F1 2010

22.09.2010

F1 2010 je simulátor královské disciplíny motosportu Formule 1 od společnosti Codemasters. Hra nabízí všech 19 okruhů ze sezóny 2010/11 a 24 jezdců z 12 stájí.

Hlavním režimem ve hře je mód kariéry. V něm se ujmete začínajícího virtuálního pilota a musíte si vydobýt svoji slávu. Ale ještě než začnete svou kariéru u jedné ze stájí, budou na vás čekat novináři a klást vám otázky. Podle vašich odpovědí na ně totiž tvoří hra profil vašeho jezdce a například i určuje počet sezón ve vaší závodní kariéře. Všechna nastavení je ale možné později během hry změnit dle svého uvážení.

Ze začátku kariéry vám budou chodit nabídky od méně ambiciózních týmů, jako například HRT, nebo Force India. Pokud jste u takovýchto stájí úspěšní, je veliká pravděpodobnost, že si vás všimnou známější týmy jako například Renault, nebo McLaren. Na samotné trati začíná závodní víkend volným tréninkem. Před ním se přesouváte do boxu a hra vám na monitoru zobrazuje všechno dění na dráze. Před samotným vyjetím si můžete také ručně nastavit vaše vozidlo, od tlaku v pneumatikách, až po úhel vychýlení. Můžete si ale také zvolit jedno ze čtyř předdefinovaných nastavení.

Během závodění se také mění počasí, takže je možné, že například uprostřed důležitého závodu se roztrhnou mračna a začne pršet. Jelikož si tvůrci dali velice záležet na grafickém zpracování, je možné na trati vidět kaluže a je skoro nemožné se držet blízko závodníka před vámi, jelikož zpoza jeho vozidla cáká voda, která vám brání ve výhledu.

Na výběr je ve hře také několik druhů kamer během závodu. Můžete si zvolit například kameru zpoza vašeho vozu, kameru z kokpitu, nebo takzvanou on-board kameru, která je hojně používána během sportovních přenosů, vidíte tak kousek nad hlavu jezdce.

Na tuhle hru jsem se opravdu těšil, jako dlouholetý věrný fanda F1 jsem dekádu (tj. od roku 2002) čekal na další hru z prostředí formule 1. A čekání se vyplatilo, hra je to dobrá, člověk konečně zase může poměřit síly s piloty, které vídá obvíkend v TV.

Jako občasný herní závodník nevlastním volant a tak jsem hru odehrál na klávesnici (pomohlo mi přitom i několik pomocníků v řízení). Přesto se mi jezdilo pěkně a obtížnost byla tak akorát.

Coby zelenáč jsem začal u Lotusu jako kolega veterána Jarna Trulliho. Zpočátku jsem měl velké problémy dostat se z první kvalifikace, udržet se před Trullim a v závodě jsem končil +- na 18. místě. I přes tyto nevalné výsledky jsem byl spokojen a tým také. (Jakýto rozdíl od všemožných závodních her, kde se bere jenom vítězství nebo aspoň bedna, navíc tady mě to 18. místo bavilo a bylo vydřené ;), pocit se rovnal skoro triumfu v závodě). Postupně jsem získával zkušenosti a výsledky se ... nelepšily. Přišlo prokleté Monako, poslední místo v závodě se ztrátou téměř 2 kol. Pak se však karta obrátila, přišly první body, časem i pódium a do konce sezóny i nějaké to vítězství. Podpis nové smlouvy u Sauberu a něčekaný titul mistra světa už ve druhé sezóně. No je to spíš pohádka, měl jsem si odebrat několik elektronických pomocníků a hned bych asi zase nestíhal (na to se vrhnu ve své třetí sezóně u Ferrari).

Hru hodnotím kladně. Má svou atmosféru, info obrazovka v boxech je skvělá. Byl jsem velmi rád za informace při závodě (nebo i kvalifikaci) od závodního inženýra o časových odstupech, počasí, technických věcech, týmovém kolegovi apod. Člověk si nepřipadá, že je na vše sám (i když samozřejmě je) a že mu někdo pomůže. Moc se mi líbil i soundtrack, který se hodí do závodního prostředí a zároveň to není žádný tvrdý rock či techno. Musel jsem si i poopravit názor na spoustu okruhů. Nesnáším Valencii a Singapur, ale když jsem si je projel, tak jsem zjistil, že se tady závodí celkem pěkně a zábavně a není to taková nuda jako v TV. Potěšil mě i Hockenheimring, který jsem nesnášel kvůli přestavbě mého nejoblíbenějšího okruhu. Závody jsou zde bezva, rychlé rovinky tu pořád nějaké nechali (přesto byl starý okruh lepší, viz série Formula One Grand Prix).

