@SíDžej (05.07.2013 21:18): To ani lidé co to hráli...;)
Každopádně zjištění co jsou vlastně Fei, Elly a Miang zač bylo super. Obvzlášť když začal dávat smysl ten divné opening celé hry...:)
Ale Citan je pro mě největší "jerk" z herních postav. (viz. Soilent Green).
@SíDžej (02.05.2013 13:08): Upravuji své tvrzení. Není lepší (ani horší). Nějak mě to naráz přestalo bavit, ani mě moc nezajímá jak to skončí (mrkl jsem sice na shrnutí celého děje na wikině, ale že bych z toho byl 2x moudrý, se zase říct nedá)
Hlásim sa k heretikom, tiež som FF nehral. Vyplašil ma ten obrovský meč na coveri!
Zeldy nejsou RPG ani jRPG. Jsou to akční adventury. RPG prvky má jen dvojka a ta je... řekněme jiná. Berte to od člověka, který jich už dohrál 13.

Co se FF7 týče, asi tomu časem snížím hodnocení - v porovnání s Chrono Trigger, Chrono Cross nebo i Xenogears (i přes slabý druhý disk) to není žádné tenro. Asi to pro jistotu zahraju znova, ale...
@Drolin (04.07.2013 13:38): Já hrál tu první (tam mě jRPG nikdo nevnutí) a pak nějakou z N64, kdy Link dostane svou pixie a vyráží najít svůj meč a štít a do toho ničí keramické nádoby a trsy trav a pak je u nějakého stromu a...

Nu, pokud je to tedy jRPG, pak bych tam klidně zařadil Beyond Good & Evil, Psychonauts nebo po menším zobecnění i Darksiders.

Edit: Ah 7c? 7c má vždy pravdu.

Edit2: Eh, aby bylo jasno, já jsem klidně pro to, aby se BGW, P či D říkalo 'Zeldaliky' (Podobně jako se to stalo castlevanii a metroidu), jen se mi nezdá na to lepit jRPG.

Poučení: Ta hra nebude o to lepší/kvalitnější, když na ni nalepší nálepku s RPG a nad akční složkou 'akční adventůry' budeš ohrnovat nos. To co strkáš pod 'aa' ty jsou survival horrory, což je vlastně podžánr 'akčních adventůr'.

Neboj, nikdo se ti nebude smát, když řekneš, že hraješ akční adventůru, nemusíš to nějak maskovat.
@Bodkin (04.07.2013 13:02): To s akční adventur vždy někdo vytáhne :). Obvykle ti, kteři je nehráli.
Ono "akční adventura" je žánr, jež jde prakticky použít na každou hru, kde je trochu akce a sociální interakce, pro mě platí jen na úzkou skupinku AitD, RE, SH atd. her. - a ty mají, k moderním Zeldám, přeci jen daleko.

@Sadako (04.07.2013 13:11): Ani ne tak, pro popularita (to by platilo i pro DQ a SMT), ale pro první velké a moderně zpracované pojetí žánru a celou řadu na to schématicky navazujících titulů. Oznančení povinné literatury by bylo asi nadnesené, ale znalost, pro ucelený pohled na RPG žánr, je skoro nutností pro ty, které to zajímá (a tím, Mazar na kterého jsem to směřoval, je).
@mazar1234 (04.07.2013 13:32): Ultima edition byla bezproblémová PC verze, tak to nevím, co ti blblo, možná jsi měl tu normální verzi :(

A je fakt, že na klávesnici je to jen pro masochisty, na FF a podobné hry mám gamepad, koupíš za pár stovek (několik málo desítek eur) kvalitnější a vydrží. Mám ho už asi pět let a furt drží :-)
No ja som ho v skutocnosti asi 15 minut hral, tak pred rokom asi. Lenze nebolo uplne bezproblemove ho rozchodit a tak no a kedze som uz odvtedy preinstalovat system (XP na W7) a vobec si nepamatam co bolo treba robit tak som to zatial odlozil k ladu.

Uvedenie na Steam by tym padom malo odstranit veskere "bastlenie sraciek" a tudiz je to idealna prilezitost sa k hre vratit.

Hoci je tam dost velky problem s ovladanim, klavesnica+mys je znacne na hovno co mi vtedy hooodne vadilo a preto som to hral iba tych 15-20 minut.
@Sadako (04.07.2013 13:11): No, tu nutnost vidím v tom, že FF VII se jako prvnímu RPG z Japonska podařilo pořádně prorazit i u západního publika. Ano, byly tu vydané některé předchozí díly Final Fantasy, ale až sedmý díl se dostal do podvědomí širšího okruhu lidí. Takže nutnost alespoň to vyzkoušet, s tím souhlasím. Zelda taky, i když to není jRPG.
Já žádné FF nikdy nedohrál a přesto se vidím jako člověk, který se v 'RPG' vyzná.

