ale někomu se určitě líbit bude.
Velkým a milým překvapením pro mě pak bylo větší zastoupení historických (60. - 90. léta) rally aut do hry. V předešlém díle sice byli také, ale v podstatně menší míře.
Příjemné je i to že se do hry vrátily závody na sněhu ať již ve Finsku nebo v americkém Aspenu. Mám pro ně slabost.

K negativům. Hrou vás provází několik lidí (mezi nimiž je i rally zavodník Ken Block) z vašeho stájového týmu. Což o to, občasné povzbuzení, rada, nebo poplácání po rameni by bylo fajn a dokreslovalo hru, ale spousta často nudných plků které se nedají přeskočit (!) je decentně otravná. Další pro mě docela zbytečnou a v zásadě otravnou nutností jsou soutěže v "parádičkách" jako je driftování, prorážení bariér, a různé další opičí dráhy pro auta co se závoděním nemají mnoho společného. Ano je to arkádová hra a asi si tyto disciplíny najdou svoje fanoušky, ale za mě palec dolů.
Poslední neduh mi přijde systém bodování. Body zde máte dvojí. Za prvé jsou tu body za dokončení závodu - díky nim si odemykáte další závody. Ty jsou v pořádku, ale skoro by tu ani nemuseli být. Další body získáváte za umístění, plnění úkolů od sponzora a za podobné blbinky. Za ty už dostáváte auta. Auta...ne jen polepky. V každé kategorii jsou totiž jen asi 3 auta (ale je to vyváženo tím že je zde hodně kategorií) a s tím jak postupujete po "fame" příčkách dostáváte nabídky od nových sponzorů, což v důsledku znamená jen to že máte auto jinak polepený. Hmmm motivace žádná po chvilce jsem chalange přestal řešit...

Když to vezmu kolem a kolem DiRT 3 je zábavná arkáda, která určitě neurazí. I když má nějakou tu vadu na kráse je to zábavné ježdění na hezkých tratí s hezkými auty. Co si u arkády víc přát?

Pro: grafika, stará auta, ozvučení, zimní tratě

Proti: nepřeskočitelné pasáže keců, body, soutěže v driftování a pod.

+8