Hra má i pár chyb. Nejvíc mě zarazilo, když jsem v kvalifikaci najel do měřeného kola, během něj předjel nějaký vůz, kus mu poodjel, dojel do cíle a zjistlil, že předjetý jezdec má lepší čas než já (jen proto, že to byl Redbull, McLaren, Ferrari). Prostě dění na trati nekoresponduje s časomírou. Proto i závody často končí s podobnými výsledky a překvapení je možné pouze při deštivém závodě (ale i tak jen málo). Také mě mrzí, že celé pole formulí pošlušně krouží a za celý závod nenastane žádný technický problém k odstoupení. Auta vypadávají jen po těžkých nehodách (možná jsem jen překoukl nějaké nastavení, ale technická odstoupení mi vážně chyběla, v předchozích F1 hrách byla). Další chybu jsem spatřil po první sezóně, kdy mi chodily nabídky od týmů. Týmy se zájmem o mé služby mi bez vyjímky nabídly sedačku, kterou by musel uvolnit mladší z jezdecké dvojice (což je však často lepší pilot). Na toto pravidlo by doplatil i Lewis Hamilton, ač v sezóně vyhrál titul mistra světa a Button měl zhruba polovinu jeho bodů, (do McLarenu jsem však z osobních důvodů přestoupit nemohl). Zamrzela mě absence hlubších statistik, často bych rád věděl, jak dopadl předposlední závod, ale kromě pořadí mistrovství jezdců a týmů + okleštěných osobních statistik tu nic není. Nelíbily se mi ani postavy mechaniků a novinářů. Nejenže každý tým má stejnou pětku mechaniků na stejných postech, ale jejich dvojčata zasedají i na tiskových konferencích. A interview jsou dost fádní a otravná. O chybách jsem se rozepsal, ale vlastně nemají na hru nějaký zásadní vliv, takže nemusím strhávat hodně procent v hodnocení. (Rád bych ale, aby v dalších dílech už nebyly).

F1 2010 je dobrá závodní hra z mého oblíbeného sportu navíc po velmi dlouhém čekání. Určitě se vyplatí zahrát si jí. Doufám, že další díly půjdou v těchto šlépějích.

Pro: F1, licence, okruhy, obtížnost pro všechny

Proti: pár chyb (bez vlivu na závodění)

F1 2010 je pro mě dalším herním překvapením v tomto roce. V poslední době jsem sice závodní hry na PC platformě trošku "zavrhl", ale tento titul je jen důkazem toho, že jsem k tomu neměl důvod.

Již při prvním spuštění jsem si nemohl nevzpomenout na úspěšný Race Driver: GRID, který mi F1 připomněla hlavně hudbou a prostředím. Když už jsem u toho soundtracku, tak musím podotknout, že ten je vybrán velice dobře, hodně se ke hře hodí, navozuje jakousi soutěžní atmosféru a nevnucuje se vám.

Grafika je na svou dobu řekl bych spíše na průměrné úrovni. Tím rozhodně nechci říct, že by byla špatná, naopak je propracovaná celkem do detailů. Například pokud vjedete mimo trať do písku, tak vám chvilku na kolech zůstanou kamínky a vůz ten je na nějákou dobu trošku hůře ovladatelný.

Mile mě překvapila také úroveň obtížnosti. I, když si ze začátku zvolíte tu nejlehčí, tak stejně začnete u týmu jako například Lotus, Virgin, nebo Sauber a budete mít určitý úkol do konce sezóny (třeba skončit jako 20.) a závody budete končit na nějákém tom 15. místě nejlépe.

Ale i zde jsem našel nějáké ty zápory. Jako první bych jmenoval snad nutnost připojení k Windows Live, bez kterého si neuložíte ani hru. Nadále mi ve hře chybí safety car, který jsem čekal při větších bouračkách. V neposlední řadě jsem také nenašel možnost přenastavení ovládání.

Pro: Grafika, všechny licencované týmy ze sezóny 2010, obtížnost

Proti: Chybějící safety car, nutnost připojení GfWL, nemožnost přenastavit ovládání

Comeback F1 na monitory PC dopadl celkem slušně, sice to nebyla žádná pecka, která by mě přikovala k obrazovce, ale na pár hodin jsem se velice slušně zabavil, i když se sem tam objevil nějaký bug. U kariéry jsem vydržel hodně dlouho a poctivě jsem se z HRT vypracoval až k Ferrari. Hratelnost byla celkově na dobré úrovni, i když ovládání na klávesnici se mi zdálo trochu krkolomné, nejspíš proto, že již nějakou dobu hraji na gamepadu, kde se hraje mnohem lépe. Grafika také dobrá, obzvláště efekty počasí.
Chyběl mi zde například safety car, ale třeba se ho dočkáme v příštím díle...

Pro: Grafika, sezona 2010, zábavnost, kariéra

Proti: občasné bugy, chybějící safety car