A zelda je naráz jRPG? Kdy opustila tu 'Akční Adventůru/ukecanou rubačku' s RPG prvky?
@Crash (04.07.2013 12:27): Žánrů je pár, a pár je i nutných titulů. A FF patří se Zeldou mezi to nutné z jRPG, respektive akčních jRPG, takže žádných 300 let třeba není :).
@Drolin (04.07.2013 12:00): Tyhle poznámky mám nejradši. Zvlášť ještě když je člověk univerzál a snaží se hrát všechny žánry. To abych si sehnal kámen mudrců, abych se za tři sta let mohl počítat mezi rpg hráče... ;-)
@Marcusss (04.07.2013 10:57): Byl jsem zvědavý jestli to pustí někam do digitální distribuce na stránkách to nabízejí už dost dlouho, akorát bych radši GOG než Steam. Ale třeba se pochlapí...
Kéž by mi tak někdo vrátil čas, který jsem promarnil u čtvrté Persony :-/. Vyjma zajímavého začátku, kdy to působí prakticky jako interaktivní anime, to strašně brzo zabředne do hrozné schématičnosti.
@Phoenix (02.05.2013 15:01): Má sice ve většině věcech pravdu, ale třeba právě možnost složení party je největším kladem Nocturne. Existují stovky možností a stylů, jakými můžeš hrát. Postavy v DDS spadají do klasických anime klišé a příběhově (první díl určitě) není o nic lepší, než Nocturne.

A ona interakce mezi členy party není kdovíjaká. Konkrétně v boji absolutně žádná. Tohle je právě jedna z věcí, které Personu tolik obohacují proti většině ostatních jRPG.
@Marcusss (02.05.2013 14:39): Já se z celého SMT nejvíce těším na oba díly Digital Devil Saga (obávám se, že na problémy puberťáků a herní styl v Personách jsem trochu starý :-) a od Nocturne jsem byl dostatečně odrazen komentářem Ringa)
@Drolin (02.05.2013 14:37): Ona celá séria SMT je super. Jen si člověk musí zvyknout na to, jak divné to je. Persona 3 a 4 jsou špičkové, ale osobně se dost těším až si zahraje Devil Survivor, Devil Summoner apod...
Věc je, že FF7 není až tak spešl. Za nejlepší FF je většinou považované FF6 - v různých žebříčcích jRPG se obvykle pere o první místo právě s Chrono Trigger.

A z mého pohledu je FF7 skvělá hra, ale Chrono Triggeru skutečně nesahá ani po pas. Docela uvažuju že mu srazím hodnocení na 85... když jsem to hrál byl jsem do FF fanboy, ale zpětně je imho horší než třeba FF9 (které musím konečně dohrát)... nebo i spousta jiných skvělých jRPG.
@Phoenix (02.05.2013 14:05): Ano, pár :). Obecně ale myslím zůstane u toho, že jde o jednu z nejvýznamějších her - tedy, nevzpomínám si na vyváženější videoherní počin.

Nicméně zajímavý blog - ač, jak koukám, s ním v mnoha ohledech nesouhlasím. Tedy prakticky v ničem, mimo kritiky designu HL :).
@SíDžej (02.05.2013 14:00): Šlo by to tak říci... když si však vzpomenu na stoky :).

Nicméně podobnou výtku mám i nyní hranému Chrono Crossu, u něj je to však z důvodů přílišné snadnosti a nenutnosti využívat magii (na rozdíl od Xenogears, které bez emulátoru musí být samotné peklo :).
@Drolin (02.05.2013 13:45): Nevím, jestli bych použil obrat "většina hráčů" a "porovnání s ideálem FFVII". Občas se najde "pár" lidí, kteří nepovažují Final Fantasy VII za bezchybný zázrak, například Nocturnal Rambler (já se s ním shodnu, FFVII je poměrně kvalitní záležitost, ale v porovnání se staršími díly je v něm IMHO příliš mnoho vaty na úkor samotného hraní).

Trigger a Xenogears jsem ještě nehrál, ale pustím se do nich hned, jakmile dokončím asi deset restů na SNESu :-)
@SíDžej (02.05.2013 13:08): Podle mě je Xenogears, jako hra, jRPG, velmi slabé - ostatně tak to vidí většina hráčů. Zvláště v porovnáním se skvěle, prakticky ideálně, vyváženým FFVII nebo Triggerem.

@Marcusss (02.05.2013 13:15): Tak snad vysvětlí pohnutky a pozadí těch, co tahají za nitky, už mě štve, když nevím, o čem se vlastně baví :) A bude tam i nějaká animovaná scéna? Zdá se mi, že s tím sekli moc brzo :D
@SíDžej (02.05.2013 13:08): Tak to se blížíš k druhému disku, kde kvalita hry jde strmě dolů... ale kvalita příběhu to pořád drží pohromadě...:)
(Teda až na tu scénu kde Citan ukáže, že je necitelné hovado.)